پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ فروردین ۱۴۰۰
جدال صنعت با کرونا و تحریم
استان مرکزی

در سال ۹۹ و با تاکید بر جهش تولید:

جدال صنعت با کرونا و تحریم

روزنامه عطریاس
27 اسفند 1399
بازدید: 126
نظرات: 0

زهره صادقی، گروه اقصاد و صنعت:

تیر خلاص کرونا بر صنعت
اوایل سال ۱۳۹۹ ترس حاصل از شیوع کرونا در حوزه ی کارگری و صنعت و شرایط نامعلوم و غیرقابل پیش بینی که بر حوزه قتصادی سایه افکنده بود و همچنین بخشنامه های خلق الساعه بانک مرکزی مبنی بر خرید کالا با ارز آزاد و فروش با ارز نیمایی و نیز قوانین عجیب و بی سابقه ی چک سبب شد که فعالان اقتصادی و صنعتگران استان مرکزی، کرونا را تیر خلاص صنعت اعلام کنند .آنها با انتقاد از نحوه عملکرد دولت نسبت به بخش تولید و صنعت، بخش تولیدی و صنعتی کشور را از حمایت های دولتی محروم دانسته و در گزارشی اعلام کردند چرخه فعالیت در کشور نیمه متوقف است و اگر دولت در این شرایط حساس از بودجه‌های صندوق ذخیره ارزی به طور قانونی استفاده نکرده و کمک نگیرد فاصله طبقاتی به شدت در کشور افزایش خواهد یافت و اعتراضات عمومی را در پی خواهد داشت

سوء مدیریت در واحدهای صنعتی
این پیش بینی چندان هم به دور از واقعیت نبود؛ چراکه در شرایطی که کشور با مشکلات اقتصاد کرونایی دست و پنجه نرم می کرد و اعتراضات جامعه کارگری نسبت به میزان حداقلی دستمزد، بلاتکلیفی کار در برخی واحدها همچون هپکو و آذرآب و سوء مدیریت در برخی واحدهای دیگر به گوش می رسید، به ناگاه بازار سرمایه کشور به گونه ای قوت گرفت که هرآنچه در توان مالی ضعیف ترین و قوی ترین افراد جامعه بود، در شبکه ی بورسی کشور تجمیع شد؛ و این وضعیت تا آنجا پیش رفت که موج عظیمی از مراجعان دفاتر خدمات پستی را متقاضیان ثبت نام در سامانه سجام شامل شدند.
این روند تا پایان مهرماه ادامه دار و بازار سرمایه به اوج تب و تاب رسیده بود؛ تا آنجا که رئیس انجمن توسعه سرمایه گذاری حرفه‌ای ایران خطاب به مشترکان بورس اعلام کرد که رونق بازار سرمایه در ایران کار ما نیست و بورس در ایران ارتباطی با تحولات بین‌المللی نداشته و ندارد.

ورود بی سابقه نقدینگی به بازار
کشور به لحاظ ورود نقدینگی وضعیت آرمانی را تجربه کرد؛ زیرا دولت تصمیم گرفت بخشی از دارایی خود را در قالب صندوق‌های قابل معامله به مردم عرضه کند که این افزایش عرضه منجر به افزایش سطح معاملات، افزایش عمق بازار سهام و گسترش سهامداری شد.
اما به یکباره همه چیز سقوط کرد و خیل بیشماری از مالباختگان با سهام کم ارزش شده، فریاد اعتراض خود را بر عمارت تالار بورس ایران و در هر یک از استان ها برآوردند و در نهایت، همچون همیشه این جریانات، با تغییر مدیرعامل بورس کشور، تنها صورت مسئله پاک شد.

تغییر وزیر صمت
در میان همه ی این آشفتگی های بازار سرمایه که به استناد منابع آگاه، بخش اعظمی از سرمایه های حوزه ی تولید و صنعت نیز در بورس متمرکز شده بود، همچنان فعالان عرصه صنعت، فریاد “وااقتصادا” سرمی دادند که به یکباره رئیس دولت، سعی در تغییر وزیر صمت کرد که این اقدام را نابهنگام و بسیار ناصحیح اعلام داشتند؛ که البته بسیاری، آشفتگی بازار خودرو و عواملی از این قبیل را دلیل اصلی این اقدام روحانی دانستند

