پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ فروردین ۱۴۰۰
شرکت  باریج اسانس  موفق به دریافت تندیس زرین چهارمین دوره  جشنواره ملی صنعت  سلامت محور گردید
اجتماعی

شرکت باریج اسانس موفق به دریافت تندیس زرین چهارمین دوره جشنواره ملی صنعت سلامت محور گردید

روزنامه عطریاس
23 اسفند 1399
بازدید: 372
نظرات: 0

گروه صنعت و اقتصاد، نیره بیات:

شرکت باریج اسانس موفق به دریافت تندیس زرین چهارمین دوره جشنواره ملی صنعت سلامت محور گردید و همچنین باریج اسانس بالاترین امتیاز را در شاخص تحقیق و پژوهش و نوآوری کسب نمود. از این رو بر آن شدیم تا مصاحبه ای داشته باشیم با سر کار خانم لاله حجازی مدیر عامل این شرکت ، تا ضمن معرفی بیشتر شرکت باریج اسانس ما را در جریان چگونگی روند خط تولید و ایجاد شرایطی که موجب دریافت تندیس زرین جشنواره سلامت محور شده است قرار دهند. آنچه در ذیل می آید گزیده ای از آن است.
در ابتدا خانم لاله حجازی مدیر عامل شرکت باریج اسانس به معرفی محصولات این شرکت پرداخت و گفت: مجموعه شرکت های داروسازی باریــج‌اســانس تولید کنندۀ فرآورده‌های دارویی- آرایشی و بهدا شتی -غذائی – مکمل و طب سنتی بر پایۀ مواد مؤثره گیاهی است که با همت زنده یاد مهندس حسین حجازی و با همکاری و مشارکت برادران خود آقایان بهروز و سید تقی حجازی و همچنین داماد خانواده آقای حسین عسگری در سال 1363 تأسیس شد.
وی ادامه داد : این شرکت تا کنون همراه با توسعه شرکت 900 پروژه تحقیقاتی انجام داده که حاصل آن افزایش فرآورده‌ها به بیش از 160 نوع دارو در گروههای دارویی انسانی، دامی، طب سنتی، مکمل های غذایی و محصولات آرایشی بهداشتی در اشکال مختلف دارویی (قرص- کپسول نرم- قطره –پماد- کرم- ژل- شیاف- شربت و……….) می باشد و به طور متوسط سالانه ده نوع محصول جدید نیز به بازار ارائه می نماییم .
ایشان همچنین به تعدا نیروی شاغل در این شرکت اشاره کرد وگفت: تعداد نیروهای شاغل در شرکت بصورت مستقیم و غیرمستقیم. در حال حاضر بیش از 1000 نفر بصورت مستقیم در گروه صنعتی باریج اسانس اشتغال دارند که حدود 50% با تحصیلات لیسانس تا دکتری و بقیه با تحصیلات فوق‌دیپلم و پایین تر در کارخانجات و دفاتر مختلف شرکت در سراسر ایران مشغول به کار هستند که برای 4 برابر این تعداد نیز بصورت غیرمستقیم اشتغال زایی شده است .
مدیر عامل این شرکت با اشاره به اینکه کلیه تجهیزات مستقر در شرکت به روز و مطابق استانداردهای جهانی هستند گفت :برای تامین تجهیزات مورد نیاز تلاش کردیم تجهیزات و ماشین آلاتی که ساخت داخل آن وجود دارد از داخل تهیه شده و مابقی از خارج از کشور می باشد .
مدیر عامل شرکت باریج اسانس با بیان اینکه
باریج اسانس پیشرو در صنعت داروسازی گیاهی در کشور است افزود: از ویژگیهای شرکت باریج‌اسانس که آن را در بین سایر شرکتهای داروسازی برجسته می نماید موارد زیر است:
– استفاده از منابع داخلی و بومی جهت تولید دارو
– استفاده از دانش روز داروسازی دنیا و آخرین فن‌آوریها در این زمینه
– رعایت استانداردهای معتبر جهانی و اخذ گواهینامه های لازم ( از جمله GMP، ISO 9000 و ISO17025)
– دانش‌بنیان بودن و حمایت از طرحهای تحقیقاتی و پژوهشگران داخلی
– ارائه فرمولهای جدید و ابتکاری
– دارای مجوز دائمی مرکز تحقیقات گیاهان دارویی از وزرات علوم
ایشان در خصوص اینکه آیا مشابه محصولات تولیدی شرکت باریج اسانس، وارداتی صورت میگیرد یا خیر گفت: همانطور که مستحضر هستید وارادات کاملا مشابه خیر اما داروی گیاهی و مکمل غذایی و محصولات آرایشی بهداشتی وارداتی نیز در کشور وجود دارد
مدیر عامل شرکت باریج اسانس در خصوص منابع تامین مواد اولیه مورد نیاز این شرکت گفت :
