پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ آذر ۱۳۹۹
شهردار ساوه: ۶٠ هزار نفر حاشیه نشین هستند
اجتماعی

عطریاس بحران حاشیه نشینی در ساوه را بررسی می کند:

شهردار ساوه: ۶٠ هزار نفر حاشیه نشین هستند

Virtual editor
7 آبان 1399
بازدید: 181
نظرات: 0

گروه جامعه، شایسته سلامی:
شهر ساوه به عنوان یکی از کانون های صنعتی کشور، به دلیل مهاجرپذیر بودن و هجوم جمعیت از نقاط مختلف کشورجهت اشتغال در واحدهای تولیدی و صنعتی، همواره شاهد رشد بی رویه جمعیت بوده است. این رشد روزافزون سبب شده تا مناطق حاشیه ای و سکونتگاه های غیررسمی در ساوه گسترش یافته و تعداد این مناطق بیش از حد افزایش یابد و در نتیجه رشد نامتوازن شهری را به وجود آورد. هرچند که اقدامات بسیاری در راستای ساماندهی این مناطق در شهر ساوه انجام شده، اما همچنان حجم مشکلات زیرساختی و به تبع آن معضلات اجتماعی و فرهنگی در این گونه مناطق بالاست.

رشد بی رویه جمعیت شهری تهدید جدی برای ساوه

شهردار ساوه با اشاره به اینکه این شهر در مجاورت بزرگترین شهرک صنعتی کشور (کاوه) و فرودگاه امام خمینی (ره) و همچنین محل تقاطع کریدورهای شمال به جنوب و شرق به غرب کشور در فاصله ١٢٠ کیلومتری پایتخت قرار دارد، گفت: شهر ساوه ظرفیت های عالی اقتصادی در حوزه های صنعت، کشاورزی، حمل و نقل و ساختمان است و سهم اشتغالزایی بالایی در سطح کشور دارد. حسینی افزود: این موقعیت ویژه ضمن آنکه فرصت های مناسبی برای رشد و توسعه شهرستان ساوه و به تبع آن استان مرکزی را به وجود آورده، اما تهدیدات جدی در بخش مهاجرت و رشد بی رویه جمعیت ساکن در شهر که غالبا از قشر کارگری است را نیز در پی دارد. وی تصریح کرد: همین موضوع خود باعث گسترش بی رویه سکونتگاه های غیررسمی و رشد حاشیه نشینی در این شهر می شود. متأسفانه عدم توجه مدیران عالی کشور و استان به تأمین مسکن مناسب این گروه از شهروندان در ۲ دهه گذشته منجر به تخریب و تفکیک باغات و اراضی زراعی و همچنین ساخت و سازهای غیرمجاز این املاک در حاشیه شهر شده است.

