پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۸ خرداد ۱۴۰۰
آمارتوهین به عنوان یکی از  مصادیق خشونت، بالاست
اجتماعی

سرپرست اداره فرهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی:

آمارتوهین به عنوان یکی از مصادیق خشونت، بالاست

روزنامه عطریاس
17 فروردین 1400
بازدید: 242
نظرات: 0

گروه جامعه، شایسته سلامی:

خشونت زناشویی ، با هدف آسیب رساندن به همسر به شکل روانی، فیزیکی، کلامی، مالی یا عاطفی صورت می گیرد. خشونت علیه زنان یکی از مشکلات اجتماعی است که آثار سوئی بر جنبه های مختلف سلامت همچون سلامت مادر و کودک و سلامت روان دارد. آمارها در کشور ما در سال های اخیر نشان داده است 66 درصد زنان در دوران تأهل دچار خشونت می شوند و بیشترین میزان خشونت، کلامی و روانی است. در ایران، از هر 20 نفر یک تن مورد خشونت های خانگی همسرش قرار می گیرد، اما کمتر از 35 درصد از خشونت های خانگی به پلیس یا اورژانس اجتماعی گزارش می شود. بیشتر زنان حاضر نیستند پس از اعمال خشونت بر روی خود پیگیری قانونی انجام دهند. زنان 45 تا 49 ساله، بیشتر مورد خشونت خانگی قرار می گیرند و زنانی که مهارت های کلامی بالاتر دارند، کمتر مورد خشونت قرار می گیرند.

آزارهای روحی و روانی بسیاری
می بینیم

یک زن خانه دار گفت: خیلی دوست دارم در کلاس های آموزش هنری شرکت کنم و هنرهای زیادی یاد بگیرم، اما همسرم با مخالفت هایش کاری می کند که اعصاب و روانم را بر هم بریزد. همیشه انتظار دارد من دائماً در خانه باشم و تنها به مسائل خانه بپردازم. از زن تنها انتظار کار خانه دارد. انتظار دارد که تنها غذایش آماده و لباس هایش شسته شود. حتی برای آنکه بخواهم به خانه پدرم هم بروم اعتراض می کند.
زن دیگری می گوید: جر و بحث های زیادی بین من و همسرم پیش می آید. آزارهای رفتاری و نوع صحبت ها و نیش و کنایه هایش، باعث شده تا مشکلات روحی و روانی پیدا کنم. همیشه حرف هایش را با سرکوفت و نیش و کنایه می گوید. اذیت هایش باعث شد تاعلیرغم داشتن دو فرزند یک بار از هم جدا شویم. اما زندگی مشکلات بسیاری را به عنوان یک زن مطلقه برایم به وجود آورد. به همین دلیل علیرغم آنکه می دانستم ممکن است دوباره در بحران های روحی و روانی گرفتار می شوم، مجبور شدم مجدداً به همسرم رجوع کنم.

خشونت ریشه در زمینه های فرایند تربیتی فرد دارد

محقق و دکترای روانشناسی خانواده با بیان اینکه خشونت علیه زنان یک پدیده جهانی است، گفت: به نوعی می توان گفت که خشونت در ابعاد متعددی علیه زنان وجود دارد. با توجه به رشد فکری، فرهنگی، اجتماعی و همچنین در مسائل دینی و مذهبی، اخیراً مشاهده می شود که در حوزه خشونت علیه زنان، موضوع حمایت از حقوق زنان با جدیت مطرح می شود.
دکتر «علی اصغر خسروبیگی» افزود: آن دسته از افرادی که خشونت علیه زنان اعمال می کنند، ممکن است از نگاه ساختار شخصیتی، اینگونه شکل گرفته باشند. با یک نگاه اجمالی به خانواده هایی که رنجور هستند و یا در دسته تیپ شخصیتی روان رنجورها قرار می گیرند و یا اینکه معمولاً پرخاشگرند و یا از نگاه تیپ شخصیتی سلطه جو و سلطه طلب هستند و همچنین با توجه به سبک زندگی که فرد در دوران کودکی خود پشت سر گذاشته است، می توان دریافت که این مسائل ریشه در زمینه های فرایند تربیتی فرد دارد که معمولاً چنین اتفاقاتی رخ می دهد.

