پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ آذر ۱۳۹۹
سافاری و اکوتوریسم، توسعه پایدار گردشگری
اجتماعی

طریقتی، مسئول کلوپ سافاری کانون جهانگردی واتومبیل رانی استان مرکزی:

سافاری و اکوتوریسم، توسعه پایدار گردشگری

معاون گردشگری استان مرکزی: آفرود در استان مرکزی ممنوع نشده است

Virtual editor
7 آبان 1399
بازدید: 192
نظرات: 0

 

گروه جامعه، آزاده فراهانی: معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در رابطه با فعالیت‌های سافاری در این استان عنوان کرد: آفرودسواری در استان ممنوع نشده بلکه ورود و خروج خودروهای آفرود به استان در حال سامان‌دهی است.
او رعایت موارد ایمنی را برای ورود همه گردشگران سافاری الزامی دانست و افزود: در صورت عدم هماهنگی از ورود این خودروها جلوگیری می‌شود، بنابراین برگزاری هر نوع تور ورودی و یا همایش در هر منطقه از استان مرکزی بدون اخذ مجوزهای لازم ممنوع و قابل پیگرد قانونی است.
معاون گردشگری استان مرکزی اظهار کرد: برگزاری برنامه‌های سافاری و آفرود با معرفی یک راهنمای گردشگری رسمی به کلوپ سافاری کانون جهان‌گردی و اتومبیل‌رانی استان و با تأیید کلوپ سافاری امکان‌پذیر است. در صورت مشاهده افراد خاطی و متخلف، آن‌ها را به مراجع قضایی معرفی خواهیم کرد.
حسینی با اشاره به اینکه هرگونه تجمع و یا سفر گروهی با تعداد بیش از سه خودرو در ورودی و یا خروجی استان تور سافاری تلقی می‌شود، گفت: این موارد نیز شامل مقررات و قوانین سفرهای گروهی و همایش‌ها است و نیاز به اخذ مجوزهای قانونی دارد.
در خصوص اخبار منتشر شده با علی طریقتی مسئول کلوپ سافاری کانون جهانگردی واتومبیل رانی استان مرکزی با دارا بودن پیشینه فعالیت تخصصی در حوزه گردشگری و مدرک کارشناسی مدیریت گردشگری گفتگویی داشته ایم وی در این زمینه گفت:کلوپ سافاری زیر مجموعه حوزه اتومبیلرانی کانون جهانگردی واتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران است.
کانون جهانگردی یکی از بخش های مهم وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی می باشدکه دو حوزه جهانگردی واتومبیلرانی است
وی افزود : سافاری یک کلمه عربی باریشه (سفر)وبه معنی گشت وگردشگری است.
درواقع سافاری یک نوع سفرمسئولانه به منظوربازدیدازانواع جاذبه های گردشگری(طبیعی،تاریخی،فرهنگی) و بارویکرد حفاظت از محیط زیست و گردشگری پایدار است که درقالب اکوتوریسم یاهمان بومگردی قرارمیگیرد.
سافاری اغلب باوسایل نقلیه خاص باقابلیت های ویژه مانند خودروهای دودیفرانسیل درمسیرهای بکروکمترشناخته شده صورت می گیرد.
یکی ازدلایلی که بیشتراینگونه سفرهابه صورت گروهی انجام میشود،این است که مسیرهاومقاصدی است که اغلب درسافاری انتخاب می شودبکرودورافتاده هستند و هنگامی که به صورت گروهی باشد از امنیت ویژه ای برخوردار است، افرادشرکت کننده درمناطق بکرتنهانبوده وتحت حمایت سرپرست ودیگراعضاگروه قرارخواهندگرفت.
مسیرهای انتخاب شده درسافاری،مسیرهایی بایدباشدکه آسیبی به طبیعت ومحیط زیست واردننماید.
درحال حاضرسافاری درکشورما دردو دوبخش (ورزشی و گردشگری) فعال می باشد
بخش گردشگری وطبیعتگردی زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی،گردشگری وصنایع دستی ازطریق کانون جهانگردی واتومبیلرانی فعال هستند
وبخش ورزشی زیرمجموعه وزارت ورزش وجوانان وهیئت موتورسواری وآتومبیلرانی فعالیت می نمایند.
آنچه مشخص است این است که سافاری بارویکرد وانگیزه های گردشگری وطبیعتگردی است و اگر چنانچه بصورت گروهی انجام شودتورگردشگری تلقی می شوند و بایدطبق قوانین ومقررات سفرهای گروهی صورت پذیرد.
قوانین موجوداز جهتی در راستای ساماندهی وضعیت فعالین و ایجاد امنیت شغلی جوانان وافرادی است که درعرصه گردشگری تخصصهای لازم راکسب وازاین راه ارتزاق می نماینداست واز جهتی ضامن توسعه ورشدپایدار گردشگری وحفاظت ازمنابع طبیعی ومحیط زیست کشورعزیزمان می باشد.
