پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ اسفند ۱۳۹۹
حکمی صادر نشده و متهمان از کار معلق شده اند
استان مرکزی

عطریاس پرونده شورای شهر محلات و شهردار نیم ور را بررسی می کند:

حکمی صادر نشده و متهمان از کار معلق شده اند

روزنامه عطریاس
5 بهمن 1399
بازدید: 210
نظرات: 0

گروه جامعه، شایسته سلامی:
«مصاحبه نمی کنم». این اولین اظهار نظر مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مرکزی در گفت و گو با عطریاس پیرامون اتفاقات روزهای اخیر در برخی از شهرداری های شهرهای استان و تعلیق مسوولین این تخلفات بوده ایم.
اما «حمید حیدری» گفت:«به دلیل آنکه موضوع تخلفات شهرداری محلات در اواخر سال 1394 و اوایل سال 1395 اتفاق افتاده و مربوط به دوران قبل از تصدی من بر این مسوولیت است، هیچگونه اطلاعات و آگاهی خاصی نسبت به ماجرا ندارم و نمی توانم اظهار نظر کنم. از سوی دیگر به دلیل اینکه هنوز موضوع در دستگاه قضایی در دست بررسی است و صحت و سقم آن مشخص نیست، نمی توانم در این خصوص مبحثی را مطرح کنم».
وی عنوان کرد:هر اتفاقی که در شهرداری ها رخ می دهد، در همان لحظه ناظری بالای سر متخلف، قرار ندارد که متوجه شویم تخلفی صورت گرفته است یا اینکه امورطبق روال قانون پیش رفته است.
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مرکزی درمورد آمار تخلف شهرداری ها و شوراها در استان اظهار داشت: در حال حاضر هیچگونه آماری از میزان تخلفات صورت گرفته در شهرداری های سطح استان در دست نداریم. البته موضوع تخلفات در برخی شهرداری ها در حال پیگیری و در دست بررسی است. وی افزود: پیگیری ها و بررسی ها به صورت شهر به شهر انجام می شود. در روند بازدیدها و بازرسی های دوره ای اگر مواردی مشاهده شود که اشتباهات اداری باشد، مورد بررسی قرار می گیرد. حیدری تصریح کرد:در صورت مشاهده هر گونه تخلف و یا اقدامات غیرقانونی ، موضوع به مرجع تخلفات اداری ارسال می شود. در پاره ای از موارد موضوع از طریق دستگاه های نظارتی مورد بررسی و در نهایت در دستگاه قضایی موضوع پیگیری می شود.

هیچ حکمی صادر نشده و تنها از کار معلق شده اند

رئیس شورای اسلامی شهر محلات با تأکید بر اینکه موضوع تخلف در شورای شهر چهارم اتفاق افتاده است، گفت: موضوع مربوط به اواخر سال 1394 و اوایل سال 1395 هنگام فعالیت شورای شهر چهارم ، اتفاق افتاده است. در حالی که شورای شهر پنجم در نیمه دوم سال 1396 وارد کار شده است.
«علی بخشی» افزود: جریان از این قرار است که شهرداری بودجه ای را در یک حساب در بانک مسکن داشته که برخی اوراق به این حساب تعلق می گرفته است.شهرداری در آن برهه زمانی تصمیم می گیرد که این اوراق را به پرسنل خود واگذار کند و گویا در سال 1396 نیز چنین اتفاقی افتاده است.
وی ادامه داد: در مجموع 17 نفر این اوراق را دریافت کرده اند که از طریق این اوراق مبالغی به ارزش ریالی 5 میلیون تومان به هر یک از این افراد رسیده است. اما پس از آنکه حسابرس شهرداری محلات اوراق مورد نظر را بررسی می کند، متوجه انجام تخلف می شود. این 17 نفر نیز هنگامی که متوجه شدند شکایتی انجام شده است مبالغ را به حساب شهرداری بازپرداخت کرده اند

هیچکس دستگیر و محکوم نشده است

رئیس شورای اسلامی شهر محلات اظهار داشت: در این رابطه شهردار وقت ، معاون وقت شهرداری و حسابدار وقت شهرداری محلات در پرونده درگیر می شوند، اما هیچکدام دستگیر و محکوم نشده اند. تنها اقدام انجام شده این است که دادستانی حکمی را صادر کرده که بر اساس این حکم، 3 نفر مذکور از کار معلق شده اند تا پرونده به صورت کامل بررسی شود. همچنین در این حکم آمده است که اگر چنانچه بی گناهی این افراد ثابت شود، حقوق این مدت به آنها داده می شود و جزء سنوات خدمت آنها نیز محاسبه می شود.
بخشی تصریح کرد: البته شهردار وقت محلات 3 سال است که مرخصی گرفته و در تهران مشغول به فعالیت دیگری است که اطلاعاتی از فعالیت کاری او در دست ندارم. معاون وقت شهرداری محلات در حال حاضر شهردار نیم ور است که به دلیل این پرونده فعلا از کار معلق شده است. حسابدار وقت شهرداری محلات نیز در حال حاضر در بخش عمران شهرداری محلات مشغول به فعالیت است که قاعدتاً با توجه به پرونده از کار معلق شده است.

