پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ بهمن ۱۳۹۹
مجمع نمایندگان برای جذب بودجه جلسه مشترکی نداشته است
استان مرکزی

آصفری، نماینده اراک خنداب و کمیجان در انتقاد به عدم تخصیص عادلانه بودجه به استان:

مجمع نمایندگان برای جذب بودجه جلسه مشترکی نداشته است

مدیران نباید منتظر باشند از هوا پولی برای آنها بیاید/ درآمدهای استان با اختصاص اعتبارات عادلانه نیست

Virtual editor
4 آذر 1399
بازدید: 95
نظرات: 0

زهره صادقی، گروه اقتصادی:
بسیاری از اقتصاد دانان و دولتمردان، آذرماه را ماه رایزنی برای جذب بودجه می دانند، بودجه یکساله ای که می‌توان گفت سرنوشت بسیاری از پروژه های سطح استان به آن وابسته است. استان مرکزی از جمله استان هایی است که در جذب بودجه 99 رتبه چندان خوبی در سطح کشور کسب نکرد و به همین دلیل عملکرد مدیران و نمایندگان در این امر با انتقادات بسیاری مواجه شد. د رگفت و گو با دو مدیر کل حوزه کار و همچنین کشاورزی به بررسی اولویت های بودجه استان در سال 1400 پرداختیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت:حق بودجه استان در تدوین بودجه توسط دولت و کمیته تلفیق مجلس باید گرفته شود؛ آنچه به استان اختصاص می یابد، چیزی نیست که حق استان را ادا کند؛اداره کل اقتصاد و دارایی مرجعی است که وضعیت درآمدی و بودجه استان را می داند.

استان مرکزی به نسبت درآمدهای وصولی ،سهم مناسبی از بودجه نمی گیرد

«مجید آنجفی» تاکید کرد:معیار، آماراداره کل امور اقتصادی و دارایی استان است؛استان مرکزی به نسبت درآمدهای وصولی ،سهم مناسبی از بودجه نمی گیرد؛ باید هم در سازمان برنامه و بودجه و هم در کمیسیون تلفیق، حق استان گرفته شود.
وی اظهار داشت: در طول سه سال گذشته سازمان جهاد کشاورزی در گرفتن سرانه اعتبارات ملی در ردیف ۲ استانِ الویت دار بوده است؛ ولی در اعتبارات استانی، به استان اجحاف شده است؛ چراکه استان مرکزی از لحاظ منابع درآمد مالیاتی در ردیف استان های رتبه دارِکشور است؛ اما از نظر تحقق منابع جزو استان‌های پایین کشور است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: ما در بخش‌های مختلف به شدت به اعتبارات و تسهیلات کم بهره برای جذب بیشتر سرمایه گذار نیازمندیم.

انتظار می رود یارانه تسهیلات کم بهره برای سرمایه گذاران در بودجه دولت دیده شود

وی تاکید داشت: یارانه‌ای که دولت برای این حوزه اختصاص می دهد، در بخش دام،طیور، شیلات، ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی و زراعت و باغبانی بسیار موثر است؛ بر همین اساس انتظار می رود یارانه این تسهیلات در بودجه دولت دیده شود.

بزرگترین چالش سازمان جهادکشاورزی، نیاز به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تامین تسهیلات مورد نیاز است

آنجفی افزود: بزرگترین چالش سازمان، نیاز به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است که با ارائه تسهیلات کم بهره برای افزایش سطح سرمایه‌گذاری، نقش بودجه اختصاصی بسیار حیاتی خواهد بود.

یارانه‌ای که باید برای کاهش نرخ سود باشد باید از طرف سازمان برنامه و بودجه استان محقق شود

وی خاطرنشان ساخت: تزریق سرمایه، بزرگترین نیاز ما است و یارانه‌ای که باید برای کاهش نرخ سود باشد باید از طرف سازمان برنامه و بودجه استان محقق شود.

