پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۹ آبان ۱۳۹۹
ماشین سازی اراک،  ضرب آهنگ تولید ، اشتغال وآرامش
استان مرکزی

آصفری، نماینده اراک، خنداب کمیجان در بازدید از شرکت ماشین سازی اراک مطرح کرد:

ماشین سازی اراک، ضرب آهنگ تولید ، اشتغال وآرامش

جعفر صفری، مدیرعامل ماشین سازی اراک: با گذشت ۴ سال،مصوبه ۵۰ میلیاردی ستاد تسهیل هنوز عملیاتی نشده است

Virtual editor
18 مهر 1399
بازدید: 312
نظرات: 0

گروه اقتصادی، زهره صادقی:

قدردانِ تیم مدیریت، متخصصین، مهندسین، کارگران و همه کسانی هستیم که همواره سعی در فعال ماندن کارخانه ماشین سازی اراک داشته و دارند؛ چراکه همه ی دنیا، صنعت اراک را با عنوان ماشین سازی اراک می شناسند و نفَسِ این صنعت، گرمابخش محافل صنعتی اراک، استان مرکزی و کشور است.
اینها اظهارات محمد حسن آصفری، نماینده مردم اراک خنداب و کمیجان است که در بازدید از شرکت ماشین سازی اراک و در گفتگو با تیم مدیریتی این واحد مادرتخصصی عنوان کرد.
نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در بازدید اولیه خود گفت: ما در جلسات ملی و یا در استان‌های دیگر افتخارمان این است که در یک شهر صنعتی هستیم و مجموعه هایی مثل ماشین سازی، آلومینیوم سازی، آذرآب، واگن پارس و … برای کشور و استان، افتخار آفرین است.
وی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور ادامه داد: یک بخش مشکلات و مسائل موجود، به تحریم ها بر می گردد؛ ولی بخش دیگر مربوط به بی تدبیری ها و بی انگیزگی ها و انتخاب هایی است که به دلیل وابستگی ها بوده؛ نه به دلیل دانش، برنامه، فکر و ایده؛ و متاسفانه این مسئله در بسیاری واحدها وجود دارد

بنده توقع نداشتم علیرغم همه مشکلات، ماشین سازی را اینگونه موفق ببینم

آصفری افزود: ما اعتقاد داریم در شرکت ماشین سازی است که علی‌رغم تحریم‌ها، صدای ضرب آهنگ تولید، اشتغال و آرامش مجموعه به گوش می‌رسد؛ بنده توقع نداشتم علیرغم همه مشکلات و مسائلی که وجود دارد، منهای دهه ۷۰ که اوج شکوفایی ماشین‌سازی بود، در دهه ۹۰ این شرایط موفق در ماشین سازی حاکم باشد.

بعید نبود ماشین سازی نیز همچون بسیاری از واحدهایی که امروز تعطیل شده اند، بحرانی شود

وی تصریح کرد: این نشان دهنده توجه تیم مدیریتی و همه فعالان در ماشین سازی اراک است که توانستند این مجموعه را روی پا نگه دارند؛ چراکه اگر به این مجموعه نیز توجه نمی‌شد، بعید نبود مثل بسیاری از واحدهایی که امروز تعطیل شده اند، دچار وضعیت بحرانی باشد.

مجلس یازدهم دو مأموریت ویژه از رهبری دارد که یکی حوزه اشتغال و دیگری تولید است

آصفری در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: مجلس یازدهم دو مأموریت ویژه از رهبری دارد که یکی حوزه اشتغال و دیگری تولید است؛ که مهمترین موضوع در بخش اشتغال، حفظ این کارخانجات است.

اگر می‌خواهیم معضل بیکاری را در کشور حل کنیم، لازمه آن توجه به تولید و صنعت است

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم ارزش پول کشور ما افزایش یابد، باید به تولید توجه کنیم؛ اگر می‌خواهیم در مذاکرات بین‌المللی، قدرت چانه‌زنی داشته باشیم، باید به تولید کشور توجه کنیم؛ اگر می‌خواهیم معضلی به نام بیکاری را در کشور حل کنیم، لازمه آن توجه به تولید و صنعت است.

هر طرح و لایحه ای که رنگ و روی مسائل اقتصادی و اشتغال و تولید داشته باشد، مجلس یازدهم خارج از نوبت رسیدگی می کند

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان ادامه داد: هر طرح و لایحه ای که رنگ و روی مسائل اقتصادی و اشتغال و تولید داشته باشد، مجلس یازدهم خارج از نوبت رسیدگی می کند.

