پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ فروردین ۱۴۰۰
بهره برداری از طرح توسعه تا دو سال آینده
استان مرکزی

در آیین کلنگ زنی طرح توسعه فروسیلیسیم خمین توسط مدیران ساتا و شستان تاکید شد:

بهره برداری از طرح توسعه تا دو سال آینده

روزنامه عطریاس
27 اسفند 1399
بازدید: 160
نظرات: 0

گروه اقتصاد و صنعت:
آیین افتتاح و کلنگ زنی پروژه طرح توسعه شرکت فروسیلیسیم خمین به ظرفیت تولید ۱۸ هزار تن در سال با حضور مدیران نمایندگان سهامدار و جمعی از مدیران تخصصی شرکت و مسئولان محلی برگزار شد.
مدیر عامل شرکت فروسیلیسیم خمین در ابتدای مراسم اظهار داشت: تولیدات و محصولات شرکت به عنوان ماده اولی در صنعت فولادسازی و چدن سازی استفاده می‌شود.
حمزه افزود: طرح قبلی شرکت فروسیلیسیم در مدت زمان دو سال اجرا شد و در زمان مقرر به اتمام رسید؛ این طرح از بازدهی مناسبی برخوردار بوده است بطوریکه ظرف مدت دو سال پس از بهره برداری، شرکت فروسیلیسیم خمین موفق به بازگشت سرمایه گذاری انجام شده با با حاشیه سود مناسب گردیده است؛ همین امر وعملکرد مناسب شرکت ما را برآن داشت که نسبت به اجرای طرح توسعه اقدام نماییم.
وی در ادامه گفت: تلاش بر این است که ظرفیت تولید شرکت را از ۱۲ هزار تن به ۳۰ هزار تن برسانیم؛ و انشاا… با تحقق این مهم، جهش تولید به وقوع خواهد پیوست. از دیگر نکات مثبت طرح توسعه امکانپذیری استفاده از زیرساخت‌های موجود طرح قبلی است که موجبات کاهش هزینه‌های سرمایه گذاری را فراهم خواهد آورد.
مدیرعامل فروسیلسیم خمین تصریح کرد: چشم انداز شرکت فروسیلیسیم خمین تحقق شرکتی سرآمد و پویا با برندی مطرح در تولید فروآلیاژ میباشد. از اینرو یکی از اهداف ما رسیدن به سهم بیشتر تولید در کشور میباشد. در حال حاضر سهم شرکت فروسیلیسیم خمین از کل تولید داخلی فروسیلیسیم 8 درصد است که با راه اندازی طرح توسعه و با ملاحظه دیگر طرح ها در دست احداث، سهم این شرکت به 11 درصد خواهد رسید؛ که از لحاظ حجم تولید، رتبه دوم یا سوم کشوری را خواهیم داشت.
حمزه اظهار داشت: حداکثر زمان اجرای پروژه ی طرح توسعه، دوسال خواهد بود که امیدوارم در عرض کمتر از ۴ سال پس از بهره برداری، بازگشت سرمایه گذاری انچام پذیرد.
وی با اشاره به اینکه طرح قبلی بالغ بر ۱۵۰ نفر اشتغال مستقیم و ۲۰۰ نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد نموده است گفت: در طرح توسعه نیز حدود ۱۰۰ نفر اشتغال مستقیم و ۱۰۰ نفر غیرمستقیم خواهیم داشت که عمده نیروهای جذب شده از بومی شهرستان خمین و استان مرکزی خواهند بود.
مدیرعامل فروسیلسیم خمین گفت: یکی از چالش‌های اصلی بهره‌برداری از طرح توسعه تامین مداوم مواد اولیه بویژه سنگ سیلیس و مواد کربنی میباشد. این شرکت برآن است با اکتشاف و بهره برداری از معادن سنگ سیلیس و زغالسنگ ، زنجیره تامین مواد اولیه خود را تکمیل نماید.
وی افزود: چالش دیگری که در طرح توسعه با آن روبرو هستیم موضوع تامین منابع مالی میباشد. ۲۵ درصد سرمایه‌گذاری این طرح توسط سهامدران انجام شده و ۷۵ درصد حجم سرمایه گذاری از طریق تسهیلات بانکی تامین خواهد شد که بخشی از آن تامین و بخشی دیگر نیز انشاا.. با مساعدت مسئولین از سیستم بانکی تامین خواهد شد. نیاز است با توجه به برنامه زمانبندی شده که مقرر است کمتر از دو سال پروژه به بهره‌برداری برسد، اعتبارات بانکی مورد نیاز طرح در زمان مشخص، تخصیص یابد.
امام جمعه خمین نیز با حضور در این مراسم با تاکید بر اهمیت نقش منابع طبیعی در چرخه اقتصادی اظهار داشت، تولید، توزیع و مصرف، سه عنصر اصلی در چرخه فعالیت های صنعتی هستند؛ اما آنچه که قبل از تولید مهمتر است، آفریده‌های پروردگار و ذخایر طبیعی است.
حجه الاسلام حسینی افزود: یکی از موارد مهمی که در معارف دینی مورد توجه است تحرک چرخه صنعت است؛ گردش چرخ صنعت بسیار مهم است؛ چراکه امروز جهادی بزرگ در کشور است؛ جهاد اقتصادی، که بتواند بر تحریم ها مسلط شود.
وی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم به صد در صد عدم وابستگی به بیگانگان برسیم باید بی‌نیاز باشیم؛ بنابراین باید کاری کنیم که دیگر کشورها محتاج تولیدات و محصولات ایران باشند.
امام جمعه خمین ادامه داد: باید دید که در شهرستان خمین چه مشکلاتی وجود دارد؛ در استان، در کشور و در بازارهای دنیا چه نیازهایی وجود دارد، آن ها را پیگیری کرد.
