پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ آذر ۱۳۹۹
مهاجران آرامش ندارد
استان مرکزی

انفجارهاى پیاپى معادن در دو کیلومترى مهاجران موجب اعتراص مردم شد:

مهاجران آرامش ندارد

معاون معدنی سازمان صمت: هیچ راهی جز استخراج نیست

Virtual editor
25 آبان 1399
بازدید: 232
نظرات: 0

زهره صادقی، گروه اقتصاد وصنعت:
اگرچه نقش معادن و فعالیت آن ها در توسعه ی اقتصادی کشور بسیار حیاتی و حائز اهمیت است، اما نمی توان از تبعات زیست محیطی آن ها و اثرات مخرب روانی و اجتماعی بر محیط پیرامونی بخصوص در واحدهایی که همجوار با ساختمان های مسکونی هستند، چشم پوشی کرد. یکی از اصلی ترین دلایل وضع قانون حقوق دولتی معادن و بازگشت درصدی از آن به منطقه ی استقرار واحد معدنی مربوطه به جهت ترمیم و توسعه اجتماعی و اقتصادی، همین امر است.
اما همواره فعالیت معادن با حواشی و انتقادات بسیاری همراه بوده و می باشد.
مواردی از قبیل دور زدن قوانین جاری در فعالیت واحدهای معدنی، عدم پرداخت حقوق دولتی و نیز رعایت نکردن استانداردهای زیست محیطی شامل شعاع فعالیت، کنترل انفجارها، نحوه ی نقل و انتقال استخراج ها و باطله ها، مشکلات بسیاری به همراه داشته و دارد؛ مهم تر از همه ی موارد ذکر شده، دامنه ی تخلفات مدیریتی در پرونده ی فعالیتی معادن بسیار گسترده است و این مسئله در استان معدن خیز مرکزی، حتی منجر به صدور پرونده های قضایی گردیده است.
یکی از معادن فعال و انتقاد برانگیز استان، معدن سنگ مهاجران می باشد که به واسطه ی عدم استقرار دستگاه ها و ادارات مرتبط با فعالیت های معدنی، اعتراضات اجتماعی متعددی را در پی داشته است و اهالی و ساکنان مهاجران، سال هاست از روند فعالیت این واحد معدنی رنج می برند.
معدن سنگ مهاجران، مشکلات اجتماعی و زیست محیطی بسیاری ایجاد نموده است
شهردار مهاجران در انتقاد به فعالیت حاشیه ساز و مشکل آفرین معدن سنگ مهاجران گفت: در ضلع شرقی مهاجران از سال های دهه ۷۰ به بعد، یک لکه معدنی سنگ شناسایی و فعالیت دارد که فاصله آن تا شهر دو کیلومتربوده و مشکلات اجتماعی و زیست محیطی بسیاری ایجاد نموده است.
شکستگی دیوار ساختمان ها، لرزش و شکستگی شیشه های منازل و رعب و وحشت ساکنان را
به همراه دارد
شهردار مهاجران در گفتگو با عطریاس اظهار داشت: شورای شهر و شهرداری و مسئولان مهاجران، مشکلی با فعالیت معادن و توسعه و آبادانی کشور ندارند؛ ولی در جوار معدن سنگ مهاجران، سایت دیگری را شناسایی و بهره برداری می کنند که وقتی در معدن مذکور، انفجار صورت می‌ گیرد، شکستگی دیوار ساختمان ها، لرزش و شکستگی شیشه های منازل و رعب و وحشت میان سکنه و اهالی منطقه به همراه دارد.
«محمد رجائیان» افزود: علاوه بر مشکلاتی که معدن سنگ مهاجران داشت، آلودگی‌های زیست‌محیطی این واحد جدید نیز مزید بر بسیاری از مشکلات موجود شده است؛ و موج انفجارات آن مردم را درگیر می‌کند.