بیشترافرادعلاقمند به سافاری،در حال حاضر تمایل به (گردشگری وطبیعتگردی) با خودروهای دو دیفرانسیل را دارند.به همین دلیل ضرورت دارد که این برنامه ها تحت قوانین ومقررات انجام گرددتاکمترشاهدآسیب به طبیعت،محیط زیست وبدنه صنعت گردشگری باشیم.
لذا برای برگزاری واجرای تورهای گردشگری باخودروهای دودیفرانسیل(سافاری)حضوریک نفرراهنمای گردشگری رسمی،تحت قرارداد رسمی با یک دفترخدمات مسافرتی وگردشگری الزامی است.
طریقتی در خصوص مشروط شدن تورهای سافاری و آفرود اظهار داشت:
در اینجابه فعالیت تورهای سافاری وآفروداشاره شده است،وشامل فعالیت های ورزشی نمی باشد.
فعالیت های ورزشی که در پیستهای ورزشی یاهرمکان دیگری که شرایط مناسب داشته باشدو آسیبی به طبیعت وارد نکند به بخش گردشگری ارتباطی ندارد.
وبرای عزیزان فعال دربخشهای ورزشی آرزوی موفقیت داریم وامیدواریم درتمام عرصه ها برای استان مرکزی همچون گذشته افتخارآفرین باشند.
وی در خصوص مشکلات موجود گفت: متاسفانه این مشکلات در سطح کشور وجود دارد اگر خبرها را دنبال کنیم باتوقیف خودروهای آفرود وسافاری روبرو میشویم
جای بسی تامل است، افرادی که مجوز دارند و افرادی که بدون هیچ گونه مجوزی بصورت کاملا غیر مجاز در این عرصه وارد شده اند، به یک چشم دیده میشوند و مورد قضاوت قرار میگیرند وهمه آنها را به چشم تخریب گران طبیعت میبینند.
چرا که افرادی که تخصص این کار را ندارند واحتیاجی هم به این شغل ندارند به خاطرتفریح وسرگرمی در این عرصه مشغول به کار شده اند.وباایجادرقابتی نابرابراعرصه رابر تورهای مجوزدارتنگ کرده اند.
وی با مطرح کردن مشکلات گردشگری که برای تورها ایجادشده است گفت: جنبه اقتصادی و رونق اقتصادی جوامع محلی و بومی و منطقه ای یکی از مباحث مهم در صنعت گردشگری است.
بسیاری از افراد که اکثریت آن جوانان استان هستند از این راه امرار معاش میکنند و روزگار خود را میگذرانند و تمام سعی و تلاش خود را میکنند تا لقمه ای نان بر سر سفره خانواده شان ببرند، وقتی یکسری از افراد بدون مجوز تورهای سافاری و آفرود و….. راه اندازی میکنند باعث ایجاد ضرر وزیان های بسیاری برای تورهای مجوز دار میکنند چرا که در این راه هزینه های بسیاری کرده اند. لذا قوانین باید برای همه اجرا گردد
منصفانه نیست که رقابتی ناسالم ونابرابرایجاد شود.
طریقتی در خصوص برنامه های این کلوپ گفت: فعالیتهای کلوپ سافاری بیشتر در زمینه گردشگری با خودروهای دو دیفرانسیل درداخل وخارج ازاستان است وکلوپ سافاری کانون جهانگردی واتومبیلرانی درامورات فرهنگی گردشگری،همچون معرفی جاذبه های گردشگری از طریق مستند سازی وتهیه گزارش ومعرفی مسیرهای گردشگری استان نیزفعالیت دارد.
سعی کرده ایم در این چند سال از طریق برگزاری رالی های سافاری با همکاری اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری وصنایع دستی مسیرهای گردشگری استان را همراه با جاذبه های آن مناطق به هم استانیهاوهموطنان عزیز معرفی نمائیم همچنین برنامه های آموزشی مفید و کاربردی در زمینه کسب مهارت های لازم در گردشگری، سافاری و آشنایی با انواع جاذبه های گردشگری (طبیعی، تاریخی، فرهنگی) در قالب کارگاه های آموزشی در دست کار است، که امید است با پیشبرد این اهداف شاهد رونق هر چه بیشتر گردشگری در استان مرکزی باشیم و مورد استقبال علاقمندان قرار گیرد
طریقتی در پایان در خصوص اثرات کرونا بر روی صنعت گردشگری گفت: متاسفانه بیشترین تاثیر منفی کرونا را در زمینه گردشگری مشاهده کرده ایم و هر روز روند نزولی آن بیشتر میشود به همین خاطر احتیاج داریم از تورهایی که مجوز داشته وتخصص های لازم را دراین خصوص دارند حمایت شودتا کمترشاهدضررو زیان فعالان گردشگری باشیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*