پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ بهمن ۱۳۹۹
برخی معلولان به نان شب محتاجند
اجتماعی

انتقاد خیرین و مدیران عامل موسسات حمایت از معلولان از عدم حمایت اقتصادی جامعه:

برخی معلولان به نان شب محتاجند

Virtual editor
4 آذر 1399
بازدید: 184
نظرات: 0

● به دلیل ضعف اقتصادی خیرین، تأمین منابع مالی نیز کمتر شده است
● قوانین زیبایی برای حمایت از معلولین نوشته می شود، اما برای اجرا بودجه ای در نظر نمی گیرند

 

شایسته سلامی، گروه جامعه:
حضور معلولان در جامعه امری غیر قابل اغماض است . قشری که باید دیده شوند و به مسائل و مشکلات آنها رسیدگی شود. امری که در قانون بسیار خوب دیده شده؛ اما بسیاری از معلولان از اجرای نا مناسب آن گلایه دارند.
قوانین زیبایی برای حمایت از معلولین نوشته می شود، اما برای اجرا بودجه ای در نظر نمی گیرند
مدیرعامل مؤسسه خیریه معلولین آسیب نخاعی اراک با بیان اینکه این مؤسسه ۲۰۰ معلول آسیب نخاعی به همراه خانواده هایشان را تحت حمایت دارد، گفت: در حال حاضر برای ۵۰ نفر در مرکز روزانه توانبخشی مؤسسه با نیروهای توانمند و متخصص و دستگاه های پیشرفته خدمات ارائه می دهیم، اما متأسفانه فضای مناسبی برای استفاده بهتر از ظرفیت های موجود در اختیار نداریم. ساختمانی که در حال حاضر در اختیار مؤسسه قرار دارد ساختمانی قدیمی است و جوابگوی نیازهای توانبخشی معلولین آسیب نخاعی نیست و همین امر موجب شده که درپذیرش محدودیت داشته باشیم.
«شمسی طالبی» افزود: این حق معلولین است که مانند سایر افراد جامعه بتوانند از ظرفیت های موجود استفاده کنند. به عنوان مثال سال هاست که مناسب سازی فضای شهری و ادارات دولتی در دستور کار قرار گرفته، اما همچنان به آن کم توجهی می شود. قوانین زیبایی برای حمایت از معلولین نوشته می شود، اما برای اجرا بودجه ای در نظر نمی گیرند.
وی ادامه داد: انتظار داریم مسئولان و مردم یک لحظه به معلولیت آسیب نخاعی فکر کنند. معلولیتی که بنابر حکمت الهی هر لحظه ممکن است برای هر کس اتفاق بیافتد از تصادفات رانندگی گرفته تا افتادن از یک پله یا صندلی و هزاران اتفاق دیگر که ممکن است رخ دهد. در آن لحظه باید ببینند آیا مسئولیت خود را در قبال این چنین معلولینی انجام داده اند. سئوال اینجاست اگر خودشان درگیر این مشکلات بودند از دیگران چه انتظاری داشتند؟
حمایت های مستمر مالی نیاز داریم به
مدیرعامل مؤسسه خیریه معلولین آسیب نخاعی اراک اظهار داشت: حمایت مستمر مردم هر چند اندک به ما کمک می کند، اما بیشتر به حمایت های مستمر مالی نیاز داریم تا بتوانیم گستره ی خدمات دهی را بیشتر کنیم. چنین حمایت هایی باید انجام شود تا بتوانیم خدماتی از جمله خرید تجهیزات لازم برای کارآفرینی این افراد و یا خانواده هایشان، خرید مایحتاج ضروری زندگی خانواده های نیازمند، سبد کالا به مناسبت های مختلف، برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی، برگزاری اردو و جشن برای تقویت روحیه این افراد و خانواده های آنها را ارائه داده و بخشی از نیاز لوازم بهداشتی معلولین آسیب نخاعی را تأمین کنیم. بزرگترین دغدغه ما سلامت این افراد است و تمام تلاش می کنیم که لوازم بهداشتی که نیاز ضروری و حیاتی آنان است را در حد توان تامین کنیم.
طالبی تصریح کرد: هرچند تاکنون حمایت هایی از سوی دستگاه های اجرایی دولتی و خصوصی به این انجمن شده است و چندین شرکت صنعتی و خصوصی اراک نیز در راستای مسئولیت های اجتماعی از انجمن حمایت می کنند، اما جوابگوی نیازهای عزیزان آسیب نخاعی نیست. مردم و مسئولین حتی می توانند حامی فکری ما باشند، گاهی ثمره یک فکر خوب می تواند طرحی بسیار پر منفعت باشد؛ چرا که حمایت فقط مادی نیست. منتظر حامیانی هستیم که با مهارت یا فکرشان به ما کمک کنند.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه شیوع کرونا برای همه مردم مشکلاتی را در پی داشته و صدمات جسمی و روحی بسیاری را به جامعه تحمیل کرده است، بیان داشت: زمانی که مردم با مشکلات اقتصادی روبرو می شوند به تبع آن انجمن های حمایتی نیز دچار مشکل اقتصادی می شوند، چرا که بیشترین منبع مالی انجمن های حمایتی کمک های مردمی است. هر حادثه ای که در کشور رخ می دهد، حمایت های مردم بیشتر به همان سمت و سو کشیده می شود و درآمدهای انجمن های خیریه به شدت افت می کند و به همان نسبت از گستره حمایت های نیز کاسته می شود. در این رابطه مشکل بزرگتری نیز که شیوع کرونا برای معلولین آسیب نخاعی ایجاد کرد، افزایش ناگهانی تجهیزات بهداشتی مثل دستکش لاتکس، پوشک بی اختیاری و … بود. متأسفانه در حال حاضر قیمت یک بسته پوشک به ۱۳۰ هزار تومان رسیده است و این فقط یک قلم از ده ها نیاز بهداشتی این افراد است.

