پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ آذر ۱۳۹۹
آسیب دیدگان کرونایی
اجتماعی

فعالان ورزشی در گفت و با عطریاس از اثرات منفی کرونا بر ورزش گفتند:

آسیب دیدگان کرونایی

مدیر کل ورزش و جوانان استان مرکزی: 3 هزار شغل در باشگاه های ورزشی به دلیل شیوع کرونا آسیب دیده اند

Virtual editor
30 آبان 1399
بازدید: 77
نظرات: 0

شایسته سلامی، گروه جامعه:
تاثیر منفی بیماری کرونا بر اقشار مختلف جامعه امری است مشهود که ورزشکاران و باشگاه های ورزشی نیز از این آسیب ها در امان نبوده اند و به گفته حقدادی، مدیر کل ورزش و جوانان استان مرکزی، 3 هزار شغل در باشگاه های ورزشی به دلیل شیوع کرونا آسیب دیده اند.

باشگاه های ورزشی از اولین مشاغلی بودند که دولت تصمیم به تعطیلی آنها گرفت

مدیر باشگاه ورزشی”ایران” با بیان اینکه باشگاه های ورزشی جزو اولین مشاغلی بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا دولت تصمیم به تعطیلی آنها گرفت، گفت: متاسفانه باشگاه های ورزشی ضررهای مالی بسیاری را متحمل شدند و در بعضی موارد نیز مشاهده شده که مسئولین باشگاه نسبت به تعطیلی و جمع آوری وسایل خود اقدام کرده اند.

تسهیلات دولت، هیچ دردی از باشگاه ها درمان نمی کند

«علی پازیار» با اشاره به اینکه دولت تسهیلاتی را برای جبران خسارات و ضرر و زیان باشگاه های ورزشی در نظر گرفته است، افزود: دولت به باشگاه هایی که پرسنل خود را بیمه کرده بودند؛ به ازای هر پرسنل بیمه شده ۶ میلیون تومان و به مسئول باشگاه ۸ میلیون تومان را اختصاص داد.
وی ادامه داد: متاسفانه این تسهیلات، از باشگاه هایی که تنها اجاره ملک آنها ماهانه بالای 10 میلیون تومان است؛ هیچ دردی درمان نمی کند. دولت باید تسهیلات بیشتری را اختصاص می داد و انتظار می رفت از این قشر آسیب دیده، حمایت بیشتری شود.
مدیر باشگاه ورزشی ایران اظهار داشت: اکثر باشگاه ها با ضررهای میلیونی مواجه شده اند. البته میزان خسارت به میزان سرمایه گذاری در راستای خرید و تجهیز دستگاه های بدنسازی و همچنین موقعیت مکانی باشگاه در مراکز یا حاشیه شهرها بستگی دارد.

تعداد بسیاری از کارکنان و مربیان بیکار شده اند

مدیر باشگاه “گلبرگ نوین” با عنوان این موضوع که به دلیل مدت زمان طولانی دوره بیماری کرونا متاسفانه اکثر باشگاه داران یا به صورت کامل ورشکسته شده و یا این که در حال ورشکستگی هستند، گفت: تعداد بسیاری از کارکنان و مربیان بیکار شده و منبع درآمد خود را از دست داده اند. صاحبان ملک های باشگاهی نه تنها کمکی به مستاجر نکردند، بلکه حتی اجاره بها را نیز افزایش داده اند.
زهرا تورانی افزود: از باشگاه داران خواسته شده در چند ماهی که اجازه بازگشایی به آنها داده شده پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند، اما متاسفانه نه مواد ضدعفونی کننده، نه ماسک و نه هیچ چیز دیگری را به نرخ دولتی در اختیار آنها نگذاشته اند.
وی ادامه داد: کرونا باعث شده باشگاه داران بیشتر از سایر اقشار متضرر شوند. باشگاه داران فعال با تمام توان تلاش می کنند نتیجه چندین سال سابقه و تلاششان را حفظ و تمامی خسارات و ضرر و زیان ها را از بودجه شخصی خود هزینه می کنند تا شاید فرجی شود. مربیان به کلاس های آموزشی مجازی روی آورده اند.

برخی باشگاه داران، مکان هایی را بدون مجوز در اختیار دارند

مدیر باشگاه گلبرگ نوین افزود: در این میان برخی باشگاه داران، مکان هایی را بدون مجوز در اختیار دارند و یا اجاره کرده اند و شاگردان باشگاه های خود را برای ورزش به آنجا می برند. بی نظمی و بی برنامگی در این روزهای آخر بیداد می کند. بعضی از باشگاه ها تعطیل شده اند.
تورانی تصریح کرد: تسهیلات ۶ میلیون تومانی با نرخ سود ۱۲ درصد از سوی تامین اجتماعی و با ضامن و برگه های ضمانتی بسیار سنگین که به باشگاه داران پرداخت شده، نه تنها مشکلی را از آنها مرتفع نکرده بلکه در این بیکاری های ناشی از کرونا بر مشکلات موجود نیز افزوده است.

