پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ بهمن ۱۳۹۹
600 هکتار بلاتکلیف  در دل شهر
اجتماعی

مسئولین شهری و استانی در خصوص اراضی موسوم به زیردست قنات ناصری پاسخ می دهند:

600 هکتار بلاتکلیف در دل شهر

Virtual editor
25 دی 1399
بازدید: 225
نظرات: 0

گروه جامعه، شایسته سلامی:

گاهی هنگام عبور در شهر با مناطقی برخورد می کنیم که بی هدف رها شده اند و اقدامی جهت ساماندهی این مناطق انجام نمی شود. اراضی حدود 600 هکتاری موسوم به «زیردست قنات ناصری» که از بلوار شهید آنجفی آغاز و تا کمربندی کشیده شده از جمله همین مناطق است. اراضی که علیرغم قرار داشتن در جوار شهر ، حریم شهری تلقی می گردند. به گفته مسئولان شهری و استانی این منطقه در طرح جامع شهری گنجانده نشده و جزء محدوده شهری محسوب نمی شوند. بر همین اساس و بر مبنای قانون انجام هرگونه ساخت و ساز در این مناطق غیرمجاز بوده و با آنها برخورد قانونی انجام خواهد شد.

با الحاق زمین های زیردست قنات ناصری به محدوده شهر اراک مخالفت شده است

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی با اشاره به این مطلب که طرح جامع شهر اراک در سال 1391 عقد قرارداد و در سال 1398 برای تصویب به شورایعالی شهرسازی و معماری ارسال شد، گفت: هنگام تهیه طرح جامع شهر اراک منطقه ای را نیز پیشنهاد دادیم تا به محدوده شهر افزوده و در طرح جامع شهر نیز لحاظ شود.
«علیرضا عزیزی» افزود: این منطقه از قنات ناصری آغاز می شد ؛ از یک سو تا اراضی نزدیک به اداره اطلاعات و از جهت دیگر تا اراضی زیردست قنات ناصری و همچنین از سوی دیگر زیر بلوار شهید آنجفی و امتداد آن تا بعد از کمربندی، در مجموع حدود 600 هکتار را تشکیل می دهد. تمامی این منطقه به عنوان اراضی زیردست قنات ناصری اتلاق می شود.
وی ادامه داد: در خلال تهیه و تصویب این طرح زمانی که در شورایعالی شهرسازی و معماری مطرح و کمیته های فنی آن برگزار شد، یک گروه از اعضای فنی این شورا برای بررسی میدانی طرح وارد اراک شدند.
معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی اظهار داشت: محمدحسین فدایی به عنوان نماینده شورای شهر اراک و عضو این کمیته فنی، در این بازدید عنوان کرد که اراضی این منطقه جزء اراضی مرغوب کشاورزی است و نظر شورای شهر و جهاد کشاورزی شهرستان اراک مبنی بر این است که از هر گونه توسعه شهری در این منطقه جلوگیری شود.
عزیزی تصریح کرد: اعضاء کمیته فنی شورایعالی شهرسازی و معماری نیز با توجه به اینکه نظر نماینده شورای شهر به مثابه نظر مردم می باشد، با افزایش این منطقه به محدوده شهر اراک مخالفت کردند.

شهرداری و جهاد کشاورزی مکلف به برخورد قانونی هستند

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی با بیان اینکه ضلع شمالی بلوار شهید آنجفی و حد فاصل کوی قنات ناصری به سمت اداره اطلاعات، خارج از محدوده شهر اراک است، گفت: بخشی از اراضی این منطقه اراضی خالی هستند و در بخشی دیگر از زمین های این منطقه نیز ساخت و سازهای غیرقانونی انجام شده است.
«حمیدرضا نوازنی» افزود: ظاهراً این مناطق دچار مباحث مالکیتی است. اراضی این منطقه متعلق به بخش خصوصی است و ساخت و سازهای صورت گرفته در این زمین ها نیز غیرقانونی و غیرمجاز است. حتی نامگذاری این منطقه نیز توسط مالکین این اراضی انجام شده است و آن را به نام ، شهرک امام رضا نامگذاری کرده اند..
وی ادامه داد: یکی از شگردهای افرادی که ساخت و سازهای غیرقانونی انجام می دهند، این است که نام های مقدسی را برای منطقه ای که ساخته اند؛ انتخاب می کنند و با استفاده از این نام های مقدس، قصد وجاهت دادن به اقدامات غیرقانونی خود را دارند. نوازنی تصریح کرد: متأسفانه ساکنین این مناطق مالکین اصلی نبوده و عده ای فرصت طلب پشت این قضایا فعالیت کرده و به دنبال سودجویی و سوداگری زمین هستند. عدم اقدامات قانونی و جلوگیری از این روند، ممکن است باعث ادامه دار شدن ساخت و سازهای غیرقانونی در این منطقه شود. به خصوص اینکه در محدوده بلافصل شهر قرار دارد و ممکن است به صورت حاشیه سازی و آلونک نشینی گسترش یابد.

