پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۹ آبان ۱۳۹۹
افزایش سرمایه، آینده آذرآب را تضمین می کند
استان مرکزی

شیرالی، سهامدار آذرآب با تاکید بر ضرورت تجدید ارزیابی در شرکت در گفتگو با عطریاس:

افزایش سرمایه، آینده آذرآب را تضمین می کند

Virtual editor
20 مهر 1399
بازدید: 4,670
نظرات: 0

گروه اقتصادی، زهره صادقی: موضوع تجدید ارزیابی شرکت صنایع آذرآب اراک، مسئله ای است که این روزها در محافل اقتصادی مرتبط، کدال و جلسات بررسی مشکلات آذرآب مطرح و مورد بررسی می باشد.
عبدالرضا شیرالی، سهامدار دوم آذرآب چندی پیش در تاریخ پنجم مهرماه در گفتگو با یک سایت خبری با تاکید بر ضرورت و اهمیت تجدید ارزیابی شرکت به منظور احیای آذرآب و حرکت به سوی تولید و شکوفایی، واکنش ها، انتقادات و ممانعت های مجموعه شورای اسلامی کار شرکت را به دنبال داشت.
دامنه واکنش ها و انتقادات اعضای شورای اسلامی کار آذرآب تا آنجا پیش رفت که منجر به صدور جوابیه از سوی آن ها، خطاب به شخص شیرالی و انتشار آن در برخی سایت های خبری شد؛ مبنی بر اینکه تجدید ارزیابی نمی بایست انجام پذیرد.
اما سهامدار دوم آذرآب، این اقدام اعضای شورا را خارج از اختیارات قانونی آن ها عنوان کرد و در گفتگوی اختصاصی با روزنامه عطریاس، اظهار داشت: نظر به پاسخ شورای اسلامی کار شرکت صنایع آذرآب نسبت به مصاحبه اینجانب “عبدالرضا شیرالی” در تاریخ 5 مهر 1399 با خبرگزاری مهر، برخلاف شرح وظایف قانونی شورا از سهامداران اظهارنظر کارشناسی درخواست کرده است. به جهت روشن شدن و شفافیت موضوع، لازم دیدیم نسبت به درخواست غیرقانونی اعضای آن شورا، که نه پاسخ به درخواست غیرقانونی آنها بلکه برای روشن شدن اذهان عمومی سهامداران است، مواردی را به استحضار سهامداران و کارکنان شرکت آذرآب برسانیم.
اعمال هر گونه تغییر در سرمایه شرکت، اعم از افزایش یا کاهش، مستلزم گزارش هیئت مدیره و تایید بازرس و تصویب مراتب، توسط مجمع عمومی فوق العاده شرکت است
عبدالرضا شیرالی گفت: اعمال هر گونه تغییر در سرمایه شرکت سهامی، اعم از افزایش یا کاهش، مستلزم گزارش هیئت مدیره و تایید بازرس و تصویب مراتب، توسط مجمع عمومی فوق العاده شرکت است. (که در آنجا سهامداران تصمیم گیرنده هستند).
علاوه بر افزایش یا کاهش اختیاری، یک نوع کاهش اجباری سرمایه نیز در قانون پیش بینی شده است
وی افزود: این نوع افزایش یا کاهش که بنا به میل و اختیار مسئولین و سهامداران انجام می پذیرد را اختیاری می نامند؛ اما علاوه بر افزایش یا کاهش اختیاری، یک نوع کاهش اجباری سرمایه نیز در قانون پیش بینی شده است و آن هم زمانی است که سرمایه شرکت در اثر زیان های پی در پی دچار کاهش فاحش شود.
متصدیان شرکت مکلفند طبق قانون تجارت، سرمایه شرکت را به میزان واقعی آن تقلیل دهند
سهامدار آذرآب ادامه داد: متصدیان شرکت مکلفند طبق قانون تجارت، سرمایه شرکت را به میزان واقعی آن تقلیل دهند و یا با انحلال شرکت، پایان فعالیت آن را اعلام نمایند؛ بنابراین افزایش سرمایه، صرفاً اختیاری است ولی کاهش علاوه بر اختیاری، اجباری نیز انجام می‌شود.
