پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۹ آبان ۱۳۹۹
نوبخت به ولیعصر تعهد داد
اجتماعی

تاکید مشترک همه ی مدیران استان بر تامین اعتبار پروژه ی بیمارستان ولیعصر اراک در نشست با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور

نوبخت به ولیعصر تعهد داد

Virtual editor
18 مهر 1399
بازدید: 182
نظرات: 0

عطریاس: بنده متعهد می شوم اعتبارات مورد نیاز پروژه بیمارستان ولیعصر را تامین کنم!
این عبارت از کلام رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در نشست شورای برنامه ریزی استان مرکزی در سفر اخیر یک روزه ی وی به اراک عنوان و بر آن تاکید شد.
شاید از زمان آغاز به کار پروژه بیمارستان ولیعصر تاکنون یعنی حدود ۱۵ سال، هیچ مقام مسئولی اینگونه با عباراتی، پیمانکار ولیعصر را دلگرم نکرده بود.
این امیدی بود که جرقه ی آن با تعهد مقام ارشد بودجه کشور، در دل مردم اراک و استان مرکزی زده شد. چرا که در طول سال ها فعالیت این پروژه، همواره ولیعصر دستخوش جریانات سیاسی استان و گاها کشور بوده و نیز به سنگ محک توان رقابتیِ سیاسی برخی مدیران اسبق و سابق و کنونی تبدیل شده است؛ و کمتر حرف امیدوار کننده ای در خصوص این پروژه به گوش مردم می-رسید.
حتی چندی قبل از سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به اراک، علی رغم تلاش های مدیر ارشد استان برای آرام نگاه داشتن فضای استان، خبر واگذاری پروژه بیمارستان ولیعصر به پیمانکاری دیگر از برخی رسانه های استان، تشویش اذهان عمومی را تشدید کرد؛ که به راستی این پروژه چرا اینگونه در دست اندازهای سیاسی در حال قربانی شدن است!
اما سفر اخیر محمدباقر نوبخت و بازدید وی، به ولیعصر و مردم اراک، نوید آن را داد که در فضای آرام می توان از پیمانکار، انتظارِ عملکرد مثبت داشت ولاغیر.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در نشست شورای برنامه ریزی استان مرکزی در جمع مدیران و مسئولان استانی و اراک، بر ضرورت اتمام پروژه ولیعصر تا پایان دولت دوازدهم تاکید کرد و تزریق بودجه مورد نیاز آن را برای اتمام، متعهد شد.
محمدباقر نوبخت که با هدف بازدید و بررسی پروژه های سفر در جلسه شورای برنامه ریزی استان حضور یافت، در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: برای تحقق مصوبات و تصمیمات سفر پیشین رئیس جمهور به استان مرکزی سفر کرده ام.
وی با مهم خواندن پروژه ولیعصر به عنوان مهم ترین پروژه ملی استان مرکزی و شهر اراک گفت: پروژه بیمارستان ولیعصر جایگاه ویژه ای دارد؛ چراکه با بررسی های صورت گرفته، برای اتمام ۱۳ طرح و پروژه تا پایان امسال یا بهار سال آینده در استان مرکزی، ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار لازم است که در این بین پروژه بیمارستان ولیعصر از جایگاه ویژه ای برخوردار است؛ از این رو تلاش داریم شاهد بهره برداری از پروژه بیمارستان ولیعصر قبل از خداحافظی دولت باشیم؛ و اگر موانع اتمام پروژه بیمارستان ولیعصر برطرف شود و مسئولان مربوطه قول اتمام پروژه تا پایان خرداد را بدهند، بنده متعهد می شوم اعتبارات مورد نیاز آن را تامین کنم تا شاهد بهره برداری از پروژه تا اتمام دولت دوازدهم باشیم.
حتی اظهارات استاندار مرکزی خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز بر اهمیت پروژه بیمارستان ولیعصر تاکید داشت؛ چراکه وی با انتقاد از عدم رعایت قانون تخصیص اعتبارات متوازن در استان مرکزی، با تاکید بر اهمیت اتمام پروژه های نیمه تمام در استان خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار داشت: تکلیف پروژه های سفر ریاست جمهوری را مشخص کنید؛ چراکه
۲۰ پروژه نیمه تمام مهم در استان مرکزی وجود دارد که پراهمیت ترین پروژه، بیمارستان ولیعصر اراک است که می بایست تا قبل از بهار ۱۴۰۰ تکمیل و به بهره برداری برسد.
بنابراین در صورت تزریق اعتبار ۱۷۰ میلیاردی، مجموع پروژه های مذکور، تکمیل خواهند شد.
حتی محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان نیز در اظهاراتی با انتقاد بر این که بیمارستان ولیعصر با گذشت ۱۵ سال هنوز راه اندازی نشده و این قابل قبول نیست، علت تاخیر در اتمام پروژه بیمارستان ولیعصر اراک را کمبود اعتبارات مالی اظهار داشت.
جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز پیشرفت فیزیکی بیمارستان ولیعصر را 70 درصد عنوان کرده و آن را نیازمند تامین اعتبارات ملی می داند؛ و معتقد است که ۲۸۰ میلیارد برای اتمام پروژه نیاز است؛ و اگر این اعتبار مورد نیاز پروژه بیمارستان ولیعصر تامین شود، تا پایان سال مالی امسال، پروژه به بهره برداری می رسد.
