پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ خرداد ۱۴۰۰
کارگران پسماند در پی احقاق حق
اجتماعی

شکایت کارگران پسماند شهرداری علیه پیمانکار

کارگران پسماند در پی احقاق حق

روزنامه عطریاس
21 دی 1399
بازدید: 378
نظرات: 0

شایسته سلامی، گروه جامعه:
حق و حقوق و مطالبات جمعی از کارگران سازمان پسماند شهرداری اراک به طور کامل از سوی برخی پیمانکاران پرداخت نشده است. در سال ۱۳۹۷ قسمتی از حق بیمه تامین اجتماعی این کارگران توسط پیمانکار وقت پرداخت نشده و در یک بازه زمانی در سالهای 1396 و ۱۳۹۷ نیز با عدم پرداخت کامل حقوق و عیدی و سنوات توسط پیمانکار مواجه شدند. همچنین حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور این کارگران نیز طی سالهای متمادی پرداخت نشده است. به همین دلیل بیش از ۶۰ نفر از کارگران اقدام به طرح دادخواست علیه پیمانکار کرده اند. پاییز ۱۳۹۹ با طرح دعوی و دادرسی در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اراک، موضوع پیگیری شده و با اقدامات صورت گرفته، آراء مرجع مربوطه به نفع کارگران صادر شده است.
نماینده کارگران سازمان پسماند شهرداری اراک در گفت و گو با عطریاس ،گفت: پرداخت حقوق و مزایا و همچنین پرداخت 4 درصد حق بیمه تأمین اجتماعی جهت مشاغل سخت و زیان آور که منجر به بازنشستگی زودتر از موعد می شود، مطالبه اصلی این کارگران است.
«احمد آرزومندی» افزود: عمده مشکلاتی که این کارگران داشتند، مطالبه معوقات حقوق، مطالبه حق بیمه تأمین اجتماعی و همچنین عیدی و سنوات و پاداش در یک بازه زمانی مشخص است که به صورت کامل به آنها پرداخت نشده است. مشکل عمده دیگری که این کارگران داشتند، حق بیمه تأمین اجتماعی در راستای مشاغل سخت و زیان آور است که بزرگترین مسئله کارگران این حوزه است. وی افزود: در حال حاضر برخی از این کارگران که تعداد آنها نیز زیاد است، در سن بازنشستگی قرار دارند؛ اما متأسفانه این مطالبات توسط پیمانکاران سابق پرداخت نشده و مبالغ مطالبات آنها بسیار زیاد است، از سویی دیگر وضعیت سلامتی این کارگران به لحاظ کهولت سن و شغلی که دارند، در معرض خطر قرار دارد، اما همچنان باید مشغول به کار باشند.
این کارشناس حقوقی ادامه داد: در این راستا در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اراک، طرح دادخواست انجام داده ایم که رسیدگی های لازم انجام شده است. در جلسه ای که برگزار شد، طبق توافقی که با پیمانکار مربوطه حاصل شده است، توانستیم آرائی را نسبت به محکومیت پیمانکار سابق به جهت عدم پرداخت حق و حقوق این کارگران دریافت کنیم و این آراء صادر شده است. همچنین چندین جلسه با پیمانکاران قبلی و مجموعه شهرداری برگزار شده و هماهنگی های لازم با شورای شهر اراک انجام شده است که خوشبختانه با همکاری شورای شهر و سازمان پسماند شهرداری اراک مقرر شد، حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور تعدادی از این کارگران پرداخت و آنها بازنشسته شوند. این موضوع یکی از خبرهای بسیار خوب و مهم برای این کارگران است.
نماینده کارگران سازمان پسماند شهرداری اراک اظهار داشت: با بررسی هایی که ظرف مدت چند ماه اخیر انجام داده ایم، یکی از عمده دلایلی که موجب این مشکلات می شود، عدم شفافیت بندهایی از قرارداد است. در حال حاضر متأسفانه این موضوع در تفسیر، محل نزاع شهرداری و پیمانکار مربوطه قرار گرفته است. برخی از حقوق متعلقه قانونی کارگران که در قرارداد ابهام دارد و نسبت به این ابهام برای طرفین مشکل ایجاد شده است. نمونه بارز این موضوع، مشاغل سخت و زیان آور و پرداخت حق و بیمه آن و سایر مسائل است.
آرزومندی تصریح کرد: موضوع بعدی که می توان به آن اشاره کرد، عدم نظارت کافی و رسیدگی به امور کارگران است. پارامترهایی که جهت نظارت بر امور این کارگران در نظر گرفته شده، پارامترهای ناکارآمد و اشتباهی است و این موضوع موجب عدم دقیق محاسبه کارکرد و به خصوص اضافه کاری این کارگران است. در این حوزه صحبت های بسیاری برای ارائه وجود دارد. راه حل های این موضوع خیلی پیچیده نیست. برای مثال می توان با نصب تعدادی کارت ساعت، تمامی ساعات کاری این کارگران و همچنین اضافه کاری آنها را به صورت دقیق محاسبه کرد تا جلوی تضییع حقوق کارگران گرفته می شود.
این کارشناس حقوقی و نماینده کارگران سازمان پسماند شهرداری اراک با اشاره به اینکه امید است با همیاری پیمانکاران و مجموعه سازمان پسماند، گام های موثری در راستای رفاه حال کارگران این مجموعه برداشته شود، تأکید کرد: کارگران این مجموعه، کارگران قراردادی هستند که هر ساله توسط پیمانکاری که مناقصه پاکسازی و جمع آوری زباله شهر اراک را برنده می شود، به کارگیری می شوند و حق و حقوق قانونی آنها پرداخت می شود. معمولاً هر ساله پیمانکار تغییر پیدا می کند، اما تقریباً این کارگران ثابت هستند و به کار خود ادامه می دهند.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*