پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ خرداد ۱۴۰۰
مطالبه گری و مشارکت اجتماعی سمن ها ضعیف شده است
اجتماعی

سجادی، مدیر کل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی :

مطالبه گری و مشارکت اجتماعی سمن ها ضعیف شده است

● بیشترین حجم فعالیت در حوزه معضلات اجتماعی بر دوش سمن هاست

روزنامه عطریاس
22 مهر 1399
بازدید: 420
نظرات: 0

گروه اجتماعی، شایسته سلامی:

بی شک فعالیت های مدنی همواره در پیشبرد آرمان های یک جامعه نقش بسزایی دارد. در این راستا سازمان های مردم نهاد که از بطن جامعه برون می آیند، می توانند به عنوان یک اهرم بسیار قوی فعالیت های مدنی را گسترش داده و در جهت کاهش آسیب های اجتماعی مطالبه گری داشته باشند. سازمان های مردم نهاد در مسیر فعالیت های خود به طور قطع با موانع و چالش هایی روبرو هستند که در ادامه و در گفتگو با فعالان این حوزه به بررسی برخی از این چالش ها پرداخته شده است.
توان افزایی سمن ها کمرنگ شده است
نماینده سازمان های مردم نهاد در شورای عالی توسعه و حمایت از تشکل های کشورگفت: نخستین گلایه ای که از سوی مجموعه سازمان های مردم نهاد استان مرکزی مطرح می شود، ضعف یا کمرنگ شدن بحث توان افزایی سمن هاست که به عنوان یک راهکار مهم برای آنها ضروری است و باید هر چند مدت یکبار این توان افزایی در حوزه های مختلف اتفاق بیافتد.
«سیاوش آقاخانی» افزود: یکی از این توان افزایی ها آشنایی با قوانین و مقررات حوزه سازمان های مردم نهاد است. دوره های آموزشی حوزه مالیاتی و آشنایی با مسائل مالیاتی، دوره های آموزشی حوزه بیمه، همچنین مباحث آموزش های تخصصی در حوزه های فعالیتی سمن های مختلف به عنوان یک راهکار مهم در این راستا مطرح می شود و برگزاری چنین دوره هایی بسیار ضروری است.
تعدادی از سمن ها سالهاست نیمه فعال و غیرفعال هستند
وی ادامه داد: نظارت بر عملکرد سازمان های مردم نهاد از دیگر مسائلی است که باید به آن توجه شود. تعدادی از سمن ها سالهاست نیمه فعال و غیرفعال هستند و بر فعالیت های آنها هیچ گونه نظارتی انجام نمی شود. لازم است به عنوان یک وظیفه مهم حاکمیتی که بر عهده دبیرخانه شورای توسعه و حمایت از تشکل هاست و در استان دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی دبیری آن را بر عهده دارد، بحث نظارت بر عملکرد سمن ها به عنوان امری مهم مورد توجه قرار گیرد.
آقاخانی با اشاره به مباحث مربوط به ظرفیت سازی به منظور مشارکت سازمان های مردم نهاد در کنار دولت و بخش دولتی، اظهار داشت: با توجه به مسائل و مشکلات مالی بخش دولتی و ظرفیت هایی که سازمان های مردم نهاد در خلق سرمایه اجتماعی و جلب مشارکت مردم در کنار بخش دولتی ایجاد می کنند، چنین ظرفیت سازی بسیار لازم است و متأسفانه این موضوع مقداری کمرنگ شده است. در گذشته در همه کارگروه های استان نمایندگان سازمان های مردم نهاد حضور داشتند، اما متأسفانه در حال حاضر این موضوع بسیار کمرنگ شده که باعث می شود نقش مطالبه گری و نظارت سازمان های مردم نهاد تضعیف شود.
رشد سمن ها کمی و بدون ضابطه است
مدیرعامل مؤسسه بشارت سپید آزادی (باشگاه مثبت) همچنین گفت: در سال های اخیر یکی از مشکلات سمن ها توجه به رشد کمی و بی ضابطه آنها بدون توجه به نیاز واقعی جامعه بوده که در استان مرکزی نیز این موضوع نمود زیادی داشت و از این وضعیت مستثنی نبوده است. صرف اینکه به جهت ارائه آمار سمن های بسیاری را ایجاد کنیم، اما هیچ عملکردی وجود نداشته باشد، متأسفانه مشکلی است که در سالهای اخیر با آن مواجه بودیم.
«حمیدرضا سپهری راد» افزود: متاسفانه انتقادات زیادی در این خصوص به دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی وارد بود که البته با تغییرات صورت گرفته این روند متوقف شد. در حال حاضر مجموعه دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی در حال فعالیت بر روی این موضوع و لغو مجوز سمن های غیر فعال است. البته می توان عنوان کرد در یک سال اخیر بسیاری از موارد عنوان شده در حال بررسی و تغییر هستند که جای بسی امیدواری دارد.
تعامل نسبتاً ضعیف دستگاه های اجرایی با سمن های حوزه آسیب های اجتماعی
وی ادامه داد: موضوع بعدی کم توجهی دستگاه های اجرایی و به خصوص دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی، تعامل نسبتاً ضعیف با سمن های حوزه آسیب های اجتماعی است که بنا به نوع فعالیت، به ناچار مجوز خود را از بهزیستی دریافت می کنند. بیشترین حجم فعالیت ها در حوزه معضلات اجتماعی بر روی دوش این سمن هاست، اما تنها به دلیل اینکه مجوز آنها از استانداری نیست، معمولاً مورد بی توجهی یا کم توجهی قرار می گیرند و معمولاً تعامل بین آنها و استانداری کمرنگ است.
