پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ بهمن ۱۳۹۹
واکنش وزارت خارجه به  هتاکی اردوغان خوب بود
استان مرکزی

تقدیر نماینده شازند از موضع وزیر امور خارجه در برابر شعرخوانی اردوغان:

واکنش وزارت خارجه به هتاکی اردوغان خوب بود

Virtual editor
23 آذر 1399
بازدید: 281
نظرات: 0

گروه سیاسی: شعر خوانی رییس جمهور ترکیه در رژه پیروزی ارتش جمهوری آذربایجان در باکو واکنش تند مردم و مسئولان کشور را در پی داشت. نخستین کسی که به این سخنان واکنش نشان داد«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران بود که اعلام کرد هیچکس نمی تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند. ایرانیان نیز به انتقاد از این سخنان پرداختند و انتقاد آنها از این شعر خوانی به ترند اول فضای مجازی در ایران تبدیل شد. پس از واکنش های گسترده مردمی اکنون دامنه این اعتراضات به مجلس نیز کشیده است. «محمد حسن آصفری»نماینده اراک در کانال تلگرامی خود نسبت به این مساله واکنش نشان داد. اما در یکی از تندترین واکنش ها نماینده شازند در مجلس یازدهم در نطق پیش از دستور خود با اشاره به سخنان اردوغان گفت: مطالبی که به آن می پردازم به دلیل رخ داد هفته گذشته اهمیت ویژه ای دارد و ای کاش رئیس محترم مجلس در جلسه حضور می داشت؛ اما متاسفانه تذکر بنده در یکی و دو ماه گذشته و اعتراض به عدم حضور آقای رئیس در هنگام قرائت نطق ها جز تحریم ما حصلی نداشت لیکن بنده به آنچه تکلیف دارم عمل می کنم.
برخی از دوستان مجلسی ما به جای تمرکز بر وظیفه اصلی خود سودای پاستورنشینی در سر دارند
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ای آقای اردوغان ناشی گری های پی در پی شما در چند سال اخیر باعث شده تا بخشی از قلمرو ذاتی سرزمین ایران به نام قفقاز جنوبی جولانگاه رئیس پلید اسرائیل شود تا با استفاده از فضای جغرافیایی این منطقه علیه امنیت ملی ما اقدام کند، به همین دلیل ما نقش شما را در ترور دانشمندان هسته ای ایران به ویژه شهید فخری زاده کمتر از نقش نتانیاهو نمی دانیم، البته مسئله هشدار جدی به مسئولین کشور ما مخصوصا در حوزه فناوری، ارتباطات و اطلاعات است که متاسفانه در چند سال اخیر به دلیل سهل انگاری های وزیر جوان به بدترین شرایط ممکن رسیده است و ایشان نیز مانند برخی از دوستان مجلسی ما به جای تمرکز بر وظیفه اصلی خود سودای پاستورنشینی در سر دارند.
«محمود احمدی بیغش» بیان کرد: نمایندگان محترم جنگ های الکترونیکی و نقطه های پنهان امنیتی بزرگترین خطر کوتاه مدت برای ایران است، خطرات متعددی بیخ گوش کشورمان وجود دارد که با همنوایی و هم آغوشی عده ای بزدل داخلی در صدد هستند ایران را از یک بازیگر موثر در نظام منطقه ای و جهانی به بازیچه ای بی خاصیت همچون برخی کشورهای منطقه در بیاورند.
سناریوی خطرناک عراقیزه شدن تمامیت ارضی ایران را تهدید می کند
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان اظهار داشت: همچنین سناریوی خطرناک بالکانیزه و عراقیزه شدن همچنان منطقه و از جمله تمامیت ارضی ایران را تهدید می کند؛ لذا مجموعه حوادث و تحولات اخیر نشان می دهد که مجلس مدعی انقلابی باید بیش از هر زمان دیگر از مباحث روزمره و بی خاصیت سیاسی و غیر سیاسی خارج شده و موضع گیری های غیرتمندانه ای از خود نشان دهد.
واکنش وزارت امور خارجه نسبت به هتاکی اردوغان خوب بود
این نماینده مجلس عنوان کرد: واکنش وزارت امور خارجه نسبت به هتاکی اردوغان خوب بود اما به هیچ وجه کافی و بازدارنده نیست، ملت عزیز ایران آذری زبان های غیور بنده در تاریخ های 25 و 28 آبان سال جاری طی دو اخطار رفتار غیر متعارف رئیس جمهور ترکیه را گوشزد و هشدار دادم و شما ملت فهیم ایران و تاریخ را شاهد گرفتم، در هفته گذشته همه چیز روشن شد.
رئیس جمهور بیمار ترکیه اعمال تجزیه طلبانه در پیش گرفته است
