پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
توهم حکمرانی ده ساله اصولگرایان
استان مرکزی

اسداله امینی رییس دوره ای جدید خانه احزاب:

توهم حکمرانی ده ساله اصولگرایان

خوشحال می‌شوم اصولگرایان به جای درگیری فیزیکی جلسه و گفت وگو داشته باشند

روزنامه عطریاس
20 مهر 1399
بازدید: 492
نظرات: 0

گروه سیاسی، آزاده بکایی:
خانه احزاب از جمله تشکل های صنفی است که درونمایه ای سیاسی دارد و به همین دلیل با چالش های مختلف عقیده ای و تفکری روبروست. به نظر می رسد با توجه به در پیش بودن انتخابات 1400 ،اسداله امینی از چهره های شناخته شده اصلاح طلب در استان با چالش های زیادی روبرو باشد. در گفت و گو با رییس دوره ای جدید خانه احزاب به بررسی این چالش ها پرداختیم.
به نظر شما به عنوان رییس جدید خانه احزاب مهمترین چالش‌های پیش روی خانه احزاب چیست؟
خانه احزاب یک نهاد یا NGO صنفی است؛ در واقع سامان دهنده و رسیدگی کننده به امور احزاب از جهت حضور فیزیکی آنها در کشور و استان است؛ گرچه همه اعضا سیاسیون و نمایندگان احزاب هستند؛ ولی عملکرد خانه احزاب اصلاً سیاسی نیست؛ بلکه سامان دهنده و سازمان دهنده احزاب مختلف در ارتباط با تعامل با امور مرتبط و تضارب آرا و امور مربوط به احزاب و دولت مرکزی است. در واقع خانه احزاب یک تشکل صنفی است و نمایندگانی که آنجا هستند سامان دهنده امور احزاب هستند. لذا اگر حزبی از عملکرد دولتی ها در ارتباط با احزاب و یا از عملکرد حزب دیگری شکایت داشته باشد؛ به خانه احزاب مراجعه می کند. در مورد چالش ها باید بگویم نهادها وتشکل ها در ایران دچار چالش هستند چون دولت ودولتیان خیلی برای NGO ها اهمیت قائل نمی‌شوند؛ گاهی اوقات بعضی نهادها اصلا آنها را به رسمیت نمی‌شناسند و لذا چالش اول این است که تشکل ها از جمله آنها خانه احزاب وجود و ماهیتشان برای دولت مرکزی جا افتاده نیست و خیلی آنها را به بازی نمی گیرند. دوم اینکه درست است که دولت موظف نیست به خانه احزاب و سایر تشکل ها مکان بدهد؛ ولی از آنجایی که در جمهوری اسلامی این تشکلها نوپا بوده و در واقع طفولیت خود را پشت سر می‌گذارند؛ دولت باید دستشان را بگیرد به این معنا که حداقل مکانی در اختیار آنها گذاشته و راه را برای رشد آنها هموار کند .
مکان خانه احزاب چه شد؟
با همکاری استاندار، معاون سیاسی استانداری، همکاری شورای شهر و شهرداری مکانی به عنوان محل فعالیت و در واقع دفتر خانه احزاب به این تشکل اختصاص یافت.
در زمان ریاست شما تعامل خانه احزاب با مدیران دولتی چگونه خواهد بود ؟
برنامه اولیه من این است که شناسنامه احزاب فعال در استان مرکزی را کامل کنیم؛ یعنی تمام احزابی که قانونی هستند و از وزارت کشور پروانه فعالیت گرفته‌اند، نمایندگانشان در استان مرکزی و اعضای شورای مرکزی آنها شناسایی شود؛ فرقی نمی‌کند احزاب اصولگرا، اصلاح‌طلب و اعتدالیون همه آنها که ذیل خانه احزاب قرار می گیرند . برنامه دوم این است که خانه احزاب با دولتیان و مدیران دولتی به ویژه عده‌ای از مدیران که جنس کارشان سیاسی است مانند فرمانداران و استانداران و معاونت سیاسی و… تعامل داشته باشد.
چالش فعالیت احزاب در جامعه سیاسی استان چیست ؟
احزاب در انتخابات گیرکرده اند. فقط در ایام انتخابات اساسا فعال می‌شوند. در حالی که عمده کار احزاب کادر سازی ونیروسازی است که انجام نمی‌شود. احزاب کلاس سیاسی ندارند؛ یعنی کلاس آموزشی و آموزش ندارند؛ ما تلاش می‌کنیم که انشالله اساتید سیاسی درجه اول را در استان و اگر نداشتیم در رشته هایی از تهران یا استان‌های دیگر به کمک بگیریم تا این اساتید درس فعالیت سیاسی و تحلیل سیاسی بدهند. احزاب باید فعال شده و کادرسازی کنند نه اینکه فقط در ایام انتخابات اطلاعیه داده و کاندیدا معرفی کنند . بر اثر آموزش است که احزاب وقتی در انتخاب برنده شوند؛ نیروهای بالقوه آموزش دیده و فعال و توانمند خواهند داشت.