تولیدکننده علیرغم همه تحریم ها به امان خدا رها شده است

وی افزود: ما در کشور باید به کاهش قیمت تمام شده توجه کنیم؛ چراکه در حوزه تولید، واقعیت این است که در کشور ما، تولیدکننده علیرغم همه تحریم ها به امان خدا رها شده است و می‌گوییم خودش برود و مواد اولیه و منابع تهیه کند؛ سپس مالیات، ارزش افزوده، بیمه و هزینه انرژی را که هر سال افزایش می‌یابد پرداخت نماید.
آصفری تصریح کرد: همین مسائل سبب شده که امروز تولید کننده ما با موانع ایجاد شده نتواند اشتغال ایجاد کند.
وی با انتقاد از نحوه برخورد با تولیدکنندگان بدهکار گفت: به محض آنکه سررسید اقساط وام یک تولیدکننده فرا میرسد، یا دیرکرد در پرداخت دارد؛ کسی توجهی ندارد.

سران قوا در سخنرانی صحبت از حمایت از تولیدکننده می‌کنند؛ ولی چیزی که مصوب و عملیاتی شود وجود ندارد

آصفری افزود: وقتی سران قوا وارد سخنرانی می‌شوند،صحبت از حمایت از تولیدکننده می‌کنند؛ اما چیزی که مصوب شود و روی کاغذ بیاید و اجرایی و عملیاتی شود متاسفانه در کشور ما وجود ندارد.

وی در ادامه، علت تشکیل کارگروه پیگیری مشکلات صنایع را شناسایی موانع و ظرفیت های واحدها و پیگیری آن ها عنوان کرد و اظهار داشت: در بررسی ها مشخص می شود برخی موانع نیاز به اصلاح قانون یا تصویب قانون و یا حذف برخی مصوبات هیات وزیران دارد.

پیگیری‌های کارگروه بررسی مشکلات صنایع، ربطی به جریان خاصی اعم از اصلاح‌طلب یا اصولگرا ندارد

آصفری تاکید کرد: این پیگیری‌ها ربطی به جریان خاصی اعم از اصلاح‌طلب یا اصولگرا ندارد؛ نگاه ما به تولید و اشتغال و کارآفرینی سیاسی نبوده و ملی است.
وی گفت: امروز اگر بخواهیم حرفی در دنیا داشته باشیم باید دیپلماسی قوی در سطح بین المللی داشته باشیم؛ اگر بخواهیم ارزش پاسپورت کشور خود را بالا ببریم باید تولیدمان را افزایش دهیم

در استان های مختلف و حتی برخی کشورهای خارجی، یک یادگار از ماشین سازی وجود دارد

وی خاطرنشان ساخت: در اکثر استان های کشور، به واسطه پروژه هایی که شرکت ماشین سازی اراک انجام داده است، یک یادگار از ماشین سازی وجود دارد؛ ما نیز با حس ناسیونالیستی خود، هرچند که نقشی در ساخت و احداث آن ها نداریم ولی افتخار می‌کنیم و بر خود می بالیم که این آثار عملکرد ماشین سازی اراک است؛ حتی در خارج از کشور نیز پروژه هایی از ماشین سازی وجود دارد‌.

آمادگی هرگونه کمک
به ماشین سازی را دارم

نماینده اراک خنداب و کمیجان گفت: بنده بدون هیچ منافع شخصی، پیگیر منافع استان و کشور هستم و آمادگی هرگونه کمک به ماشین سازی اراک را دارم.
وی تاکید داشت: ما تلاش می‌کنیم که مجموعه دولت را با مجموعه ماشین سازی اراک آشتی دهیم.
آصفری افزود: تلاش داریم کمیسیون های خاص مجلس و دولت را بسیج کنیم تا به صنایع از جمله ماشین سازی اراک، کمک شود و خروجی مناسبی حاصل شود.
وی ادامه داد: نگاه ما همان نگاه دهه ۷۰ ماشین سازی است و باید این شرکت را احیا و شکوفاتر کنیم.
آصفری یادآورشد: در شرکت ماشین سازی اراک، تجهیزات و ماشین آلاتی وجود دارد که نمونه آن در آسیا و خاورمیانه وجود ندارد.
وی افزود: همه مسائل اقتصادی کشور ما در تولید گنجانده شده است.
نماینده اراک با اشاره به اینکه رئیس گروه دوستی چند کشور از جمله کره‌شمالی، بلغارستان، مجارستان و بوسنی است اظهار داشت: اگر لازم باشد و نیاز به رایزنی در داخل یا خارج از کشور باشد، آمادگی هرگونه همکاری برای رونق و شکوفایی بیشتر ماشین سازی داریم.
آصفری خاطرنشان ساخت: شرکت ماشین سازی اراک دارای چند پتانسیل کلیدی مطلوب و ویژه است؛ بخش ریخته گری، پِرِس، بخش برش ها که با قطر ها و سرعت بالا صورت می گیرد، تولید دیگ های بخار و ..؛ اینها توانمندی‌های کارخانه ماشین سازی اراک است که می‌توانیم به رخ منطقه بکشیم؛ دیگر مدیران نیز باید متوجه این ظرفیت‌ها باشند و با شناسایی و شناساندن این ویژگی های کلیدی، پروژه هایی را به این شرکت جذب کنند.