بهانه مسئولان استان این است که کیفیت این واحد سنگ معدنی برای آسفالت و زیرسازی جاده در هیچ جای دیگری وجود ندارد
رجائیان ادامه داد: بهانه مسئولان استان این است که کیفیت این واحد سنگ معدنی برای آسفالت و زیرسازی جاده در هیچ جای دیگری وجود ندارد؛ در صورتی که در این منطقه با توجه به اینکه روزانه آسفالت بسیاری استفاده می شود، هرگز از این سنگ معدن استفاده نمی‌شود.
وی تصریح کرد: می‌خواهند با مواد ناریه جدید انفجار انجام دهند؛ ولی علیرغم وعده هایی مبنی بر رعایت اصول زیست محیطی که از قبل داده اند، ولی آلودگی بیشتر شده است.
هیچ یک از دستگاه‌های متولی که مجوز فعالیت معدن را داده اند، وجود خارجی ندارند
شهردار مهاجران گفت: در مهاجران هیچ یک از دستگاه‌های متولی که مجوز فعالیت معدن را داده اند، وجود خارجی ندارند و مردم برای انتقال انتقادات خود به شهرداری، شورای شهر و امام جمعه متوسل می‌ شوند.
وی افزود: با کلیه افرادی که باید مکاتبه می‌شد، مذاکرات و مکاتبات لازم در این زمینه صورت گرفته است و حتی در نشست با معاونت عمرانی استانداری مرکزی نیز موضوع مطرح و بررسی شده ، ولی هیچ نتیجه ای حاصل نشده است.
رجائیان تاکید داشت: واقعه ای بدتر از اتفاقات قبل این است که معدن به سمت شهر در حال استخراج بوده و حدود دویست متر جلوتر از محدوده ی قانونی آمده بود؛ که با پیگیری های شورای شهر و شهرداری، فعلا این پیشرفت متوقف شده است؛ ولی مردم این را قبول ندارند.
بالرزش و انفجار، موجی از خاک
تمام شهر را فرا می‌گیرد
رئیس شورای شهر مهاجران نیز با انتقاد از عملکرد فعالیت های معدنی در معدن سنگ مهاجران و واحد جدیدی که در جوار آن فعالیت آغاز کرده است، ادامه فعالیت این واحد را به ضرر سلامت اهالی مهاجران دانست و گفت: از سال ۸۵ و در زمان استانداری سهرابی، درگیر حل مسائل معادن همجوار با مهاجران بوده ایم؛ چرا که با لرزش و انفجار، موجی از خاک، تمام شهر را فرا می‌گیرد و آسیبی که به خانه‌های مردم می‌زند قابل جبران نیست.
این واحد معدنی تا به حال هیچ عوارضی به شهرداری مهاجران پرداخت نکرده است
«سعید عزیزی» افزود: چند وقت یکبار، چنان لرزشی در منطقه ایجاد می شود که ساکنان از منازل خود بیرون می‌زنند و مدام از ما به عنوان نمایندگان خود، رفع این ناامنی ها را مطالبه می کنند.
می گویند ما مجوز را
از تهران گرفته ایم
وی ادامه داد: این واحد معدنی تا به حال هیچ عوارضی به شهرداری مهاجران پرداخت نکرده است؛ و زمانی که اعتراض می‌کنیم، می گویند ما مجوز از تهران گرفته ایم.
عزیزی افزود: تکرار انتشارخاک شدید در هوا موجب تشدید مشکلات اعصاب و روان برای ساکنین این منطقه شده است.
برداشت مواد معدنی در فاصله ۵۰۰ متری تا محدوده ی شهر با انفجار شدید قابل قبول نیست
وی تاکید کرد: ما با نفس کار که در راستای تولید و توسعه استان و کشور است، مشکلی نداریم ولی همین که این فعالیت، مردم شهر را آزار می‌دهد و برداشت مواد معدنی در فاصله ۵۰۰ متری تا محدوده ی شهر با انفجار شدید انجام می شود، قابل قبول نیست.
