پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ اسفند ۱۳۹۹
ماشین سازی اراک، پتانسیل اجرای کامل خط تولید  خودرو  را  دارد
استان مرکزی

حمیدرضا مالکی، عضو هیات مدیره ماشین سازی اراک در حاشیه مراسم بازدید مدیرعامل ایران خودرو با تاکید بر پتانسیل های شرکت در ورود به صنعت خودرو:

ماشین سازی اراک، پتانسیل اجرای کامل خط تولید خودرو را دارد

صنعت خودروسازی می تواند از بازارهای هدف و طرح های توسعه ای ماشین سازی اراک باشد

روزنامه عطریاس
30 دی 1399
بازدید: 137
نظرات: 0

گروه اقتصاد و صنعت:
پیرو نشست کارشناسی روزهای اخیر برخی مدیران و شرکتهای زیرمجموعه ایران‌خودرو از صنایع اراک از جمله شرکت ماشین سازی و بازدید تیم اقتصادی استان مرکزی از تجهیزات و دستاوردهای شرکت ایران‌خودرو در تهران، مدیران عامل ایران خودرو به همراه معاونان و هیات همراه در سفری یک روزه به استان مرکزی، از پتانسیل های قطعه سازی استان در شهرهای ساوه و اراک بازدید کردند. یکی از اصلی ترین بخش های بازدید تیم مدیریتی ایران خودرو در اراک، بازدید از شرکت مادرتخصصی ماشین سازی اراک بود که با بیش از 50 سال قدمت فعالیت، واحدهای قطعه سازی و تجهیزات ساز بسیاری را در استان و کشور ایجاد و فعال ساخته است.

بازدید مدیران ایران خودرو، می تواند نقطه ی عطفی برای تحقق طرح های توسعه ای ماشین سازی اراک باشد

عضو هیات مدیره شرکت ماشین اراک در حاشیه این بازدید، ضمن ابراز خرسندی از حضور تیم مدیریتی ایران خودرو در استان در گفتگو با عطریاس اظهار داشت: بازدید تیم مدیریتی ایران خودرو از پتانسیل ها و دستاوردهای شرکت ماشین اراک می تواند منشاء همکاری های جدی بین دو شرکت و زمینه تحولی جدّی و نقطه ی عطفی برای تحقق طرح های توسعه ای ماشین سازی اراک باشد.

صنایعی همچون خودروسازی می توانند از بازارهای هدف ماشین سازی محسوب شوند

حمیدرضا مالکی افزود: مدتهاست شرکت ماشین سازی اراک به فکر توسعه محصولات خود و ایجاد طرح های توسعه ای است؛ از این رو صنایعی همچون خودروسازی که می توانند از بازارهای هدف ماشین سازی محسوب شوند، می توانند در تحقق برنامه های توسعه ای ماشین سازی اراک، نقش موثری داشته باشند.

وی ادامه داد: مطالعات اولیه در زمینه یکی دو طرح توسعه ای توسط ماشین سازی اراک صورت گرفته است؛ به عنوان مثال هم اکنون طرح ساخت بلوک سیلندر با شرکت سایپا از طریق مگاموتور در حال بررسی ست.

طرح ساخت گیربکس اتومات از جمله طرح های توسعه ای واحد تحقیق و توسعه ماشین سازی اراک است که نیازمند سرمایه گذاری ایران خودرو است

مالکی گفت: همچنین طرح ابتدایی برای ساخت گیربکس اتومات نیز از جمله طرح های توسعه ای در واحد تحقیق و توسعه شرکت ماشین سازی اراک است؛ هرچند که این طرح، نیازمند سرمایهگذاری بسیار زیادی است که این حجم از سرمایه گذاری به تنهایی برای ماشین سازی مقدور نیست؛ از اینرو اگر شرکت ایران خودرو حاضر به سرمایهگذاری در این زمینه باشد، ماشین سازی اراک، آمادگی هرگونه همکاری در اجرای این طرح و طرح های توسعه ای دوجانبه را دارد که این مهم در جریان بازدید مدیران ایران خودرو از ماشین سازی اراک، به آن ها اعلام گردید.

ماشین سازی اراک توانایی لازم برای احداث خط جدید تولید خودرو به صورت EPC (مهندسی، تامین تجهیزات و اجرا) را دارد

وی در بخش دیگری از اظهارات خود در گفتگو با عطریاس بیان داشت: اگر ایران خودرو تصمیم داشته باشد خط جدیدی را در هر نقطه از کشور و از نظر ما ترجیحا در استان مرکزی به عنوان یک استان تراز اول صنعتی که دارای مزیت های گوناگونی است، راه اندازی نماید، ماشین سازی اراک توانایی لازم را برای احداث آن به صورت EPC (مهندسی، تامین تجهیزات و اجرا) را دارد، که این مسئله نیز در جریان بازدید، به مدیرعامل ایران خودرو اعلام شد.

ماشین سازی اراک میتواند برای ساخت قالب های مختلف صنعت خودرو موفق عمل نماید

عضو هیات مدیره شرکت ماشین سازی اراک تاکید کرد: این شرکت میتواند برای ساخت قالب های مختلف قطعات خودرو، موفق عمل نماید؛ پتانسیل ماشین سازی اراک در بخش قالب سازی از نظر طراحی، مهندسی و تامین مواد اولیه بسیار قوی و قابل توجه است و اگر از میزان و تداوم بازار آن اطمینان حاصل شود، قابلیت سرمایه گذاری در تکمیل برخی ماشین آلات مورد نیاز در خطوط ماشین سازی اراک وجود دارد؛ چراکه گروه تولیدی متالورژی ماشین سازی اراک قادر به تامین مواد اولیه فولادی مورد نیاز برای قالب ریزی است و گروه ماشین و مونتاژ شرکت نیز توانایی ساخت و ماشین کاری انواع قالب های مورد نیاز صنعت خودرو را دارا است.

شرط لازم برای اجرای طرح های مرتبط با صنعت خودرو،سنجش کمّی مزایای ورود ماشین سازی به واسطه اعلام میزان نیاز ایران خودرو، حجم ریالی، مدت قرارداد و …است

مالکی تصریح کرد: موارد مذکور، طرح هایی است که با توجه به پتانسیلهای گسترده موجود در شرکت ماشین سازی اراک، قابل اجرا می باشند؛ اما شرط لازم برای اجرای آنها، این است که ایران خودرو هم میزان نیاز خود، حجم ریالی آن، مدت قرارداد و … را اعلام کند تا ماشین سازی اراک قادر به سنجش کمّی مزایای ورود به این بازار و سایر اقدامات مشترک باشد؛ از اینرو قرار بر این شد که موارد مذکور در جلسات کارشناسی از سوی دو طرف مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد و در صورت ایجاد شرایط لازم، به قرارداد همکاری تبدیل شوند.
وی ادامه داد: امید می رود ماشین سازی اراک بتواند با صنعت خودرو و به ویژه دو خودروساز اصلی و داخلی کشور همچون “ایران خودرو” و “سایپا” وارد تعامل شده و همکاری خوبی در این زمینه شکل بگیرد.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*