پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ فروردین ۱۴۰۰
اراک، نگران بازگشت آسمان خاکستری
اجتماعی

وعده تأمین گاز نیروگاه چقدر دوام می آورد؟

اراک، نگران بازگشت آسمان خاکستری

روزنامه عطریاس
10 اسفند 1399
بازدید: 106
نظرات: 0

گروه جامعه، شایسته سلامی:

« سوخت مازوت از چرخه سوخت نیروگاه برق شازند اراک برای همیشه حذف شد».
«حسن روحانی» در آبان ماه 95 در اجتماع بزرگ مردم استان مرکزی در اراک با اعلام خبر فوق اظهار داشت: در مقطعی نیروگاه شازند، از سوخت مایع استفاده می‌کرد و در این سفر به وزیر نفت دستور دادم که سوخت مایع شازند برای همیشه قطع و از سوخت گاز استفاده شود
اما پس از گذشت بیش از 5 سال در اراک، اکنون مدیر ارشد استان خبر از بسته شدن شیر مازوت نیروگاه می دهد؛ خبری که آقا زاده آن را مقطعی دانسته وعنوان می کند مشخص نیست تا چه زمانی این شیر بسته باشد. به هرحال مردم اراک منتظر گام محکم دولتمردان استان جهت کاهش آلایندگی های مرکز استان هستند.

 

پرونده شکایت توسط سازمان های مردم نهاد به عنوان نماینده های اصیل افکارعمومی، همچنان باز است

مدیرعامل موسسه محیط زیستی بوم فناوران مرکزی گفت: پیگیری های متعدد تشکل های مردم نهاد چه از طریق مطالبه گری در جلسات رسمی، اطلاع رسانی در رسانه ها، نامه نگاری، مصاحبه و در نهایت اعلام جرم که به امضای ۵۵۰۰ شهروند نیز رسید، بیانگر آن است که این تشکل ها تمام تلاش خود از مسیرهای قانونی برای اجرای قانون و پیگیری حق سلامت شهروندان را انجام داده‌اند. ولیکن مسئولین مربوطه بدون توجه به لزوم پاسخگویی به جامعه و مطالبات نهادهای مدنی، در این مدت مصرف مازوت را افزایش نیز داده اند.
«حمیدرضا مهاجرانی » افزود: نکته دیگرعدم شفافیت مسئولان دربرابرمردم بود، برای مثال هنوز هم دلایل این مصوبه خلاف عرف و متضاد با فلسفه وجودی کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک برای مردم به عنوان ولی نعمت مسئولین روشن نشده است. بر اساس رفتار فعلی، پیشنهاد می شود، نام آن به «کارگروه افزایش آلودگی هوای اراک» تغییر یابد. استدلال منفعلانه برخی مسئولین کشوری با عنوان کردن اینکه بالاخره باید میان برق و آلایندگی یکی را انتخاب کرد، نشان دهنده عدم توانایی تامین حداقل های زندگی مردم، بدون تحمیل عوارض سنگین جسمی و روحی به آنهاست.
وی ادامه داد: ادعای مدیر دیسپاچینگ گاز که در این مدت روزی ۶ میلیون لیتر مازوت توسط نیروگاه مصرف شده، تایید کننده عدم رعایت سقف همین مصوبه خلاف قانون کارگروه، از یک طرف و نیز تناقض در ارائه آمار مربوط به میزان مصرف روزانه مازوت توسط نیروگاه، از طرف دیگراست. برای اینکه طنزتلخ کامل شود، ایشان عنوان می کنند که هوای اراک از سوییس هم پاک تر است.
مهاجرانی اظهار داشت: برای تضمین عدم تکرار این تصمیم های آلوده کننده محیط زیست و تهدید کننده سلامت عمومی در آینده، به کلیه مسئولین استانی و ملی صادرکننده این مجوز خلاف منافع عمومی هشدار می دهم که پرونده شکایت توسط سازمان های مردم نهاد به عنوان نماینده های اصیل افکارعمومی، همچنان باز است و تکرار اینگونه تصمیم گیری های ضد محیط زیستی، برخورد شدیدتر مردم در چارچوب قانون را به دنبال خواهد داشت.