هیچ اقدامی برای کنترل آسیب ها و اثرات مخرب این فعالیت‌های معدن صورت نگرفته است
عزیزی ادامه داد: تاکنون هیچ اقدامی برای کنترل آسیب ها و اثرات مخرب این فعالیت‌های معدن صورت نگرفته است؛ مدیران مربوطه معتقدند چند متر عقب تر رفته اند؛ این یک توجیه است، چراکه برداشت از این معدن، حکم جعبه شیرینی را دارد؛ فرقی ندارد که از کدام طرف معدن استخراج صورت گیرد؛ زیرا مهم انفجار و آلودگی‌های زیست محیطی است که انجام می شود..
رئیس شورای شهر مهاجران گفت: با کلیه دستگاه های مرتبط با موضوع اعم از دادگستری، اطلاعات سپاه، فرمانداری، استانداری، معاونت عمرانی، سازمان صمت و…مکاتباتی انجام داده و مخالفت خود را اعلام کرده ایم ولی شهر مهاجران با بیش از ۲۰ هزار نفر جمعیت آمار رسمی( ۳۰ هزار جمعیت آمار غیررسمی)، بخصوص در محدوده ساکنان منازل مسکونی فاز یک و دو پتروشیمی و فرهنگیان، آرامش لازم را ندارد.
وی گفت: حتی نماینده شازند و مهاجران نیز قول پیگیری داده است ولی تاکنون اتفاقی مثبت رخ نداده است.
عضو شورای شهر مهاجران نیز در گفتگو با عطریاس با انتقاد از عدم رعایت شعاع استخراج معدن مربوطه تا محدوده ی شهری اظهار داشت: کمتر از ۱۰۰ متر فاصله تا درختان شهر و بعد از آن ۵۰ متر فاصله تا منازل مسکونی وجود دارد و موقعیت جغرافیایی معدن در جهت باد است و مشکلات بسیاری ایجاد نموده است.
زمان انفجار، کل شهر را خاک می گیرد
«احمد حیدری» افزود: انتشارات حاصل از انفجارات معدن از جنوب غربی به سمت شمال غرب مهاجران در مسیر وزش باد قرار دارد و معترضان زیادی دارد؛ زیرا زمان انفجار، مثل بمب اتمی کل شهر را خاک می گیرد.
رئیس کمیسیون عمرانی شورای شهر مهاجران نیز گفت: با توجه به اینکه این معدن در نزدیکی واحدهای مسکونی پتروشیمی در مهاجران است، به صورت کلی انفجار که انجام می‌دهد، به کل منازل و سازه های مسکونی آسیب می‌رسد.
ما توجیه برخی دستگاه ها را قبول نداریم که معدن فعالِ فعلی، جدید نیست و یا اینکه مواد استخراجی آن،مشابه ندارد
تبرته فراهانی افزود: مسئولان مربوطه می گویند، معدن جدیدی در کار نیست و موضوع جدی نیست که شورا و شهرداری درگیر آن هستند؛ ممکن است دستگاه های اجرایی، جایگاه شورا را قبول نداشته و به انتقادات مردم این منطقه توجهی نداشته باشند، ولی ۱۰ ماده قانونی وجود دارد که به صراحت، شرح وظایف شوراها را عنوان کرده است؛ بنابراین ما توجیه برخی دستگاه ها را قبول نداریم که معدن فعالِ فعلی جدید نیست و یا اینکه مواد استخراجی آن، شبیه ندارد؛ چراکه در حال حاضر از یک فضای کاملا بکر و جدید مواد استخراج می شود و محیط زیست منطقه را به شدت به مخاطره انداخته است.
