پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ اسفند ۱۳۹۹
یادداشت | جلسه ای به نام مردم  به کام نیروگاه
استان مرکزی

حمید اخوان، مدیرعامل موسسه سبز اندیشان:

یادداشت | جلسه ای به نام مردم به کام نیروگاه

روزنامه عطریاس
8 دی 1399
بازدید: 162
نظرات: 0

سالهاست که با تلاش و پیگیری جامعه مدنی استان، استفاده از مازوت در نیروگاه شازند تبدیل به یک خط قرمز محیط زیستی شده است و حتی در معدود روزهای سال که به دلیل سرمای شدید هوا به گفته مسئولان گاز با افت فشار مواجه می شد، مدیران این نیروگاه که با دست و دل لرزان و بعضاً غیر علنی مبادرت به استفاده درصدی از مازوت می‌کردند در پاسخ به بازخورد بسیار شدید جامعه مدنی و مقامات استانی مجبور به روی آوردن به توجیهاتی از قبیل درصد پایین استفاده مازوت، آن هم مازوت با کیفیت و گوگرد زدایی شده و موقتی بودن این امر و …. می‌شدند.
ولی در جلسه مورخ ۴ دی ۹۹ که این روز را باید در تاریخ این استان ثبت کرد، بصورت رسمی و علنی و با افتخار مجوز این را دریافت کردند که در تمامی روزهای پیش رو روزانه ۲ میلیون لیتر مازوت آن هم از نوعی که به گفته و تایید مدیر کل محیط زیست از بی‌کیفیت‌ترین‌ها در نوع خود در کشور است استفاده کنند! آن هم با علم به اینکه به گفته مدیر کل هواشناسی استان هفته آینده روزهای سردتر و با احتمال بیشتر پدیده وارونگی و در نتیجه تشدید آلودگی هوا مواجه خواهیم بود! این یعنی فرستادن شهروندان به استقبال بیماری و تهدید سلامت با امضا و مجوز مقامات رسمی!
شاید در تمامی این سال ها اگر مسئولان نیروگاه در جلسات اقتصادی و توسعه ای خود برای چنین تضمینی در مصرف مازوت برنامه ریزی هم میکردند موفق به انجامش نمی‌شدند که در جلسه ای به نام محیط زیست و برای کاهش آلودگی هوا به دستش آوردند!
به قول فوتبالی ها چندین گل زده در خانه حریف را به نام آنها باید ثبت کرد! و چندین گل به خودی از سوی متولیان امر!
جلسه مذکور جلسه‌ای بود سرشار از گفته‌ها و مدعیات متناقض که اطلاعات آن به درستی و دقیق به مردم مخابره نشد و متاسفانه برخی رسانه‌ها نیز به تکرار و انتشار چند جمله کلیشه ای مثل ((تکیه بر قول رئیس جمهور)) بسنده کردند و چه مظلومندمردم اراک و شازند !
توجه به این تناقض‌ها می تواند پرده از بسیاری واقعیت‌ها بردارد که به برخی از آنها در این مجال اندک اشاره می کنم. از جمله اینکه مدیران نیروگاه مدعی بودند ظرفیت گاز آنها از ۸ میلیون متر مکعب به ۵ و سپس ۳ و ۱ و اکنون به صفر تقلیل یافته و با این توجیه خود را مجاز به مصرف مازوت می‌دانستند ولیکن در گفته‌های مدیران شرکت گاز مشخص شد که هیچگاه ظرفیت دریافتی نیروگاه از ۴ میلیون متر مکعب کمتر نشده و این یک بهانه نادرست است. کسی برای مردم مشخص نکرد که چگونه نیروگاه با وجود در اختیار داشتن بیش از ۵۰ درصد (و بعضاً تا ۷۰ الی ۸۰ درصد) ظرفیت گاز اما عمده نازل هایش مازوت میسوزانند؟!
البته در پاسخ به این پرسش مسئولان نیروگاه معتقد بودند که در مجموع ۵۲ درصد سوخت گاز و ۴۸ درصد سوخت مایع مصرف کرده اند، که این ادعا حتی اگر صحیح باشد اعتراف تلخی است برای نیروگاهی که مقرر شده است مصرف مازوت (سوخت مایع) آن صفر باشد.
این اعتراف، حقیقت تلخی است برای شهروندان این شهر وقتی که به گفته مدیر کل محیط زیست خروجی SO2
(دی اکسید گوگرد) این نیروگاه ۳ برابر حد مجاز است و حتی خروجی NOx آن هم از حد مجاز بالاتر است که اگر اینگونه است وظیفه مقامات حکومتی مقابله و برخورد قانونی و توقف آن است و نه تماشا و اجازه به ادامه این وضعیت!
متاسفانه حتی شاهد این بودیم که گفته های فنی و دفاع دلسوزانه برخی مسئولان از سلامت مردم از جمله معاون محترم عمرانی استانداری، فرماندار محترم اراک و نیز دادستان محترم شازند نه تنها در مصوبات جلسه اثر گذار نبود و بلکه رسانه ها نیز دقت لازم و موشکافانه را در خبررسانی و آگاهی رسانی نداشتند.
