پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ فروردین ۱۴۰۰
چالش معدن داران با نمایندگان
استان مرکزی

نگاهی به وضعیت معادن در استان:

چالش معدن داران با نمایندگان

● بیش از نیمی از معادن فعال استان مرکزی تعطیل شده اند

روزنامه عطریاس
5 اسفند 1399
بازدید: 262
نظرات: 0

گروه اقتصاد و صنعت، زهره صادقی:

برخی معادن در نقاط مختلف استان علی رغم برخورداری از مجوزهای لازم و پروانه بهره برداری، با ممانعت های مردمی مواجه شده اند.
معدن مرمریت روستای پشتکوه خمین، معدن مس دارلی دلیجان، معدن درمیشی محلات و تعدادی دیگر از آن جمله اند.
در سالی که تاکید رهبری و سیاست دولت بر فعالیت معادن به واسطه ی توسعه زیرساخت های اقتصادی و عدم وابستگی به درآمدهای نفتی است، اینکه برخی مسئولان با ایجاد تحرکاتی در برخی مناطق که معادن در آن مستقر است، مانع فعالیت های معدنی می شوند در هاله ای از ابهام است؛ و این را معدنکارانی می گویند که با مشکلات مردمی و محلی مواجه شده اند.
شورای روستا و بخشدار منطقه حامی مخالفت های مردمی شده اند
یکی از معدنکاران پرسابقه ی کشور که اخیرا به فعالیت معدنی در یکی از معادن روستای پشتکوه خمین اشتغال دارد، در گفت وگو با عطریاس اظهار داشت: مردم روستا نسبت به فعالیت معدنی در منطقه معترض هستند و شورای روستا و بخشدار منطقه حامی این اعتراضات شده اند.
برخی مسئولان با هدف تصاحب کرسی های بالاتر و رسیدن به برخی اهداف، اهالی را تحریک به مخالفت می کنند
«حسین سلیمانی» افزود: قطعا مردم روستای پشتکوه، افرادی ساده هستند که بدونِ غرض ورزی به انجام فعالیت معدنی و منتفع شدن از منافع اقتصادی حاصل از آن در منطقه رضایت دارند؛ اما متاسفانه از سوی برخی مسئولان با هدف تصاحب کرسی های بالاتر و رسیدن به برخی اهداف، اهالی روستا تحریک شده و به مخالفت با فعالیت معادن برمی خیزند.
وی تاکید کرد: مخالفت با فعالیت یک واحد معدنی که مجوز دارد، موضوع پیش پا افتاده ای نیست؛ پروانه اکتشاف معدن توسط وزارت و سازمان صمت صادر می شود؛ بنابراین انتظار می رود بخش های دولتی منطقه از فعالیت معادن، دفاع کنند.
سلیمانی تصریح کرد: معدن مرمریت پشتکوه ، یک مرتبه در سال ۹۶ که پروانه اکتشاف آن صادر شد، با ممانعت اهالی روستا مواجه شد که در نهایت، افراد مخالف، محکوم شدند و دوباره معدن با مجوز دادستان، فعال شد؛ اما دوباره با تحریک اهالی منطقه، مخالفت ها آغاز شده است.
اشتغالزایی، ارزش افزوده، توسعه ی اقتصادی منطقه، جایگزینی مواد معدنی به جای نفت از سوی برخی مسئولان، نادیده گرفته می شود
معدنکار پرسابقه ی کشور ادامه داد: اشتغالزایی، ارزش افزوده، توسعه ی اقتصادی منطقه، جایگزینی مواد معدنی به جای نفت و مواردی از این قبیل قطعا از سوی برخی مسئولان نادیده گرفته شده است.
وی گفت: سرمایه گذار با تکیه بر حمایت دولت، اقدام به سرمایه گذاری می کند؛ اما اگر قرار بر اینگونه سنگ اندازی ها از سوی برخی نهادهای منتسب به دولت اعم از بخشداری، شورای شهر و سایر مسئولان منطقه و تحریک مردم به ممانعت، مواجه شود، سرمایه خود را به سمتِ بانک یا واسطه گری می برد و با آرامش، زندگی می کند.
سلیمانی با اشاره به ماده قانونی فعالیت معادن گفت: بر اساس تبصره ۳ ماده ۱۹ قانون معادن، مخالفت با فعالیت یک واحد معدنی که مجوز دارد، جرم محسوب می شود.
اگر مشکلات دیگری همچون مخالفت های محلی و منطقه ای مزید بر مشکلات شود، ما توانِ فعالیت اقتصادی نداریم