جمعیت شهر ساوه در ٢٠ سال گذشته بالغ بر ٢۵٠ درصد رشد داشته است

حسینی افزود: با نگاهی جامع تر به موضوع می توان دریافت که جمعیت شهر ساوه در ٢٠ سال گذشته بالغ بر ٢۵٠ درصد رشد داشته، در حالی که توسعه زیرساخت های مسکن در این شهر کمتر از ٣۵ درصد رشد داشته است. این موضوع از یک سو علاوه بر افزایش غیرعادی قیمت زمین مسکونی طی سال های اخیر، از سوی دیگر باعث شده توسعه مسکونی شهر جهت تأمین مازاد نیاز مسکن جمعیت شهر بیشتر به سمت عمودی یا آپارتمانی سوق پیدا کند. طبیعتا چنین شرایطی سبب می شود بسیاری از شهروندانی که توان مالی و اقتصادی لازم جهت خرید زمین مسکونی و یا آپارتمان را ندارند به باغات و فضاهای سبز حاشیه شهر روی بیاورند و به تبع حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیررسمی نیز در این شهر به سرعت گسترش پیدا کند. چنین رخدادی علاوه بر اثرات مخرب آن بر محیط زیست و سلامت شهر، مناطقی آسیب پذیر در مقابل حوادث طبیعی نظیر سیل و زلزله و همچنین انواع معضلات و آسیب های اجتماعی را پدید می آورد.
بیش از ٢٢ منطقه از رسته سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه نشین در ساوه وجود دارد
وی ادامه داد: امروز شهر تاریخی و ارزشمند ساوه با جمعیتی بالغ بر ٢٣٠ هزار نفر و داشتن بیش از ٢٢ منطقه از رسته سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه نشین که جمعیتی بالغ بر ۶٠ هزار نفر در این مناطق ساکن هستند و زندگی می کنند، به شدت در معرض آسیب است و می بایست قبل از آنکه حاشیه بر متن شهر غالب شود، با خرد جمعی مقامات عالی استان و شهرستان چاره اندیشی شود. از مهمترین راهکارهای درمان این آسیب، تأمین به موقع اراضی با کاربری مسکونی و مشارکت مالکین باغات جهت جلوگیری از تخریب و تفکیک غیرمجاز باغات و اراضی زراعی است.
شهردار ساوه اظهار داشت: با توجه به میزان رشد جمعیت سالیانه در شهرهایی نظیر ساوه، می بایست سیاست های تولید مستمر مسکن ارزان قیمت در این شهرها مستولی شود تا درخواست های واقعی مردم به ویژه اقشار کارگری پوشش داده شده و شعار توسعه پایدار شهری نیز تحقق بیشتری یابد. وی تصریح کرد: در راستای رفع نیاز مسکن اقشاری با توان اقتصادی ضعیف، به شخصه اعتقاد چندانی به طرح هایی نظیر طرح مسکن مهر و طرح ملی مسکن با نگاه انبوه سازی دولتی ندارم. چرا که طرح های مقطعی ملی نمی تواند به طور اساسی و بلند مدت نیازهای بخش مسکن را در اینگونه شهرها مرتفع سازد. به شخصه معتقدم استمرار سیاست های بومی استانی در این حوزه موثرتر و موفق تر خواهد بود.
حسینی تصریح کرد: پیشنهاد ویژه ای که در این راستا می توان ارایه داد این است که استقلال مدیریت استان در تولید زمین مسکونی و زیرساخت های لازم جهت مشارکت انبوه سازان و عضوگیری از اقشار نیازمند تحت نظارت مجموعه هایی همانند اداره کل راه و شهرسازی، شهرداری با ارائه تسهیلات ویژه نظیر حذف قیمت زمین یا حداقل سهم آن در هزینه تمام شده، تخفیف عوارض پروانه، تعرفه های خدمات مهندسی و غیره به فراخور نیاز شهرهایی مانند ساوه می تواند سریعتر و اثربخش تر باشد.
وی بیان داشت: شهرداری ساوه با حمایت شورای اسلامی شهر سعی دارد ضمن جلوگیری از توسعه غیرمجاز مناطق مسکونی در حاشیه شهر، با تهیه و تصویب بسته های حمایتی به منظور نوسازی و بازسازی بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی از جمله تخفیف ۵۰ تا ٧۵ درصد عوارضات ساختمانی در جهت تولید و توسعه بخش مسکن و نوسازی شهر مؤثر باشد. محله پیغمبری شهر ساوه حد فاصل خیابان های طالقانی ١۶ تا ٢٢ و خیابان کارگر جز این دسته از مناطق است که از تخفیف ٧۵ درصدی عوارضات برخوردار هستند.
شهردار ساوه تاکید کرد: به عنوان شهردار ساوه راه برون رفت از پدیده نامبارک حاشیه نشینی را توسعه متوازن تمامی عملکردهای شهرنشینی به ویژه بخش مسکن در کنار بخش صنعت می دانم. در این راستا قطعا نگاه یک بعدی مقامات کشوری و استانی به توسعه سریع صنعت، بدون توجه به تأمین زیرساخت های مناسب مسکن در این شهر، قطعا شهر تاریخی ساوه را به روستاشهری بزرگ تبدیل خواهد کرد.