مثلا در این جلسه به تفصیل بیان شد که در فصل زمستان که در اوج مصرف برق (اصطلاحا پیک) قرار نداریم، برخی از نیروگاه‌های کشور در حال استراحت و یا ا‍ُورهال هستند و از آنجا که تاممین برق در کشور بصورت شبکه ای است و نه جزیره ای، بنابراین میتوان در نیروگاه شازند نیز که توان تامین گاز آن را بطور کامل نداریم تولید برق را کاهش دهیم و آن مقدار را در صورت نیاز از نیروگاه‌های دیگر کشور بخصوص نیروگاه‌های برق‌آبی تامین کنیم، کما اینکه در سالهای گذشته هم اتفاق تکرار شده و دو واحد از ۴ واحد نیروگاه شازند از مدار خارج شده و هیچ کاستی ای هم در کشور رخ نداده است، این مضمون نظری بود که در جلسه از سوی دکتر زندیه وکیلی معاون عمرانی استانداری هم بیان شد ولیکن نه به تصویب رسید و نه به خروجی خبرگزاری ها! این استدلال کاهش تولید برق البته به شرطی است که در محاسبات خود ارزش جان انسان ها را بالاتر از معادلات اقتصادی دیگر همچون هزینه ترانزیت و انتقال و … در نظر گیریم. چیزی که اکنون به نظر می‌رسد به نوع دیگری در حال موزانه و‌ محاسبه است!
اینکه تصمیم گیران و تصمیم سازان در عدم توان تحقق وعده‌های خود و به خطر افتادن سلامت شهروندان چه احساسی دارند را نمیدانم ولیکن به شخصه به عنوان یک فعال محیط زیست با وجود اینکه نه اختیاری در تصمیمات کلان استان دارم و نه قدرت اجرایی جهت مقابل با عوامل آلاینده ولیکن در پیشگاه وجدان خویش شرمسارم از اینکه در ماه‌های گذشته در اعلام خبر مسدود شدن شیر مازوت به نیروگاه به عنوان یک دستاورد مطالبات مردمی و NGO ای شاید موجب امیدواری بخشی از جامعه شده باشم که اکنون با این تصمیم دچار ناامیدی مضاعف شده است اما همانگونه که به عنوان یکی از دو نماینده تشکل‌های محیط زیست در جلسه بیان کردم، مجدد اعلام می‌دارم که مصوبه فوق را به دلایل زیر دارای وجاهت قانونی نمیدانم:
– به موجب ماده ۶۸۸ مجازات اسلامی بخش تعزیرات، آلودگی محرز و تایید شده ناشی از سوخت مازوت اقدام علیه بهداشت عمومی و آلودگی محیط زیست و ممنوع است مرتکبین می‌بایست مجازات شوند خصوصاً در این روزها که به دلیل شیوع بیماری کرونا اثر آلودگی هوا بر سلامت شدیدتر از گذشته نیز شده است.
– به موجب ماده ۱۲ قانون هوای پاک برخورد با واحد های صنعتی آلاینده و در صورت لزوم توقف فعالیت آنها تکلیف سازمان(اداره کل) محیط زیست است و فعالیت نیروگاه بدون فیلترهای لازم در سه سال بعد ابلاغ این قانون جای تعجب دارد.
_ به موجب آیین نامه تبصره ۳ ماده ۳ قانون هوای پاک، در شرایط ناسالم هوا(شاخص کیفیت بالای ۱۵۰) مصرف سوخت مایع در همه نیروگاه‌ها و همه صنایع مجاور کلان شهرها ممنوع است.
_ به موجب ماده ۹ طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک مصوب هیات وزیران، تامین گاز نیروگاه شازند وظیفه قانونی وزارت خانه‌های نفت و نیرو است.
با توجه به استنادات قانونی فوق اعلام می‌دارد که نه تنها مصوبه یک کارگروه استانی بلکه حتی یک وزیر و وزارت خانه نیز نمی‌تواند امری را مغایر با قوانین مجلس و مصوبات هیات وزیران تصویب کند و از مقامات محترم قضایی تقاضا داریم در این زمینه حامی و پشتیبان سلامت عمومی مردم باشند و با هرگونه کوتاهی در این زمینه با اقتدار برخورد نمایند.
مسلماً اگر به جای پارامترهای اقتصادی و نیز رزومه سازی از عملکرد بوسیله میزان بالای تولید برای مقامات مافوق، اولویت را جان و سلامت شهروندان قرار دهیم راهکارهای فنی از قبیل کاهش تولید برق در شرایط غیر پیک، جبران کاستی از دیگر نیروگاه‌ها، مدیریت مصرف برق در صنایع پر مصرف و … هرچند سخت ولیکن قابل انجام خواهد بود و از آنجا که اولین وظیفه دولت حفظ جان انسانها است، انتظار می‌رود که اینگونه عمل شود.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*