زمین های زیردست قنات ناصری چه در طرح جامع قبلی و چه در طرح جامع جدید، خارج از محدوده شهری قرار گرفته است

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی اظهار داشت: در طرح جامع قبلی شهر اراک که از سال ۸۱ تا به حال ملاک عمل بوده است، این منطقه خارج از محدوده شهری قرار داشته و در طرح جامع جدید شهر اراک نیز که در دست تهیه بود و روند خود را طی می کرد، اعتقاد بر این امر بود که مسائل مربوط به این منطقه حل و فصل شود. اما متأسفانه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور این موضوع را نپذیرفت. موضوعی که درحال حاضر ملاک عمل قرار دارد، این است که این منطقه چه در طرح جامع قبلی و چه در طرح جامع جدید، خارج از محدوده شهری قرار گرفته و در داخل حریم شهری قرار دارد.
نوازنی تصریح کرد: معنای قرار داشتن در حریم شهری این است که از حیث مراقبت و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرقانونی در حوزه عملکرد شهرداری اراک قرار می گیرد. قانون تعاریف محدوده و حریم، مصوب سال 1384 و همچنین قوانین قبلی مؤید این موضوع است که شهرداری در مقوله نظارت بر این منطقه تکلیف دارد. بر این مبنا شهرداری موظف است در حریم شهر، از ساخت و سازهای غیرقانونی جلوگیری کند. کمااینکه جهاد کشاورزی نیز موظف به این قانون است. هر 2 دستگاه شهرداری و جهاد کشاورزی این تکلیف را دارند که اجازه ندهند در حریم شهر ساخت و سازهای غیرقانونی انجام شود و موضوع ساخت و سازهای انجام شده را به لحاظ قانونی تعیین تکلیف کنند.
وی بیان داشت: به هر ترتیب اهمال کاری هایی انجام شده که باعث ساخت و سازهای غیرقانونی در این منطقه شده است. در حال حاضر شهرداری مکلف است در راستای جلوگیری از ساخت و سازهای غیرقانونی در این منطقه، تشکیل پرونده داده و موضوع را در کمیسیون ماده 100 مطرح و در نهایت با عوامل این ساخت و سازها برخورد قانونی کند. جهاد کشاورزی نیز موظف است بر اساس قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغات مصوب سال 1374 و اصلاحیه سال 1385، موضوع را از طریق دستگاه قضایی پیگیری و با این اقدامات برخورد قانونی کند.
مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی تأکید کرد: شهرداری موظف نیست به مناطقی که در آنها به صورت غیرقانونی ساخت و ساز می شود، امکانات ارائه دهد. اما اگر پس از طرح موضوع در کمیسیون ماده 100 توسط شهرداری و همچنین تشکیل پرونده در دستگاه قضایی و طی مراحل قانونی، قانونگذار اجازه ماندگاری داد، در آن صورت می توان به این مناطق برخی خدمات را ارائه داد.

از ساخت و سازهای غیرقانونی جلوگیری می کنیم

معاون خدمات شهری شهرداری اراک نیز در مورد جلوگیری از ساخت و سازهای غیرقانونی در حریم شهری، گفت: اراضی زیردست قنات ناصری نیز علیرغم اینکه در جوار شهر قرار دارد اما به هر دلیلی جزء محدوده شهری قرار نگرفته است، بنابراین جزء حریم شهری محسوب می شود. بر همین مبنا و بر اساس قانون با انجام هرگونه ساخت و سازهای غیرمجاز در این منطقه برخورد قانونی خواهیم کرد و فرایندهای نظارتی و اجرایی را در این منطقه اجرایی می کنیم.
«محمد عسگری» افزود: بر اساس قانون موظف هستیم در هر منطقه ای که حریم شهر محسوب می شود، از ساخت و سازهای غیرقانونی جلوگیری کنیم. مگر آنکه برای انجام ساخت و ساز در حریم شهری، از مراجع ذیربط مجوزهای لازم صادر شده باشد، که البته بعد از این مراحل نیز باید در شهرداری عوارض پرداخت کرده و مراحل قانونی لازم در شهرداری گذرانده شود.
وی ادامه داد: در طرح جامع شهر اراک که سال جاری ابلاغ شد، حدود 5 برابر حریم برای شهر تعریف شده است. در گذشته حریم شهری به این میزان افزایش نداشت، اما در حال حاضر در طرح جامعی که ابلاغ شده، حریم شهری به شدت افزایش پیدا کرده است. به نسبت همین افزایش مساحت حریم شهری، باید امکانات پلیس ساختمان و اجرائیات را به لحظ ماشین آلات، نیروی انسانی، ابزار و تمامی مباحث نظارتی که باید انجام بدهند را افزایش دهیم. که البته این مسائل و ایجاد چنین ظرفیت هایی، هزینه های مضاعفی را برای شهرداری به همراه دارد
* شایان ذکر است مسئولان مربوطه در جهاد کشاورزی و فدایی نماینده شورای اسلامی شهر اراک حاضر به مصاحبه پیرامون این مساله نشدند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*