سپهری راد اظهار داشت: متاسفانه توجه صرف بعضی از دستگاه ها و گاهاً دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری به سازمان های مردم نهادی که در حوزه خیریه یا حوزه سلامت فعالیت می کنند، آن هم تنها به دلیل اینکه بیشتر در معرض دید هستند، انتقادات بسیاری را به همراه داشته است.
مطالبه گری و حمایتگری باید تعادل داشته باشد
مدیرعامل مؤسسه خیریه حامی یار (حامی کودکان مبتلا به سرطان در استان مرکزی) با بیان اینکه فعالان در حوزه سازمان های مردم نهاد بخشی از روحیات آنها مطالبه گرانه است و بخشی دیگر روحیات حمایتگرانه دارند، گفت: روحیات سمن ها نسبت به اینکه در چه حوزه ای فعالیت می کنند مقداری فضای کار را متفاوت می کند. اما با این حال بهتر است که هر 2 بخش با هم برابری داشته باشند. به این معنا که به هر میزانی که مطالبات را درخواست می کنند، به همان میزان نیز خدمات لازم را در سطح جامعه ارائه کنند تا خط تعادل در این راستا ایجاد شود.
«حامد صوفی» افزود: علیرغم اینکه سازمان های مردم نهاد فعالیت های بسیاری دارند و در اکثر فرایندهایی که نیاز به حضور سمن ها وجود دارد، از ظرفیت های آنها استفاده می شود، اما موضوع اینجاست که با وجود چندین سازمان مردم نهاد فعال در استان مرکزی، آیا از تمامی ظرفیت ها و پتاسیل آنها استفاده شده است؟
از متمرکز نبودن سمن ها آسیب دیده ایم
وی ادامه داد: در استان مرکزی فعالین سازمان های مردم نهاد از متمرکز نبودن سمن ها رنج می برند و تمامی این سازمان ها از این موضوع آسیب دیده اند و بیش از این نیز آسیب خواهند دید؛ چرا که مجموعه ای وجود ندارد که سازمان های مردم نهاد بدون بغض و غرض و بدون هیچگونه پیش زمینه فکری گرد یکدیگر جمع شوند و بدون هیچگونه نفع شخصی در مورد منافع جامعه در استان گفت وگو کنند.
باید ضعف های زیرساختی موجود اصلاح شود تا بتوان مطالبه گری و حمایتگری بهینه در سطح جامعه را اجرایی کرد
مدیرعامل مؤسسه خیریه حامی یار اظهار داشت: قطعاً ایجاد چنین مجموعه ای که سازمان های مردم نهاد بدون تفاوت و در نهایت یکسان بودن حق اظهارنظر داشته باشند، می تواند در این حوزه بسیار راهگشا باشد. در حوزه سمن ها در استان مرکزی همین موضوع که نمی توانیم به یک اتفاق نظر واحد در حوزه فعالیت سمن ها برسیم، به این معناست که متأسفانه دارای ضعف های زیرساختی هستیم. در این راستا باید ضعف های زیرساختی موجود اصلاح شود تا بتوان مطالبه گری و حمایتگری بهینه در سطح جامعه را اجرایی کرد.
در مدت یک سال گذشته 40 سمن به مجموعه سازمان های مردم نهاد استان افزوده شده است
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی در تشریح فعالیت های سازمان های مردم نهاد استان مرکزی گفت: در حوزه ساماندهی سمن ها، ابتدا به توسعه کیفی و پس از آن به توسعه کمی پرداخته ایم. 5 دستگاه استانداری، فرمانداری، ورزش و جوانان، بهزیستی و نیروی انتظامی در راستای فعالیت سازمان های مردم نهاد مجوز صادر می کنند و سمن هایی که از این 5 دستگاه مجوز دریافت می کنند، در حوزه های امور اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، بهداشت و درمان، امور خیریه و نیکوکاری، علمی، گردشگری، حقوق شهروندی، حمایت از معلولین، امور توسعه و زیربنایی و گردشگری فعالیت دارند.
«سید احمد سجادی» افزود: در حوزه توسعه کمی سمن ها در مدت یک سال گذشته تاکنون 8 جلسه شورای استانی توسعه و حمایت از تشکل ها برگزار شده است که در فرایند این جلسات با همکاری دستگاه های ذیربط مجموعاً 40 پروانه فعالیت، شامل 14 مورد پروانه فعالیت استانی، 13 مورد پروانه فعالیت شهرستانی، 14 مورد نیز پروانه فعالیت نمایندگی صادر شده است با این توضیحات می توان دریافت که در مدت یک سال گذشته 40 سمن به مجموعه سازمان های مردم نهاد استان افزوده شده است.
426 سازمان مردم نهاد در استان مرکزی فعالیت می کنند
وی ادامه داد: در حال حاضر مجموع سازمان های مردم نهاد استان مرکزی 426 سمن است که از این تعداد 32 درصد از استانداری، 34 درصد از فرمانداری ها، 18 درصد از ورزش و جوانان، 11 درصد از بهزیستی و 4 درصد از نیروی انتظامی، مجوز دریافت کرده اند. همچنین از تعداد 426 سازمان مردم نهاد در استان مرکزی، 301 سمن فرایند ثبت را انجام داده اند و 125 سمن نیز هنوز موفق به فرایند ثبت نشده اند. ذکر این نکته ضروری است که 301 سمن ثبت شده در استان مرکزی وجود دارد اما در حال حاضر 310 سمن در استان فعال است که از این تعداد 9 سمن دارای مجوز که هنوز فرایندهای ثبتی را انجام نداده اند، نیز فعال هستند. با این احتساب در حال حاضر 310 سمن فعال و 116 سمن غیرفعال در استان مرکزی وجود دارد که به بیان دیگر 73 درصد فعال و 27 درصد غیرفعال هستند. در حوزه نظارت بر عملکرد سازمان های مردم نهاد، تمامی گزارش های مربوط به فعالیت های سمن ها از آنها دریافت می شود و مورد بررسی قرار می گیرد تا وضعیت فعالیتی آنها نیز مشخص شود.