وی ادامه داد: مسئولان می گویند مواد این واحد برای اجرای بزرگراه اراک – خرم آباد استخراج می شود؛ ما هیچگونه مخالفتی با همکاری برای اجرای طرح پروژه ملی نداریم؛ اما با توجه به این که بنده تا حدودی از فضای فعالیت‌های معدنی مطلع هستم، می‌دانم فرض محال هم محال نیست؛ چرا می‌گویند فقط این نقطه و منطقه، این ماده معدنی را دارد! این یک توجیه است.
ما مخالفت فعالیت معدن برای محور
اراک – خرم‌آباد نیستیم؛ ولی نه به بهای انفجار و استخراج معدنی در حریم شهر
تبرته ادامه داد: ما مخالفت فعالیت محور اراک – خرم‌آباد نیستیم؛ ولی نه به بهای انفجار و استخراج معدنی در حریم شهر مسکونی مهاجران.
وی تاکید کرد: ما مخالف ساخت جاده و محور یک پروژه ملی نیستیم و پشتیبان توسعه کشور هستیم؛ اما مخالف هدر رفتن منافع روحی و آسایش مردمی هستیم که به ما رای داده اند.
چیزی به نام استخراج از معدن جدید
در مهاجران نداریم
اما معاون معدنی سازمان صمت ضمن رد ادعای شهردار و شورایی های مهاجران مبنی بر استخراج از معدنی جدید گفت: اول اینکه چیزی به نام استخراج از معدن جدید در مهاجران نداریم؛ زیرا در آن محدوده، حدود ۷ معدن فعالیت دارند که در معدن “مهاجران یک” در نزدیکی مهاجران، استخراج سنگ صورت می گیرد.
فروتن افزود: قرار است از همین محدوده معدنی برای انجام یک پروژه ملی استانی که آزادراه اراک- خرم‌آباد است، بهره برداری سنگ لاشه صورت گیرد.
تنها این نقطه، مستعد مواد معدنی مهم
برای پروژه ملی مذکور است
وی ادامه داد: این پروژه راهسازی چند مواد نیاز دارد که شن و ماسه دانه بندی شده برای بتن و آسفالت با کیفیت است که با آزمایشات صورت گرفته، تنها این نقطه، مستعد مواد معدنی مهم مذکور است.
معاون معدنی سازمان صمت افزود: فرق این واحد معدنی با معادن دیگر این است که سایر معادن بعد از انفجار، فرآوری هم دارند، که تولید گردوخاک می کند؛ ولی این معدن، مواد را پس از استخراج به کارخانه منتقل می کند.
انفجار طبیعی است و در طول سال، سه مرحله بیشتر صورت نمی گیرد
وی در پاسخ به اینکه به‌هرحال معدن انفجار دارد گفت: انفجار طبیعی است و در طول سال، سه مرحله بیشتر صورت نمی گیرد.
وی تاکید کرد: قرار است انفجار با کمترین صدا و ا ثرات مخرب زیست محیطی صورت گیرد؛ و اکنون این معدن هیچ مشکلی ندارد؛ چراکه معادن آنجا دائماً گرد و خاک و انفجار دارند.
هیچ راهی جز استخراج از معدن مهاجران نیست
فروتن تاکید کرد: مجوز برداشت از معدن مذکور موجود است و چون سهم استان از انجام پروژه ملی آزادراه سازی اراک- خرم آباد، حدفاصل بین شازند تا الیگودرز حدود ۲۸ کیلومتر می باشد و می بایست بخشی از مصالح آن از این معدن تامین شود، هیچ راهی جز استخراج از این معدن نیست.
وی افزود: این کار برای اجرای یک سرمایه ملی که راه و پل است ساخته می شود و نمی شود ماده معدنی آن استحکام لازم را نداشته باشد؛ اگر جاده اراک- خرم‌آباد سریع تر آزادراه شود، علاوه بر آنکه از بسیاری تلفات جاده ای جلوگیری می نماید، برای تردّد ساکنان مهاجران نیز ایمن و مثمر ثمر خواهد بود؛ بنابراین باید همکاری کنیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*