پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ فروردین ۱۴۰۰
استان مرکزی

سعید نادری، رئیس منطقه مرکزی سازمان عدالت و آزادی:

اصولگرایان مذاکره را برای خودشان می خواهند

● حائری، نماینده انجمن اسلامی مدرسین در شورای هماهنگی اصلاح طلبان: امید اصلاح طلبان برای انتخابات 1400، اصولگرایان را آزار می دهد

روزنامه عطریاس
30 مهر 1399
بازدید: 468
نظرات: 0

آزاده بکایی، گروه سیاسی: طیف تندروی جریان اصولگرا در انتخابات سال 1400 قصد دارد با شعار« ۱۰ سال حکومت بر کشور» وارد عرصه شود و به همین دلیل به ریسمان کلید واژه هایی مانند «اغتشاش» و «فتنه ۱۴۰۰» چنگ می زند تا شاید بتواند دولت انقلابی مورد نظرش را پایه ریزی کند ؛ غافل از اینکه اصلاح‌طلبان چه در دولت ، حکومت و نهادهای حکومتی نقش داشته یا نداشته باشند به عنوان یک جریان اصیل سیاسی پای اعتقادات خود ایستاده‌اند. از سوی دیگر با توجه به وضعیت موجود سیاسی و اقتصادی کشور، به نظر می‌رسد اصولگرایان پیش دستانه و به نیابت از بخش های نظارتی و شورای نگهبان در مواجهه با فعالیت‌های انتخاباتی اصلاح طلبان مبادرت به پیش داوری و پیشگویی زودهنگام می‌کنند؛ با این همه آنها نیز هنوز به طور مطلق نمی‌توانند دلخوش به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ باشند وعلیرغم همه این بازی ها نتایج انتخابات پای صندوق های رای و توسط مردم مشخص می شود. در گفت وگو با فعالان اصلاح‌طلب در استان به بررسی این کلید واژه ها واسم شب های اقتدارگرایان و راهکار پیش روی اصلاح طلبان در عرصه بی اخلاقی اصولگرایان پرداختیم.

