پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ اسفند ۱۳۹۹
عملیات اجرایی قطعه دوم آبرسانی به شهر ساوه از خط انتقال سد کوچری آغاز شد
استان مرکزی

همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی وبا حضور استاندار مرکزی صورت پذیرفت

عملیات اجرایی قطعه دوم آبرسانی به شهر ساوه از خط انتقال سد کوچری آغاز شد

روزنامه عطریاس
20 بهمن 1399
بازدید: 98
نظرات: 0

گروه شهری. گیتی فراهانی:
در چهارمین روز از دهه مبارک فجر و با حضور استاندار مرکزی و جمعی از مقامات استانی و شهرستانی عملیات اجرایی قطعه دوم طرح آبرسانی به شهر ساوه از خط انتقال سد کوچری آغاز شد.
استاندار مرکزی در این آیین با اشاره به اهمیت این طرح برای شهر ساوه گفت: با بهره برداری از این طرح آبرسانی بزرگ علاوه بر شهر ساوه، روستاهای در مسیر نیز از آب شیرین و سالم برخوردار خواهند شد.
سیدعلی آقازاده افزود: امیدواریم ۲۰ کیلومتر از این طرح تا تابستان سال آینده به بهره‌برداری برسد و لوله گذاری ۹7 کیلومتر مابقی نیز با حمایت دولت و از طریق فاینانس داخلی (ماده ۵۶) و جذب سرمایه گذار آغاز و کل پروژه تا کمتر از دو سال آینده به بهره برداری برسد.
استاندار مرکزی تصریح کرد: دولت حتی در شرایط سخت اقتصادی قدم های بلند در حوزه عمرانی و ارائه خدمات گوناگون به مردم برداشته و طرح آبرسانی به ساوه نیز از نیازهای مهم مردم این شهر است و امیدواریم با تزریق به موقع اعتبار هر چه سریعتر به بهره برداری برسد.
وی گفت: هم اکنون در شهر اراک و سایر نقاط استان طرح های آبرسانی در حال اجراست که هدیه دولت تدبیر و امید به مردم استان مرکزی است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای مرکزی نیز گفت: آبرسانی به ساوه از سد کوچری به طول ۱۳۱ کیلومتر با ظرفیت ۴۴۴ لیتر بر ثانیه است که هم اکنون و در قطعه اول 14کیلومتر اجرا شده و قرار است مابقی لوله گذاری این مسیر در فازهای مختلفی عملیاتی شود.
مهندس آمره ای گفت: طول پروژه قطعه دوم آبرسانی به شهر ساوه از سد کوچری ۲۰ کیلومتر است که 350 میلیارد ریال جهت تأمین لوله و پوشش های داخلی و خارجی آن هزینه شده و 180 میلیارد ریال نیز جهت مبلغ اولیه قرارداد اجرایی در نظر گرفته شده است. وی خاطر نشان کرد: از کل اعتبار ۳40 میلیارد ریالی این طرح انتقال آب تاکنون حدود 112میلیارد ریال آن تخصیص یافته است. مهندس آمره ای افزود: علیرغم تنگناهای مالی اعتبار لازم در نظر گرفته شده و پیمانکار نیز در حال اجرای طرح است و همچنین کلیه لوله های مورد نیاز این قطعه از طرح قبلاً توسط کارفرما تهیه شده است. مهندس آمره ای تأمین آب شرب شهر ساوه و 24 روستای مسیر این شهرستان به میزان 14 میلیون مترمکعب آب در سال را از دستاوردها و اهداف کلی این طرح دانست و اشاره کرد: از ویژگی های این طرح ثقلی بودن آن است یعنی نیازی به ایستگاه پمپاژ بین راهی ندارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: فاز سوم این پروژه شامل 97 کیلومتر به بخش خصوصی واگذار خواهد شد که اکنون در مرحله فراخوان قرار دارد و اوایل سال ۱۴۰۰ پیمانکار انتخاب خواهد شد.

 

همزمان با دهه مبارک فجر؛

عملیات اجرایی پروژه آبرسانی رینگ جنوبی خط انتقال آب سد کمال صالح به شهر اراک آغاز شد

در سومین روز از ایام الله دهه فجر، عملیات اجرایی پروژه آبرسانی رینگ جنوبی خط انتقال آب سد کمال صالح به شهر اراک با حضور استاندار استان مرکزی، فرماندار شهر اراک ، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی و جمعی از مسولین اجرایی استان آغاز شد.
استاندار مرکزی در این مراسم گفت: اجرای این پروژه آبرسانی موجب ارتقای کیفیت آب آشامیدنی مردم اراک و محقق شدن یکی از مطالبات بحق شهروندان اراکی در بهره‌مندی از آب گوارا و استاندارد می‌شود.
سید «علی آقازاده» افزود: عملیات اجرایی رینگ شمالی خط انتقال آب سد کمال صالح به شهر اراک اتمام یافته و با تکمیل رینگ جنوبی، قدمی ارزشمند برای خدمت‌رسانی به مردم اراک صورت می‌گیرد. وی بیان کرد: استفاده از آب چاه‌ها برای تامین اب آشامیدنی در اراک به دلیل داشتن املاح و نیترات مناسب نیست و از طرف دیگر با بهره‌مندی مردم اراک از آب سد کمال صالح، سفره‌های زیرزمینی این شهر برای مصارف کشاورزی و صنعتی حفظ می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی هم در این آیین گفت: رینگ شمالی خط انتقال آب سد کمال صالح به شهر اراک به طول ۹ و نیم کیلومتر با اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیارد ریال پایان یافته است.
مهندس آمره ای ادامه داد: : پروژه آبرسانی رینگ جنوبی خط انتقال آب سد کمال صالح به شهر اراک که در مجاورت راه کمربندی جنوبی شهر اراک ساخته می شود شامل خط انتقال به طول حدود 14 کیلومتر با لوله های فولادی در سایزهای 500 و 700 میلی متری است که با اجرای آن 20 درصد دیگر از جمعیت شهر از آب سد کمال صالح منتفع خواهند شد. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی ادامه داد: بستر زمین در مسیر اجرای عملیات خط انتقال رینگ جنوبی آبرسانی اراک سنگی است و اجرای این طرح نسبت به رینگ شمالی دشواری‌های بیشتری دارد.
مهندس آمره ای اظهار داشت: ۲۵۰ میلیارد ریال برای خرید لوله و تجهیزات مورد نیاز رینگ جنوبی و آغاز به کار ۲ و نیم کیلومتر از این مسیر تاکنون هزینه شده و اجرای کامل آن نیازمند ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار دیگر است.
وی گفت: کوی صنعتی،کوی مسکن، شهرک ولیعصر، گردو، فاز یک، فاز دو، شهرک شهید بهشتی و کوی اندیشه توسط کمربند جنوبی آبرسانی می شود.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*