دانش لازم برای اُورهال و تعمیرات ماشین آلات در شرکت ماشین سازی از لحاظ نیروی فکری و نرم‌افزاری از افتخارات صنعت کشور است

وی ادامه داد: دانش لازم برای اورهال و تعمیرات ماشین آلات در شرکت ماشین سازی از لحاظ نیروی فکری و نرم‌افزاری از افتخارات صنعت کشور است که با ارتباط بیشتر با دانشگاه‌ها و ظرفیت مطلوب علمی و عملی موجود، در اختیار سایر واحدها نیز قرار داده شود.
آصفری تاکید کرد: نگاه من این نبود که ماشین سازی را اکنون در این شرایط موفق ببینم؛ بسیار خرسند هستم و قول همکاری می دهم که نامه‌ها و درخواست‌های ماشین سازی را در حوزه وزارت کار، بانک ها و وزارت صنایع و بانکهای پیگیری نمایم تا ایده های این مجموعه عملیاتی شود.
در این نشست، مدیرعامل شرکت ماشین سازی اراک نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور محمدحسن آصفری به عنوان نماینده اراک، خنداب و کمیجان در بازدید از مجموعه ماشین سازی اراک، از وی درخواست نمود که مسائل و مشکلات این مجموعه بزرگ را بصورت عملیاتی پیگیری نموده و یاری رسان این شرکت مادر تخصصی باشد.

مجموعه ای با ظرفیت ماشین سازی جایگزین و احداث نشده است

جعفر صفری گفت: شرکت ماشین سازی، بزرگترین کارخانه ماشین آلات ساخت تجهیزات در خاورمیانه بوده و می باشد؛ چراکه هنوز با وجود تغییر و تحولات عظیم در دنیای صنعتی در کشورهایی همچون ترکیه و کشورهای عربی، هنوز مجموعه ای با ظرفیت ماشین سازی جایگزین و احداث نشده است.

ماشین سازی اراک اکنون با ظرفیت حدود ۲۵ درصد فعالیت دارد

وی افزود: ظرفیت تولید شرکت سالانه ۱۱۰ هزار تن است؛ اما با کمال تاسف این شرکت اکنون با ظرفیت حدود ۲۵ درصد فعالیت دارد که البته در پروژه های بعدی ممکن است این ظرفیت حدود۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد ولی برای ماشین سازی کافی نخواهد بود.

در گذشته بیش از ۵۰ هزار خانوار به طور مستقیم و غیر مستقیم بواسطه ماشین سازی اشتغال داشتند

مدیرعامل ماشین سازی اراک خاطرشان ساخت: در گذشته حدود ۵۳۰۰ نفر پرسنل داخل مجموعه ماشین سازی اراک کار می‌کردند؛ در دنیا مطرح است که در ازای هر یک نفر شاغل در هر مجموعه، ۹ تا ۱۱ نفر شغل غیر مستقیم ایجاد می شود؛ بنابراین می توان گفت به ازای هر یک شغل در ماشین سازی، به طور میانگین ۱۰ نفر در خارج از مجموعه مشغول به کار هستند؛ بنابراین در دهه هفتاد که حدود ۵ هزار و ۳۰۰ نفر در شرکت کار می کردند، ۵۰ هزار خانوار به طور مستقیم و غیر مستقیم در کشور اشتغال داشته اند.

در حال حاضر تعداد ۱۷۰۰ نفر داخل شرکت و ۳۰۰ نفر در سایت های پروژه ای شرکت مشغول به کار هستند

وی ادامه داد: در حال حاضر تعداد ۱۷۰۰ نفر داخل شرکت و ۳۰۰ نفر در سایت پروژه های شرکت مشغول به کار هستند که مجموعاً با این ۲۰۰۰ نفر در شرایطی که کشور تحریم است، فعالیت شرکت ادامه دارد.

امسال برای اولین بار، طرح تولید خط گرم فولاد مبارکه بصورت ۵۰درصدی به کنسرسیوم داخلی واگذار می شود

صفری افزود: حدود ۱۲ سال است که فولاد مبارکه، طرح تولید خط گرم دارد که تا به حال این طرح را به دلایل مختلف از جمله تحریم نتوانسته عملیاتی کند و در عین حال به شرکت‌های داخلی هم واگذار نشده است؛ و امسال قرار است از مجموع ۷۰۰ میلیون دلار ارزش این پروژه عظیم، ۳۵۰ میلیون دلار به شرکت های داخلی واگذار شود؛ و ما یک کنسرسیوم شامل چهار شرکت بزرگ در داخل کشور تشکیل داده ایم که این طرح در داخل کشور عملیاتی شود.