در این راستا، یکی دیگر از معدنکاران دلیجانی نیز اظهار داشت: معدنکار با مشکلاتی از قبیل استخراج، تولید، فروش، تبدیل تولیدات به نقدینگی، جمع آوری حساب ها و … مواجه است؛ اگر مشکلات دیگری همچون مخالفت های محلی و منطقه ای نیز مزید بر مشکلات شود، ما توانِ فعالیت اقتصادی نداریم.
حسینی افزود: معدنکاران، سهم قابل توجهی در اشتغالزایی، جذب بیکاران منطقه و ارزآوری دارند؛ اما متاسفانه با مشکلات بسیاری مواجه می شوند.
معادن، مرتب در حال تعطیلی هستند
مسئول انجمن سنگ محلات و دبیرکل کانون سنگ کشور در گفت وگو با عطریاس اظهار داشت: این روزها معادن با چالش‌های بسیاری مواجه می‌شوند و مرتب در حال تعطیلی هستند؛ به دلیل آنکه معادن در مناطق کمتر توسعه یافته هستند، طبیعتا مشکلات جانبی هم دارند که مزید بر مشکلات دیگر می‌شود.
«حسین سروش» افزود: قانونگذار باید در زمان بعد از تصویب قانون نیز پشتوانه اجرایی باشد و قوانین، ضمانت اجرایی داشته باشند.
برخی نمایندگان، قانون را در مجلس تصویب می کنند، اما در جمع مردم با ادبیاتی دیگر سخن می گویند
وی تصریح کرد: برخی نمایندگان، خود قانون را در مجلس تصویب می کنند، اما بعد در جمع مردم و اهالی منطقه در مخالفت با فعالیت معدن با ادبیات دیگر سخن می‌گویند؛ و به مردم می‌گویند کسی حق ندارد در فلان معدن فعالیت کند و ما موضوع را بررسی می کنیم.
سروش ادامه داد: از سوی دیگر، برخی مسئولان دیگر که باید حامی قانون باشند در سخنرانی های خود با هدف جمع آوری رای یا مواردی از این قبیل مانع تراشی میکند.مسئول انجمن سنگ محلات که به نمایندگی از انجمن معادن برای حل مشکلات برخی واحدهای معدنی که با مخالفت های منطقه ای مواجه هستند، پیگیر مسائل می باشد، تاکید کرد: برخی مسئولان، اهالی روستا را تحریک به مخالفت با فعالیت می کنند.
سروش ادامه داد: اگر یک واحد معدنی، ایجاد توسعه کند و پروتکل های زیست محیطی را رعایت کند، قطعا استعلام زیست محیطی، میراث فرهنگی و منابع طبیعی را دارد و متولیان امر که سازمان صمت هستند، مجوزهای مربوطه را صادر کرده اند؛ اما با آغاز عملیات اکتشاف و استخراج، در منطقه با مردم و بخشدار و اعضای شورا و سایرین درگیر می‌شود.
معادن می توانند در جاده سازی، تقویت زیرساخت ها ، بهره گیری از دستگاه های معدنی برای توسعه روستا، شرایط بحران، لایروبی قنوات و ساخت درمانگاه و مدرسه به مردم منطقه کمک کنند
وی تصریح کرد: یک پروژه معدنکاری در حوزه اکتشاف کمتر از ۲ میلیارد تومان هزینه ندارد و حداقل ۵۰۰ هزار تومان آن به منطقه می‌رسد و در حوزه هایی همچون جاده سازی، تقویت زیرساخت ها ، بهره گیری از دستگاه های معدنی برای توسعه روستا می‌تواند در شرایط بحران، لایروبی قنوات و ساخت درمانگاه و مدرسه به مردم منطقه کمک کند؛ اما برخی افراد فرصت طلب در روستاها از طرف برخی مسئولان تحریک‌ می شوند و از معدنکار باج خواهی می کنند.
وی با اشاره به مشکلات اخیر برخی معادن در مواجهه با مخالفت های مردمی گفت: از نماینده ای که مخالفت های مردمی را حمایت می کند،چه انتظاری باید داشت.
وی ادامه داد: حدود ۲۵۰۰ واحد معدنی سنگ تزئینی در کشور وجود دارد که ۸۰۰ واحد آن تعطیل شده است؛ همچنین در استان مرکزی حدود ۴۰۰ واحد معدنی فعال است که بیش از نیمی از واحدها تعطیل هستند و بقیه با نصف ظرفیت کار می کنند؛ در چنین شرایطی، ایجاد مشکلات دیگر از سوی برخی افراد ناآگاه به اهمیت فعالیت های معدنی و همچنین کارشکنی های مسئولان، خارج از انتظار است و نیازمند بررسی موضوع از سوی مسیولان ارشد استان و وزارت صمت است.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*