 

دیگر به هیچ نوع از پلمب های کتبی یا شفاهی اطمینان و اعتمادی نداریم

مدیرعامل مؤسسه محیط زیستی سبزاندیشان اراک با بیان اینکه توقف سوخت مازوت نیروگاه حرارتی شازند، اتفاقی بود که باعث خوشحالی شهروندان و فعالان محیط زیست شد، گفت: این خوشحالی به این دلیل است که هر یک روز افزودن بر تنفس هوای آلوده و هر یک روز هوای آلوده مضاعف برای سلامتی شهروندان مضر است و باعث خواهد شد تا در تهدید مداوم سلامتی قرار بگیریم که در حال حاضر از نبود این تهدید احساس امنیت می کنیم.
«حمید اخوان» افزود: اما از وضعیت موجود نیز راضی نیستیم و این ناراضی بودن به این دلیل است که بیش از 2 ماه قوانین و مقررات زیر پا گذاشته شد و سلامت شهروندان به مخاطره افتاد و این موضوع ممکن است آثار سوئی را به همراه داشته باشد که در درازمدت خود را نشان دهد؛چرا که آثاری که آلایندگی های ناشی از سوخت مازوت برسلامت شهروندان گذاشته است، غیرقابل محاسبه است.
وی ادامه داد: از سویی دیگر اگر رویه ای باب شود که قوانین و مقررات را زیر پا گذاشته و اصول محیط زیستی را به هر دلیلی رعایت نکنیم، تهدید بزرگتری برای کشورخواهد بود که این تهدید بدون شک تضییع جایگاه قانون و قانونگرایی و شفافیت را نشان می دهد و این موضوع به نوبه خود تهدید بسیار بزرگتری درآینده به همراه دارد؛ به این دلیل از وضعیت موجود راضی نیستیم.
مدیرعامل مؤسسه محیط زیستی سبزاندیشان اراک اظهار داشت: آن چیزی که به عنوان تخلف یا جرم در زمینه محیط زیستی اتفاق افتاده است، با قطع مصرف مازوت تمام نشده است به این معنا که جرم و تخلف اتفاق افتاده و این موضوع باید بررسی شود. در این راستا به عنوان نهاد مدنی مکاتبات لازم را انجام داده ایم. اگر کوتاهی، قصور، تقصیر، تخلف و یا جرم خاصی اتفاق افتاده است با تعیین تکلیف مقصرین آنها باید برخوردهای قانونی لازم انجام شود، هر چند که عنوان شود مصرف مازوت قطع شده است. در مورد گذشته هر اتفاقی که رخ داده است، اثرات آن هنوز پابرجاست و باید موارد قانونی آن پیگیری شود.
اخوان تصریح کرد: چه تضمین و وعده ای مبنی برعدم تکرار این اتفاق درآینده وجود دارد؟ باید تضمین محکمی یک بار برای همیشه به شهروندان داده شود؛تضمین هایی نه از جنس آنچه در گذشته اتفاق افتاده است. همانطور که در سال گذشته نیز همچنان شاهد بودیم که فصل زمستان که تمام شد به مردم وعده پلمب یا مسدود کردن شیر و خط انتقال مازوت به نیروگاه، به شهروندان داده شد و بر اساس آن اعلام کردند که مصرف مازوت برای همیشه متوقف شد و شهروندان دیگر نگران این مسئله نباشند.
وی بیان داشت: اما متأسفانه در سال جاری به محض اینکه وارد فصل سرما شدیم، مشاهده کردیم که مازوت سوزی به صورت سریع و حتی بیش از گذشته مجدداً آغاز شد. هنگامی که این موضوع را پیگیری کردیم، تنها اعلام کردند که پلمب به صورت شفاهی بوده است. در صورتی که نمی دانیم «پلمب شفاهی» چه مفهومی جدیدی است که در ادبیات ما اتفاق افتاده است؟ در هر صورت دیگر به هیچ نوع از پلمب های کتبی یا شفاهی اطمینان و اعتمادی نداریم و یک تضمین بالاتر از تمامی این موارد باید به شهروندان داده شود که دیگر چنین اتفاقی رخ نمی دهد و ازآن تاریخ به بعد قانون اجرا می شود. در این رابطه باید به شهروندان ضمانت اجرایی داده شود.