۲۸ منطقه حاشیه نشین و سکونتگاه غیررسمی در ساوه وجود دارد

حسین ناصری رییس شورای اسلامی شهر ساوه با بیان اینکه در حال حاضر ۲۸ منطقه حاشیه نشین و سکونتگاه غیررسمی در این شهر وجود دارد که فاقد امکانات اولیه هستند، گفت: مهمترین دلیل گسترش و رشد چنین مناطقی در شهر ساوه، وجود بزرگترین شهرک صنعتی کشور تحت عنوان شهرک صنعتی کاوه در مجاورت این شهر و به تبع آن جذب نیروی کار نه تنها از استان مرکزی و روستاهای این استان، بلکه از تمام کشور به خصوص استان های غربی و جنوب غربی است. کم کاری ها در این خصوص که باعث گسترش و رشد این مناطق در شهر ساوه شده است، به دلیل عدم توجه به املاک و اراضی واقع در حاشیه این شهر است که می بایست طی سالیان اخیر نسبت به کاربری آنها و نظارت بر ساخت و سازها اقدامات لازم صورت می گرفته که البته این موضوع تنها بر عهده شهرداری نمی باشد.

مناطق حاشیه نشین و سکونتگاه های غیررسمی در شهر ساوه به صورت خودرو شکل گرفته اند

ناصری افزود: اگر چه مناطق حاشیه نشین و سکونتگاه های غیررسمی در شهر ساوه به صورت خودرو شکل گرفته اند، اما با دقت بیشتری نسبت به این موضوع متوجه خواهیم شد که در این راستا برخی از باغ داران و همچنین برخی از مشاورین املاک نیز در این رابطه دست داشته اند. رییس شورای اسلامی شهر ساوه افزود: در حال حاضر نیز با توجه به اتمام زمان طرح جامع و تفضیلی در شهر ساوه می توان نسبت به چنین مناطق بازنگری مجدد داشت. با توجه به اینکه این مناطق دارای سند قولنامه ای هستند، در کمیته شهرسازی شیوه نامه ای جهت صدور پروانه ساخت برای این مناطق در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: سعی شده است تا با همکاری و کمک ستاد بازآفرینی سکونتگاه های غیررسمی و نیز کمک های دولتی، در راستای ایجاد برخی سرانه ها، امکانات و زیرساخت ها در مناطق حاشیه نشین و سکونتگاه های غیررسمی شهر ساوه، اقدامات موثری را پایه ریزی کرد. اگر چه در سال های گذشته در برخی از این مناطق قیر رایگان توزیع شد، اما این اقدام تنها مخصوص چند منطقه بود و کافی نمی باشد. همچنین ایجاد پارک های محله ای، فضاهای ورزشی، مناسب سازی معابر و نورپردازی در شب از دیگر اقداماتی است که در این مناطق انجام شده و باعث امنیت بیشتر نیز می شود. از دیدگاهی دیگر در بخش های اجتماعی و فرهنگی نیز اقداماتی همانند احداث کتابخانه و فرهنگسرا در چنین مناطقی می تواند به کاهش آسیب های اجتماعی در این مناطق کمک کند. در این خصوص با توجه به قیمت پایین املاک و اراضی در این مناطق، شهرداری می تواند نسبت به تملک برخی املاک به جهت احداث سراهای فرهنگی و ورزشی اقدامات ویژه ای انجام دهد.
رییس شورای اسلامی در رابطه با محله پیغمبری شهر ساوه که در حال حاضر به کوچه طالقانی شهرت دارد، اظهار داشت: اگر چه این محله دارای بافت مذهبی و تاریخی است، اما جزء سکونتگاه های نابسامان در شهر ساوه است و یکی از مناطق جرم خیز و ناامن محسوب می شود. در راستای احیای این منطقه در شهر ساوه بسته های تشویقی به جهت صدور پروانه و عوارض رایگان در نظر گرفته شده که این اقدامات می تواند موجب باز زنده سازی محله پیغمبری یا کوچه طالقانی شود.

