پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ فروردین ۱۴۰۰
۱۴ اسفند به نام روز« ترویج فرهنگ قرض الحسنه» نام گذاری شد
استان مرکزی

با تأیید شورای فرهنگ عمومی و به منظور تقویت حس نوع دوستی به پیشنهاد بانک قرض الحسنه مهر ایران:

۱۴ اسفند به نام روز« ترویج فرهنگ قرض الحسنه» نام گذاری شد

روزنامه عطریاس
11 اسفند 1399
بازدید: 415
نظرات: 0

مدیرکل روابط عمومی بانک قرض الحسنه ایران در پیامی به مناسبت نامگذاری روز ۱۴ اسفند به نام روز “ترویج فرهنگ قرض الحسنه” گفت: خوشبختانه و با عنایت به الطاف الهی و کمک و سعی تمام سهامداران، مشتریان و کارکنان خدوم“ بانک قرض الحسنه مهر ایران” این بانک جایگاه خود را در نظام بانکی کشور به دست آورده و عملکرد شایسته و مطلوبی در حوزه‌های مختلف بانکی در خدمت رسانی به ملت شریف ایران داشته و موجب شده تا جایگاه ویژه ای به دست بیاورد. از آنجایی که بانک قرض الحسنه مهر ایران همواره تلاش می‌کند تا با احیای فرهنگ قرض‌الحسنه نقش به سزایی در توانمندی اقشار ضعیف جامعه داشته و اقدامات شایسته‌ و مطلوبی در حوزه قرض‌الحسنه داشته باشد؛ بر این اساس شورای فرهنگ عمومی و به پیشنهاد بانک قرض الحسنه مهر ایران، با هدف ترویج سنت نیکوی قرض‌الحسنه و به منظور تقویت حس نوع دوستی در میان آحاد جامعه، روز ۱۴ اسفند را به نام روز «ترویج فرهنگ قرض الحسنه» نام‌گذاری کرده است. از این رو در ادامه مروری داریم بر عملکرد این بانک در حوزه های مختلف:

شاخص های عملکردی

-1 مانده منابع: مانده منابع بانک تا 30 دی 1399 مبلغ 440 هزار میلیارد ریال است که نسبت به پایان سال گذشته 48 درصد رشد داشته است. این منابع نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 70 درصد رشد داشته است.

 

-2 مانده تسهیلات اعطایی: در 13 سال گذشته بیش از 10 میلیون مشتری جذب بانک شده‌اند و بالغ بر 8 میلیون نفر آنها از تسهیلات قرض الحسنه بانک استفاده نموده‌اند؛ از این تعداد، نزدیک به 6 میلیون فقره معادل 75 درصد، مربوط به سال های 1396 تا 10 ماهه ابتدای سال 1399 بوده است.

مطالبات: در حالی که تعداد و مبلغ تسهیلات پرداخت شده از سوی این بانک در طول ۴ سال گذشته افزایش چشمگیری داشته اما نسبت مطالبات آن به زیر یک درصد کاهش پیدا کرده است.

شاخص های عملکردی استان مرکزی
این استان هم اکنون بیش از 385000 نفر مشتری دارد که تعداد 245000 نفر از آنان از طرح های تسهیلاتی بانک استفاده نموده اند. در حال حاضر مانده منابع استان مبلغ12600 میلیون ریال است که نسبت به پایان سال گذشته 34 درصد رشد داشته است. این منابع نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 40 درصد رشد داشته است.

مسئولیت اجتماعی:
بانک قرض الحسنه مهر ایران با چشم انداز “تلاش برای توسعه رفاه اجتماعی و دستیابی به جامعه توسعه یافته” برنامه های مسئولیت اجتماعی گسترده ای را در دستور کار خود قرار داده است که بخشی از آن به شرح زیر است:

توسعه فناوری‌های نوین بانکی و ابزارهای الکترونیکی

مهاجرت از بانکداری الکترونیک برای تحقق بانکداری دیجیتال و بانکداری هوشمند
بانک قرض الحسنه مهر ایران در راستای برنامه های توسعه بانکداری دیجیتال باهدف تحقق اقتصاد هوشمند گام برداشته است. اقدامات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در این راستا بدین شرح است:

حضور موفق در عرصه بین الملل:
به دنبال بررسی شاخص های عملکردی بانک قرض الحسنه مهر ایران از سوی مراجع و نهادهای بین المللی، این بانک مفتخر به کسب دو موفقیت بین المللی گردید.

-1 کسب رتبه برتر موسسات کاملا اسلامی دنیا در سال های 2018 و 2019
▼ مرجع انتخاب کننده:
نشریه بین‌المللی بنکر به عنوان یکی از معتبرترین مراجع علمی علوم بانکی در دنیا
این نشریه معتبر بین‌المللی ساختار موسسات کاملا اسلامی و موسسات با باجه های اسلامی را مورد بررسی قرار داده است که بر اساس آن بانک قرض الحسنه مهرایران در سال 2018 به عنوان بانک کاملا اسلامی با ۶۱.۱ درصد رشد و ۳ هزار و ۸۷۸ میلیون دلار دارایی منطبق بر شریعت، در رتبه اول بانک های ایران و رتبه سوم موسسات کاملا اسلامی دنیا قرار دارد. این بانک در سال 2019 نیز جز 10 بانک برتر کاملا اسلامی دیا معرفی شده است.

-2 دریافت جایزه «نخبه اقتصادی جهان اسلام»
▼ مرجع انتخاب کننده:
مرکز تجارت بین الملل سازمان همکاری اسلامی (OIC).
سازمان همکاری اسلامی (OIC) جایزه نخبه اقتصادی جهان اسلام را به دلیل تلاش‌های قابل توجه در ترویج بانکداری اسلامی، حمایت از توسعه تولید صنعتی، اقتصادی، اجتماعی و اشتغالزایی و کارآفرینی به مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اعطا نمود.

-3 شرکت در «جایزه بانک توسعه اسلامی در سال میلادی 2021»
بانک قرض الحسنه مهر ایران امسال نیز در بخش «ارائه راه حل های نوآورانه برای دستیابی به توسعه پایدار با هدایت اصول اقتصادی» جایزه بانک توسعه اسلامی در سال میلادی 2021 با معرفی دو طرح تسهیلاتی «کالا کارت» و «همیاران مهر» شرکت نموده است.

 

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*