پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ اسفند ۱۳۹۹
احتمال ریزش پاساژ طلا وجود دارد
اجتماعی

مدیر آب و فاضلاب شهرستان اراک:

احتمال ریزش پاساژ طلا وجود دارد

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک : مجتمع های طلا، اسلامی، ملت، سعادت یک و سعادت دو به لحاظ مباحث و نواقص ایمنی دارای مشکلات حاد هستند

روزنامه عطریاس
29 بهمن 1399
بازدید: 85
نظرات: 0

گروه جامعه:

برق مجتمع تجاری طلا قطع شد. این در حالی است که «محسن خیرمند»، سرپرست معاونت اجتماعی دادگستری استان مرکزی در گفت و گو با مهر ، علت این امر را عدم اصلاح نواقص ایمنی تاسیسات ساختمان عنوان کرده بود..
وی گفت: در بررسی‌ها و بازدیدی که صورت گرفته «مجتمع تجاری طلا» در بدترین وضعیت در حوزه ایمنی قرار داشت در واقع ناایمن‌ترین مجتمع تجاری شهرستان اراک بود.
خیرمند تاکید کرد: ناایمن بودن این پاساژ شامل مواردی همچون عدم سیم کشی صحیح برق، عدم حضور کارشناس فنی و معتمد در حوزه برق و رفع مشکلات اتصالات احتمالی برق است. مشکلات سیم کشی و اتصالات برقی در مجتمع طلا به اندازه‌ای جدی است که در بازدید از زیرزمین این ساختمان متوجه شدیم که یک کابل برق دارای جریان برق بدون اینکه کابل عایق بندی شده باشد به حال خود رها شده بود.
سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری استان مرکزی ادامه داد: ناایمن بودن سیم کشی برق مجتمع در وهله اول در محل تابلو برق این پاساژ است به طوری که هیچکدام از استاندارها و موارد ایمنی سیم کشی در تابلو رعایت نشده است. ضمن اینکه ازمحل تابلو برق تا هر یک از واحدها باید مسیر سیم کشی، مجزا از لوله‌های گاز باشد تا حریق احتمالی صورت نگیرد که متأسفانه این امر هم صورت نگرفته است.
خیرمند افزود: مهمتر از همه تعداد انبوهی از سیم‌های برق در این مجتمع بدون هیچ استاندار و قواعد سیم کشی به حال خود رها شده‌اند و هیچ نیروی کارشناس فنی برای رفع مشکلات احتمالی برق در این مجتمع حضور ندارد اگر چه شخص بازنشسته ای را به عنوان نیروی فنی به ما معرفی کردند ولی کارهایی که این فرد انجام می‌دهد منتهی به رفع مشکلات حوزه برق و موارد ناایمن نمی‌شود.
وی عنوان کرد: علاوه بر مشکلات حوزه سیم کشی برق، این مجتمع دارای پرتگاه‌هایی است و در خصوص دسترسی غیر مجاز نیز ساختمان مشکل دارد. ضمن اینکه چاله‌هایی در مجتمع وجود دارد که برای آسانسور ایجاد شده ولی متأسفانه تاکنون آسانسوری نصب نشده است و حتی برای این چاله‌ها پوشش مناسبی نیز وجود ندارد و هر لحظه امکان دارد یکی از مراجعه کنندگان با خطر سقوط مواجه شود به همین دلیل از مردم اراک می خواهیم تا رفع نواقص ایمنی در این مجتمع از مراجعه به این مکان خودداری کنند.
سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری استان مرکزی تصریح کرد: مشکلاتی که مجتمع طلا در حوزه ایمنی با آن مواجه است به دلیل عدم وجود هیئت مدیره مسئولیت پذیر و پیگیر است، به همین دلیل معاونت اجتماعی دادگستری استان اخطاریه‌ای را به هیئت مدیره این مجتمع تجاری ابلاغ کرده است و از آنها خواسته که ظرف مدت یک هفته از بین کسبه، افراد معتمدی را مشخص کنند تا این افراد معتمد به سازمان آتش نشانی شهرداری اراک و شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی مراجعه و موارد ناایمن ساختمان را احصا کنند و برای رفع این موارد راهکار ارائه دهند ولی ظرف مدت یک هفته، هیچ اقدامی در این خصوص از سوی هیئت مدیره و کسبه صورت نگرفت.
