پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ فروردین ۱۴۰۰
یادداشت | مازوت سوزی به بی اعتمادی مردم به دولت دامن زد
استان مرکزی

کوروش بختیاری، فعال زیست محیطی :

یادداشت | مازوت سوزی به بی اعتمادی مردم به دولت دامن زد

روزنامه عطریاس
10 اسفند 1399
بازدید: 88
نظرات: 0

مازوت سوزی یا نسل کشی؟سوال اینجاست؟
در این دوره اگر بگوییم مسئولین از قوانین هوای پاک و تاثیرات منفی آلودگی هوا بر مردم و محیط زیست اطلاعی ندارند اشتباه است، مسئولین بهتر از همه می دانند چه بلایی بر سر مردم آمده و می آید.
گویا منافعی فراتر از سلامت مردم وجود دارد.
در جلساتی که سال گذشته درخصوص پلمب شیرمازوت نیروگاه شازند برگزار شد؛ یک روز قبل از شروع سال 99 استاندار و مدیرکل محیط زیست استان مرکزی به مردم مژده دادند که شیر مازوت نیروگاه شازند پلمب شده است، اما در آذر ماه امسال با واژه جدیدی آشنا شدیم ( پلمب شفاهی) و دوباره شیر مازوت بر روی مصرف سوخت مازوت توسط نیروگاه حرارتی شازند باز شد.
اما با توجه به شرایط جوی، تعطیلی مدارس، فضاهای عمومی، مساجد و نیمه کار بودن ادارات می توان گفت امسال مصرف انرژی افزایش نیافته است و این امری واضح است که مازوت سوزی را به بهانه مصرف بیشتر برق و گاز آغاز کرده اند؛ مگر اینکه گاز و برق، مصرف دیگری داشته است. این اتفاق و بی توجهی مسئولین استانی و کشوری به مردم و فعالان اجتماعی نه تنها سلامت مردم را نشانه گرفت؛ بلکه به بی اعتمادی مردم به دولت هم دامن زد. «ان جی او» های محیط زیستی استان، نامه ای تقدیم دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی کردند؛ مبنی بر اعلام جرم علیه نیروگاه شازند و دفاع دادستانی از حق سلامت و امنیت عمومی و 5500 نفر از شهروندان هم آن را امضا کردند؛ ولی متاسفانه آن نامه هم بی جواب ماند. هیچ یک از مدیران و مسئولین مرتبط از شخص استاندار، مدیر کل محیط زیست استان، علوم پزشکی … هیچ کدام نه به مردم در خصوص مازوت سوزی و به خطر انداختن سلامت مردم شازند، اراک و مهاجران جوابی دادند و نه هیچ کدام حاضر به عذرخواهی از مردم شدند. با توجه با اتفاقات رخ داده اصلا بعید نیست؛ همین فردا دوباره شیر مازوت باز شود و دوباره در شرایطی که مردم با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کنند سلامتشان را بیشتر به خطر بیندازند. که البته اگراین اتفاق رخ دهد پاسخ ها این بار فقط به نامه و اطلاع رسانی ختم نمی شود. با آرزوی هوای پاک و مدیریت پاک

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*