پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۹ مرداد ۱۴۰۰
دخالت دولت کمتر باشد
استان مرکزی

نگرانی فعالان بخش خصوصی از نحوه اصلاح قوانین اتاق بازرگانی توسط مجلس

دخالت دولت کمتر باشد

روزنامه عطریاس
30 بهمن 1399
بازدید: 158
نظرات: 0

زهره صادقی، گروه اقتصادی:
«قانون اتاق ایران با هدف تقویت بخش‌ خصوصی اصلاح می‌شود».
این خبر در حالی منتشر شد که بسیاری از فعالان حوزه ی اقتصاد و صنعت بر این اعتقادند که دخالت در امور اتاق، ضربه ای به بدنه ی بخش وسیع خصوصی در کشور وارد خواهد کرد..
گفتنی است طرح اصلاح قانون اتاق بازرگانی از سوی کمیته مشترک میان اتاق ایران، مرکز پژوهش‌های مجلس، کمیته بازرگانی کمیسیون اقتصادی و نمایندگان وزارت صمت، اصلاح و تکمیل خواهد شد.
پیشنهاد اصلاح قانون اتاق بازرگانی از سوی تعدادی از نمایندگان به طرح تبدیل شده است؛ اگرچه تعدادی از نمایندگان بخش‌خصوصی در اتاق ایران،‌ مدت‌هاست که درخواست اصلاح قانون فعلی اتاق که درسال ۱۳۶۹ به تصویب رسیده است، را ارائه کرده اند، اما همامگونه که اشاره شد، برخی نیز به اصلاح قوانین، چندان موافق نیستند ؛ چراکه معتقدند تغییرات در ساختار اصلی ترین پارلمان بخش خصوصی می بایست از طریق این بخش و نه مجلس صورت گیرد.
اما به طور کلی تقویت اتاق ایران به عنوان پرسابقه ترین و بزرگترین نماینده بخش خصوصی و حفظ هویت مستقل اتاق یک ضرورت است.
تغییراتی که برای بخش خصوصی ، نقش بازدارنده داشته باشد، مورد مخالفت قرار خواهد گرفت
اگرچه «محمدرضا پورابراهیمی» رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، هدف ازتصویب کلیات اصلاح قانون اتاق بازرگانی را ارتقاء توانمندی‌های بخش خصوصی و رفع ضعف‌های موجود عنوان کرده است؛ اما رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در گفت وگو با عطریاس اظهار داشت: آن بخش از اصلاح قوانین اتاق که می تواند موجب تقویت بخش خصوصی شود، مورد تایید است؛ اما با تغییراتی که برای بخش خصوصی ، نقش بازدارنده داشته باشد، مخالفت خواهد شد.
اینکه برخی تغییرات منجر به پررنگ شدن نقش دولت در اتاق شود، صحیح نیست
«ابوالفضل روغنی» گفت: به طور کلی با اصلاح قوانین اتاق، مخالف نبوده و معتقدیم که اتاق، سازمانی زنده است که نیاز به بازنگری ، تغییرات و ریکاوری دارد؛ اما اینکه برخی تغییرات منجر به پررنگ شدن نقش دولت در اتاق شود، صحیح نیست و اتاق بازرگانی می بایست ماهیت خصوصی بودن خود را بطور کامل حفظ کند.
صدور کارت و پرداخت عوارض و مالیات شرکت ها در محل استقرار کارخانه ها از جمله قوانین لازم به اصلاح است
وی تصریح کرد: در برخی قوانین، اصلاحاتی نیاز است: از جمله اینکه صدور کارت و پرداخت عوارض و مالیات شرکت ها می بایست در محل استقرار کارخانه ها انجام گیرد؛ همچنین قوانین اتاق مربوط به سالیان گذشته است و با وجود دیجیتال مارکتینگ، می بایست حتما قوانین با علم روز، بروزرسانی شود.
دخالت مستقیم دولت می بایست از قوانین اتاق حذف شود
رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران ادامه داد: برخی حوزه ها تلاش می کنند نقش دولت را در اتاق، پررنگ تر نمایند؛ این رویه صحیح نیست و دخالت مستقیم دولت می بایست از قوانین اتاق حذف شود.