خیرمند با تاکید بر اینکه معاونت اجتماعی و پیشگیری دادگستری استان با ابلاغ این اخطاریه به دنبال این نبود که یک شبه تمام موارد ناایمن برطرف شود، گفت: وضعیت ناایمن مجتمع طلا در مرکز کلانشهر اراک قابل باور نیست، این مجتمع تجاری به قدری ناایمن است که در بازدیدی که از زیرزمین این ساختمان انجام شد، متوجه شدم متأسفانه بعد از سالیان سال از احداث و فعالیت این مجتمع، هنوز فاضلاب ساختمان به شبکه فاضلاب شهری وصل نیست و با توجه به اینکه مجتمع در مرکز شهر قرار دارد و سیستم فاضلاب آن از طریق چاه است و احتمال فرو ریختن ساختمان و حتی ایجاد خطر برای افرادی که در کنار خیابان در حال تردد یا فعالیت اقتصادی هستند، وجود دارند.
وی گفت: بعد از اینکه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری استان متوجه شد که هیئت مدیره و کسبه این مجتمع هیچ توجه‌ای به این ابلاغیه نکردند و هیچ همراهی را حتی برای پرسیدن ایرادات و مشکلات و ارائه برنامه عملیاتی برای رفع موارد ناایمن ساختمان ندارند، دستور قطع برق مجتمع طلا را از ۲۸ بهمن ماه از ساعت ۷ صبح صادر کرد و تا زمانی که هیئت مدیره و کسبه معتمد این مجتمع پای کار نیایند و برای حل مشکل ایمنی ساختمان اقدام نکنند، برق این مجتمع قطع خواهد بود.
پاساژ طلاقبلا اخطار گرفته بود
د رهمین راستا کارشناسان توزیع برق در گفت وگو با عطریاس اظهار داشتند: در راستای انجام مقررات بند “د” ۵۰-۴ آیین نامه تکمیلی تعرفه های برق و به منظور پیشگیری از بروز حوادث برق گرفتگی و آتش سوزی، شرکت توزیع برق استان مرکزی اقدام به قطع شبکه برق مجتمع تجاری “طلا” در اراک کرد.
این اقدام به دستور معاونت اجتماعی پیشگیری از وقوع جرم دادگستری انجام شد . کارشناسان توزیع برق معتقدند تا زمانی که کسبه این مجتمع با اداره برق همکاری لازم و کامل را نداشته باشند و در راستای ایمن سازی شبکه برق مجتمع، اقدامی صورت نگیرد، برق این مجموعه قطع خواهد بود.
شایان ذکر است اداره برق ، از حدود چهار سال گذشته پیگیر ایمن سازی شبکه برق مجتمع های تجاری و ساختمان های قدیمی اراک است که پاساژ طلا چندین مرتبه اخطار گرفته است.گفتنی است شبکه برق مجتمع های تجاری اسلامی، اتحاد و عراقچی، ساماندهی شده اند.
برق پاساژ طلا به دلیل ناایمن بودن سیم کشی قطع شده است
همچنین رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک در گفت و گو با عطریاس گفت: پاساژ طلا، به دلایل متعددی از جمله فقدان سیستم اعلام و اطفاء حریق، ناایمن بودن سیم کشی های برق، ناایمن بودن زیرزمین و تجمع ضایعات در آن و ناایمن بودن پرتگاه ها، دارای نواقص شدید است و در مجموع ایمنی لازم را ندارد.
آتش پاد دوم« مسعود آقازیارتی» افزود: ناایمن بودن سیم کشی های برق پاساژ طلا، علت اصلی قطعی برق این مجتمع با اخطار شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی و با دستور محسن خیرمند معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی است.
وی ادامه داد: در بازدیدی که معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی، رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری اراک، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی و همچنین کارشناسان ایمنی مجموعه آتش نشانی حدود 20 روز پیش از پاساژ طلا داشتند، به هیئت امنای این مجتمع مهلت داده شد که در خصوص رفع نواقص ایمنی و همچنین برطرف کردن ناایمنی سیم کشی برق ها، اقدامات لازم را انجام دهند.
