پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ اسفند ۱۳۹۹
سرمقاله | اگر نیروگاه زمینه تامین سوخت گاز را ندارد، باید تولید خود را کم کند
استان مرکزی

سید علی آقازاده، استاندار مرکزی:

سرمقاله | اگر نیروگاه زمینه تامین سوخت گاز را ندارد، باید تولید خود را کم کند

روزنامه عطریاس
5 دی 1399
بازدید: 101
نظرات: 0

سیاست های اتخاذ شده در مقوله محیط زیست و کاهش آلودگی هوای اراک در دولت یازدهم نتیجه ای جز کاهش تعداد روزهای آلوده نسبت به سال های قبل را در پی نداشت. امری که البته دغدغه دولتمردان استان مرکزی بود وبرای تحقق آن پیگیری های متعددی انجام شد. یکی از عواملی که باعث این آلودگی شد نیروگاه شازند بود.
این نیروگاه اکنون و در زمستان بدلیل افزایش مصرف گاز خانگی و برودت هوا بطور موقت ۶و نیم میلیون لیتر در شبانه روز مازوت مصرف می‌کند که فقط مجاز به مصرف روزانه ۲ میلیون لیتر است. جهت کاهش دغدغه مردم و فعالان زیست محیطی تاکید می کنم در صورتی که تولید برق نیروگاه شازند بر اثر کمبود سوخت کاهش یابد؛ برق منطقه ای باختر مکلف است با دیسپاچینگ ملی توانیر هماهنگی لازم را برای عدم قطع برق در استان مرکزی انجام دهد تا گاز مورد نیاز نیروگاه حرارتی شازند تامین شود و در صورتی‌که اهمال در این خصوص صورت بگیرد، تولید برق در این نیروگاه به‌ویژه تا یک ماه آتی که وضعیت برودت و وارونگی هوا حاکم است، کاهش می‌یابد. مقوله برودت هوا تا یک ماه آتی جدی است و نیروگاه پس از مصرف دو میلیون لیتر مازوت هرچه بخواهد تولید کند باید با مصرف گاز باشد و اگر زمینه تامین سوخت گاز وجود ندارد باید تولید خود را کم کند. نیروگاه شازند باید از 4 دی ماه، نصب فیلتراسیون حداقل دو واحد خود را در دستور کار قرار دهد و تا یک سال آینده آن را عملیاتی کند و در این مدت در نشست های کارگروه آلودگی هوا گزارشی از روند کار ارایه دهد. همه این اقدامات جهت برآورده کردن انتظارات مردم انجام می شود. مردم استان مرکزی باید بدانند مدیران و مسئولان استان مرکزی در کنار آنها بوده و هستند تا مشکلات به صورت جدی برطرف شود.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*