پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ بهمن ۱۳۹۹
بخشنامه های بانک مرکزی مانع صادرات است
استان مرکزی

شرکت های مدیریت صادرات اصلی ترین عامل چالش حوزه صادرات را داخلی می دانند

بخشنامه های بانک مرکزی مانع صادرات است

Virtual editor
25 دی 1399
بازدید: 87
نظرات: 0

زهره صادقی، گروه اقتصادی:

در همه ی دنیا شرکت های مدیریت صادرات در راس امور صادراتی قرار می گیرند و مابقی عوامل، کار صادرات را به صورت پایدار انجام می‌دهند؛ اما در کشور ایران، صادرات با مولفه هایی که به موانع پیش روی صادرکنندگان مبدّل شده است، انجام می شود.
در استان مرکزی نیز که به عنوان پایتخت صنعتی کشور و قطب بسیاری از محصولات و کالاهای صادراتی محسوب می شود، صادرات با موانع بسیار همراه است.
بنابر اظهارات مدیران و فعالان حوزه صادرات،شرکت های مدیریت صادرات از سوی بانک‌ها، سازمان صمت و ادارات مالیات و دارایی به رسمیت شناخته نمی شوند.
شفافیت در فروش محصولات و صادرات وجود ندارد
مدیرعامل یکی از اولین شرکت های مدیریت صادرات در استان مرکزی که از سال ۹۲ فعالیت خود را آغاز کرده در گفت وگو با عطریاس، علت عدم درخشش عملکرد شرکت های مدیریت صادرات در کشور را عدم شفافیت در فروش محصولات و صادرات عنوان کرد و گفت:تمام پتروشیمی ها تحریم هستند و دولت معتقد است که حدود ۲۰ میلیارد دلار پول پتروشیمی ها به کشور بازنگشته است؛ چگونه می‌شود از خوراک نفتا، آب، برق و گاز کشور استفاده شود اما پولی بازنگردد؟! این نشان دهنده ی عدم شفافیت صادراتی است.
صادرات به روش غیر علمی و غیر پایدار انجام می شود
«رضا عبداللهی» گفت: کلیه اقدامات صادراتی در کشور به روش غیر علمی و غیر پایدار انجام می شود و با مطالعه بازار صورت نمی‌ گیرد.
وی ادامه داد: کانال ها و شبکه هایی که در حوزه صادرات ایجاد می‌ شود پایدار نیستند.
عبداللهی افزود: قرار بود سالیانه ۵۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان به شرکت های مدیریت صادرات در قالب کمک بلاعوض پرداخت شود، که محقق نشد؛ اگر نخواهیم بودجه ای به شرکت ها تخصیص دهیم، خروجی مثبتی نیز نخواهیم داشت؛ طبیعی است که باید برای توسعه بازار صادراتی،هزینه شود؛ اما دولت این دیدگاه را قبول ندارد و نتیجه این می‌شود که حتی وقتی صادرات در شبکه‌های کاملا رسمی انجام می شود، به دلیل اینکه سیستم دولتی لَخت و کُند و کارمند مدار است؛ پول صادرات به موقع به کشور بازنمی‌گردد.
اعتماد بین دولت و شرکت های مدیریت صادرات وجود ندارد
وی تصریح کرد: البته که در کشور اعتماد بین دولت و شرکت های مدیریت صادرات وجود ندارد و در حد لازم نیست.
شرکت های مدیریت صادرات در کشور تشکّل ندارند
مدیرعامل یکی از شاخص ترین شرکت های مدیریت صادرات کشور نیز در گفت وگو با عطریاس، علت ضعف در عملکرد شرکت های صادراتی را نبود سندیکا یا تشکل خصوصی شرکت های مدیریت صادرات عنوان کرد.
تورگردانی و رویدادهای تجاری، تنها یکی از کارکردهای مدیریت صادرات است
«ناصر انزلی چی» اظهار داشت: چالش اول این است که عملاً تعریف دقیقی از شرکت های مدیریت صادرات وجود ندارد، به همین دلیل تعدادی از شرکت هایی که کارکرد آنها بی‌ارتباط است به عنوان مدیریت صادرات وارد عرصه می شوند؛ شرکت های همچون تورگردان ها و یا شرکت هایی که رویدادهای تجاری دارند؛ این در حالی است که این ها تنها یکی از کارکردهای شرکت های مدیریت صادرات است.
وی تصریح کرد: واقعیت این است؛مادامی که یک تشکل صنفی برای شرکت‌های مدیریت صادرات تشکیل نشود، این شرکت‌ها پا نمی گیرند و این تشکل صنفی می بایست در اتاق بازرگانی ایران به ثبت برسد.
انزلی چی ادامه داد: اگرچه سازمان توسعه تجارت متولی اصلی این اقدام است؛ ولی به دلیل اینکه انبوه وظایف اعم از تعهدات ارزی، مشکلات گمرکی و غیره بر عهده این سازمان است، منطقی این است که مسئولیت شرکت های توسعه صادرات به ذینفع آن که تشکل شرکت های مدیریت صادرات است، برون سپاری شود.