آشفتگی بازار و صف های طولانی
البته که بازار اقتصادی کشور، آشفتگی های دیگری نیز اعم از نوسان افسارگسیخته ی قیمت مرغ، نرخ روغن خوراکی،کمبود نهاده های دامی و افزایش بی رویه ی نرخ اقلام ضروری سبد خانوار را در سال ۹۹ تجربه کرد.
بازار، بی سابقه ترین روزهای افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ و روغن ،شتاب فزاینده ی نرخ این اقلام را در سال ۹۹ سپری کرد و برای سومین بار، موج افزایشی نرخ مرغ و روغن و کاهش حجم این محصولات در بازار صورت گرفت و اعتراض و اعتصاب مردم از یک سو و مرغداران از سوی دیگر را در پی داشت. اعتراضات مرغداران تا جایی ادامه یافت که در روزهای پایانی تابستان، درست بعد از دو مرحله افزایش قیمت مرغ، بسیاری از پرورش دهندگان مرغ گوشتی، هشدار بازار نامتعادل شب عید را به واسطه ی عدم تمایل مرغداران به جوجه ریزی اعلام کرده بودند.
اکنون که روزهای پایانی سال سپری می شود، شاهد صف های بی سابقه ی مرغ با محدودیت توزیع و عرضه در بازار هستیم.

تامین اجتماعی در هپکو
از سویی دیگر در بخش صنعت و واگذاری های غیر کارشناسی نیز مشکلاتی ایجاد شد؛ در اواسط سال ۹۹ خبر مالکیت سهام هپکو توسط تامین اجتماعی، آنچنان امیدوارکننده بود که خانواده ی بزرگ هپکو را نسبت به احوال روزهای ناخوش گذشته ی هپکو، دلخوش کرد؛ اما با گذشت بیش از ۶ ماه از امضای قرارداد تهاتر بدهی های هپکو با شستا، هنوز این مصوبه، عملا اجرایی نشده است.

تجمعات صنفی بازنشستگان استان مرکزی به ثمر نشست
در در رخدادهای تلخ روزهای سپری شده در سال ۹۹ می توان به بیش از ده ها بار اعتراضات بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل ساختمان این سازمان در استان و نیز ساختمان استانداری مرکزی اشاره کرد؛ اگرچه دامنه ی این اعتراضات گسترده و کشوری بود و همگام با سراسر کشور در استان نیز صورت می گرفت ولی در نهایت جلسات متعددی از سوی مدیران سازمان تامین اجتماعی استان با مدیر کل سازمان تامین اجتماعی کشور برگزار شد و این نشان دهنده ی اثرگذاری اعتراضات صنفی و قانونی در رسیدن به حقوق واقعی است.

کارگران هپکو تجمع در شرکت را به تجمع خیابانی ترجیح دادند
در میان روزهای تلخ و گاها ناخوش سال ۹۹، برخی روزها شاهد اعتراضات کارگران هپکو نیز بودیم؛ به گونه ای که با انتشار هر خبری از سوی مقامات کشوری در خصوص هپکو و عملیاتی نشدن برخی تصمیمات، موج ناامیدی و نگرانی سبب تجمع کارکنان و کارگران هپکو می شد؛ آن ها به واسطه حفظ شان و جایگاه کارگر و نیز وعده ی اخلاقی که به تیم جدید مدیریت هپکو در هلدینگ و اراک داده بودند، هرگز به مرکز شهر نیامده و تجمع در شرکت را به تجمع خیابانی ترجیح دادند تا شاید مالکان سهام هپکو بی هیچ بهانه ای بتوانند هپکو را با احیای دوباره به تولید بازگردانند.

واگذاری واگن پارس به مپنا تنها نقطه ی عطف صنعت استان
واگذاری واگن پارس به مپنا را تنها نقطه ی عطف صنعت استان در سال ۹۹ می توان نامید؛ هرچند که هنوز عملا ثمره ای از این رخداد میمون عاید واگن پارس اراک نشده است ولی همین انتشار رسمی خبر و امضای توافق نامه ها و قراردادهای آن، دینی بر گردن مپنا خواهد بود و خیال همگان را از شرایط سخت و بحرانی واگن پارس راحت کرد.

چالشی به نام بودجه
بودجه بندی استان نیز از دیگر چالش هایی بود که در حوزه ی اقتصادی مورد بحث قرار گرفت و بسیاری، کم کاری و اهمال نمایندگان استان را عامل اصلی افت بودجه اختصاصی استان عنوان کردند.
اما متاسفانه رتبه استان در وصول درآمدهای مالیاتی ۱۰ و در جذب بودجه به ۲۳ رسیده است که ناامیدی از قدرت چانه زنی مدیران دستگاه ها و نمایندگان را در پی دارد.
***
در روزهای آخر سال 99، باید منتظر ماند و دید تقاضای جامعه اقتصادی و صنعتی استان در سال 1400 و در آستانه انتخابات پیش رو، تا چه میزان بر روی ریل حمایتی بخش دولتی قرار می گیرد و در سال جدید با شعار جدید رهبری که همواره در طول سال های اخیر بر اقتصاد و تولید و صنعت، مهر تاکید ضرب می شود، حمایت از اقتصاد داخلی و تقویت توانمندی های صنعتی کشور تا چه میزان به عمل نزدیک خواهد بود؟

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*