در دو سال گذشته اعتبارات مشاغل خانگی در سطح کشور کاهش داشته است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی نیز بیشترین نیازاعتبارات تخصیصی به این مجموعه را در زمینه مشاغل خانگی و اشتغال روستایی عنوان کرد و اظهار داشت: در بحث مشاغل خانگی، دولت هر سال در قانون بودجه، رقمی را به مشاغل خانگی اختصاص می‌دهد؛ که در دو سال گذشته این رقم در سطح کشور کاهش داشته است.
آبایی افزود: اگرچه طی دو سال اخیر دولت با کمبود اعتبار مواجه بوده است؛ اما نقش رایزنی و مذاکره با وزارتخانه و بانک مرکزی برای جذب بودجه بسیار موثر است.
وی ادامه داد: در سال گذشته ۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تخصیص برای مشاغل خانگی داشته ایم؛ در حالی که در سال ۹۷ این رقم، بیش از ۱۲ میلیارد تومان بوده است.
مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان همچنین اظهار داشت: در حوزه اشتغال روستایی نیز اعتباراتی اختصاص می یابد؛ که سال گذشته این رقم ۳۲۶ میلیارد تومان بود که در سفر شریعتمداری، وزیر کار به استان، در جلسه اقتصاد مقاومتی، با رایزنی های صورت گرفته، ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر به این رقم افزوده شد؛ که تقریباً دو ماه از ابلاغ آن می گذرد.

قطع به یقین، نقش رایزنی نمایندگان برای جذب بیشتر بودجه بسیار موثر است

وی تصریح کرد: این اداره کل در دو حوزه ی مشاغل خانگی و اشتغال روستایی، علاوه بر آنکه دبیرخانه است،نیاز به رایزنی برای جذب بیشتر اعتبارات در زمینه مشاغل خانگی و اشتغال روستایی دارد. همچنین پروژه های نیمه کاره ای همچون مجموعه فرهنگی – ورزشی خمین نیازمند اعتبارات لازم می باشد که قطع به یقین، نقش رایزنی نمایندگان برای جذب بیشتر بودجه بسیار موثر است.

اما نماینده اراک خنداب و کمیجان بااشاره به نحوه تخصیص بودجه به استان ها و سهم استان مرکزی، آن را ناعادلانه عنوان کرد و گفت: در وضعیت بودجه در کشور نوعی بی عدالتی وجود دارد؛ و بنده این موضوع را در سفر اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه به استان، در جلسه شورای اداری مطرح کردم.

استان در حوزه درآمدی و پرداخت به خزانه کشور، رتبه ۶ و در برگشت پول و تخصیص اعتبارات، رتبه ۲۶ را دارد

حسن آصفری افزود: استان در حوزه درآمدی و پرداخت به خزانه کشور، رتبه ششم و در برگشت پول و تخصیص اعتبارات، رتبه ۲۶ را دارد؛ که این نه با اصول بودجه ریزی، نه با تدبیر و نه با عدالت تطابق ندارد؛ و هرگز قابل قبول نیست.

نوعی بی عدالتی در تخصیص بودجه استان وجود دارد

وی ادامه داد: درآمدهایی که استان از مالیات و سایر موارد به جیب دولت و خزانه کشور می ریزد، رقم های سنگینی است که بخشی از آن کمک به بودجه کشور است؛ اما برگشت آن متأسفانه مبلغ ناچیزی است که در مقایسه با استان‌های دیگر، نوعی بی عدالتی در تخصیص بودجه استان تلقی می‌شود.
نماینده اراک، خنداب و کمیجان در گفت وگو با عطریاس تصریح کرد: درخواست ما این است که این موضوع در بودجه امسال لحاظ و اصلاح و به صورت قانونی و منطقی بودجه در اختیار استان قرار گیرد.

بیمارستان ۵۰۰ تختخوابی ولیعصر نیازمند تخصیص اعتبارات لازم و ویژه است

وی تاکید کرد: امسال پروژه‌هایی در حوزه بهداشت و درمان وجود دارد همچون بیمارستان ۵۰۰ تختخوابی ولیعصر که نیازمند تخصیص اعتبارات لازم و ویژه می باشند؛ و باید اولویت اعتباری داشته باشند.