این امکان وجود دارد که، سالانه ۳۰۰ دستگاه دیگ بخار در ماشین سازی ساخته شود

وی تصریح کرد: اگر نقدینگی شرکت افزایش یابد، با توجه به پتانسیل بازار، تولید افزایش می یابد، به دلیل آنکه ماشین سازی، اولین در کیفیت است و خدمات پس از فروش را توسط ۱۸ شرکت زیرمجموعه خود انجام می‌دهد، این امکان وجود دارد که سالانه ۳۰۰ دستگاه دیگ بخار بسازد و می‌توان قیمت‌ها را به گونه‌ای تعیین کرد که امکان غلبه بر رقبا از نظر قیمتی هم وجود داشته باشد.

مصوبه ستاد تسهیل مبنی بر اختصاص ۵۰ میلیارد تومان به ماشین سازی در ۴ سال گذشته، هنوز عملیاتی نشده است

مدیرعامل ماشین سازی اراک در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: برای تامین بخشی از سرمایه در گردش و نقدینگی شرکت، ستاد تسهیل مصوبه ای مبنی بر اختصاص ۵۰ میلیارد تومان در سال ۹۵ داشته است که با وجود پیگیریهای فراوان، متاسفانه بانک عامل در نهایت موافقت نکرده است؛ که این نحوه تعامل بانکها با شرکتهایی مانند ماشین سازی، امکان تولید بیشتر و رقابت را سلب می نماید.

اشتغال و امنیت، دو بالِ حیاتی برای جامعه هستند

وی تصریح کرد: اشتغال و امنیت، دو بالِ حیاتی برای جامعه هستند؛ منهای امنیت که به یاری خداوند در کشور ما حاکم است، ما در کشور خود پشتیبانی مناسب برای قانونگذاری موثر در جهت افزایش و جهش تولید نداریم.
صفری تاکید کرد: باید برنامه ای مدون داشته باشیم تا هر روز بهتر از دیروز باشد؛ چراکه ما باید از این وضعیت گذر کنیم.

راه رسیدن به توسعه متوازن، عبور از تولید است

وی افزود: تحلیل بنده این است که راه رسیدن به توسعه، عبور از تولید است؛ و تولید، در بخش صنعت و کشاورزی است که کشاورزی ما باید از فرم سنتی به حالت مکانیزاسیون علمی و صنعتی تبدیل شود؛ بنابراین صنعت حرف اول را برای تولید، توسعه و درآمدزایی و اشتغال می‌زند.

بودجه ای که دولت به استان مرکزی اختصاص می‌دهد یک سوم مالیاتی است که بخش صنعت به دولت پرداخت می‌کند

صفری گفت: بودجه ای که دولت به استان مرکزی اختصاص می‌دهد یک سوم مالیاتی است که بخش صنعت استان به دولت پرداخت می‌کند؛ دو برابر آنچه که دولت به استان می‌دهد، این استان به دولت پرداخت می کند؛ اما به راستی سطح اهمیت این استان برای نمایندگان، مدیران و وزرا چقدر است!؟ چقدر برای این استان و ظرفیت های مجموعه صنعت و ماشین سازی وقت می‌گذارند و ارزش قائل هستند؟
وی با انتقاد از بی توجهی برخی مدیران و نمایندگان به پتانسیل موجود در ماشین سازی اراک اظهار داشت: ما برای ارسال یک نامه، باید ده ها نفر را ملاقات کنیم تا یک وزیر نامه ما را ملاحظه کند. و این موانع بسیار مشکل آفرین است.

اگر به داد ماشین سازی نمی‌رسیدیم، دولت و نظام هیچ اقدامی نمی توانست انجام دهد چراکه بسیاری از واحدها بحرانی و تعطیل شدند

صفری یادآور شد: بنده به عنوان فردی که ۴۴ سال عمر خود را با نگاه استراتژیک به صنعت گذرانده است معتقدم باید ماشین سازی را علیرغم آنکه تحریم ها تحمیل شده است، فعال نگه داریم؛ و اگر به داد آن نمی‌رسیدیم و آنرا با وجود انبوه مشکلات سر پا نگه نمی داشتیم، دولت و نظام هیچ اقدامی نمی توانست انجام دهد؛ چون اگر امکان آن وجود داشت، سایر واحدهای بحرانی اینگونه گرفتار نمی‌شدند.
وی تاکید کرد: ما ماشین سازی را نجات دادیم؛ در سال جاری حدود سه برابر ظرفیت اجرایی دارد؛ اگر پشت این قضیه، استراتژی، برنامه، صداقت و سلامت باشد قطعاً به اهداف خواهیم رسید.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*