حاشیه نشینی در اکثر شهرهای صنعتی وجود دارد

رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر ساوه در اظهارات خود آمار متفاوتی را در این خصوص ارایه کرد و گفت: در حال حاضر ۱۷ سکونتگاه غیررسمی و مناطق حاشیه نشین در شهر ساوه وجود دارد.
سالمی با بیان اینکه علل گسترش حاشیه نشینی به زمان های گذشته برمی گردد و غالبا در اکثر شهرها به ویژه شهرهای صنعتی و کلانشهرها وجود دارد، افزود: ساوه یک شهر صنعتی، کارگری و کشاورزی است و عوامل تاثیرگذار در گسترش سکونتگاه های غیررسمی و افزایش حاشیه نشینی در این شهر مسایل اقتصادی، درآمد ناکافی، عدم توزیع عادلانه منابع و وجود خرده فرهنگها، مهاجرت از روستا به شهر، ساخت و ساز غیرمجاز و عدم توجه یا کم توجهی به ساخت و سازها و همچنین عوامل دیگری است که باید به صورت مجزا و در قالب پژوهش به آنها پرداخته شود. در رابطه با علل کم کاری ها در این حوزه شاید بتوان گفت هر کس به سهم خودش مقصر است.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از بزه و جرم در مناطق حاشیه نشین و سکونتگاه های غیررسمی شهر ساوه، نخست باید علت این رخدادها را ریشه یابی کرد، شروع آن با نوع زندگی اجتماعی است و در چگونگی رشد اجتماعی نمود بیشتری پیدا می کند. در چنین مناطقی عوامل بسیاری از جمله مسایل اقتصادی، فرهنگی، بهداشتی، اجتماعی و خانواده اعم از جدایی پدر و مادر و وجود اختلافات بین آنان، عدم توجه به تربیت فرزندان و سختگیری بیش از حد والدین و بدرفتاری های آنان، تبعیض بین فرزندان، کودک آزاری، خشونت، عوامل محیطی، وضعیت سکونت، وجود دارد که هر یک به نوعی در رخدادهایی همانند جرم و بزه تاثیرگذار هستند.
رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر ساوه اظهار داشت: ایجاد پارک محله و فضاهای ورزش در برخی از مناطق حاشیه نشین و سکونتگاه های غیررسمی، آسفالت پیش از ۶۵ درصد این مناطق، جدول گذاری کوچه ها، ایجاد امکانات آموزشی، ایجاد امکانات خدماتی از جمله آب، برق، گاز و امکانات ارتباطی، ایجاد ایستگاه های حمل و نقل، نامگذاری کوچه ها وخیابانها، توجه به مسایل مذهبی، از جمله اقدامات اتخاذ شده در این مناطق است.
سالمی در خصوص محله پیغمبری یا کوچه طالقانی شهر ساوه نیز تصریح کرد: محله پیغمبری در حال حاضر به محله امام زاده یحیی معروف شده و وضعیت آن نسبت به گذشته تغییر کرده است. توجه به مسایل فرهنگی و برگزاری چندین جلسه فرهنگی و اجتماعی و توجه به امام زاده یحیی به لحاظ فیزیکی از مهمترین برنامه هایی است که در رابطه با این محله اجرایی شده است. همچنین ساخت سالن ورزشی و احداث یک ساختمان اداری به جهت امور فرهنگی و کارآفرینی به ویژه برای خانم ها، دادن تخفیف ویژه برای اخذ پروانه ساخت در این محله و غیره از جمله اقداماتی است که در این راستا در دستور کار قرار گرفته است.

تلاش بر این است تا به صورت کاملا مختصر حداقل امکانات را در مناطق حاشیه ای ایجاد کنیم

استاندار مرکزی نیز در این رابطه گفت: شهر ساوه به دلیل صنعتی بودن مهاجرپذیر است و کارگران بسیاری در واحدهای تولیدی و صنعتی این شهر اشتغال به کار دارند. به همین دلیل افراد بسیاری از هر گوشه و کنار ایران وارد این شهر شده و این رویه باعث شده تا در مدت 30 سال گذشته این سکونتگاه های غیررسمی و غیرمجاز در ساوه ایجاد شوند و به تبع آن حاشیه نشینی در شهر ساوه افزایش یابد.
سید علی آقازاده افزود: در این راستا شهرداری ساوه تلاش خود را به کار گرفته تا حتی الامکان مشکلات این مناطق را کاهش دهد، اما جمع آوری این مناطق به طور قطع با مشکلات و معضلات بسیار زیادی مواجه است. تلاش بر این است تا به صورت کاملا مختصر حداقل امکانات را در این مناطق ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: در این راستا باید تلاش کرد تا بیش از این اجازه افزایش حاشیه نشینی در شهر ساوه داده نشود و از رشد بی رویه سکونتگاه های غیررسمی در این شهر جلوگیری شود تا چنین مناطقی در شهرهایی همچون ساوه گسترش پیدا نکند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*