پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ فروردین ۱۴۰۰
99 ، سال رویارویی های سیاسی، اختلافات نمایندگان
استان مرکزی

نگاهی به تحولات سیاسی استان در سال 99:

99 ، سال رویارویی های سیاسی، اختلافات نمایندگان

روزنامه عطریاس
27 اسفند 1399
بازدید: 181
نظرات: 0

آزاده بکایی، گروه سیاسی:

بی‌تردید سال ۹۹ را می‌توان سال بین الانتخابات نامید که با بدرقه انتخابات مجلس یازدهم و با عدم اقبال عمومی مردم از این دوره انتخابات مواجه شد و نتیجه این عدم مشارکت راهیابی نمایندگان اصولگرا به مجلس بود.

نقش مجلس انقلابی در گرانی های اخیر


نمایندگانی که نشان داده اند برخلاف شعارهای اقتصادی چندان آشنا به کار خودشان نیستند. مصوب کردن افزایش قیمت اینترنت، پیامک و بسیاری موارد دیگر نشان از عزم مجلس انقلابی برای افزایش قیمت‌ها و تورم در سال آینده دارد که اگر بخواهیم افزایش خودخواسته قیمت توسط واحدهای تولیدی را در طی سال به آن اضافه کنیم، نشان از تورم بالای سال آینده در ایران دارد.

عیان شدن اختلاف نمایندگان استان در مجلس یازدهم


در بخش استانی عملکرد نمایندگان، باید به بررسی عملکرد مجمع نمایندگان استان و مباحث بودجه ای بپردازیم؛ مسئله که در فضای مجازی منتشر شد؛بسیاری از کارشناسان سیاسی نتیجه این تفرقه ها را به ضرر مردم دانسته و البته که پیش‌بینی‌ها درست بود؛ رتبه پایین استان در جذب بودجه ۹۹ و اختصاص بودجه ۱۴۰۰نتیجه این ناهماهنگی بود هنگامی‌که آصفری در کانال تلگرامی خود، ازعدم دعوتش به جلسات مجمع نمایندگان استان خبرداد، تقریباً همه متوجه شدند اختلافات ریشه دارتر از آن است که بتوان انتظار داشت برطرف شود. آصفری البته در گفت وگو با عطریاس اعلام کرد که مجمع نتوانسته آنگونه که باید و شاید درمورد مشکلات استان تشکیل جلسه دهد و هر یک از نمایندگان جداگانه مسائل حوزه انتخابی خود را پیگیری می‌کند. ماجرای نمایندگان استان تنها به همین امر محدود نشد و آنها در ارتباط و تعامل با رسانه‌ها نیزسلیقه ای عمل کرده و به جز چند نشریه و خبرگزاری خاص تقریباً با همه نشریات و رسانه‌ها قطع ارتباط کردند؛این محدودیت ارتباط با رسانه ها را شاید بتوان یکی از کم سابقه ترین قهر نمایندگان با نشریات و مطبوعات استان دانست.

تعامل دولت ، عدم همراهی نمایندگانارتباط نمایندگان استان با دولتمردان مستقر در اراک نیز به تبع تهران چندان مناسب نبود؛ هر چند نماینده دولت در استان مرکزی سعی در ایجاد تعامل داشت و در عرف دولت و مجلس آن را امری عادی می دانست، اما بسیاری از عزل و نصب هایش مورد انتقاد حامیان دولت در استان قرارگرفت تا آنجا که مهدی نیک عهد رئیس وقت خانه احزاب استان در گفت وگو با عطریاس این انتصاب را ننگین توصیف کرد.سونامی تغییر فرمانداران نمونه‌ای از این امر بود البته در مورد شازند، نماینده ارشد دولت نیز به انتصاب مدیر دولت اعتراض کرده و از عملکرد نماینده شازند در مجلس و وزارت کشور انتقاد کرد. انتصاب فرمانداران نزدیک به نمایندگان در بیشتر شهرهای استان نیز مسئله‌ای بود که مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان مسائل سیاسی قرار گرفت؛ اما به هر حال علی رغم انتقادات اولیه و تند سکاندار دولت در استان از برخی اظهار نظرها و به ویژه مصاحبه با برنا، آقازاده راه تعامل را برگزید و تصمیم گرفت با نمایندگان در امورتعامل کند؛ اما نامه آخر سال نمایندگان و برخی اعتراضات آنها نشان داد که این تعامل یک طرفه است و آقازاده تا استقرار دولت سیزدهم ظاهرا باید با نمایندگانی کار کند که چندین بار برای تغییر او خیز برداشته‌اند؛ اما هر بار ناکام مانده اند.

