پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ بهمن ۱۳۹۹
نیروگاه همچنان مازوت می سوزاند
اجتماعی

داستان دنباله دار آلودگی هوای اراک:

نیروگاه همچنان مازوت می سوزاند

رییس مرکز پایش کیفیت هوای اراک: ۵۰۰ تن گوگرد در هوای اراک تبدیل به ۲۵۰ تن گوگرد شده است

Virtual editor
15 دی 1399
بازدید: 249
نظرات: 0

عطریاس:

آلودگی هوا، معضلی است که همچنان ساکنان استان مرکزی در کنار سایر استان های صنعتی کشور با آن دست و پنجه نرم می کنند. مشکلی که زاییده صنایع فعال و مستقر در استان است. از هفته گذشته سازمان هواشناسی اعلام کرد شهرهای صنعتی همچون اراک شاید پدیده وارونگی خواهند و اتفاقا در این زمینه هشدار های لازم را صادر کرد. اما شاهد اقدام خاصی از سوی مسئولان استان نبودیم. این همه در کنار هشدار کارشناسان سلامت مبنی بر اثر شدید آلودگی هوا بر بیماران کرونایی است. به نظر می رسد شهروندان اراک حالا دیگر از کشیدن نفس عمیق نیز محروم شده اند؛ امری که شاید هیچ گاه تصور آن را هم نمی کردند.

تعطیلی 2 واحد در نیروگاه شازند، در کاهش آلودگی هوای ناشی از آلایندگی های نیروگاه 50 درصد تأثیر داشته است

رئیس مرکز پایش کیفیت هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به ریشه آلودگی های هوا در اراک گفت: در تمامی شهرهای صنعتی و شهرهای دارای معضلات ترافیکی، هنگامی که وارونگی هوا اتفاق می افتد و جریان هوا نیز وجود ندارد، تمامی آلایندگی هایی که از منابع خانگی، ترافیک و صنعت وجود دارد، در سطح هوای این شهرها انباشته می شود و در نهایت آلودگی هوا را رقم می زند. چنین وضعیتی باعث ایجاد شرایط ناسالم هوا برای گروه های سنی حساس و رفته رفته در نهایت تمامی گروه های سنی می شود.
«علیرضا محرابیان» در مورد تعطیلی 2 واحد از نیروگاه حرارتی شازند گفت: میزان گوگردی که به صورت صددرصدی در نیروگاه حرارتی شازند سوزانده می شد، قابل محاسبه است. هنگامی که این نیروگاه به صورت صددرصدی از سوخت مازوت استفاده می کند، روزانه در حدود 500 تن گوگرد وارد هوا می شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر که 2 واحد نیروگاه حرارتی شازند به دلیل استفاده از سوخت مازوت و افزایش آلایندگی های هوا تعطیل شده است، میزان گوگردی که روزانه وارد هوا می شود کمتر از 250 تن است. این فرایند نشان می دهد که تعطیلی این 2 واحد در نیروگاه شازند، در کاهش آلودگی هوای ناشی از آلایندگی های نیروگاه 50 درصد تأثیر داشته است
اعزام 169 نفر به مراکز درمانی اراک

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: ۱۶۹ نفر در ۱۲ روزگذشته با افزایش میزان آلودگی هوا از سوی گروه های امدادی به مراکز درمانی اراک اعزام شدند.
دکتر«پریا بهرامی» افزود: ۸۸ نفر از این بیماران علایم تنفسی داشتند و ۸۱ بیمار نیز با مشکلات قلبی مراجعه کرده‌اند.
وی اظهار داشت: شمار بیمارانی اعزام شده به مراکز درمانی اراک به خاطر آلودگی هوا در ۲ هفته اخیر در مقایسه با مدت مشابه قبل هشت درصد رشد داشته است.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: با توجه به انباشت آلاینده های جوی در سطح شهر اراک از حدود یک هفته گذشته ، در حال حاضر صرفاً شهر اراک به لحاظ آلایندگی های هوا در حالت آماده باش قرار گرفته و این موضوع امروز به استان اعلام شده است.
بهرامی افزود: در این راستا در حوزه اورژانس های پیش بیمارستانی به حالت آماده باش قرار گرفته ایم. در حوزه بیمارستان ها نیز از طریق واحد پایش مراقبت های بالینی اعلام شده تا برای پذیرش احتمالی بیماری های قلبی و تنفسی و همچنین افزایش بار مراجعه این بیماران در حالت آماده باش قرار بگیرند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*