پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ اسفند ۱۳۹۹
حراست، فیلتر جدید مصاحبه با خبرنگاران
استان مرکزی

حراست، فیلتر جدید مصاحبه با خبرنگاران

استاندار: حتما برخورد شود

روزنامه عطریاس
5 بهمن 1399
بازدید: 331
نظرات: 0

آزاده بکایی، گروه سیاسی:

اطلاع رسانی به عنوان یکی از مهمترین اصول عصر ارتباطات مطرح است؛ مسئله ای که در اولویت همه نهادها، سازمان ها و اشخاص حقیقی و حقوقی قرار دارد در این میان سیاستمداران و فعالان مدنی به مدد شبکه های مجازی به مردم و شهروندان نزدیک‌تر شده و مردم می‌توانند بدون واسطه نقطه نظرات و مسائل مطرح شده در جامعه را بیان کنند؛ اما در میان همه این برداشته شدن مرزها، در استان مرکزی شاهد تحریم خبرنگاران از سوی مدیران استانی و شهرستانی هستیم؛ ظاهراً به بهانه کرونا مدیران استانی نیز ترجیح داده اند که فقط دو خبرگزاری درجلسه حاضر باشند و بقیه از بیان مسائل مطرح شده در جامعه حذف شوند؛ اما در میان همه این سخت‌گیری‌ها خبرنگاران استان به انجام مصاحبه های تلفنی روی آوردند که در این میان هم شاهد بدعتی نو از سوی برخی مدیران کل هستیم به این صورت که خبرنگاران سوال را باید نه به روابط عمومی بلکه به حراست ارسال کنند؛ حراست به مدیر مربوطه و دوباره پاسخ مدیر به حراست و سپس درصورت صلاحدید مسئول حراست، پاسخ به خبرنگاران ارسال شود. این مسئله از آنجا قابل توجه می شود که مدیران کل برخی دستگاه‌های حمایتی امنیتی شدن پاسخ به سوال خبرنگاران را بدعت گذاشته اند، دستگاههایی که نیاز به حمایت مردم داشته و یا نهادهای صنفی که به صورت مستقیم با مردم سر و کار دارند و توسط همکاران خود انتخاب می شوند.
آنچه از این گونه عملکرد در ذهن تداعی می‌شود آن است که به یقین این مدیران و مدیران کل در عملکرد خود نقطه ضعفی می‌یابند که اینگونه سیر اطلاع‌رسانی را امنیتی و طولانی کرده اند و ظاهراً مردم برای آنها محرم نیستند.
امپراطوری این افراد به این دلیل شایدشکستنی نیست که هیچ نهادی بر اطلاع رسانی در استان نظارت نمی کند و البته این امر همواره حلقه مفقوده اطلاع رسانی در استان است. در سوی دیگر این سکه شاید انتخابات ۱۴۰۰ باشد؛ انتخاباتی که برخی جناح‌ها خود را از هم اکنون پیروز آن می‌دانند و برخی مدیران شاید در چرخش ۱۸۰ درجه کارنامه سیاسی خود را کتمان کرده و به جدایی خود از طیف فکری دولت دوازدهم می‌پردازند ؛ فارغ از اینکه هنوز از این نکته غافلند که سرنوشت ها همه احزاب سیاسی در روز انتخابات و پای صندوق رای مشخص می شود . البته این مسئله ای است که بی تردید باید به صورت جدی به آن پرداخته شود؛ چرا که به هر حال دولت یازدهم و دوازدهم خود نماینده طرز تفکری است که با این عملکرد سلیقه‌ای مدیران، بی‌تردید دولت دچار تبعات سنگینی خواهد شد این مسئله را با «سید علی آقازاده» استاندار مرکزی مطرح کردیم.

نحوه اطلاع رسانی در استان مرکزی را چگونه ارزیابی می‌کنید. به نظر شما چرا در پایان فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم همچنان با معضل اطلاع‌رسانی دست به گریبان هستیم؟

از عملکرد دستگاه‌ها در امر اطلاع رسانی راضی نیستیم؛من فکر میکنم دستگاه های اجرایی در دولت یازدهم و دوازدهم به ویژه در دوره دوم دولت کارهای مثبتی در استان انجام داده اند ، اما بسیاری از دستگاه‌ها به ارائه گزارش‌ها به مقام مافوق بسنده می کنندو غافل از اینکه اطلاع‌رسانی واقعی که باید در رسانه ها شود یا در روابط عمومی انجام شود محقق نمی شود. بدین منظور ما هم گلایه داشته و آن را یک نقص می دانیم که باید اصلاح کنیم . از این جهت ما برای مجموعه عملکرد دولت در استان در پایان دوره فعالیت درتابستان ۱۴۰۰، شروع به تهیه کارنامه‌ای تا پایان اسفندماه کرده‌ایم که آن را برای آقای رئیس‌جمهور می فرستیم و سپس در اختیاررسا نه‌ها و مردم قرار می‌دهیم که از این جهت شاید بخشی از این کاهلی و غفلت را جبران کنیم. انصافاً هم کارهای بسیار مثبتی انجام شده است و همه دستگاه‌ها در این زمینه دخیل بوده اند، ولی اطلاع رسانی مثبتی انجام نشده است؛ البته به صورت مقطعی در برنامه های صدا و سیما مدیران دستگاه اجرایی مطالبی را مطرح می کند سوال هایی مطرح می‌شود که همه به صورت پراکنده بوده است که با امیدوارم با این تدبیر اتخاذ شده،کامل شود.