وی تصریح کرد: بر اساس قانون تجارت (اصلاحیه)، شرکت‌هایی که دارای زیان انباشته بیش از نصف سرمایه در ترازنامه باشند پس از گذراندن مراحل قانونی طبق ماده 412 به بعد قانون تجارت طی فرایندی که قانون مشخص کرده است، مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت شده و بایستی ضمن برگزاری مجمع فوق‌العاده در خصوص ابقا یا انحلال شرکت تصمیم‌گیری نمایند.
شیرالی افزود: درصورتی‌که در مجمع مزبور، تصمیم به ادامه فعالیت گرفته شد، بایستی اقدام به افزایش سرمایه نمایند تا از شمولیت این ماده خارج گردند.
این شرکت ها مجبورند از افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها جهت خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت کمک بگیرند
وی خاطرنشان ساخت: با توجه به وضعیت، این‌گونه از شرکت‌ها (عدم وجود سود انباشته واقعی و عدم وجود وضعیت مناسب جهت افزایش سرمایه از محل آورده) مجبورند از افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها جهت خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ قانون تجارت کمک بگیرند. (که در هیچ کجای قوانین فوق، شورای اسلامی کار جایگاهی ندارد).
فعلا افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها از طبقه، زمین و ساختمان و آورده نقدی سهامداران به صورت همزمان ضرورت دارد
شیرالی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: با توجه به مطالب پیش گفته، شرکتی که طبق اظهارات شورای کارگری آذرآب، تنها با 15 درصد ظرفیت خود مشغول به فعالیت می باشد و بنده نیز در مصاحبه مورخ 5 مهر ماه به آن اشاره داشته‌ام که اظهارات ایشان لطمات بسیاری را به مجموعه آذرآب وارد کرده است؛ لذا برای برون رفت از وضعیت فعلی، تنها راه نجات این شرکت همانطوری که در مصاحبه نیز اظهار داشتم، فعلا و به ضرورت، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها از طبقه، زمین و ساختمان و آورده نقدی سهامداران به صورت همزمان می‌باشد.
عده‌ای می‌خواهند که در سال جهش تولید، این کارخانه عظیم را به تعطیلی بکشانند و بیکاری بیش از 1500 نفر از پرسنل شاغل در این شرکت را رقم بزنند
وی تاکید داشت: که نظر شورای تامین استان مرکزی با توجه مصوبه آن شورا نیز همین است؛ و ما سهامداران نیز علی‌رغم میل باطنی، فعلا به همان دستور شورای تامین استان به هیئت مدیره آذرآب تمکین نموده و خواهان اجرای بدون کم و کاست آن می‌باشیم؛ از اینرو می‌بایست به استحضار همگان برسانم که بر خلاف خواسته ما سهامداران و کارکنان شرکت که می‌خواهیم موجودیت و ذات شرکت را از طریق افزایش سرمایه بزرگ نماییم تا توانایی شرکت در مناقصات پروژه‌های عظیم‌تر بیشتر باشد؛ عده‌ای می‌خواهند که در سال جهش تولید این کارخانه عظیم را به تعطیلی بکشانند و بیکاری بیش از 1500 نفر از پرسنل شاغل در این شرکت را رقم بزنند که این یعنی از بین بردن همان تنها 15 درصد ظرفیت مشغول به فعالیتی که شورا گفته است.
با افزایش سرمایه، قطعا می توان زمینه کاری را برای 4 الی 5 هزار نفر مهیا کنیم و سالانه بیش از 2000 میلیارد تومان پروژه اجرا کرد
شیرالی اظهار داشت: جای سوال است که شرکتی که به گفته شورا، ۱۵درصد نیروی فعال دارد و فقط 180 میلیارد تومان درآمد 6 ماهه دارد (که حدود 80درصد آن بابت پرداخت حقوق و دستمزد هزینه می‌شود) بدون افزایش سرمایه و گرفتن کار نمی‌تواند توجیه اقتصادی داشته باشد، چرا مخالف این هستند که با فعال کردن توان آذرآب و افزایش سرمایه که اگر این اتفاق رخ بدهد قطعا می‌توانیم بایک مدیریت کار آمد، زمینه کاری را برای 4 الی 5 هزار نفر مهیا کنیم و بیش از 2000 میلیارد تومان در سال، پروژه اجرا کرده و برای مجموعه آذرآب کسب درآمد نماییم!
