پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ فروردین ۱۴۰۰
شهر اراک زیر تیغ جراحی
اجتماعی

زندیه وکیلی ،معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در گفتگو با عطریاس به ابهامات اجرای پروژه های عمرانی در شهر اراک پاسخ داد:

شهر اراک زیر تیغ جراحی

روزنامه عطریاس
14 اسفند 1399
بازدید: 171
نظرات: 0

شایسته سلامی ، گروه جامعه:
مهدی زندیه وکیلی در قامت معاون عمرانی استانداری مرکزی ، فرمانده عمرانی استان است. او از ابتدای حضورش در استان با لیستی از پروژه های بلاتکلیف مواجه بوده که البته پروژه های ملی این لیست هنوز با مشکل دست به گریبان هستند. او همواره با انتقادات بسیاری مواجه بوده است؛ مسئله ای که البته به نظر می رسد بیشتر باید به آن پرداخته و به سوالات منتقدان پاسخ دهد. زندیه وکیلی در حاشیه دیدار وزیر صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری به برخی ازسوالات خبرنگارعطریاس پاسخ داد. البته در این گفت و گوی چند دقیقه ای سعی شده از هر دری سخنی گفته شود و از همه پروژه ها سراغی گرفته شود. و دراین میان مسئله سوخت مازوت نیروگاه نیز مطرح شد.آنچه در پی می آید ماحصل این گفت و گوی فوری با معاون عمرانی استانداری مرکزی است.
چرا با الحاق اراضی زیردست قنات ناصری به محدوده شهری و گنجاندن این منطقه در طرح جامع شهری مخالفت شده است؟
بحث الحاق اراضی زیردست قنات ناصری به محدوده شهری که از دغدغه های اصلی بود را برای گنجاندن در طرح جامع شهری اراک پیشنهاد داده بودیم، اما شورایعالی شهرسازی و معماری با الحاق اراضی زیردست قنات ناصری به محدوده شهری با جدیت مخالفت کرده است. دلیل اتخاذ این تصمیم از سوی شورایعالی شهرسازی و معماری به علت وجود درختان بسیاردراین منطقه و همچنین بالا بودن کیفیت ومرغوبیت این اراضی برای کشاورزی بود. دلیل دیگر این شورا این بود که اراک یک شهر آلوده است و حفظ این باغات واجب تر از ساخت و ساز است. به هر ترتیب پیشنهاد لازم را داده بودیم، اما شورای مذکور برای حفظ این باغات و فضای سبز موجود و جلوگیری از آلودگی بیش از حد در اراک با این پیشنهاد مخالفت کردند.
در طرح جامع شهری اختلافی نظری ببین شورای شهر اراک و اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی وجود دارد که این اختلاف نظر مبنی بر آن است که یک نوار باریک به محدوده شهری اضافه شده است. در این صورت تکلیف منطقه ولی آباد چه می شود؟
در طرح جامع شهری هیچگونه نوار باریکی به اراک اضافه نشده است. درمورد منطقه ولی آباد نیز ساخت و سازهای غیرقانونی در این منطقه انجام شده و باعث شده تا سکونتگاه های غیررسمی در آن ایجاد شود. شهرداری موظف است که این منطقه را تملک کرده و فضای سبز در آن ایجاد کند. در نتیجه ساخت و ساز نباید در این منطقه انجام شود.
یکی از طرح هایی که تصویب آن با چالش های بسیاری مواجه شد ، طرح 24 متری است. ایا این طرح اجرایی می شود؟
طرح 24 متری بخشی از طرح جامع شهری است که تصویب شده و جایگزین طرح 58 متری است. به دلیل اینکه شهرداری نتوانست طرح 58 متری را اجرایی کند، شورایعالی شهرسازی و معماری اعلام کرد به شرط تعیین جایگزین اجازه حذف این طرح را می دهیم که در نهایت طرح 24 متری جایگزین 58 متری شد. با یاری خداوند طرح 24 متری صددرصد اجرایی خواهد شد.
یکی از مسائلی که مدتها در عرصه عمرانی اراک مطرح است، مساله پل خیبر است. سرنوشت این پل چه می شود؟