موضوع تخلف شهردار نیم ور در زمان معاونت وی در شهرداری محلات اتفاق افتاده است

رئیس شورای اسلامی شهر نیم ور با بیان اینکه موضوع تخلف شهردار فعلی نیم‌ور در زمانی اتفاق افتاده که به عنوان معاون در شهرداری محلات مشغول به فعالیت بوده است، گفت: در حال حاضر وی به دلیل اقدامی که در شهرداری محلات انجام داده است، طبق حکم دادستانی از کار معلق شده است. البته ناگفته نماند که او حتی حکم تبرئه از هیئت تخلفات را نیز دریافت کرده بود، اما مجدداً موضوع در دادگاه در حال بررسی است.
«مهدی لعل بار» افزود: در این رابطه شورای اسلامی شهر نیم ور به دلیل اینکه به توانمندی، تخصص و تعهد وی اعتقاد دارد، تا هنگام صدور رأی نهایی صبر پیشه می کند تا مشخص شود نتیجه چه خواهد شد. در حال حاضر فعالیت های شهرداری نیم ور را معاون شهرداری پیش می برد تا موضوع به طور کامل مشخص شود و در نهایت رأی دادگاه چه خواهد شد.

موضوع تخلف مربوط به شهر نیم ور نیست

سرپرست فرمانداری محلات نیز با اشاره به اینکه نکته مهم این است که موضوع تخلف مربوط به شورای اسلامی شهر و شهرداری نیم ور نیست، گفت: اتفاقی که افتاده و کیفرخواستی که دادستانی مطرح کرده است در خصوص موارد و پرونده هایی بوده که در سالهای قبل در شهرداری محلات رخ داده است. موضوع تخلف شهردار فعلی نیم ور، مربوط به زمانی است که به عنوان معاون شهرداری محلات در حال خدمت بوده است.
«محمدرضا ناظری» افزود: ظاهراً طبق بررسی هایی که از سوی نهادهای نظارتی انجام شده، در دادگاه پرونده ای تشکیل شده که در دست رسیدگی است، اما هنوز محکومیتی اتفاق نیفتاده است. پرونده شهرداردر دستگاه قضایی در دست بررسی است و در حال حاضر از کار تعلیق شده است. 2 نفر دیگر که در پرونده درگیر هستند؛ شهردار وقت و یکی از کارمندان وقت شهرداری محلات بوده اند که این 2 نفر نیز در حال حاضر از کار تعلیق هستند.
وی ادامه داد: بحث اختلاس عنوان جرم و اتهامی است که مطرح شده است. اما کلیت بحث این بوده که در یکی از بانکهایی که شهرداری محلات حساب داشته، یک سری از کارمندان شهرداری با امضای ایشان به بانک معرفی شده اند و وام مسکن از بانک مسکن دریافت کرده اند. اینکه گفته می شود مبالغی جابجا شده باشد و هر یک از این 3 نفر مبالغی را برداشت کرده باشند، چنین اتفاقی رخ نداده است. در این میان تنها این 3 نفر از این جهت که دست اندر کار چنین موضوعی بوده اند درگیر شده و متأسفانه متهم شده اند.
سرپرست فرمانداری محلات اظهار داشت: هنگامی که دستگاه قضایی کیفرخواست تنظیم و مطرح می کند، به این معناست که فرد در مقامی که قرار دارد، دیگر نمی تواند فعالیت کند و بر اساس قانون تا زمانی که رأی دادگاه صادر شود، تعلیق می شود.
ناظری تصریح کرد: بر اساس قانون اگر رأی دادگاه به نفع شخص بود و حکم برائت برای وی صادر شد به محل کار خود باز می گردد. اما اگر رأی علیه شخص بود و موضوع محکومیت اتفاق افتاد، تعلیق جدی می شود و ممکن است انفصال از خدمت رخ دهد و یا هر حکم دیگری در این رابطه صادر شود. البته موضوع بستگی به رأی دادگاه دارد که در برهه زمانی خاص خود صادر می شود.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*