برخی معلولان به نان شب محتاجند و خجالت می کشند که به بهزیستی یا ارگان دیگری مراجعه کنند

مدیرعامل جامعه معلولین استان مرکزی با اشاره به اینکه اهم مشکلات معلولین جسمی حرکتی در سال جاری گرانی بی رویه لوازم توانبخشی است، گفت: بسیاری از افرادبه جامعه معلولین مراجعه و اعلام کرده اند که قیمت خرید لوازم توانبخشی سرسام آور شده و توان خرید یا تعویض را از ما گرفته است. همچنین تهیه لوازم بهداشتی و ضدعفونی از دیگر مشکلات به وجود آمده است. در این راستا انتظار داریم که به دغدغه معلولین بیشتر رسیدگی شود و لوازم توانبخشی با کیفیت مناسب در اختیار معلولین عزیز قرار گیرد.
«ملیحه دریابیگی» افزود: خودرو و ویلچر برقی برای معلولینی که از ناحیه پا دچار معلولیت هستند، همان حکم پا را دارد. نبود باطری مرغوب برای ویلچر، معلولین را خانه نشین می کند و جلوی فعالیت های روزمره آنها را می گیرد. بسیاری از معلولین ویلچری مجبورند برای تأمین امرار معاش و هزینه های روزمره زندگی کار کنند. درست است که دولت و سازمان بهزیستی کمک هزینه و مستمری برای برخی از افراد فراهم کرده، اما هزینه ها چندین برابر شده و پاسخگوی مشکلات این معلولین نیست.
وی ادامه داد: افراد دارای معلولیت هزینه هایشان 2 برابر یک فرد سالم است و متاسفانه تنها برخی افراد دارای معلولیت شدید از مجموعه بهزیستی خدمات مالی دریافت می کنند. معلولین بسیاری آبرومند هستند، اما به نان شب محتاجند و خجالت می کشند که به بهزیستی یا ارگان دیگری مراجعه کنند. انتظار داریم که این معلولین نیز شناسایی شوند.
مدیرعامل جامعه معلولین استان مرکزی اظهار داشت: جامعه معلولین به عنوان بزرگترین نهاد غیردولتی حدود ۴۰ سال در حوزه توانمندسازی معلولین جسمی حرکتی فعالیت دارد، اما متأسفانه در شرایط فعلی بیماری کرونا ۹۰ درصد از معلولین را خانه نشین کرده و تمامی ارتباط جامعه با این دوستان به صورت مجازی است.

به دلیل ضعف اقتصادی خیرین، تأمین منابع مالی نیز کمتر شده است

عضو هیئت مدیره انجمن نابینایان وکم بینایان شهرستان اراک با عنوان این موضوع که طرح استراتژی جذب نیرو و کمک های مالی متنوع و پایدار از مهمترین دغدغه های انجمن نابینایان و کم بینایان اراک است، اظهار داشت: یکی دیگر از ضروری ترین دغدغه ها تأمین یک ساختمان به صورت ثابت برای اعضای این انجمن است تا بتوانیم خدمات دهی بیشتری در این راستا داشته باشیم. امیدواریم در عملکرد این حوزه بتوانیم با جذب کمک های مالی و ایجاد خلاقیت تنوع بخشی در درآمدزایی داشته باشیم تا از این طریق خدمات بهتری به افراد زیر مجموعه این مرکز ارائه بدهیم. «صدیقه سعادت» افزود:با توجه به شیوع کرونا نیاز مالی در این انجمن بیش از پیش احساس می شود. چرا که به دلیل فلج شدن اقتصاد بسیاری از خانواده ها، خدمات بیشتری نیاز است. اما متأسفانه کمکهای مالی به این جامعه هدف کمتر شده و همچنین به دلیل ضعف اقتصادی خیرین تأمین منابع مالی نیز کمتر شده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*