در حال حاضر برای برجا ماندن پل خیبر (محسنی) مانعی وجود ندارد و برچیده شدن آن نیز مشکلی را برطرف نخواهد کرد. اما در آینده برای آنکه بخواهیم بازار تاریخی اراک را به ثبت جهانی برسانیم وهمچنین پیاده راه های شهری را ایجاد کنیم و لازم است که این پل جمع آوری شود. در حال حاضر برچیدن شدن پل خیبر (محسنی) خیلی ضرورت ندارد، اما در آینده باید برچیده شود.
موزه بزرگ اراک پس از گذشت قریب به 10 از آغاز عملیات اجرایی آن هنوز با تنها 50 درصد پیشرفت فیزیکی، بلاتکلیف مانده است. تالار مرکزی اراک نیز با پس از گذشت 14 سال هنوز به بهره برداری نرسیده است. تکمیل این دو پروژه تا چه میزان دیگر طول می کشد؟
موزه بزرگ اراک یک پروژه ملی است و اعتبارات آن نیز به صورت ملی تخصیص می یابد. پیمانکار این پروژه در حال حاضر مشغول به فعالیت است، اما به دلیل اینکه سطح تامین اعتبار آن ملی است، اعتبارات پایینی به آن اختصاص می یابد و روند احداث آن با کندی روبرو است. امیدواریم با تکمیل پروژه های آن و اختصاص اعتبارات لازم به بهره برداری برسد.تالار مرکزی اراک نیز عملیات اجرایی احداث آن به اتمام رسیده و تنها تجهیز سالن های آن باقی مانده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفری که به استان مرکزی داشت، قول مساعد داد که این تجهیز انجام شود و در سفر رییس جمهوری نیز این موضوع مصوب شده است. اگر اعتبارت لازم که در سطح ملی است به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص یابد، ظرف چند ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید. تنها موضوع تالار مرکزی اراک مشکل تامین اعتبار است که بتوان سالن های آن را تجهیز کرد.
چند روز گذشته شاهد خلع ید پیمانکار قبلی بیمارستان ولیعصر بودیم. آیا فعالیت پیمانکار جدید آغاز شده است؟
در خصوص بیمارستان ولیعصر اراک، پیمانکار قبلی خلع ید و برکنار شد. همچنین پیمانکار جدید آن انتخاب شده و به زودی فعالیت های اجرایی خود را آغاز خواهد کرد. همچنین برای ادامه فعالیت های اجرایی احداث این بیمارستان تامین اعتبارات لازم انجام شده است.
در مقوله میراث فرهنگی، برای واگذاری کاروانسراهای استان مرکزی به بخش خصوصی چه اقداماتی انجام شده است؟
استان مرکزی دارای بیش از 20 کاروانسرا است. در این راستا هریک از کاروانسراهای استان که متقاضی بخش خصوصی داشته باشند، امکان اینکه به بخش خصوصی واگذار شوند وجود دارد و مانعی برای این واگذاری ها نیست.
مشکل آلودگی هوا یکی از مهمترین معضلات اراک است. درمورد جمع آوری سوخت مازوت نیروگاه حرارتی شازند چه تمهیداتی اندیشیده شده است و اینکه گفته شده مجددا استفاده ازسوخت مازوت در این نیروگاه آغاز شده است، چه میزان صحت دارد؟
سوخت مازوت نیروگاه حرارتی شازند، از چند روز گذشته قطع شده است و تا جایی که اطلاع دارم، سوخت مجدد مازوت در این نیروگاه آغاز نشده است. جمع آوری و پلمب سوخت مازوت نیروگاه در صلاحیت دستگاه قضایی است. در دستگاه اجرایی فرایند پلمب انجام نمی شود و این دستگاه قضایی است که فرایند پلمب را انجام می دهد. اما موضوعی که در این میان وجود دارد این است که دیگر نیازی به استفاده از سوخت مازوت در این نیروگاه نیست و تصور نمی کنم که دیگر از سوخت مازوت در نیروگاه استفاده شود.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*