وی تاکید کرد: مهمتر از هر مقوله‌ای، مسئله ی زمان مطرح است؛ باید برای پروژه‌های اینچنینی، تابلوی زمان نصب شود؛ باید تلاش شود قبل از اتمام مدت زمان مشخص، به بهره برداری برسد.
فرماندار خمین نیز با حضور در این مراسم، ضمن تقدیر از سرمایه گذاری شرکت فروسیلیسیم خمین در این شهر گفت: با توجه به محرومیت های شغلی و گاها اقتصادی که در شهرستان خمین وجود دارد، می‌طلبد مدیران ملی توجه بیشتری به این شهرستان و جذب سرمایه گذار در این منطقه داشته باشند.
طهرانی با تاکید بر اهمیت نقش زمان بندی در اجرای پروژه ها افزود: باید از مدیران مربوطه قول‌ مساعد برای زمان‌بندی و اجرای سریع تر طرح را داشته باشیم تا جوانان جویای کار منطقه، مشغول به کار شوند و قطعاً تعصب و تعلق مجموعه فعالان این حوزه می‌تواند در توسعه منطقه بسیار موثر باشد.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری تجاری شستان نیز با حضور در آیین کلنگ زنی طرح توسعه شرکت فروسیلیسیم خمین ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت شرکت و رسیدن به مرحله فاز توسعه، اظهار داشت: با خدای خود عهد می بندیم که کمتر از ۲ سال پروژه را به اتمام برسانیم، همانگونه که مدیرعامل شرکت نیز قول دادند این پروژه کمتر از دو سال اجرایی شود.
دکتر تولایی ضمن قدردانی از تلاش های هیئت مدیره شرکت که متشکل از افرادی بسیار شایسته و توانمند می باشند گفت:
این پروژه با وجود چالش های گوناگون در مدت زمان مقرر به پایان خواهد رسید.
وی تصریح کرد: حجم سرمایه گذاری در این پروژه ۴۵۶ میلیارد تومان است که تامین آن توسط شستان امکان پذیر است، اما بهتر است از بازار سرمایه و از سرمایه های خُرد نیز استفاده گردد.
وی ادامه داد: شستان تلاش دارد که شرکت‌های زیرمجموعه خود را وارد بورس کند، که شرکت فروسیلیسیم خمین، اولین شرکتی بود که وارد بازار بورس شد و مقرر است در زمان واگذاری سهام به بورس بخشی از سهام ترجیحی به پرسنل نیز واگذار گردد.
دکتر تولایی به چالش های پیش روی پروژه طرح توسعه اشاره کرد و گفت: طرح فعلی با دیماند برق ۱۷ مگاوات در حال فعالیت میباشد، اما در موعد بهره برداری از طرح توسعه، لازم به اضافه شدن حدود ۳۰ مگاوات به ظرفیت فعلی انرژی کارخانه است که مقامات استانی و محلی قول مساعدت در این زمینه را داده اند و امیدواریم قرارداد تامین برق در اسرع وقت انجام شود.
وی از دیگر چالش های پروژه ی طرح توسعه را ضرورت شناسایی یک معدن سیلیس عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه دو معدن سیلیس در اختیار شرکت قرار دارد اما کفایت نمی کند و لازم است علاوه بر معادن موجود، تملک و بهره برداری از دیگر معادن سنگ سیلیس و زغالسنگ در دستور کار شرکت قرار گیرد.
مدیرعامل شستان در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: در حال حاضر، کشور در محاصره اقتصادی قرار دارد، و هدف بر این است که شرکت‌های دانش بنیان، تحریم ها را خنثی کنند؛ از اینرو شرکت فروسیلیسیم خمین می تواند با تولیدات بیشتر، ارزآوری قابل توجهی داشته باشد.
وی تصریح کرد: در اواسط بهمن ماه شرکت شستان توانست به رقم یک میلیارد دلار صادرات برسد که این نقطه هدف مثبتی برای شرکت بود.
مدیر عامل ساتا نیز در مراسم کلنگ زنی طرح توسعه حضور داشت.
فرشاد نجفی پور ضمن ابراز خرسندی از آغاز عملیات طرح توسعه شرکت اظهار داشت: این اقدام، یک گام دیگر در جهت تلاش و تولید و توسعه خواهد بود.
وی تاکید کرد: شستان خانه امید بازنشستگان است و می بایست انجام پروژه های مربوط به این حوزه با سرعت بیشتری صورت پذیرد.
نجفی پور ادامه داد: امیدواریم پیشرفت پروژه های زیرمجموعه ساتا به حدی از دارایی برسد که شأن و منزلت نیروهای مجموعه خود را تضمین نماید.
دکتر نجفی پور تاکید کرد: هر کاری که به حمایت نیاز داشته باشد، ما در مجموعه ساتا انجام می دهیم چون پیش‌فرض کار ما می باشد.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود به پروژه های شستان اشاره کرد و بیان داشت: اگرچه شستان امروزه بر پروژهای نفت و پتروشیمی متمرکز شده است، اما ماهیت فعالیت شرکت و تاکید آن بر رونق فعالیت های معدنی می باشد.
وی مقوله ی “زمان” را از مهم ترین موارد اجرای پروژه عنوان کرد و گفت: تاکید بر این باشد که پروژه ی طرح توسعه در مدت زمان معین به اتمام و بهره برداری برسد، چراکه در غیراینصورت، معطلی در پروژه یعنی تحمیل هزینه بر پروژه.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*