جاده های استان غیراستاندارد و نیازمند اعتبارات ویژه است

آصفری همچنین گفت: در بحث جاده‌های استان نیز شاهد تصادفات زیاد به دلیل عدم استاندارد بودن جاده‌ها هستیم که در اختصاص اعتبارات باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

بخشی از جمعیت اراک به دلیل عدم برخورداری از آب سد کمال صالح،از آب غیر استاندارد استفاده می‌کنند

وی همچنین به عدم برخورداری بخشی از جمعیت اراک از آب سد کمال صالح اشاره کرد و اظهار داشت: این معضل بزرگی است که بخشی از جمعیت اراک از آب غیر استاندارد استفاده می‌کنند و این امر به دلیل این است که اعتبار لازم به پروژه آب رسانی اراک تخصیص داده نشده است.
وی تاکید کرد: پروژه آبرسانی باید هر چه سریع تر تکمیل شود تا همه مردم به آب سالم دسترسی داشته باشند.

تکمیل پروژه های آبرسانی به روستاها نیازمند اعتبار است

آصفری ادامه داد: آبرسانی به روستاهای استان مسئله ای جدی است چرا که به دلیل کمبود اعتبارات، برخی مجتمع‌های استان نیمه‌کاره مانده اند؛ همچنین در برخی روستاها از جمله روستاهای خنداب، اراک و کمیجان هنوز آب رسانی انجام نشده است که نیاز به اعتبار ویژه‌ای دارند.

اصناف به دلیل کرونا متضرر شده اند و باید اعتبار ویژه ای به آن ها تخصیص یابد

وی در ادامه به بحران اصناف به واسطه ی شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط کرونا، امسال اصناف به دلیل تعطیلی و یا کاهش کاسبی متضرر شده‌اند؛ از این رو باید اعتباری برای آنها در نظر گرفته شود.

اعتبارات ویژه ای برای پروژه‌های نیمه‌کاره مانند تقاطع غیرهمسطح و تالار مرکزی نیاز است

آصفری از دیگر پروژه های نیازمند اعتبارات ویژه در استان را پروژه‌های نیمه‌کاره مانند تقاطع غیرهمسطح، تالار مرکزی و سایر مجموعه های نیمه کاره عنوان و تاکید کرد: باید دولت اعتبارات ویژه ای برای آنها در نظر گرفته و این پروژه ها را به اتمام برساند.
آصفری، نقش نمایندگان را برای جذب بیشتر اعتبارات در مذاکره با وزارتخانه ها و معاونان وزرا ، سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق، بسیار مهم دانست و افزود: متاسفانه در رایزنی برای جذب بودجه با وزرا و در کمیسیون تلفیق، مجمع نمایندگان استان با هم جلسه مشترکی نداشته و هر یک از نمایندگان، جداگانه برای حوزه انتخابیه خود رایزنی می کنند؛ که البته این در جذب بودجه تاثیر منفی ندارد؛ ولی به هر حال به صورت انفرادی صورت می گیرد ولی باز هم تاکید می کنم در این میان نقش استاندار، معاونان و مدیران کل دستگاه ها و ادارات نیز بسیار موثر است.
نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان اظهار تاسف کرد: برخی مدیران دستگاه ها و ادارات، پیگیر مطالبات مجموعه و پروژه های خود در سطح وزارتخانه‌ها نیستند؛ در حالیکه باید قبل از تنظیم لایحه در دولت و ارئه آن به مجلس، مذاکرات لازم را با وزرا و معاونان آن ها داشته و برای پروژه‌های جدید و نیمه کاره مجموعه خود جذب اعتبار کنند.

مدیران نباید منتظر باشند از هوا پولی برای آنها بیاید

آصفری تاکید کرد: مدیران نباید منتظر باشند از هوا پولی برای آنها بیاید؛ وظیفه مدیران کل این است که دنبال جذب و بودجه لازم برای پروژه های دستگاه خود باشند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*