وی با بیان اینکه همچنین در این بازدید اعلام شده است که اگر اقدام خاصی صورت نگیرد، با نصب یک بنر و اطلاعیه باید برق پاساژ طلا قطع شود، ادامه داد: بر این اساس و با اخطار مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی و همچنین مصاحبه معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی، دستور قطع برق پاساژ طلا صادر شده است.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اراک اظهار داشت: 29 مجتمع تجاری در شهرستان اراک توسط کارشناسان ایمنی مورد بازدید ایمنی قرار گرفته اند. از این تعداد 5 مجتمع تجاری شامل مجتمع های طلا، اسلامی، ملت، سعادت یک و سعادت دو به لحاظ مباحث و نواقص ایمنی دارای مشکلات حاد هستند و برای هر کدام از این 5 مجتمع اخطارهای متعددی صادر شده است.
آقازیارتی تصریح کرد: هر کدام از این مجتمع ها نواقص متعدد و خاص خود را دارند و این نواقص متفاوت با دیگری است و با توجه به بازدیدهایی که از سوی کارشناسان این مجموعه انجام شده، اخطارهای متعددی به آنها داده شده است.
احتمال ریزش وجود دارد
مدیر آب و فاضلاب شهرستان اراک در مورد نا ایمن بودن پاساژ طلا گفت: اگر مشکل انشعاب فاضلاب پاساژ طلا برطرف نشود احتمال ریزش پاساژ تا حدی وجود دارد. شاید از طریق تخلیه فاضلاب بتوان تا حد اندکی این مشکل را برطرف کرد، اما مشکل اصلی همچنان باقی خواهد ماند. «سعید سرآبادانی» افزود: بحث اجرای انشعاب فاضلاب پاساژ طلا مطرح شده است و مجموعه آب و فاضلاب نیز از همان ابتدا آمادگی اجرای این انشعاب را داشته است. این فرایند مستلزم آن است که مالکین و کسبه انشعاب فاضلاب را خریداری کنند و از طریق کوچه پشت پاساژ امکان اتصال انشعاب فاضلاب به فاضلاب شهری را ایجاد کنیم.
وی افزود: موضوعی که در فرایندهای اجرایی وجود دارد این است که تاسیسات پاساژ طلا به شیوه ای طراحی شده که فاضلاب به زیرزمین پاساژ وارد می شود. اگر بخواهیم تغییراتی ایجاد کنیم که این فاضلاب از طبقه همکف به بیرون هدایت شود، به پمپاژ و ایستگاه پمپاژ نیازی نیست. اما اگر بخواهند از طریق زیرزمین فاضلاب را به بیرون هدایت کنند، حتما باید یک سپتیک طراحی شود تا پمپاژ کوچکی به داخل شبکه فاضلاب انجام شود. در قانون نیز این موضوع عنوان شده است و بر اساس آن مشترکینی که از نظرارتفاعی به شبکه فاضلاب شهری سوار نیستند، باید یک عملیات پمپاژ انجام دهند تا فاضلاب آنها به شبکه فاضلاب هدایت شود.
وی ادامه داد: در مجموعه پاساژ طلا 2 راه برای انجام این امر وجود دارد. راه نخست اینکه انشعاب فاضلاب را خریداری کنند و راه دوم اینکه باید تصمیم گیری کنند که آیا فاضلاب های تمامی این واحدها را می توانند از همکف به بیرون هدایت کنند یا خیر؟ اگر چنین امکانی وجود ندارد و تنها از طریق زیرزمین امکان جمع آوری فاضلاب را دارند، باید سپتیک ساخته شود و فاضلاب این پاساژ به شبکه فاضلاب شهری پمپاژ شود.
مدیر آب و فاضلاب شهرستان اراک اظهار داشت: در سال های متمادی اخطارهای بسیاری به مجموعه مالکین و کسبه داده شده است. اما به دلیل اینکه پاساژ طلا دارای مشکلات مالکیتی است و درگیرمسایل متعددی هستند، چندان فشارها را افزایش نداده ایم. در موارد متعدد نیز بارها هشدارداده شده است، اما متاسفانه هنوز اتفاق خاصی در این خصوص نیفتاده است.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*