وی افزود: هیأت مدیره آذرآب طبق مفاد قوانین فوق، در ابتدای سال 1399 دارایی های شرکت را جهت کارشناسی و قیمت گذاری به مرکز کارشناسان دادگستری معرفی نمود که 27 نفر از کارشناسان رسمی دادگستری موضوع را بررسی و نتیجه کارشناسی را تحویل هیأت مدیره نمودند و هیأت مدیره نیز گزارش مزبور را تقدیم سازمان بورس کرده و در سامانه کدال نیز قرار داده‌اند؛
اما با این نظریات و مصاحبه های غیر مسئولانه شورای کار، سوالاتی در ذهن سهامداران مطرح گردید که می‌بایست در اینجا به آن‌ها پاسخ داد:
1- شورای آذرآب با چه تخصصی و مطابق با کدام قانون در مورد کارشناسی کارشناسان رسمی قوه قضاییه اظهارنظر می‌کنند؟
2- با چه مجوز و بر طبق کدام قانون در امور سهام و سهامداری شرکت، دخالت می‌کنند؟
3- آیا سهامداران به عنوان مالکان و ذینفعان و دلسوزان یک مجموعه، می توانند بر خلاف منافع خود فعالیتی انجام دهند؟!
4- در پاسخ به اینکه شورا، تجدید ارزیابی آذرآب را «سنگین» خوانده بودند، علی‌رغم اینکه اظهارات و دخالت آن ها در این خصوص وجاهت قانونی و کارشناسی ندارد، لازم است متذکر شوم که این تجدید ارزیابی یک واقعیت است؛ و آذرآب در این سال‌ها نسبت به شرکت‌های مشابه و هم تراز خود که بارها تجدید ارزیابی شده بودند عقب نگه داشته شده است؛ و هم‌اکنون نیز با این تجدید ارزیابی که در ذیل توضیح خواهیم داد بخشی از حقوق حقه شرکت، جهت شفاف‌سازی برای سهامداران مشخص می‌شود. که این از حقوق حقه مجموعه آذرآب و سهامداران می‌باشد و چنانچه شفاف سازی در خصوص تجدید ارزیابی دارایی ها از سوی هیئت مدیره صورت نمی‌گرفت، طبق قانون تجارت، سهامداران می توانستند پیگیری قانونی کنند.
ما به عنوان سهامداران شرکت صنایع آذرآب، اعتراض خود را در خصوص نحوه قیمت گذاری ساختمان ها و زمین کارخانه آذرآب به کانون کارشناسان رسمی قوه قضائیه اعلام خواهیم کرد
شیرالی در ادامه خاطرنشان ساخت: ما به عنوان سهامداران شرکت صنایع آذرآب، اعتراض خود را در خصوص نحوه قیمت گذاری ساختمان ها و زمین کارخانه آذرآب به کانون کارشناسان رسمی قوه قضائیه اعلام خواهیم کرد و اعتقاد داریم که قیمت زمین ها و ساختمان کارخانه شرکت را یک سوم تا یک چهارم نسبت به شرکت‌های همجوار کمتر اعلام نموده و همچنین ماشین‌آلات شرکت آذرآب طبق اسناد موجود در سال‌های دور با نرخ هر دلار 70 تومان خریداری شده و هیچ‌گاه تجدید ارزیابی از طریق این ماشین‌آلات صورت نگرفته است و با در نظر گرفتن کلیه استهلاک و مواردی که کارشناسان رسمی در نظر گرفته‌اند با نرخ دلار حدود 16 هزار تومانی ارزیابی شده است.