مسئولان، در مورد تعطیلی باشگاه ها نظرات متفاوت و جداگانه ای دارند
وی افزود: ورزش و جوانان، استانداری، فرمانداری، پدافند غیرعامل، بهداشت در مورد تعطیلی باشگاه ها، نظرات متفاوت و جداگانه ای دارند و تا به حال به نتیجه واحد یا تفاهمی نرسیده اند. البته هیچ شخص یا مسوولی هم به داد این قشر و فعالیت و شغل آنها نمی رسد.

آسیب دیدگی3 هزار شغل در باشگاه های ورزشی به دلیل شیوع کرونا

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی نیز در گفت و گو با عطریاس با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۵۰۰ باشگاه ورزشی در سطح استان مرکزی فعالیت می کنند و این باشگاه ها نیز همانند صنوف دیگر با شیوع کرونا دچار آسیب شده اند، گفت: آمار رسمی مبنی بر اینکه که به دلیل شیوع بیماری کرونا دقیقا چه تعدادی از پرسنل باشگاه ها بیکار شده اند و شغل خود را از دست داده اند، وجود ندارد. اما حدودا 3هزار نفر از افرادی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم و نیز به شیوه های تمام وقت و پاره وقت اشتغال آنها به باشگاه های ورزشی ارتباط داشت و از این طریق ارتزاق می کردند، دچار آسیب شده و درآمدهای آنها کاهش پیدا کرده است و حتی در بسیاری موارد شغل خود را از دست داده اند.

تا جایی که امکان داشته از تعطیلی صددرصدی باشگاه های ورزشی پیشگیری شده است

«عابد حقدادی» افزود: در این رابطه پروتکل هایی تعریف شده که باشگاه ها بتوانند در شرایط خاص و با نظر ستاد مقابله با کرونا فعالیت داشته باشند. باید در نظر داشت در کنار رشته های ورزشی بدنسازی، ایروبیک و آمادگی جسمانی، باشگاه های دیگری نیز در رشته های مختلف ورزشی فعالیت می کنند.
وی ادامه داد: بر این اساس باشگاه هایی که می توانستند در شرایط خاصی دستورالعمل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند، مجوز فعالیت به آنها داده شده و در این زمینه تا جایی که امکان داشته از تعطیلی صددرصدی باشگاه های ورزشی پیشگیری شده است. اما باشگاه هایی که در واقع برای سلامت مردم و مراجعه کنندگان خطرآفرین بودند، با نظر دانشگاه علوم پزشکی استان از فعالیت آنها جلوگیری شده است.
مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی اظهار داشت: در بحث ارایه تسهیلات نیز اطلاع رسانی های کامل انجام شده و باشگاه هایی که متقاضی دریافت تسهیلات بودند، ثبت نام کردند و به همین واسطه تسهیلات حداقلی که وزارت ورزش و جوانان در این راستا در نظر گرفته است در اختیار باشگاه داران قرارگرفته است.
حقدادی تصریح کرد: در مواردی که متقاضیان بدهی های معوق و چک های برگشتی داشتند، پای قوانین و مقررات بانکی در میان است و در این راستا باید شرایط متقاضیان را تسهیل کنند. تا این لحظه مراجعه ای مبنی بر اینکه باشگاه داران مشکل خاصی برای دریافت تسهیلات داشته باشند، گزارش نشده است واگر در این رابطه موضوع خاصی منعکس شود، قطعا با بانک های عامل در این خصوص مذاکره و پیگیری می شود.
وی ادامه داد: دولت و بانک ها برای جبران تسهیلات مربوط به کرونا و بازپرداخت معوقات آنها شرایط سختی را تدوین نکرده اند. در شرایط فعلی این تسهیلات در نظر گرفته شده تا در بحث اجاره بهای ساختمان و پرداخت های جاری باشگاه مشکلات باشگاه داران برطرف شود. اما اینکه سخت گیری خاصی انجام شده باشد، به دور از ذهن است. به هر ترتیب اگر باشگاه داران در این خصوص مشکلات خاصی دارند، می توانند به اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی مراجعه کنند تا مذاکرات لازم با بانکهای عامل صورت گیرد و تا جایی که امکان دارد، معوقات بانکی به تعویق انداخته شود.

امیدواریم سقف سهمیه بودجه ای را افزایش دهیم

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی تاکید کرد: قصد داریم مرحله بعدی تسهیلات را با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان در استان ابلاغ کرده و مجددا فرایند ثبت نام ها را آغاز کنیم. به هر ترتیب بنا بر ظرفیت بودجه ای که در مجموعه ورزشی کشور وجود دارد، سهم استان مرکزی را از این سهمیه بودجه ای جذب کرده و آنچه که سهمیه استان بوده را در اختیار باشگاه داران قرار داده ایم. امیدواریم که بتوانیم با پیگیری های مجدانه سقف سهمیه بودجه ای را ارتقاء بخشیده و رقم آن را افزایش دهیم تا باشگاه داران بهتر بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*