درگیری اصولگرایان
تشکیل شورای وحدت اصولگرایان تا به حال با شکست مواجه شده و سپاسی از ریاست آن سرباز زده است. از سوی دیگر شورای ائتلاف اصولگرایان نیز با انتقاد گسترده اصولگرایان مواجه شد. «حجت الله شایان پور» یکی از اصولگرایان با سابقه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که دیگر از کلمه اصولگرایی بدش می‌آید. شایان پور تنها اصولگرایی نبود که به وضعیت شورای ائتلاف و ساختار آن انتقاد داشت؛«علی محصولی» از اصولگرایان سنتی استان نیز در گفت وگو با عطریاس انتقاداتی به این شورا مطرح کرد، اما تشکل بسته شورای ائتلاف نیز بسان نمایندگان ترجیح داده اند در سکوت خبری و البته با همراهی خبرگزاری های وابسته به جناح راست فعالیت خود را ادامه دهند؛ این شورا البته نشست‌های ماهانه و هفتگی اش را برگزار می‌کند و در حد چند پاراگراف در کانال تلگرامی خود اطلاع رسانی محدود می کند وحرکت لاک‌پشتی شورا در آستانه انتخابات هنوز ادامه دارد.

اجماع اصلاح طلبان در جبهه اصلاحات ایران
اما در میان درگیری‌های داخلی اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و چهره های شاخص آن ها در جماران در کنار یک دیگر جبهه متحد اصلاح‌طلبان را تشکیل داده و ساز و کار آن مشخص شد. اصلاح طلبان نشان دادند که در این دوره نیز در کنار یکدیگر در عرصه حاضر شده و به عهد خود در مورد مردم پایبند وبوده و در کنار آنها خواهند ایستاد. ریاست این طیف متحد را «بهزاد نبوی » به عهده گرفته است.

تحرکات انتخاباتی


بی‌تردید می‌توان یکی از مهمترین اتفاقات ۱۴۰۰ را برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات رئیس جمهوری عنوان کرد؛ انتخاباتی که در مورد اقبال عمومی از آن هنوز شک و شبهه‌ وجود دارد. حضور نظامیان در این دوره از انتخابات بسیار پررنگ‌تر شده ودر کنار این حضور، سفرهای استانی کاندیداهای احتمالی آغاز شده است. « محسن رضایی میرقاعد» از کاندیداهای پر سابقه حضور در انتخابات رئیس جمهوری اولین نفری بود که در اراک حضور یافت. هرچند حضور او با حواشی بسیاری همراه بود. اولین حاشیه این حضور، انتقاد نزدیکان وابسته به جبهه ایستادگی از عملکرد مأوا بود؛ چراکه اعتقاد داشتند این حضور باید با دعوت جبهه ایستادگی انجام شود. از سوی دیگر سخنان رضایی در مورد خودکشی ها و آسیب های اجتماعی در استان سبب شد تا معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی از تدوین قوانین و دستورالعملی برای فعالیت‌های انتخاباتی و حضور چهره‌های سیاسی در استان خبر دهد؛ البته این دستورالعمل هنوز ابلاغ نشده است. دومین کاندیدای نظامی که در استان حضور یافت، «رستم قاسمی» وزیر نفت دولت احمدی نژاد بود که البته در استان اعلام کرد طرز تفکر خود را دارد و تلویحا از طیف احمدی نژاد اعلام جدایی کرد.

تغییر جغرافیای سیاسی استان

تغییر جغرافیای سیاسی استان یکی از مهمترین اخباری بود که در هفته پایانی سال در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت. خبر جدایی بخشی از استان و الحاق آن به کاشان، با خبر ابلاغ مصوبه وزارت کشور پررنگ‌تر شد؛ اما استاندار مرکزی در آخرین گفت وگوی خبری خود خبر جدایی را تکذیب کرد و انتشار این خبر در پایان سال در آستانه انتخابات را حاصل موذی گری برخی رسانه‌های خاص توصیف کرد.
***
سال ۱۴۰۰ به عنوان سال پایانی قرن ،یکی از سرنوشت سازترین سال‌های پس از انقلاب است؛ چرا که حضور مردم در پای صندوق ها از دغدغه های اصلی مسئولان و مدیران سیاسی است. انتخابات شوراها و رئیس جمهوری اهمیت این سال را دو چندان کرده است. سرنوشت لوایح سیاسی که مستقیم بر معیشت مردم تاثیر دارند به سال ۱۴۰۰ سپرده شده است. لوایح « FATF» و «توافق برجام» بی‌تردید بر سرنوشت اقتصادی مردم در کشور موثر است؛ اما این تاثیر در استان مرکزی مشهودتر است؛ چرا که این استان به عنوان خط مقدم صنعت کشور تحت تاثیر مستقیم نتیجه تصمیم گیری های سیاسی قرار می‌گیرد. ۱۴۰۰بی‌تردید رامی‌توان سال تحولات وسیع در عرصه مدیریت استان دانست که این امر البته به جناح سیاسی دولت منتخب بازمی‌گردد .اصلاح‌طلبان امیدوار به مشارکت مردم و اصولگرایان امیدوار به رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان دو طیف آینده سیاسی در کشور هستند. باید منتظر ماند و دید سال آینده با تمام تغییرات چگونه به پایان خواهد رسید.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*