به تازگی شاهد بدعت های جدیدی در نحوه اطلاع رسانی در استان مرکزی هستیم. برای تهیه گزارش و خبر از برخی دستگاه‌های حمایتی باید سوال ها را ابتدا حراست آن دستگاه کنترل کند و حراست به جای روابط عمومی واسطه بین معاونت ها و خبرنگاران باشد. این نحوه اطلاع‌رسانی را چطور ارزیابی می کنید به نظر شما این سدی در راه انعکاس دقیق و فعالیت‌ها و انعکاس مشکلات، نیست؟

به نظر می آید اگر پاسخ سوالات طبقه بندی باشد تا حدی این رویه درست است، ولی من فکر می‌کنم از مجموع سوالهایی که رسانه های استان مطرح می‌کنند؛ بیش از 95درصد قابلیت انتشارات عمومی دارد و مسئول مربوطه حتماً باید خودش پاسخگو باشد؛ هنگامی که استاندار و معاونین و مدیران کل استانی تلفنی پاسخ می‌دهند به نظر می‌آید که در شأن آن اداره، رسانه‌ها و مردم نیست که اینگونه برخورد شود اگر اینگونه هست حتماً برخورد شود.

اصلا شورای اطلاع رسانی استان مرکزی الان کجاست و چه جایگاهی دارد به نظر می رسد شورا تعطیل است؟

شورای اطلاع رسانی کار خود را انجام می‌دهد؛ اما همانطور که گفتم ما متاسفانه در ارائه اطلاعات و عملکرد و کارنامه دستگاه‌ها شاهد هماهنگی لازم نیستیم و این امر به صورت پراکنده انجام می شود، باید این شورا را جدی تر تقویت کنیم.
اما« بهروز اکرمی»، رییس شورای عالی اطلاع رسانی استان مرکزی نیز در گفت و گو با عطریاس، عدم همکاری با رسانه ها را ناشی از ضعف عملکرد دستگاه اجرایی دانست.

آیا شورای عالی اطلاع رسانی فعالیت می کند؟

به صورت مرتب و معمولاً ماهی دو یا سه بار جلسات شورای اطلاع‌رسانی برگزار می‌شود

به عنوان رئیس شورای عالی اطلاع رسانی نحوه اطلاع رسانی در استان را چگونه ارزیابی می کنید؟

فکر می کنم با ایده آل ها فاصله زیادی داریم

در مورد بدعت های موجود در امر اطلاع رسانی و امنیتی کردن اطلاع رسانی در استان، نظر شما چیست آیا شما این روند را تایید می کنید؟ به نظر شما آیا این بدعت ها در انعکاس عملکرد دولت مانع تراشی می کند؟

بعید می دانم چنین ساختاری وجود داشته باشد. ما در بخش خصوصی دخالت نمی کنیم؛ اما اگر دستگاهی چنین کاری کرده است سلیقه ای است ؛چارچوب شورای عالی استان و کشور چنین چارچوبی را تعریف نکرده است؛ این سلیقه مدیر دستگاه است

ناظری برای نظارت بر امر اطلاع رسانی در استان و وجود دارد؟

بله در یک جمع بندی روابط عمومی استانداری و اداره کل ارشاد به عنوان دبیر شورای عالی اطلاع رسانی مقرر شده است که ارزیابی از دستگاه‌های اجرایی استان به عمل آورند و مدیران در بحث اطلاع‌رسانی ارزیابی خواهند شد و نتایج ارزیابی حتماً در شورا مطرح و به موقع اطلاع رسانی خواهد شد و آنهایی که کم کار بوده اند تذکرات لازم به مدیران داده خواهد شد

ما اکنون در پایان سال های ماه های پایانی فعالیت دولت هستیم فکر نمی‌کنید این نام عملکرد ضربه به عملکرد دولت باشد. به هر حال دولت نماینده یک تفکر است و اینکه این تفکر را به زیر سوال ببرند.

وظیفه دستگاه اجرایی این است که در مورد کار و عملکرد خود و حتی انتقادهایی که به عملکرد شان می شود؛ اطلاع رسانی کنند اگر دستگاه این کار را انجام نمی‌دهد بخشی از وظایف قانونی خود را انجام نمی دهد به هر حال اطلاع رسانی یکی از وظایف مدیران دولتی است و حتماً باید اطلاع رسانی کنند

فکر نمی‌کنید این امر شائبه سیاسی داشته باشد و اینکه برخی مدیران گردش به راست کرده اند؟

شاید مثلاً تصور در آخر دولت مفهوم معنا و مفهوم سیاسی داشته باشد؛ ولی در سال گذشته نیز برخی از دستگاه‌های اجرایی واقعا در حوزه اطلاع رسانی ضعف داشتند که این امر برمی گردد به تفکرات و نوع مدیریتی آن دستگاه هایی که خیلی با اطلاع رسانی رابطه خوبی ندارند یا اینکه خود ضعف دارند یا اعتقاد به اطلاع رسانی ندارند من فکر می‌کنم دستگاه اجرایی که در حوزه اطلاع رسانی موفق عمل نکند؛ مطمئنا ضعیف است، هیچ فرقی نمی‌کند با هر نگاه و تفکر سیاسی که داشته باشند یا عضو هر دولتی باشند این مساله جزء لاینفک دستگاه اجرایی است که باید اطلاع رسانی کند و اگر این کار را انجام نمی دهد با هر انگیزه‌ای یقیناً ضعف آن دستگاه اجرایی است.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*