اصولگرایان پای میز مذاکره رفتن را برای دولت انقلابی خودشان گذاشته اند

رییس منطقه مرکزی سازمان عدالت و آزادی و عضو شورای مرکزی گفت: اصولگرایان به دنبال یک دست سازی حاکمیت بوده و اینکه کسی به جز خود را در اداره جامعه سهیم نکنند؛ این روشی است که قبلاً آزموده اند و مشخص شده که کارآمدی هم ندارند . «سعید نادری» تصریح کرد: از سوی دیگر بخشی از اصلاح‌طلبان سرخورده شده اند؛ کسانی که اصلاح طلبان پیشرو بودند و بخشی نیز با توجه به اتفاقات و مسائل پیش آمده در این سال ها، راه هایی را رفته و مساله را امتحان کردند ؛ولی به نتیجه مطلوبی که مردم انتظار داشتند و اصلاح طلبان برای اصلاح جامعه به دنبال آن بودند، نرسیدند به همین دلیل بخشی از اصلاح‌طلبان سرخورده شده‌اند .
اگر با همین فضا و سیستم و شرایط کنونی وارد انتخابات شویم، چشم انداز روشنی نمیبینم
رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی نیروهای اصلاح طلب استان مرکزی تصریح کرد: گروه دیگری هم که اساساً اعتقاد دارند برای اصلاح جامعه به هر قیمتی درانتخابات و فضای سیاسی باید حضور داشت و مشارکت کرد، از نظر جامعه آنقدر مقبولیت و توان بسیج افکار عمومی را ندارند که بتوانند اقدامات موثری انجام دهند که خود به خود فضای یاس و ناامیدی شکل گرفته و نتیجه نهایی آن کاهش مشارکت در انتخابات آینده خواهد بود.
اگر با همین فضا و با همین سیستم و شرایطی کنونی بخواهیم ادامه دهیم و وارد انتخابات شویم هیچ چشم‌انداز روشنی نمی بینم.
وی افزود: برای اینکه انتخابات از حالت مناسکی، نمادینی و نمایشی خارج و یک انتخابات واقعی باشد که واقعاً روح دموکراسی در آن حاکم باشد ؛پیش شرط‌هایی وجود دارد و مهمترین آن این است که نظر مردم و سرنوشت انتخابات بر اداره جامعه، فردای انتخابات تأثیرگذار باشد؛ یعنی اگرمردم نگاه و نظری دارند که با آن نگاه در انتخابات شرکت کرده و رای می دهند، آن نظرفردای انتخابات حاکم باشد و کشور با آن اداره شود اما مردم این مسئله را در سال های مختلف امتحان کرده و احساس نکرده اند که اگر می آیند پای صندوق‌های رای نظرشان در اداره کشور و سرنوشت کشور دخیل می‌شود.
عده ای عامدانه سعی می‌کنند مردم را مایوس کرده و به آنها بگویند چیزی که شما انتخاب کرده اید را ما نمی‌گذاریم کار کند
این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد:از طرفی کسانی هستند که وقتی مردم می‌آیند و رای می‌دهند با انواع و اقسام ترفندها و حیله های مختلف سعی می‌کنند رای آنها را بلا اثر کنند و با ناکارآمد نشان دادن منتخبین مردم و اخلال در کارشان و چوب لای چرخ دولت گذاشتن عامدانه سعی می‌کنند مردم را مایوس کرده و به آنها بگویند چیزی که شما انتخاب کرده اید را ما نمی‌گذاریم کار کند. تاهنگامی که این نگاه ووضعیت باشد بخشی از نیروهای فعال سیاسی در این چرخه سرخورده شده و عرصه را خالی می کنند.
عضو شورای مرکزی حزب عدالت و آزادی تصریح کرد: به عقیده من بعضی اصولگرایان و گروه‌های اقتدارگرا دنبال این هستند که اصلاح‌طلبان را برانداز نشان دهند یا باکلید واژه« اغتشاش» آنها را منکوب و مرعوب کنند تا بدون زحمت و با ایجادیک فضای رعب و وحشت اصلاح طلبان را خاموش یا منفعل کنند یا اینکه واقعاً علاقه مندند که بخش زیادی از جامعه را به نوعی به عنوان برانداز و اغتشاش گر از صحنه خارج و خودشان به عنوان تنها فعال مایشاء بمانند و همه امورات را انجام دهند. وی افزود: اماتجربه نشان داده کسانی که این نگاه و دیدگاه را دارند؛ چون از نظر سرمایه و مقبولیت اجتماعی در جایگاه خوبی نیستند و از نظر کارآمدی توان لازم برای اداره جامعه را ندارند؛ جامعه را نسبت به زمانی که اصلاح‌طلبان بودند به بحران های بدتری دچار می‌کنند .
اگر بعضی گشایش های سیاسی هم اتفاق بیفتد ولی منتج به بهبود وضعیت اقتصادی نشود، مردم از انتخابات استقبال نمی کنند
نادری با اشاره به وضعیت اقتصادی جامعه گفت: مساله ای که اکنون در جامعه ما بسیار پررنگ شده و بر همه مسائل تاثیر می‌گذارد، بحث اقتصادی است اگر تا انتخابات آینده حتی بعضی گشایش های سیاسی هم اتفاق بیفتد ولی منتج به بهبود وضعیت اقتصادی نشود، باز مردم آنچنان که باید و شاید از انتخابات و فضای انتخاباتی استقبال نمی کنند؛ در واقع مباحث اقتصادی که با سیاست خارجی گره خورده، به ویژه در سال‌های اخیر با وضع تحریم‌هاو وضعیتی که برای کشور ایجاد شده بسیار نقش پررنگ تر شده است.
وی افزود: به نظر من ما باید از نگاه و جایگاه منافع ملی به موضوع سیاست خارجی نگاه کنیم و با این نگاه جایگاه خود را در دنیا بازیابی کنیم مخصوصاً از نظر اقتصادی خود را قوی کرده و اقتصادی مبتنی بر سیاست خارجی تعامل گرا با دنیا داشته باشیم، من فکر نمی‌کنم ما به این زودی بتوانیم مشکلات را برطرف کنیم حتی اگر اصلاح‌طلبان نباشند و کسان دیگری دولت را در اختیار بگیرند .
مجلس انقلابی بجای حل مسئله دنبال کارهای نمایشی و جنجالی است
نادری تصریح کرد: در مجلس قبلی تعداد قابل توجهی از اصلاح‌طلبان در مجلس بودند طوری وانمود کردند که مشکلات کشور از این مجلس است و با شعار«مجلس انقلابی» به عرصه آمده و مجلس یازدهم را تشکیل دادند اما می‌بینیم در مدتی که سرکارآمدند بسیار سردرگم و بدون نقشه راه و دنبال کارهای نمایشی و جنجالی هستند و هیچ برونداد خاصی ما از دوستان ندیدیم که بارقه امید ایجاد کند که اگر دولت را هم بگیرند بتوانند اقدام شایسته و درستی انجام و مقداری از این مشکلات موجود را حل کنند به همین دلیل من فکر می کنم که شاید نگاه و مدلی که بارها مطرح شده مدل چینی توسعه یعنی ایجاد فضای بسته داخلی و از سوی دیگر تعامل بهتر با دنیا مد نظر اصولگرایان باشد.
یعنی ما حدس می زنیم که اگر دولت را هم در اختیار گرفته و هر سه قوه را یکدست در اختیار داشته باشند؛ بعدا برای حل مشکلات حاضر باشند کارهایی را در سیاست خارجی انجام دهند که اکنون به عنوان خط قرمز مطرح می‌کنند. به همین دلیل شاید برنامه آنها این باشد که مذاکره و پای میز مذاکره رفتن را بگذارند برای زمانی که دولت انقلابی خودشان سر کار آمده باشند؛ یعنی بعد از مجلس انقلابی، دولت انقلابی خودشان را هم تشکیل می‌دهند و با این سیاست در جهت گشایش اقتصادی گام بردارند و از سوی دیگر نسبت به بستن در حوزه سیاست داخلی قدم بردارند اینکه چقدر موفق می‌شوند و چقدر جامعه بپذیرد و شاید پیش زمینه و نقشه ای است برای اینکه جامعه را به آن سمت ببرند وتعداد بیشتری از افراد جامعه را حذف کنند را باید بعدا مشاهده کرد، اما به نظر می رسد این طرحی است که بعضی قصد دارند آن را اجرا کنند.