احمدی بیغش در ادامه نطق میان دستور خود گفت: در غفلت مرگ بار ما و سکوت آزاردهنده نمایندگان آذری زبان مجلس و بی تدبیری محض هیات رئیسه، رئیس جمهور بیمار ترکیه اعمال تجزیه طلبانه در پیش گرفته است. اردوغان که یک تنه عامل اجرای سیاست های کثیف غرب در منطقه است و دستش به خون هزاران نفر از مردم عراق، سوریه، کردها و ارامنه آغشته شده است همانند اجدادش که دستشان به خون میلیون ها آشوری، یونانی، ارمنی آغشته بود و نسل کشی آنها در تاریخ روشن است در هفته گذشته نقش بعدی امپراتور عثمانی را به صورت رسمی اعلام کرد.
این نماینده بیان کرد: وی اخیرا در جشن پیروزی جنگ آذربایجان شعری در رابطه با رود ارس خواند در آن شعر خطاب به مردم آذربایجان ایران اعلام کرد ما از شما جدا نمی شدیم ما را به زور از شما جدا کردند و گفت ارس به زودی قدرت می گیرد، نمایندگان محترم، آذری های ایران در مجلس کجا هستند؟ غیرت شهید شیخ محمد خیابانی، شهامت شهیدان ستارخان، باقرخان و باکری ها؟
عالیجنابانی که بابت کودتای 2016 علیه رجال بی ادب و گستاخ شب را نخوابیدید آیا کسی وجود ندارد که اندازه یک «آخ» جواب این گستاخ و زبان درازی های وی به ارس، سهند، سبلان و تبریز قهرمان را بدهد؟
وی گفت: آقای رئیس مجلس و بعضی نمایندگانی که صرفا و در حال حاضر شب و روز با یک گروهان جمعیت ذوق زده به فکر انتخابات سال 1400 و پاستورنشینی هستید، می دانید که اردوغان در هفته گذشته در رژه نظامی باکو شعری از آهنگ آراز آراز را خواند که برای عده ای فرصت طلب سمبل جدایی دو سویه ارس و رمز تجزیه ایران است؟
نماینده مردم شازند در مجلس بیان کرد: عالیجنابانی که بابت کودتای 2016 علیه رجال بی ادب و گستاخ شب را نخوابیدید آیا کسی وجود ندارد که اندازه یک “آخ” جواب این گستاخ و زبان درازی های وی به ارس، سهند، سبلان و تبریز قهرمان را بدهد؟ ناسلامتی شما نمایندگان مردم ایران در برابر حراست کیان سرزمین و مرزها مسئول هستید، رگ غیرت این همه نماینده مدعی آذری کجاست؟ مدعیان پر مدعای لیست انقلابی تهران که بر مشروعیت بخشی طالبان کافر و بی دین سینه چاک می کنند و نمک به زخم زجر دیده افغانستان می پاشند آیا مُرده اند که جواب این گستاخ عثمانی را نمی دهند؟
وی تاکید کرد: اردوغان بدان! ایران وجبی از خاکش را به هیاهوی احمقانه تو نمی بخشد و بدانید که این سیاست های کذایی شما فروپاشی ترکیه را رقم خواهد زد نه تجزیه ایران. از روشنفکران، نخبگان و مردم شریف ترکیه می خواهم در برابر سیاست های کثیف اردوغان بایستند و اجازه ندهند با اقدامات خطرناک او ترکیه هم به سرنوشت سوریه مبتلا شود.
ما در جنگ قره باغ باید تعارف را کنار گذاشته و در حمایت از توازن قدرت ارمنستان را حمایت می کردیم
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان و مردم غیرتمند ایران تاوان سهل انگاری های ما رجزخوانی اردوغان علیه سرزمین ایران بود وقت آن رسیده قطار از ریل خارج شده سیاست خارجی را به ریل خود برگردانیم و در اینجا به سه اصل مهم اشاره می کنم، 1) ما در جنگ قره باغ باید تعارف را کنار می گذاشتیم و ضمن عمل به سخن پیامبرگونه رهبر انقلاب مبنی بر احترام به آزادی مناطق اشغالی در حمایت از توازن قدرت ارمنستان را حمایت می کردیم.
وی اظهار داشت: 2) به گواه تاریخ و اسناد معتبر جمهوری فعلی آذربایجان و منطقه قفقاز جنوبی بخشی از سرزمین ذاتی ایران است اگر قرار است در آینده اتفاقی بیافتد این مناطق باید به سرزمین مادری خود بازگردد. 3) ایران قطعا از تحریم های اروپا و آمریکا علیه ترکیه استقبال می کند.
این نماینده مجلس در پایان نطق خود اظهار داشت: با عنایت به اینکه وقتم رو به اتمام است و مطلب دوم در ارتباط با انتخابات و اصلاح قانون انتخابات است انشاء الله در فرصت بعدی مفصل به بحث انتخابات می پردازم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*