پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ بهمن ۱۳۹۹
ورود به تالاب ممنوع
اجتماعی

با توجه به تلفات پرندگان در تالاب میقان، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی هشدار داد:

ورود به تالاب ممنوع

مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی: خطر انتقال و شیوع بیماری آنفولآنزای حاد پرندگان در استان مرکزی وجود دارد

Virtual editor
3 آذر 1399
بازدید: 69
نظرات: 0

شایسته سلامی، گروه جامعه:
«مردم به هیچ عنوان به تالاب میقان اراک نزدیک نشوند. »مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ضمن بیان مطلب فوق گفت: با توجه به گزارشات و پایش های صورت گرفته در تالاب میقان اراک مبنی بر تلفات پرندگان، 2 یا 3 نمونه موجود در منطقه، نمونه برداری شده و با تشکیل جلسات هماهنگی، تهمیدات لازم برای پیش بینی شرایط و اقدامات اندیشیده شده است.
«رضا میرزایی» افزود: استان مرکزی با اتخاذ تدابیر لازم در این زمینه از سایراستان‌های کشور جلوتر است؛ البته تلفات در حدی نیست که اقدام به جمع آوری در سطح وسیع صورت گیرد، شرایط کاملا تحت کنترل است و به دلیل حساسیت بالای موضوع، این بیماری به موقع اطلاع‌رسانی خواهد شد.

خطر انتقال وشیوع آنفلوآنزای حاد پرندگان در استان مرکزی وجود دارد

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به هشدارهای موجود در مورد شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، گفت: از شهریور ماه سال جاری بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان درکشورهای روسیه و قزاقستان بروز پیدا کرده و این کانون ها با فصل مهاجرت پرندگان نیز مصادف شده است، از سویی دیگر سازمان خواربار ملل متحد(فائو) به کشورهای اروپا، آسیاو آفریقا در مورد انتشار و شیوع بیماری هشدار داده است، بنابراین در استان مرکزی نیز به دلیل حضور پرندگان مهاجرخطر انتقال و بروز بیماری وجود دارد.
«محسن شانقی» افزود: مضافاً اینکه پرندگان مهاجر آبزی به عنوان مخازن ویروس های آنفلوآنزا هستند و در مسیرهای مهاجرت می توانند ویروس را در تماس با طیور اهلی و یا صنعتی، منتقل و باعث انتشار آن شوند. لذا این اداره کل با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و با توجه با حضور پرندگان مهاجر از شهریور ماه اقدام به پایش تالابها و … کرده است.

گزارش تلفات ۲ قطعه غاز وحشی در تالاب به دامپزشکی ارسال شده است

وی ادامه داد: طی چند روز اخیر گزارش تلفات ۲ قطعه غاز وحشی در تالاب به دامپزشکی ارسال شده و نمونه برداری از آنها صورت گرفته که با توجه به مشکوک بودن به آنفلوآنزا نمونه هاجهت تشخیص نهایی به سازمان دامپزشکی کشور ارسال شده است.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی اظهار داشت: از آنجایی که تالاب میقان به عنوان یکی از زیستگاه های طبیعی پرندگان مهاجر است، هر ساله شاهد حضور هزاران پرنده مهاجر آبزی و کنارآبزی است. در حال حاضر نیز بنا به گفته کارشناسان محیط زیست استان حدود ۲۰ هزار پرنده مهاجر به این تالاب آمده اند.

شیوع آنفلوآنزای حاد پرندگان قطعاً آسیب های شدیدی به بخش تولید مرغ و تخم مرغ وارد خواهد کرد

یک فعال محیط زیست نیز با بیان اینکه موضوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان دارای 2 بعد اساسی است، گفت: بعد نخست اینکه در وضعیت اقتصادی موجود، با شیوع این بیماری قطعاً آسیب های شدیدی به بخش تولید مرغ و تخم مرغ وارد خواهد شد و می طلبد که تمهیدات ضروری و سریع برای این مسئله اندیشیده شود تا در روزها و ماه های آینده اگر احیاناً این بیماری به صورت گسترده شیوع پیدا کرد، به بخش اقتصادی که مرتبط با این حوزه است، آسیب وارد نشود.

از فراخوان های عمومی جهت جمع آوری لاشه ها در تالاب میقان ممانعت به عمل آید

«احسان آخانی» افزود: در دوره قبل بسیاری برای جمع آوری لاشه پرندگان وارد تالاب می شدند که امیدواریم در این دوره چنین اتفاقی رخ ندهد. با توجه به شیوع ویروس کرونا امیدواریم که این بیماری با درایت و تمهیدات ویژه کنترل شود. در این راستا ضروری است که از فراخوان های مبتنی بر جمع آوری لاشه ها توسط افراد جلوگیری شود.
وی ادامه داد: موضوع مهمتر اینکه در بحث شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تجربه بسیار خوبی را پشت سر گذاشته ایم، اما طبیعتاً این احتمال وجود دارد که توانایی هایمان نسبت به قبل کاهش پیدا کرده باشد. آخانی تصریح کرد: انتظار می رود پیش از آنکه شیوع این بیماری تبدیل به یک بحران شده و به بخش های اقتصادی این حوزه آسیب وارد کند و در بخش سلامت نیز شیوع جدیدی را آغاز کرده و فشار مضاعفی را به کادر درمان وارد کند، مسیولان ذیربط با جدیت وارد شوند.

در تالاب پرنده ای شکار و وارد بازار نشود

این فعال محیط زیست اظهار داشت: هنگامی که صحبت از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به میان می آید، به دلیل جابجایی های که در این حوزه اتفاق می افتد و باعث عدم کنترل بهینه می شود، کنترل این بیماری به مراتب سخت تر است. وی خاطر نشان ساخت: نکته حائز اهمیت این که مراقب باشیم در این منطقه پرنده ای شکار نشده و وارد بازار نشود. بعضاً شنیده شده شکارهای محدودی در این منطقه انجام می شود که نکته بسیار مهمی است و باید به آن توجه شود.
آخانی تصریح کرد: همچنین لاشه هایی که ممکن است مورد تغذیه حیوانات و یا پرنده های شکاری قرار بگیرند، امکان انتقال بیماری را افزایش می دهد. اما اگر به صورت جدی با این مسئله برخورد شود، می توان در مراحل ابتدایی با کنترل جدی، باعث شد تا درگیری خاصی ایجاد نشود. این فعال محیط زیست پیشنهاد کرد که بخشی از این پرنده های مهاجر به سایت پسماند روند. در سایت پسماند پرنده های مهاجری را می توان مشاهده کرد که از سایت پسماند تغذیه می کنند که این مسئله نیز بسیار مهم است و باید توجه بسیاری ویژه ای به این مسئله شود.
وی بیان داشت: در این راستا به نظر می رسد مانند شیوع دوره قبل قرنطینه ای با شعاع 5 تا 10 کیلومتر در حوزه تالاب میقان باید شکل بگیرد تا بتوان در این شرایط، زنجیره انتقال را کوتاه کردو به بخش های اقتصادی این حوزه آسیب وارد نشود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*