 

نقض آشکار حقوق شهروندان و توهین به افکار عمومی

مدیرعامل موسسه شهروندیاران آرمان خواه با بیان اینکه استمرار مازوت سوزی نیروگاه شازند، نقض آشکار حقوق شهروندان و توهین به افکار عمومی است، گفت: نیروگاه حرارتی شازند از 20 آذرماه سال جاری علیرغم مصوبات قبلی کارگروه کاهش آلودگی هوای استان و قول ها و وعده های مسئولین ارشد استان و حتی کشور شروع به مازوت سوزی کرد. این اقدام غیرقانونی با مخالفت و اعتراض شدید شهروندان و فعالان مدنی روبرو شد تا آنجا که سمن های زیست محیطی طی مکاتبه ای با دادستان اراک علیه نیروگاه اعلام جرم کرده و فعالان مدنی دیگر استان از جمله ائتلاف داوطلبان زیست بوم مرکزی بیانیه ای منتشر کردند که در صفحه کارزار به امضاء بیش از 5500 شهروند شهرستان های اراک، شازند و خنداب رسید.
«علی بیگی»افزود: اما مسئولان استانی و کشوری بدون توجه به حقوق قانونی شهروندان از جمله بیست و یکمین بند ازمنشور حقوق شهروندی با عنوان حق محیط زیست سالم و توسعه پایدار خصوصا در مواد 112 و 113 این منشور که صراحتا بهره مندی از محیط زیست سالم و هوای پاک را حق شهروندان دانسته و هر گونه آلودگی آب، هوا و خاک را توسط دستگاه ها و فعالان اقتصادی و… ممنوع اعلام می دارد، همچنین علیرغم تمام مخالفت های قانونی و به حق شهروندان سوزاندن مازوت و تهدید سلامت شهروندان سه شهرستان مذکور آن هم در شرایط بحرانی همه گیری کرونا را تا سوم اسفندماه ادامه دادند.
مدیرعامل موسسه شهروندیاران آرمان خواه اظهار داشت: ما این تصمیمات غیرقانونی بدون ارائه هرگونه توضیح و این بی صداقتی و تناقض در ارائه آمار توسط مسئولان مختلف را توهین آشکار به حقوق شهروندان و افکار عمومی دانسته و به عنوان فعالان مدنی حق خود برای پیگیری قانونی مطالبات مردم جهت پیشگیری از تکرار این گونه اقدامات مخرب را محفوظ می داریم.

 

هنوز میزان کاهش آلودگی ها محاسبه نشده است

رییس مرکز پایش اداره کل حفاظت محیط زیست اراک در مورد میزان آلودگی های ناشی از سوخت مازوت نیروگاه حرارتی شازند، گفت: آمار مشخصی از اینکه قطع شدن سوخت مازوت نیروگاه چه میزان در کاهش آلودگی هوای اراک تاثیر داشته است، وجود ندارد و این موضوع هنوز محاسبه نشده است. نیروگاه حرارتی شازند باید میزان دقیق مصرف مازوت را مشخص کند تا بتوان این میزان را محاسبه کرد.
«علیرضا محرابیان» افزود: آنچه که مسلم است این که تا قبل از سوخت آغاز مازوت نیروگاه، آلاینده مسوول آلودگی هوای اراک ذرات معلق کمتر از 2/5 میکرون بوده است و همزمان با آغاز سوخت مازوت نیروگاه شازند دی اکسید گوگرد نیز به آلاینده های هوای اراک اضافه شده است. همچنین پس از آنکه سوخت این نیروگاه قطع شد، مجددا آلاینده مسوول آلودگی هوای اراک تنها ذرات معلق کمتر از 2/5 میکرون است. در حال حاضر میزان دی اکسید گوگرد در هوای اراک کمتر از حد استاندارد است.
وی ادامه داد: البته منابع دیگری که باعث تولید دی اکسید گوگرد در هوا می شود نیز وجود دارد. ماشین آلات سنگین، پالایشگاه و همچنین واحدهای صنعتی که از سوخت گازوییل استفاده می کنند، منابع تولید آلاینده دی اکسید گوگرد هستند. اما در مجموع دی اکسید گوگردی که ناشی از سوخت مازوت نیروگاه شازند بود، در حال حاضر حذف شده است.

 

مشکل خاصی برای تأمین گاز وجود ندارد

مدیرعامل شرکت گاز استان مرکزی نیز در مورد مصرف سوخت مازوت در نیروگاه شازند گفت: با توجه به کاهش دمای استان و افزایش مصرف گاز طبیعی درمورد تأمین گاز طبیعی در استان شرکت گاز مشکل خاصی نداشته و هیچگونه محدودیتی جهت مصرف گاز اعمال نشده است.
«محمدرضا سمیعی» افزود: در خصوص تأمین گاز نیروگاه شازند نیزاین نیروگاه طبق سهمیه اعلامی گذشته، درر حال مصرف گاز طبیعی است و با ورود احتمالی سامانه سرمایی، با توجه افزایش مصرف خانگی توان گازرسانی به نیروگاه کم نخواهد شد. با توجه به سرمای هوا طی چند روز اخیر محدودیت جدیدی اعمال نشده است.وی ادامه داد: در مورد خط انتقال سوخت مازوت به نیروگاه حرارتی شازند نیز باید عنوان کرد که این موضوع ارتباطی با شرکت گاز ندارد و این مسئله فی مابین پالایشگاه و نیروگاه اتفاق می افتد.

