پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ اسفند ۱۳۹۹
افزایش پنجاه درصدی کشف مواد مخدر در ساوه
اجتماعی

مسوولین مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی اعلام کردند:

افزایش پنجاه درصدی کشف مواد مخدر در ساوه

روزنامه عطریاس
30 دی 1399
بازدید: 251
نظرات: 0

شایسته سلامی، گروه جامعه:
راهبردهای پیشگیری و مقابله با پدیده شوم اعتیاد با تدوین و اجرای برنامه‌های فرهنگی هدفمند حاصل می‌شود و این برنامه‌ها باید با مشارکت و خرد جمعی به پیش برود. مقابله با پدیده شوم اعتیاد و نابودی مواد مخدر خواست تمامی مردم است و مسئولان موظف هستند تا در راستای تحقق خواسته‌های مردم گام برداشته و به‌ صورت فعال نسبت به پیشگیری از ابتلای افراد به مواد مخدر اقدام کنند. در این میان جمع آوری و نگهداری معتادان متجاهر یکی از ضروری ترین اقداماتی است که می توان در این حوزه انجام داد. استاندار مرکزی نیز ۱۶ دی ماه سال در جلسه ویدئو کنفرانس شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان مرکزی از شهر ساوه، بر این موضوع تاکید داشت که برای موفقیت در زمینه پیشگیری از اعتیاد، اقدامات بازدارنده از جمله مبارزه با مواد مخدر بسیار ضروری است و باید هوشمندانه عمل کرد که در این رابطه بهره‌مندی از ظرفیت‌های مردمی بخش مهمی از کار است.
«سید علی آقازاده» در این جلسه عنوان کرد ۵ کمیته تخصصی در شورای مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی تشکیل شده اما تنها برروی کمیته مقابله مانور داده می‌شود در صورتی که باید تمامی کمیته‌ها فعال و دستگاه‌های فرهنگی از جمله ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و تبلیغات اسلامی در تدوین برنامه‌های فرهنگی مشارکت گسترده داشته باشند.
.وی با اشاره به مراکز نگهداری ماده ۱۶ متذکر شد: این مرکز در اراک فعال شده و نیاز است در شهرستان های ساوه و زرندیه نیز فعال شود، البته تامین مکان برای راه اندازی این مرکز باید از سوی فرمانداری صورت گیرد. همچنین نیاز است دو دستگاه خودرو مناسب در اختیار ناجا در این شهرستان در راستای مبارزه با مواد مخدر قرار گیرد.
آقازاده بیان کرد: نحوه توزیع اعتبارات دبیرخانه شورای مبارزه با مواد مخدر استان نیازمند بازنگری است تا این اعتبارات به صورت کارشناسی و با محوریت فرمانداران در استان انجام شود.
افزایش سرقت های خرد در ساوه
فرمانده انتظامی ساوه با اشاره به معضلات حوزه مواد مخدر این شهرستان گفت: در سال جاری در شهرستان ساوه حدود یک تن انواع مواد مخدر کشف شد که نسبت به سال گذشته حدود 50 درصد افزایش پیدا کرده است.
«علی اکبر عیسی آبادی» افزود: از سویی دیگر موضوعی که وجود دارد این است که در شهرستان ساوه در سر جمع سرقت های مهم نسبت به سال گذشته با کاهش روبرو بوده ایم، اما متأسفانه در بحث سرقت های خرد شاهد افزایش در این حوزه هستیم.
وی ادامه داد: در این مورد و با آسیب شناسی هایی که در خصوص سرقت های خرد انجام داده ایم، نتایج به دست آمده حاکی از آن است یکی از علل مهمی که در بحث افزایش سرقت های خرد، وجود و افزایش تعداد معتادین متجاهر، کارتن خوابها و افراد ولگرد در سطح شهرستان ساوه است
معضل اساسی کمبود مرکز نگهداری معتادین متجاهر است
فرمانده انتظامی شهرستان ساوه اظهار داشت: مشکل خاصی برای جمع آوری این افراد در سطح شهرستان ساوه نداریم. مشکل اساسی در ساوه این است که محلی برای نگهداری این افراد وجود ندارد. یکی از درخواست های اساسی مادر این حوزه ؛ بحث درخواست و ایجاد مرکز ماده 16 در شهرستان ساوه است تا بتوانیم معتادین متجاهر جمع آوری شده را به صورت اجباری و با دستور قضایی در این مرکز ساماندهی کنیم.
عیسی آبادی تصریح کرد: موضوع اساسی که وجود دارد این است که در بحث مواد مخدر، مبارزه به تنهایی پاسخگو نیست. درمان و پیشگیری نیز باید توأمان با مبارزه انجام شود تا اقدامات در این حوزه نتیجه بخش باشد. اگر تنها در بحث مبارزه اقدامی انجام شود اما درمان و پیشگیری اقدام خاصی انجام نشود، مسلماً اقدامات مبارزاتی نتیجه کافی را نخواهد داشت و تأثیرگذار نخواهد بود.
وی بیان داشت: اقدامات همه جانبه در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیازمند اقدامات بین بخشی میان دستگاه های اجرایی ذیربط از جمله بهزیستی، شهرداری، شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر است که به یاری نیروی انتظامی بیایند تا بتوان گام های مؤثری در این حوزه برداشت.
دومین مرکز تبصره 2 ماده 16 در ساوه تأسیس می شود
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی با اشاره به وضعیت ساماندهی معتادین متجاهر شهرستان ساوه، گفت: با توجه به اینکه شهرستان ساوه به لحاظ وسعت و موقعیت جغرافیایی ،باعث می شود تا از شهرهایی همچون تهران، قم و کاشان تردد در آن ایجاد شود و همچنین به دلیل میزان جمعیتی که نسبت به شهرستان های دیگر دارد، بر این اساس تعداد معتادین متجاهری که در این شهرستان وجود دارد بیش از حد معمول است.
«احمد ملک حسینی» افزود: بر همین مبنا تصمیم گرفته شد تا یک مرکز تبصره 2 ماده 16 در این شهرستان تأسیس شود. البته یک مرکز این قانون در گذشته در شهرستان ساوه تأسیس شده بود، اما برای آنکه به حل معضل ساوه برای جمع آوری معتادین متجاهر یاری رسانی شود، مقرر شد تا دومین مرکز از این قانون در ساوه تأسیس شود. با تأسیس این مرکز، شهرستان ساوه دارای 2 مرکز تبصره 2 ماده 16 خواهد بود.
وی ادامه داد: البته مسئولین ساوه اصرار بر این داشتند که مرکز ماده 16 در شهرستان ساوه تأسیس شود، اما بر اساس قوانین و مقررات و همچنین دستورالعمل های موجود، مرکز ماده 16 تنها باید در مراکز استانها تأسیس شود و در شهرستان های تابعه هر استان مرکز تبصره 2 ماده 16 باید تأسیس شود؛ لذا امکان تأسیس مرکز ماده 16 در شهرستان های تابعه وجود ندارد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی اظهار داشت: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده بنا داریم در سال جاری ظرفیت مرکز ماده 16 شهرستان اراک را که مرکز نگهداری معتادین متجاهر است، را از 70 به 400 نفر افزایش دهیم. با این اقدام تمامی معتادین متجاهر 12 شهرستان در مرکز استان پوشش داده می شوند. البته این موضوع منوط به تأیید این موضوع در سازمان بهزیستی کشور و ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و تصمیم گیری این 2 نهاد است.
ملک حسینی تصریح کرد: همچنین در آخرین جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی، مقرر شده است پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان ساوه به لحاظ لجستیکی تقویت شود.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*