وی گفت: دولت حدود ۲۰ نماینده که عمدتا عضو وزارت صمت هستند در جلسات اتاق تهران معرفی می کند و در نشست های هیات نمایندگان حضور می یابند؛ این نمایندگان می بایست به اتاق ایران معرفی شوند، نه اتاق تهران؛ و این با کلیّت نقش دولت در اتاق، مغایرت دارد.
در همه مجامع اقتصادی، وجه قالب، دست دولت است و بخش خصوصی در اقلیّت مطلق است
روغنی تاکید کرد: در همه ی مجامع اعم از شورای اقتصاد، شورای پول و اعتبار، شورای بورس، ستاد تسهیل و بسیاری مجامع دیگر، با وجود آنکه نماینده بخش خصوصی از اتاق بازرگانی حضور دارد، اما وجه قالب، دست دولت است و بخش خصوصی در اقلیّت مطلق است؛ بخش خصوصی زینت المجالس نیست؛ این قانون باید بازنگری شود.
باید شاخه های بیشتری به قوانین افزوده شود تا کنترل وضعیت، آسان تر صورت گیرد
یکی از پیشکسوتان حوزه صنعت استان نیز که فعالیت صنعتی وی با سنگ بنای شرکت مادرتخصصی ماشین سازی اراک آغاز شده در خصوص ضرورت اصلاح قوانین اتاق بازرگانی اظهارداشت: تغییرات در قوانین اتاق، حتما نیازاست و باید شاخه های بیشتری به قوانین افزوده شود تا کنترل وضعیت، آسان تر صورت گیرد.
«محمدرضا منصوریان» در گفت وگو با عطریاس گفت: با پیشرفت صنعت و بازرگانی، قطعا می بایست تغییراتی در ساختار قوانین اتاق صورت گیرد؛ و نمی شود قوانینی که از قبل بوده را اعمال کرد.
وی تاکید کرد: نوسازی قوانین برای هر مجموعه ای از جمله اتاق بازرگانی یک ضرورت است.
مبنای فعالیت اتاق می بایست بر اساس تجارت خارجی باشد
مدیرعامل شرکت کیان سازه تصریح کرد: مبنای فعالیت اتاق می بایست بر اساس تجارت خارجی باشد؛ بنابراین اگر می خواهیم موفقیتی چشمگیر حاصل شود، باید تجارت خارجی را در اتاق، تقویت و هدفگذاری کنیم.
رئیس اسبق اتاق بازرگانی اراک نیز در این رابطه در گفت وگو با عطریاس گفت:اصلاح قوانین منجر به تبلور جایگاه اتاق بازرگانی خواهد شد و می تواند در اثرگذاری اتاق به عنوان مشاور سه قوه بسیار کارساز باشد؛ اما برخی تغییرات نگران کننده است.
اگر تغییرات بخواهد اتاق را از ماهیّت پارلمانی خود خارج کرده و به زیرمجموعه یک سازمان یا نهاد درآورد، نگران کننده است
«محمدعلی عباسی» ادامه داد: اگر تغییرات بخواهد اتاق را از ماهیّت پارلمانی خود خارج کرده و به زیرمجموعه یک سازمان یا نهاد درآورد، نگران کننده است.
وی تصریح کرد: اگرچه قوانین باید حاکم باشد، اما اتاق نباید از استقلال خود خارج شود؛ اینکه در بازنگری و مرور ماهیّت اتاق، دخالت هایی بیش از اندازه صورت گیرد که نقش اتاق بازرگانی به عنوان زبان گویای بخش خصوصی، کمرنگ شود، هرگز به صلاح بخش خصوصی نخواهد بود.
بخش خصوصی بوده که حتی در حوزه اقتصاد سیاسی نیز دولت را حمایت کرده است
عباسی تاکید کرد: بخش خصوصی، ضمن اینکه همیشه تلاش داشته که نقش خود را سلامت تر و روشنگرتر ایفا نماید، باید اثرگذاری خود را نیز حفظ کند؛ چراکه این بخش خصوصی بوده که حتی در شرایط تحریم، در حوزه ی اقتصاد سیاسی نیز دولت را همراهی و حمایت کرده است.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*