 

استفاده از مازوت باعث افزایش هزینه ها و خروج اضطراری واحدهای نیروگاه می شود

مدیرعامل نیروگاه حرارتی شازند نیز در این راستا گفت: این نیروگاه به هیچ عنوان مایل به استفاده از سوخت مازوت نیست، زیرا استفاده از مازوت باعث افزایش هزینه های تعمیرات و نگهداری و خروج اضطراری واحدهای این نیروگاه می شود.
«شهرام ایرانپاک» با اشاره به این مطلب که تأمین سوخت گاز نیروگاه نیز بر عهده شرکت ملی گاز است، افزود: چنانچه به هر دلیلی تامین سوخت گاز میسر نباشد، این نیروگاه برای تولید انرژی الکتریکی، حسب دستور دیسپاچینگ برق کشور، مجبور به استفاده از سوخت جایگزین می شود.

 

قطع شدن سوخت مازوت نیروگاه به صورت قطعی سوال بسیار سختی است

استاندار مرکزی نیز در مورد روند استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی شازند، گفت: در سال جاری به دلیل سرمای زودرس، در تابستان با رییس جمهور مکاتبه کردیم و ایشان نیز درسفری که سال 1395 به استان مرکزی داشتند این قول را به مردم داده بودند که سوخت مازوت نیروگاه قطع شود. در تابستان هماهنگی ها در مدت زمان چند ماهه ای که تا زمستان و فصل سرمای امسال داشتیم، انجام شد. مکاتبات لازم انجام و رییس جمهوری نیز دستورات خوبی را صادر کردند که از طریق رییس دفترایشان ابلاغ شد. بعد از دستور رییس جمهور، با شرکت گاز نیز مکاتبات لازم انجام شد.
«سید علی آقازاده» افزود: اما شرکت گاز این مسأله را عنوان کرد که اگر در زمستان سرمای زیادی داشته باشیم؛ مصرف گاز در شرایط هوای سرد می تواند برای سوخت نیروگاه ها مشکلاتی را ایجاد کند. در نتیجه مجبورهستیم گاز نیروگاه ها را قطع کرده و به جای آن از سوخت مازوت استفاده کنیم و گازرا برای مصارف خانگی اختصاص دهیم. متاسفانه همین اتفاق افتاد و در آذرماه سال جاری به دلیل سرمای زودرس، این اتفاق افتاد و کمبود گاز در شبکه ایجاد شد. نه تنها نیروگاه حرارتی شازند، بلکه بیشتر نیروگاه هایی که می توانستند از گازمایع استفاده کنند، گاز آنها قطع واز سوخت مازوت استفاده شد؛ در نتیجه این امر باعث آلودگی هوا شد که این مسأله امری اجباری بود.
به هیچ عنوان گاز نیروگاه قطع نشد
وی ادامه داد: موضوع به مراجع امنیتی رسید. شورای امنیت کشور تصمیم گرفت علیرغم قانون هوای پاک، در مقطعی برای عدم قطع برق وگاز خانگی، از سوخت مازوت استفاده شود و در بیش از 60 روز این اتفاق افتاد. درسفری که تیمی از شورای امنیت کشور به استان داشت؛ عنوان کردیم حداکثر تا پایان بهمن ماه می توانیم از سوخت مازوت استفاده کنیم. آنها عنوان کردند که اگر امکان دارد مدت زمان افزایش یابد، اما اعلام کردیم که بیشترین زمان همکاری با موضوع پایان بهمن ماه است. البته دراین مدت به هیچ عنوان گاز نیروگاه قطع نشد و روزانه تا حدود یک میلیون و 500 هزار مترمکعب گاز در نیروگاه مصرف شد ومابقی آن روزانه تا حدود 5/2تا 5/3میلیون لیتر سوخت مازوت در این نیروگاه مصرف می شد. البته به نسبت تفاوت داشت و بنابر نیاز موجود سوخت های متغیر مصرف می شد.
پایان بهمن ماه، دستور دادم با همکاری دستگاه قضایی و دادستان استان سوخت مازوت نیروگاه قطع شود