 

در ۸ سال گذشته عطش قدرت جناح اصول گرا سرریز کرده است

رییس منطقه مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با بیان این مطلب که رقابت سبب رشد و پیشرفت انسان و جهان می شود، گفت: در عالم سیاست بین دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب رقابت برای کسب قدرت وجود دارد، اما قدرتی که از منظر انسانی، اجتماعی اخلاقی و ابزاری مشروع باشد؛بنابراین ما نمی خواهیم برای رسیدن به هدف به هر ابزار و وسیله ای دست بزنیم و با نگاه ماکیاولیستی بگوییم که هدف وسیله را توجیه می کند. اما متاسفانه می بینیم جناح افراطی و بی انصاف و نه عقلانی اصولگرا به رفتارهای غیر اخلاقی بیشتر مبتنی بر تخریب و حذف نه مبتنی بر یک رقابت صحیح و سالم و سازنده دست می زنند که البته نتیجه این تندروی ها بی تردید رشد همه جانبه یک کشور نمی شود.«مرتضی سورانه» با اشاره به ریشه تاریخی تند روی ها در عرصه ها ی مختلف گفت: نمونه بارز و تاریخی این امر قابیل و قابیلیان هستند که نتوانستند به طریق صحیح درست و عقلانی رقابت کنند بنابراین دست به حذف می زنند. این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: متاسفانه در نبود اخلاق در سیاست دست به کارهایی زده شده و با اتهام افکنی، بهتان و بعضا قوانین خودساخته توجیهاتی را مطرح می کنند .دیدیم که آقای شریعتمداری مدیر کیهان به آسانی توجیه می کند ومی گوید ما باید مباهته داشته باشیم، مباهته یعنی بهتان زدن و خارج کردن رقیب از میدان رقابت.
اصولگرایان به هر ابزاری برای حذف اصلاح طلبان متوسل می شوند
عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی تصریح کرد: در ۸ سال گذشته عطش قدرت جناح اصول گرا بسیار سرریز کرده است و برای رفع این عطش حاضر است به هر ابزاری از جمله اتهام افکنی و تخریب متوسل شود تا افراد اصلاح‌طلب را از میدان رقابت و مبارزه خارج کند به قول آقای شریعتمداری اصولگرایان با ماشین بی فرمان خود در جاده یکطرفه حرکت کنند. وی در مورد کلید واژه «اغتشاش» گفت: اصلاح طلبان هم در عملکردی که دولت آقای روحانی به ویژه در ۴ سال دوم انجام داده به صورت شفاف و روشن مسائل را برای جامعه و مردم تبیین نکرده و نگفتند و خود به خود شریک دولت وکاستی‌های و ناکارآمدی ها شدند، این امر سبب شده اغنای افکار عمومی برای اصلاح طلبان مشکل شود ؛بنابراین لازم است برای شفاف سازی برنامه های دولت و اینکه چقدر در عملکرد دولت سهم و نقش داشتند بیشتر با مردم صحبت و اطلاع رسانی شود. و با جلسات بحث و مناظره و به ویژه در مجامع دانشجویی افکار عمومی را قانع کرده و نگرش های غلط به وجود آمده را اصلاح کنند .کار بسیار دشواری است اما گفت وگو همیشه سخت بوده اما اصلاح‌طلبان توانمندی و توانایی جریان‌سازی و گفت وگو را دارند و باید با اعتماد به نفس حرکت کنند، قطعاً می‌تواند جامعه رابه آگاهی برسانند.

