پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ فروردین ۱۴۰۰
موزه در موزه
اجتماعی

موزه و تالار مرکزی دو میراث ناتمام دولت های نهم و دهم همچنان بلاتکلیف هستند:

موزه در موزه

روزنامه عطریاس
5 اسفند 1399
بازدید: 88
نظرات: 0

گروه جامعه، شایسته سلامی:

موزه و تالار مرکزی دو پروژه فرهنگی و میراث ناتمام دولت های نهم و دهم هستند؛پروژه هایی که با گذر زمان و البته با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و روند افسارگسیخته تورم، به متولیان دولت های یازدهم و دوازدهم به ارث رسیده اند. سال 1389 و در زمان دولت دهم، همزمان با سکانداری «علی اکبر شعبانی فر» در استان مرکزی و هنگامی که هوشنگ بازوند نیز متولی معاونت عمرانی استانداری مرکزی بود، استارت احداث موزه بزرگ اراک زده شده و این پروژه اکنون پس از گذشت 10 سال، تنها با بیش از 45 درصد پیشرفت فیزیکی همچنان بلاتکلیف باقی مانده است. سال 1386 در زمان فعالیت دولت نهم، همزمان با استانداری عبداله سهرابی وهمچنان تصدی بازوند بر صندلی معاونت عمرانی استانداری، فرایند احداث تالار مرکزی اراک نیزآغاز شد که اکنون پس از گذشت 14 سال، خبرها حکایت از آن دارد که این پروژه در6 ماهه نخست سال 1400 به بهره برداری خواهد رسید.حال با این تفاسیر باید دید تا چه زمانی فرایند احداث این 2پروژه عظیم فرهنگی به درازا خواهد کشید واکنون که موزه اراک خود، تبدیل به موزه ای شده مسئولان چه پاسخی در برابرهدررفت بیت المال دارند؟.

پیش بینی اعتبار اولیه موزه بزرگ اراک 15 میلیارد تومان بوده است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در مورد روند احداث موزه اراک، گفت: طراحی موزه بزرگ اراک با وسعت 8459 مترمربع از سال 1389 آغاز شده و از سال 1390 پس از اتمام مراحل طراحی، بودجه اولیه به میزان 15 میلیارد تومان پیش بینی شده و فرایند عملیات اجرایی و احداث آن نیز آغاز شده است. بر اساس فعالیت هایی که برای احداث این موزه انجام شده تا به حال حدود 12 میلیارد تومان اعتبار برای آن هزینه شده است.
«مصطفی مرزبان» افزود: اعتبارات موزه بزرگ اراک ملی است و از سال 1390 تاکنون نیز هر ساله بر اساس اعتبارات و تخصیص هایی که به پروژه ابلاغ می شود، قراردادها منعقد شده و پیمانکار عملیات اجرایی را آغاز می کند. در حال حاضر این پروژه 45 تا 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و افزایش قیمت ها و همچنین تخصیص اسناد خزانه ای که به موزه داده شده، فرایند عملیات اجرایی آن با مشکلات بسیاری مواجه شده و در حال حاضر نیز با 50 درصد پیشرفت فیزیکی در حال سیر تکاملی است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی اظهار داشت: در سال جاری نیزاز میزان 4 میلیارد و 200 میلیون تومان اعتباری که برای آن در نظر گرفته شده تا کنون تنها یک میلیارد تومان آن به صورت اسناد خزانه تخصیص پیدا کرده و کارگاه پیمانکار اجرایی احداث آن نیز فعال است.
مرزبان تصریح کرد: پیش بینی می شود برای بهره برداری نهایی از این پروژه 30 میلیارد تومان دیگر اعتبار مورد نیاز باشد تا در صورت تزریق، پروژه به سرانجام و بهره برداری نهایی برسد. اگر اعتبارات مورد نیاز این پروژه تزریق شود، ظرف مدت 2 سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

تاکنون 59 میلیارد تومان هزینه شده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در راستای فرایند احداث و بهره برداری از تالار مرکزی اراک، گفت: فرایند احداث پروژه تالار مرکزی شهراراک با وسعت 16 هزار مترمربع از سال 1386 با پیش بینی بودجه 22 میلیارد تومان آغاز شده و تا کنون با افزایش هزینه های لازم 59 میلیارد تومان اعتبار برای احداث این تالار هزینه شده است.
حجت الاسلام «عباس دانشی» افزود: در حال حاضر عملیات ساختمانی تمامی بخش های عمومی، آموزشی و فرهنگی این تالار به پایان رسیده و آماده بهره برداری است. همچنین در تالار مرکزی اراک 2 سالن تئاتر و موسیقی پیش بینی شده است. برای احداث و تکمیل نهایی این 2 سالن بیش از 40 میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا به بهره برداری کامل برسد.
وی ادامه داد: به تازگی مناقصه یک سالن این تالار با اعتبار 22 میلیارد تومان انجام شده و پیمانکار مربوطه نیز فرایند عملیات اجرایی سالن دیگر را دراین تالار آغاز خواهد کرد. قرارداد تکمیل و تجهیز سالن نخست آن از محل اعتبارات سال 1399 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد شده است. سالن دوم این تالار نیز برای بهره برداری به 25 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که در مراحل بعدی تأمین اعتبار و مناقصه آن نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی اظهار داشت: تالار مرکزی اراک ظرف 6 ماه نخست سال 1400 با یک سالن آماده بهره برداری خواهد بود.
حجت الاسلام دانشی تصریح کرد: در سفر اخیر «محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، تلاش شد تا اعتبار دیگری برای سالن دوم این تالار دریافت کنیم تا تالار مرکزی اراک همزمان با هر 2 سالن خود به بهره برداری برسد. این موضوع نیز در حال پیگیری و در مراحل اجرایی است.
وی بیان داشت: بسیار امیدواریم که این اعتبار تأمین شود تا بتوانیم در سال آینده این تالار را با 2 سالن به بهره برداری برسانیم. اما اگر در نهایت تلاش ها برای بودجه سالن دوم به نتیجه نرسید، تالارمرکزی اراک با یک سالن و سایر بخش های این تالار که یکی از بزرگترین پروژه های فرهنگی کشور است، به بهره برداری خواهد رسید.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی تأکید کرد: تالار مرکزی اراک هنوز تجهیز نشده است و اعتبارات مورد نیاز برای تجهیزات این تالار باید از محل اعتبارات سال 1400 تأمین شود که پیش بینی های لازم نیز انجام می شود. به دلیل اینکه این تالار پروژه بسیار عظیم و وسیعی است، رقم خاصی برای میزان بودجه لازم در راستای تجهیزات آن نمی توان پیش بینی کرد.
حجت الاسلام دانشی ابراز داشت: فرایند احداث پروژه تالار مرکزی اراک ملی است و توسط دفتر طرح های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عملیات اجرایی و بهره برداری آن پیگیری می شود.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*