سمن هایی که مجوز خود را دریافت کرده ، اما ثبت نشده اند باید وضعیت خود را تعیین تکلیف کنند
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی اظهار داشت: در مباحث مربوط به پالایش و ساماندهی سازمان های مردم، طی فراخوانی سمن هایی که مجوز خود را دریافت کرده ، اما ثبت نشده اند باید وضعیت خود را تعیین تکلیف کنند. در جریان این اقدامات 19 سمن که دارای مجوز بودند، اما فرایند ثبت را انجام نداده و غیرفعالند، حذف شده اند. همچنین سمن هایی نیز وجود دارند که پس از دریافت مجوز، فرایند ثبت را انجام داده اند، اما غیرفعال هستند که آنها نیز شناسایی شده اند. برای حذف این سمن ها و خارج کردن آنها از گردونه، به سازوکارهای قضایی نیاز داریم. چرا که برای حذف این سمن ها باید شماره های ثبتی آنها باطل شود.
سجادی تصریح کرد: توانمندسازی به معنای آموزش سازمان های مردم نهاد است که مهمترین رکن در این حوزه محسوب می شود. از حدود یک سال گذشته با توجه به اینکه حدود 60 درصد از این مدت زمان درگیر بیماری کرونا بوده ایم و علیرغم اینکه با وجود محدودیت های کرونایی نمی توانستیم برای سمن ها دوره های آموزشی برگزار کنیم، توانستیم 20 دوره آموزشی در قالب بیش از 110برنامه برای سمن ها برگزار کردیم.
. مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی تأکید کرد: در رابطه با سمن هایی که در حوزه خیریه ها فعالیت می کنند نیز اقدامات قابل توجهی انجام شده که مهمترین آن ایجاد و راه اندازی سامانه سحام (سامانه حمایت از مددجویان) است که این سامانه به منظور ساماندهی فعالیت های سمن های خیریه است. در حال حاضر برای چگونگی استفاده از این سامانه به سمن هایی که در حوزه خیریه فعالیت می کنند، آموزش های لازم ارائه شده و این روند همچنان ادامه دارد.
با توجه به شرایط حاکم بر جامعه، مشارکت اجتماعی کمی ضعیف است
وی اضافه کرد: با توجه به شرایط حاکم بر جامعه، مشارکت اجتماعی کمی ضعیف است. در حوزه سمن ها که افراد جامعه بتوانند در حوزه فرایندهای مشارکت اجتماعی ورود پیدا کرده و در کنار فعالیت های مشارکتی، مطالبه گر نیز باشند، مقداری ضعیف هستیم. بنابراین ضروری است که از یک سو آموزش های لازم در این خصوص ارائه شود و از سوی دیگر مقدمات چنین فعالیت هایی در جامعه فراهم شود.
نمایندگان سازمان های مردم نهاد در 22 شورا و کارگروه تخصصی عضویت دارند
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی عنوان داشت: در راستای ظرفیت سازی برای مشارکت اجتماعی سازمان های مردم نهاد و ورود سمن ها به دستگاه های اجرایی و بخش دولتی برای آنکه بتوانند وضعیت موجودرا بررسی کرده و همچنین مطالبه گر و یاریگر باشند، اولین اقدامی که در دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی انجام شده، عضویت نمایندگان سمن های هر حوزه فعالیتی در شوراها و کارگروه های تخصصی استان بوده است. بر اساس این اقدام، نمایندگان سازمان های مردم نهاد در 22 شورا و کارگروه تخصصی عضویت یافته اند.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*