وی افزود: هم اکنون نرخ دلار در محدوده 28 الی 30 هزار تومان می باشد؛ اگر بخواهیم مجددا ارزیابی کارشناسی صورت بگیرد، برآورد قیمت ماشین‌آلات حدود 70% بالاتر از گزارش فعلی کارشناسان اعلام خواهد گردید؛ بنابراین جهت روشن کردن اذهان کارکنان آذرآب چند نکته را می‌بایست یادآور شوم و جوابیه مورخ هشتم مهر ماه 99 که تماما غیرقانونی و مداخله‌جویانه در امور سهامداران و شرکت آذرآب بوده را یادآوری نمایم.
شرکت در سال ۹۷ مصوبه ی تجدید ارزیابی داشت که شورا با مداخلات غیرقانونی و با اعمال فشار به هیئت مدیره، از تجدید ارزیابی جلوگیری به عمل آورد
وی یادآور شد: در سال 1397 مصوبه ی تجدید ارزیابی داشته ایم؛ چرا انجام نشد؟ چون شورای کار با مداخلات غیرقانونی و با اعمال فشار به هیئت مدیره، از تجدید ارزیابی جلوگیری به عمل آورد؛ که بنده در آن برهه با توجه به همان دلایلی که با فشارهای غیرقانونی شورا به هیئت مدیره وارد شد و مانع از اجرای آن مصوبه در خصوص تجدید ارزیابی دارایی ها شد و هیئت مدیره در آن زمان نتوانست طبق وظایف قانونی خود که مصوبه آن را هم داشت، تجدید ارزیابی را انجام دهند.
وقتی شرکتی سهامی عام است،سهامداران، مسئول نیستند که به آن شرکت پرداختی خارج از قانون انجام بدهند
سهامدار آذرآب خطاب به اعضای شورای کار شرکت اظهار داشت: ما اعلام کردیم که هیچ گونه کمکی که خارج از حیطه قانون تجارت باشد را انجام نخواهیم داد؛ شما یا نمی‌دانید یا توجه نمی‌کنید که وقتی شرکتی سهامی عام است،سهامداران، مسئول نیستند که بیایند به آن شرکت پرداختی خارج از قانون انجام بدهند؛ به جز از طریق آورده نقدی و تجدید ارزیابی دارایی‌ها که در قانون تجارت این موضوع صراحت دارد.
وی تاکید کرد: جهت روشنگری، تصویر مصوبه جلسه هماهنگی سهامداران و هیئت مدیره شرکت صنایع آذرآب جهت افزایش سرمایه در سال 1397 نیز به پیوست می‌باشد.
شورا با دخالت های فرا قانونی از وظایف اصلی کار عدول کرده و مابقی کارکنان آذرآب را به این روز انداخته است و بعضی از آن ها را تا به زندان کشانیده است
شیرالی همچنان خطاب به اعضای شورای کار آذرآب گفت: شما در پاسخ مصاحبه، اینجانب را دایه عزیزتر از مادر برای آذرآب خوانده اید!؛ جا دارد بنده این سوال را مطرح کنم که منِ سهامدار که صاحب سرمایه هستم دایه عزیزتر از مادر هستم؛ یا شما که حقوق بگیرِ شرکت هستید؛ که مصداق ضرب‌المثل فوق الاشاره نیز خود شما هستید که با این دخالت های فرا قانونی از وظایف شورای کار عدول کردید و مابقی کارکنان آذرآب را به این روز انداخته اید و بعضی از آن ها را تا به زندان کشاندید.
در برهه ای از زمان، نمایندگان بنده برای مدت کوتاهی از هیئت مدیره شرکت استعفا داده اند که به علت فشارهای بیش از حد شورا به هیئت مدیره بوده است
وی در بخش پایانی اظهارات خود در مورد موضوع پرونده پرنا( مدیرعامل اسبق شرکت آذرآب) گفت: اگر کسی حق داشته باشد در این خصوص سوال کند، سهامدار است؛ چراکه قانونا می تواند از هیئت مدیره این موضوعات را مطالبه کند؛ نه اینکه شورا از سهامداران بخواهد.