شما از اصلاح طلبان با سابقه استان و کشور هستید. مهمترین چالش پیش روی اصلاح طلبان را چه می دانید؟
عمده ترین چالش اصلاح‌طلبان در حال حاضر بازسازی خودشان است. در کشور ما احزاب خیلی فعال نبوده وتجربه کافی نداشتند به همین دلیل اصلاح طلبان مرتکب یک اشتباه شدند و آن حمایتشان از آقای روحانی بود؛ واقعیت این است که آقای روحانی بهایی برای احزاب اصلاح‌طلب ، اصولگرا و اعتدالگرا قایل نشد؛ یعنی به جای اینکه احزاب را در روند فعالیت سیاسی ریاست جمهوری خودش تربیت و تقویت کند، آبروی اصلاح طلبان و اصولگرایان و اعتدالیون را هم به ثمن بخس فروخت؛ آقای روحانی کسی که اصلاح طلبان فکرمی کردند از کار در نیامد.
ماشاهد برگزاری جلسات احزاب سیاسی اصولگرا هستیم که خودشان را از پیش برنده انتخابات می دانند و اصلاح‌طلبانی که خود را کنار کشید ه اند؛ نظرتان در مورد این مسئله چیست؟
من در درجه‌ی اول خوشحال می‌شوم که احزاب اصولگرا به جای ایجاد چالش و درگیری فیزیکی جلسه و گفت وگو داشته باشند و مسائل کشور را رصد کنند. بسیار عالی است خیلی هم خوشحال هستم و به آنها تبریک می‌گویم و خانه احزاب نیز به این امر کمک می‌کند. این خیلی مهم است آنها که عمدتا تا به حال با مخالفین یا آنهایی که مخالف نظرشان بودند برخورد فیزیکی می‌کردند به این درجه از درایت سیاسی رسیده اند که جلسه داشته باشند؛ خیلی برای من خوشایند است و به آنها تبریک عرض می کنم؛ اما اینکه اصلاح‌طلبان مقداری سرد شده‌اند در فعالیت سیاسی صحیح است . این امر نتیجه عملکرد دولتی است که از آن حمایت کردند نه اینکه اصلاح‌طلبان یا اعتدالیون را این دولت به کار نگرفته باشد اصلاً بحث این نیست؛ بحث من این است که این دولت در سیاست داخلی وخارجی طبق انتظار اصلاح‌طلبان از آب در نیامد. در واقع ما انتظار داشتیم که دولت آقای روحانی علم مخالفت با دنیا و ایجاد چالش با دنیا را مقداری پایین‌تر بیاورند اما ایشان کاملا بر عکس اقدام کرد.
البته در بین چالش های دولت ، عملکرد دولت در سایه هم باید در نظر گرفت؟
دولت قوی باید بتواند آنها را مدیریت کند ما انتظار داشتیم آقای روحانی بتواند دولتیان در سایه را سرجای خود بنشاند و بگوید شما به وظیفه خود عمل کنید؛ شما در جایگاهی که هستید کار کنید وکار دولت را به دولت واگذار کنید. متاسفانه آقای روحانی و دولتشان آن چیزی که ما انتظار داشتیم بروز و ظهور ندادند. اما اینکه بر اصلاح طلبان گرد سکوت نشسته را تایید می کنم. ما تلاش می کنیم جلسات گفت وگو و بررسی و رصد کردن مسائل سیاسی جاری را شروع کنیم البته ناگفته نماند که عدم برگزاری بخش اعظمی از این جلسات ناشی از ویروس کرونا ست که همه امور به ویژه فعالیت سیاسی را تحت تاثیر قرار داده است. اصولگرایان شاید اولویت ها را در نظر نگیرند؛ ولی برای ما اولویت ها بسیار مهم است. سلامتی اصلاح‌طلبان برای ما مهم است و به همین دلیل ما جلسه ای برگذار نمی کنیم؛ اما وقتی کرونا ضعیف تر شد حتما با تمام وجود وارد عرصه می شویم.
اصولگرایان در حال ترویج این تفکر هستند که تا ده سال آینده اداره کشور رابرعهده دارند. نظر شما چیست؟
تصور حکمرانی ده ساله بر کشور، یک توهم است ، انشاالله هیچ حزبی و گرایشی چه اصلاح طلب و اصولگرا تصور نکنند که مملکت مربوط به خودشان است؛ ما چنین تصوری نداشته و نداریم و نخواهیم داشت؛ بلکه معتقد هستیم که مملکت از آن کسی خواهد بود که مردم به او اقبال کنند.
ارزیابی شما از انتخابات پیش رو چیست؟
ازانتخابات مجلس استقبال خوبی نشد؛ چرا که فقط نمایندگان یک گروه و تفکر در آن حضور داشتند. اما در انتخابات 1400 باید فضای سیاسی را باز بگذارند و گزینه های مختلف و توانمند مورد نظر مردم از تفکرها و گرایشات مختلف سیاسی در عرصه حضور داشته باشند؛ اگر انتخابات سلامت خود را داشته باشد و احزاب با نشاط و سلایق مختلف حضور داشته باشند در این صورت انتخابات پرشور خواهد شد و مردم حتماً خودشان در انتخابات شرکت می کنند.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*