 

امید اصلاح طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ اصولگرایان را آزار می دهد

نماینده انجمن اسلامی مدرسین در شورای هماهنگی اصلاح طلبان گفت: حذف رقیبی به نام اصلاح طلبان از صحنه سیاسی از سوی اصولگرایان مسئله ای بدیهی است که مربوط به امروز نیست؛متاسفانه بخشی از آنها به این بلوغ نرسیده اند که کشور با یک جناح به تنهایی کارش جلو نمی‌رود و رقابت با حذف کردن متفاوت است .
اصولگرایان تلاش می کنند با ایجاد فضای روانی امید فعالین سیاسی اصلاح طلب را از بین برند
حائری تصریح کرد: دلیل اینکه به پیشواز انتخابات ۱۴۰۰ می ‌روند؛ این است که انتخابات مجلس یازدهم با حواشی مانند عدم اقبال مردم و رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان روبروبود که عوارضی برای تمامیت خواهان داشت و می توان گفت تحرکات انجام شده در چند ماه گذشته نشان می دهد که هنوز اصلاح طلبان امیدهایی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ دارند و این اصولگرایان را می آزارد. لذا تلاش می‌کنند با ایجاد فضای روانی امید فعالین جبهه سیاسی اصلاح طلب را برای انتخابات ۱۴۰۰ از بین برند واز سوی دیگر بین مردم نیز این فضای ناامیدی را که نتیجه آن عدم مشارکت خواهد بود را القا کنند؛ چرا که نتیجه مشارکت گسترده ، افزایش شانس پیروزی جناح اصلاح طلب است . این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به کلید واژه هایی مانند اغتشاش و فتنه 1400 گفت: در صورت عدم مدیریت صحیح بر جامعه، هر تحلیلگر سیاسی می داند که ایران به دلیل مشکلات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آبستن حوادثی است واصولگرایان متوجه این امر شده‌اند و البته اقتدارگرایان نیز در ایجاد این قضیه بی نقش نبوده اند.
در واقع استفاده از این کلید واژه یک فرار به جلو و آدرس غلط دادن است که اگرهم اتفاقی در ادامه دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ اتفاق افتاد؛ پیشاپیش رقیب سیاسی خود را متهم کنند که در صورت این اتفاق آدرس این قضیه را کجا پیدا کنند و پیشاپیش جرم واتفاقی که نیفتاده ، مقصرش را پیش از انتخابات معرفی می کنند؛ تریبون وبلندگو هم دستشان است و این کار را به راحتی انجام می دهند که امری غیراخلاقی است.
وی با اشاره به راهکار اصلاح طلبان در این زمینه گفت: اصلاح‌طلبان قدرت رسانه‌ای اقتدارگرایان در داخل را ندارند؛ شما می‌بینید که تا یک نفراز فعالین اصلاح طلب جمله ای را بیان می کند فردا روز باید به همه در مملکت پاسخ دهد و پرونده برایش تشکیل می شود؛ ولی به راحتی می بینیم که در این مملکت از سوی دوستان جناح دیگر توهین می‌شود ؛ولی هیچ اتفاقی در کشور نمی‌افتد. این فضایی است که به هر صورت اصلاح طلبان در آن بازی می کنند.
وی تصریح کرد: آنچه که با تمام این مباحث به نظر می‌رسد و ایرادی است که تا این لحظه به اصلاح طلبان وارد است این که هنوز با مردم سنگهای خود را وا نکنده اند .
اینکه بالاخره اگر فلان فعال سیاسی نسبت به وضعیت کنونی کشور و سهم اصلاح طلبان در آن و علل خیانت دولت مستقر به اصلاح طلبان و عدم موفقیتش و… انتقاد دارد را کسی برای مردم باز نمی کند، صرفا ما دیالوگ‌هایی را می‌بینیم که مخاطبش خود نخبگان سیاسی هستند. عضو شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی خاطر نشان ساخت:آنچه که برخی درست و برخی غلط تا به امروز شنیده و دیده ایم همه صرفاً رفع اتهام از خود و از گردن خود باز کردن و به گردن دیگری انداختن و احیاناً توجیه سهم اصلاح طلبان در شرایط فعلی است.
در حالی که مردم مثل نخبگان سیاسی الزاما این تحلیل را برداشت نمی کنند وبسیار صادقانه تر و شسته رفته تر تصمیم گرفته ، لمس می کنند ونتیجه می گیرند. اصلاح‌طلبان در این بخش موفق نبوده اند و اگر می خواهند حداقل در سال ۱۴۰۰ نقش موثری داشته باشند؛ باید این خلا را پر کنند و با مردم به زبان مشترک برسند. وی تصریح کرد:در فاصله حدود 9 ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری من توجیه منطقی، مردم فهم و همه فهم اصلاح‌طلبان برای مردم را ندیدم، لذا برای اینکه در این رقابت نابرابر بتوانند حداقل شانسی داشته باشند باید این نقاط ضعف را که مهمتر از همه ارتباط با مردم و توجیه واقعیات و شجاعت پذیرش اشتباهاتشان است را پذیرفته و با مردم همراه شوند.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*