با توجه به تنوع گیاهان دارویی که در مواد اولیه مصرفی شرکت باریج اسانس وجود دارد، ما ملزم به تهیه این مواد از کلیه مناطق آب و هوایی کشور هستیم
وی ادامه داد :
در راستای ترویج گیاهان دارویی تقریبا کلیه گیاهان مورد نیاز در محصولات را به صورت پایلوت کشت کرده ایم و برای آنها کتابچه های راهنمای کاشت، داشت، برداشت تهیه شده و پس از آن به افراد علاقه مند واگذار نموده ایم .
خانم لاله حجازی با بیان اینکه وضعیت تولیدات شرکت و میزان تولیدات منوط به تقاضای بازار است گفت: میزان تولیدات شرکت منوط به تقاضای بازار است و خوشبختانه جامعه امروز به سمت مصرف مواد طبیعی پیش می رود و اقبال عمومی به سمت داروهای گیاهی بیش از پیش شده است از آنجائیکه جهان نیز به سمت مصرف مواد طبیعی حرکت کرده لذا ما توانسته ایم به هشت کشور صادرات داشته باشیم و انشاءالله صادرات محصولات رو به افزایش خواهد بود
ایشان در پاسخ به این سوال که ایا تحریم ها مشکلاتی در حوزه تولید برای این شرکت بوجود آوره است افزود :
با توجه به بازار رو به رشد فرآورده های گیاهی در جهان و پتانسیل موجود در ایران فرصتی طلایی نصیب کشورمان شده تا از آن به بهترین نحو ممکن استفاده کرده و حضورخود را در بازارهای جهانی بیش از پیش افزایش دهیم اما با توجه به مشکلاتی که از جانب تحریم ها گریبان تمامی شرکت های ایرانی را گرفته ما نیازمند به ارگانهای مرتبط با غذا و دارو و همچنین دیگر ارگان های دولتی کشور هستیم تا بتوانیم به اهداف مجموعه و رشد پیش بینی شده برای آن برسیم و کمک خوبی برای کشور در زمینه کاهش وابستگی به اقتصاد مبتنی بر صادرات نفت باشیم .
ایشان همچنین در خصوص قیمت محصولات این شر کت در مقایسه با نمونه های خارجی گفت :
کاملا مبرهن است که قیمت محصولات تولید داخل همیشه مقرون به صرفه تر از نمونه های خارجی باشد .
خانم لاله حجازی مدیر عامل شرکت باریج اسانس به اقدامات صورت گرفته جهت دریافت لوح تندیس زرین جشنواره سلامت محور و لوح تقدیر برترین شاخص تحقیق پژوهش نوآوری در زمینه تولید محصولات سلامت محور توسط این شرکت اشاره کرد و گفت : خانه سلامت شرکت باریج اسانس طبق دستورالعمل های مشخص موظف به شناسایی خطرات ایمنی و بهداشتی تمامی فرآیندهای سازمانی و ارزیابی ریسک آنها می باشد.
طبق روال در ابتدای هر سال اقدام به تهیه و تدوین اهداف و برنامه های HSE می گردد و تمامی پروتکل های بهداشتی تدوین شده توسط وزارت بهداشت ، اعتبار دهی و در دسترس تمامی پرسنل قرار داده می شود
مواردی از دستورالعمل های تدوین شده که در خانه سلامت باریج اسانس انجام می پذیرد :
– انجام معاینات قبل از استخدام و معاینات ادواری به موقع
– اندازه گیری صدا- آلودگی هوا – نور و روشنایی محیط کار کارکنان
– بررسی ایمنی دستگاه و ماشین آلات
– بررسی و نظارت بر نظافت و بهداشت رستوران و خوراک پرسنل
– آموزش های ایمنی ، کمک های اولیه و تشکیل تیم های کنترل بحران که قابلیت کمک رسانی به روستاهای اطراف در شرایط اضطراری را دارا می باشد
– دارا بودن تجهیزات آتش نشانی و کمک های اضطراری کامل و رینگ آتش نشانی
– انجام مانورهای مربوطه
– اجرای پروتکل های بهداشتی در زمان کرونا.
وی اضافه کرد: علاوه بر انجام امور فوق و کسب ایزوهای معتبر در حال حاضر ایزو 14001 مدیریت زیست محیطی و ایزو 45001 ایمنی بهداشت را کسب نموده ایم .
ایشان در پایان ضمن تشکر و قدردانی از مسئولین کشوری و استانی گفت : دریافت تندیس زرین جشنواره ملی صنعت سلامت محور و کسب برترین امتیاز در شاخص تحقیق نوآوری و پژوهش در جشنواره به همت و کوشش مجموعه باریج اسانس در رعایت اصول و استانداردهای ملی و بین المللی در صنعت می باشد و بیانگر این موضوع می باشد که هدف نهایی مجموعه ما سلامت و رضایت مصرف کنندگان می باشد.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*