وی تصریح کرد: اگر در برهه ای از زمان، نمایندگان بنده برای مدت کوتاهی از هیئت مدیره شرکت استعفا داده اند به علت فشارهای بیش از حد شورا به هیئت مدیره بوده است که بنده نیز صرفا بخاطر صلاحدید شرکت صنایع آذرآب، مجددا آنها را به هیئت مدیره بازگردانده ام؛ اما متاسفانه هیچگاه از فشار شورا به هیئت مدیره کاسته نشده است.
شورا با فشار به مدیران و مسئولان می گوید «یا با ما، یا بر ما!»
شیرالی اشاره کرد: شنیده ها حاکی است که شورا در آذرآب شعاری دارد که همه آن را می دانند و در بین کارکنان آذرآب معروف است که شورا با فشار به مدیران و مسئولان می گوید «یا با ما، یا بر ما!» ..؛ آیا واقعا در وظایف شورای اسلامی کار اینگونه برخوردها جایگاهی دارد؟ و آیا اینگونه برخوردها را مسائل درون خانوادگی می نامند؟؛ شرکت آذرآب یک شرکت خانوادگی نیست، سهامی عام است؛ و همه موارد آن باید برای سهامداران شفاف باشد؛ ما موضوعی مطرح نکرده ایم که بر خلاف منافع کارکنان و سهامداران باشد؛
ما فقط به ناهنجاری هایی اشاره کردیم که از طریق شورا در آذرآب به وجود آمده است؛ که اگر همین امروز شورا اعلام کند که طبق شرح وظایف خود که در قانون کار مشخص گردیده است انجام وظیفه می نماید، ما نیز هیچ گونه اعتراضی به شرح وظایف قانونی شورا نداریم و قطعا به قانون تمکین می کنیم.
شورا نباید در امور سهامداران و اداره شرکت دخالت نماید
وی در پایان تاکید کرد: همه حرف ما این است که شورا می بایست به قانون برگردد و طبق شرح وظایف خود به این کارخانه و کارکنان کمک کند؛ نه اینکه در امور سهامداران و اداره شرکت دخالت نماید؛ که اگر اینگونه شود قطعا آرامش به کارخانه باز خواهد گشت.
این سهامداران هستند که می توانند از هیئت مدیره سوال کنند، نه شورا از سهامداران..
سهامدار آذرآب خطاب به اعضای شورا گفت: بهتر بود قبل از اینکه به شورا تشریف بیاورید حداقل قانون کار یا فقط همان شرح وظایف شورا را مطالعه می کردید تا این همه با زور و راه‌انداختن اعتصابات پی در پی به دنبال اهداف غیر قانونی نمی رفتید و شرکت آذرآب و کارکنان شریف آن شرکت را به این روز نمی نشاندید و کارفرمایان را نسبت به آذرآب بدبین نمی‌کردید؛ جای سوال است که شما‌ اعضای محترم شورا، جایگاه خود را چگونه ارزیابی کرده‌اید که در تمام امور شرکت دخالت می‌کنید؟ در هر صورت لازم است به شما عزیزان یادآوری شود که در حیطه شرح وظایف شما نیست که در (به اصطلاح) جوابیه مورخ 8 مهر 1399 خودتان سهامداران را دعوت به جلسه پرسش و پاسخ در کارخانه کرده اید؛ این سهامداران هستند که می توانند از هیئت مدیره سوال کنند، نه شورا از سهامداران.
ضمن اینکه ما حقیقت را گفته‌ایم و شما تهمت افترا به ما زده‌اید که جواب این کلمه فقط در محضر قانون قابل بررسی است.
می بایست به موقع در محضر قانون، جوابگوی این همه خسارتی که به شرکت آذرآب و سهامداران وارد کرده‌اید، باشید
وی به شورای آذرآب تاکید کرد: از این پس، هر گونه که خود صلاح می‌دانید علیه سهامداران در رسانه‌ها و مطبوعات بنویسید؛ اما در موقع مناسب با تمام توان، همین اظهارات غیر قانونی را علیه خودتان در محضر قانون به کار می گیریم؛ چراکه ما برای تمام اظهاراتمان اسناد و مستندات کافی داریم و شما چه در شورا باشید یا نباشید می بایست به موقع در محضر قانون جوابگوی این همه خسارتی که به شرکت آذرآب و سهامداران وارد کرده‌اید باشید.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*