جمالیان، از ۲۷۲ میلیارد اعتبار مصوب پروژه بیمارستان ولیعصر، میزان ۱۷۰ میلیارد آن را تخصیصی اعلام کرده است؛ که البته ۵۰ میلیارد از اعتبارات تخصیصی نیز وام بوده که اکنون سررسید قسط وام رسیده و علوم پزشکی با مشکل پرداخت مواجه است.
وی پروژه بیمارستان ولیعصر را برای استان حیاتی می داند.
آیت الله دری نجف آبادی، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز بر این مطلب که در برخی موارد نسبت به استان مرکزی بی انصافی شده است اظهار داشت: در حالیکه سهم استان با توجه به ظرفیت های آن باید بسیار مورد توجه قرار گیرد، ولی در تامین اعتبار برخی پروژه ها در استان از جمله بیمارستان ولیعصر که با سلامت مردم مرتبط است، کمتر توجهی صورت گرفته است.
حتی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان نیز که اغلب بر روند پیشرفت پروژه بیمارستان ولیعصر و عملکرد پیمانکار فعلی انتقاد داشت نیز به عدم توازن اعتبارات ملی و استانی در استان مرکزی اشاره داشته و گفت: 1300 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل بیمارستان ولیعصر و تکمیل پروژه ی بیمارستان خوانساری اراک نیاز است؛ و این نشان دهنده ی کمبود اعتبار در تکمیل پروژه بیمارستان ولیعصر است که با تاخیر در تکمیل مواجه بوده است.
پیش از برنامه سفر نوبخت نیز، رقیه یادگاری در گفتگو با عطریاس در خصوص روند پیشرفت فیزیکی و وضعیت اعتبارات مصوب و تخصیصی پروژه اظهاراتی را عنوان کرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی بر عدم کمبود اعتبارات در پروژه ی بیمارستان ولیعصر تاکید کرد و اظهار داشت: هرگز مشکل اعتباری در پروژه بیمارستان ولیعصر اراک وجود ندارد.
رقیه یادگاری با اشاره به این مطلب که در پروژه های ملی، اعتبارات به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ نمی شود گفت: سازمان برنامه و بودجه به وزارت بهداشت و درمان، ابلاغ اعتبار می کند و آن ها پول را در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می دهند؛ اما ما در جریان رقم هایی که در قانون مشخص می شوند قرار داریم.
وی رقم اعتبارات مصوب به پروژه بیمارستان ولیعصر در سال جاری را ۱۸ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این رقم بسیار پایین بوده است؛ و همین رقم تخصیص یافته است.
یادگاری تصریح کرد: البته ارقامی هم از محل هدفمندی یارانه ها به ساخت و تجهیز بیمارستان ها اختصاص می یابد که ما مطلع هستیم ولی ارقام دقیق آن به ما ابلاغ نمی شود و فقط علوم پزشکی در جریان این ارقام است.
وی ادامه داد: تا پایان سال 97، 175 میلیارد تومان اعتبار به پروژه بیمارستان ولیعصر پرداخت شده است، که رقم مصوب آن، ۲۹۰ میلیارد تومان بوده است.
یادگاری گفت: در سال ۹۸ میزان ۵۶ میلیارد تومان اعتبار مصوب پروژه مذکور بوده است که ۴۴ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.
وی افزود: اعتبار کل طرح طبق آخرین برآوردها؛ ۲۹۰ میلیارد تومان بوده و مبلغ پرداختی تا نیمه اول سال جاری ۲۱۹ میلیارد تومان بوده است و تابحال همین رقم ۲۱۹ میلیارد تومان پرداخت شده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریری استان مرکزی افزود: طرح پروژه ی بیمارستان ولیعصر از سال ۹۵ جزء اعتبارات سفر شد و از همان سال بیشترین میزان اعتبارات به پروژه اختصاص یافته است.
وی تاکید کرد: از سال ۹۵ تا پایان98، ۱۰۵میلیارد تومان اعتبار در مقطع زمانی ۴ ساله به پروژه پرداخت شده است.
یادگاری افزود: در سال ۹۲ یعنی حدود ۱۰ سال پروژه متوقف بود ولی از ۹۲ خوب کار کرد و تا سال ۹۷ بسیار مطلوب پیش رفت. البته که مشکلات اعتباری، افزایش هزینه ها و … پیمانکار را بی انگیزه نسبت به روند تکمیل ‌پروژه کرده است.
با توجه به اینکه کمبود اعتبارات، اظهارات مشترک همه مدیران استان در خصوص تاخیر در تکمیل پروژه بیمارستان ولیعصر است، و اینکه استان مرکزی در تخصیص بودجه در رتبه بیست و سوم کشور قرار دارد و نیز رتبه استان مرکزی از سهم بودجه استان ها در کشور، یازدهم است، حال انتطار می رود استانی که در خلق پول و ثروت ملی نقش بسیاری دارد، پروژه ی ملی اش که میراث دو دولت در طول ۱۵ سال است با مشکلات اعتباری مواجه نباشد و تزریق به موقع اعتبارات مورد نیاز آن به گونه ای باشد که مبادا در پایان فهرست اولویت تصمیمات دولت بعدی قرار گیرد!

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*