مدیرعامل یکی دیگر از شرکت های مدیریت صادرات استان مرکزی، بخشنامه های خلق الساعه و ضد و نقیض بانک مرکزی را اصلی ترین مشکل شرکت های مدیریت صادرات عنوان کرد.
بخشنامه های ضد و نقیض، شرکت ها را سردرگم و صادرات را قفل کرده است
رئیس کمیته توسعه همکاری های استان مرکزی با روسیه ، عامل اصلی ضعف در عملکرد شرکت های مدیریت صادرات را صدور حدود ۱۸ بخشنامه ضد و نقیض از سال ۹۷ عنوان کرد و گفت: این مسئله شرکت ها را سردرگم و صادرات را قفل کرده است.
مدیرعامل شرکت مدیریت صادرات فنون و نوآوری استان مرکزی افزود: از اردیبهشت ۹۷، ۱۸ بخشنامه ضد و نقیض از سوی بانک مرکزی صادر شده است؛ صادرات ریالی ممنوع شده است؛ و باید ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما بدهیم؛ این روند به ضرر صادرکنندگان است.
مفاد بخشنامه های جدید بانک مرکزی مشمول سال قبل از صدور آن نیز می شود و تخلف است
وی تصریح کرد: یکی از اصلی ترین تخلفات بانک مرکزی این است که هر بخشنامه ای را صادر می کند، مفاد آن را مشمول سال قبل از صدور آن بخشنامه می داند.
بهترین فرصت های صادراتی از بین می رود و این نمی تواند غیرعمد باشد
اللهیاری گفت: بانک مرکزی در شرایطی که ارزش ریال کاهش یافته و کشورهای منطقه، تشنه ی کالاهای ایرانی هستند، با صدور بخشنامه هایی، بهترین فرصت های صادراتی را از بین می برد و این نمی تواند غیرعمد باشد.
فقط حرف و شعار تحویل ما می‌دهند
وی ادامه داد: روسیه، ارمنستان، عراق و افغانستان از جمله کشورهایی بودند که در زمینه محصولات صنعتی، انواع آهن آلات و محصولات کشاورزی حجم بسیاری کالا از ایران دریافت می کردند؛ اما نه تنها در حوزه صادرات، هیچ حمایتی نمی شویم، بلکه فقط حرف و شعار تحویل ما می‌دهند.
بانک مرکزی، حق مالکیت شرکت های صادراتی را زیر سوال برده است
اللهیاری خاطرنشان کرد: اکنون قیمت‌ها به دلیل کاهش ارزش ریال رقابتی شده است ولی با بخشنامه های بانک مرکزی جلوی صادرات گرفته شده است و این جای افسوس دارد؛ چراکه بانک مرکزی حق مالکیت شرکت های صادراتی را زیر سوال برده است.
وی تصریح کرد: مگر صادر کننده می تواند پول کالایی که صادر کرده را نگیرد که بانک مرکزی می‌گوید ارز وارد کشور نشده است!!؟
بانک مرکزی برای رفع تعهد ارزی، ما را مجبور به واردات قطعات خودرو کرد و این خیانت به تولیدکننده داخلی است
اللهیاری ادامه داد: ما وارد کننده نبودیم، اما بانک مرکزی با این روند، ما را مجبور کرد برای رفع تعهد ارزی، قطعات خودرو وارد کنیم؛ محصولی که به وفور در استان صنعتی مرکزی که قطب قطعه سازی است و در کشور وجود دارد و این خیانت به تولیدکنندگان داخلی است.
بانک مرکزی، کارت بازرگانی ما را تعلیق کرده و ما را خلع سلاح می‌کند
وی با انتقاد از عدم حمایت بخش دولتی از صادرات گفت: بانک مرکزی به جای حمایت از صادرکننده که سرباز خط مقدم جنگ اقتصادی است، کارت بازرگانی را تعلیق کرده و ما را خلع سلاح می‌کند.
فشار ناشی از تامین ارز صادرات، صادر کننده را به بازار آزاد ارز می‌کشاند و همین منجر به افزایش نرخ ارز می شود
نایب رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی اراک ادامه داد: فشار ناشی از تامین ارز صادرات، صادر کننده را به بازار آزاد ارز می‌کشاند تا ارز مورد نیاز دولت را برای سامانه نیمایی تامین کند و این یکی از عوامل افزایش نرخ ارز در بازار است.
افزایش نرخ ارز و تعلیق صادرات و واردات، پازل خیانت به اقتصاد کشور است
اللهیاری گفت: سناریویی چیده شده که اتاق فکری قوی پشت آن است که اقتصاد مملکت را به زمین بزند، نرخ ارز افزایش یابد، صادر کننده تعلیق شود، کالای وارداتی در گمرک توقیف شود و این پازل خیانت به اقتصاد ایران است.
وی افزود: دنیا ما را تحریم کرده است اما تحریم های داخلی، شدت بیشتری دارد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*