استاندار مرکزی اظهار داشت: پایان بهمن ماه دستوردادم با همکاری دستگاه قضایی و دادستان استان سوخت مازوت نیروگاه قطع شود. البته نیروگاه تا حدی مقاومت کرد. علیرغم مقاومت نیروگاه، توسط اعضای کارگروه هوای پاک و محیط زیست، شیر سوخت مازت نیروگاه بسته شد. این اتفاق نسبتا خوبی بود و همکاری بسیاری خوبی که مجموعه استان با وزارتخانه های نیرو و نفت در این مورد انجام داد. این موضوع تنها مختص نیروگاه شازند نبود. بسیاری اذعان داشتند نیروگاه اصفهان از سوخت گاز استفاده کرده و از مازوت استفاده نمی کند، در حالی که به هیچ عنوان اینگونه نبود. بسیاری از نیروگاه های کشور و هر نیروگاهی که قابلیت و توان سوخت مازوت را داشت،از این سوخت استفاده کرد و حتی میزان سوخت مازوت آنها بیش از نیروگاه شازند بود. در این راستا همکاری های بسیار خوب و به موقعی داشتیم.
آقازاده تصریح کرد: البته پایان بهمن ماه شاهد مقاومت هایی از سوی نیروگاه شازند و حتی از سوی وزارت نیرو بودیم که سوخت مازوت نیروگاه قطع نشود و بسته شدن شیر مازوت آن اتفاق نیفتد. این مقاومت به دلیل مزیت هایی که استفاده از مازوت برای وزارت نیرو دارد،انجام می شد. اما درراستای اجرای قانون هوای پاک؛ در 3 مرحله سوخت مازوت نیروگاه شازند در مدت 3 روز به تدریج کم و به سوخت گاز تبدیل شد ، چرا که این امر را نمی شد به یکباره محقق کرد و با اتفاقاتی که رخ داد در مدت چند روز گذشته سوخت مازوت نیروگاه شازند به صفر رسید.
وی با بیان این مطلب که قطع شدن سوخت مازوت نیروگاه به صورت قطعی سوال بسیار سختی است و نمی توان به آن پاسخ داد،گفت:شرایط نیروگاه ها و شرایط مصرف برق و گاز در کشور سر به سر در حال انجام است؛ به این معنا که اگر ذخیره مناسب و پشتوانه قوی در حوزه گاز داشته باشیم؛ هرساله مصرف گاز 7 درصد افزایش پیدا می کند و به همین میزان مصرف برق نیز هر ساله حدود 10 درصد افزایش پیدا می کند؛ موضوع اینجاست که به همین اندازه نیز نتوانستیم ظرفیت ها را افزایش دهیم . ضمن اینکه در حال حاضر مصرف گاز در کشور براساس آمارهای موجود، تقریبا با مصرف گاز کشور چین برابری می کند و حتی در حوزه برق نیز ایران 4 تا 5 برابر بیش از کشورهای مشابه برق مصرف می کند.
استاندارمرکزی تاکید کرد: دولت به تنهایی نباید همه چیز را تامین کند، مردم نیز باید صرفه جویی کنند. قیمت انرژی در کشور تقریبا رایگان است و دولت برای حمایت ازاقشار آسیب پذیر، قیمت حامل های انرژی مانند برق، گاز و حتی آب را بسیار پایین نگه داشته است.
بنابر اعلام سازمان هواشناسی و اعلام اداره کل حفاظت محیط زیست استان، تمامی شاخص های آلودگی اراک در وضعیت پاک بوده است
آقازاده ابراز داشت: در چند روز گذشته بنابر اعلام سازمان هواشناسی و اعلام اداره کل حفاظت محیط زیست استان، به لطف خدا تمامی شاخص های آلودگی در اراک در وضعیت پاک بوده است و به طور کلی آلودگی های گوگردی در اراک برطرف شده است. البته خطرها و نگرانی های کمبود در حوزه برق هنوز وجود دارد و علت موضوع این است که طی روزهای آینده با ورود جبهه هوای سرد و بارندگی؛دمای هوای استان بین 5 تا 10 درجه کاهش خواهد یافت. اگر چنین اتفاقی بیافتد و صرفه جویی نشود، بعید نیست که شرایط گذشته تکرار شود. البته اجازه نخواهیم داد که موضوع به این مسیر برسد و تا جایی که امکان دارد همکاری خواهیم کرد. به هر ترتیب سهم استان پرداخت شده است و به دلیل آنکه مصرف برق و گاز سر به سراست، البته اگر نیروگاه ها نتواند برق تولید کند، در شرایط انتخاب بسیار بدی قرار خواهیم گرفت. در این شرایط یا باید برق انتخاب شود و یا هوای پاک!

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*