خشونت های کلامی رایج ترین خشونت در کشور است

سرپرست اداره فرهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی در این رابطه گفت: رایج ترین خشونت در کشور ،بحث خشونت های کلامی است که به روش های مختلفی انجام می شود و متأسفانه به عنوان جرم تلقی نمی شود و جرم انگاری در آن وجود ندارد. مانند مردی که در خانه ناسزا می گوید و دشنام می دهد، بدگویی کرده و زورگویی می کند. تمامی این موارد از مصادیق خشونت کلامی است.
«راحله اسفندانی» افزود: آمار خاصی در حوزه خشونت های کلامی در مجموعه دادگستری نمی توان ارائه داد؛ چرا که آمار خشونت های کلامی به طور مجزا تفکیک نمی شود. هر چند که خشونت در استان مرکزی و حتی در کشور در حال افزایش است. این موضوع که به صورت آماری و دقیق عنوان شود که چه میزان از انواع خشونت های خانگی مربوط به خشونت کلامی می شود را نمی توان به صورت دقیق رصد کرد.
وی ادامه داد: از 5 جرم اولویت دار در استان، تعدادی از آنها مصادیق خشونت است که در استان وجود دارد. همچنین از 10 جرم اولویت دار در استان مرکزی، توهین و ایراد ضرب و جرح از بارزترین مصادیق آنها است. درحوزه خشونت علیه زنان بیشتر ایراد ضرب و جرح عمدی رصد می شود. آمارتوهین به عنوان یکی از مصادیق خشونت، در استان مرکزی بالاست. برای هریک از مصادیق خشونت علیه زنان قانون جرم در نظر گرفته است. به عنوان مثال برای اولین بارجزای نقدی و تکرارهای بعدی حتی ممکن است حبس نیز در نظر گرفته شود.
سرپرست اداره فرهنگی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی اظهار داشت: برای بسیاری از موارد خشونت ها، زنان اصلاً به دادگستری مراجعه نمی کنند. شاید یکی از دلایل این موضوع این است که زنان نمی دانند خشونت های کلامی طبق قانون جرم محسوب شده و می توانند شکایت کنند.
اسفندانی تصریح کرد: اصولاً شکایاتی که زنان در دادگستری مطرح می کنند، همیشه صرفاً به دلیل خشونت کلامی نیست و بیشتر به دلیل ایراد ضرب و جرح شکایت و درکنارآن شکایت بحث خشونت های کلامی را نیز مطرح می کنند. در واقع همزمان با یکی از جرایم، جرم ثانوی که بحث خشونت کلامی است را نیز مطرح می کنند. موضوع اصلی دراین رابطه بحث فرهنگسازی است و شاید هنوز جامعه امروزی ما در مباحث فرهنگسازی در این حوزه، تلاشی نمی کند.
وی بیان داشت: از سال 1395برنامه جامع خشونت علیه زنان، دردستورکار معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان مرکزی قرار گرفته است. در برنامه جامع خشونت علیه زنان، 40 اقدام به عنوان شرح وظایف برای دستگاه های ذیربط در نظر گرفته شده و قرار است 16دستگاه در این حوزه فعالیت داشته باشند. خشونت علیه زنان، خشونت های کلامی و فیزیکی را شامل می شود که در شرح وظایف نیز برای دستگاه های اجرایی در نظر گرفته شده است.

خشونت علیه زنان یکی از رایج ترین موارد نقض حقوق بشر است

یک پژوهشگر حقوق و مدرس دانشگاه نیز با تأکید بر اینکه خشونت علیه زنان و دختران یکی از رایج ترین موارد نقض حقوق بشر در جهان است، گفت: خشونت علیه زنان هر روزه و بارها و بارها در جای‌جایِ جهان رخ می‌دهد. این خشونت‌ها چه فیزیکی و چه غیرفیزیکی عواقب جدی کوتاه مدت و بلند مدت جسمی، اقتصادی و روانی بر زنان و دختران دارد و از مشارکت کامل و برابر آنان دوشادوشِ مردان در جامعه جلوگیری می کند.
«مریم بهادری »افزود: البته میزان تأثیرگذاری این خشونت‌ها، در آینده چه در زندگی افراد و خانواده ها و چه در کل جامعه، غیر قابل اندازه گیری است و همین موضوع به ما نشان می‌دهد که چقدر این موضوع تأثیرگذار، حائز اهمیت و در عین حال ناشناخته است.
وی ادامه داد: توهین، هو شدن و متلک پرانی، پرداختن به جوک های جنسیتی، رفتارهای ناخوشایند که توهین آمیز و ناخواسته اند، ابراز نظرات جنسی نامناسب، از مصادیق بارز خشونت‌هایی هستند که نشان فیزیکی ندارند و چه بسا تأثیر آنها بر روح و روان زنان به مراتب مخرب تر از آزارهای فیزیکی است.
این پژوهشگر حقوق و مدرس دانشگاه اظهار داشت: حالا با به وقوع پیوستن شرایط ناشی از همه گیری بیماری کوید 19، از جمله قرنطینه، کاهش تحرک، افزایش انزوا، فشار روانی و ناپایداری اقتصادی که منجر به جهش نگران کننده ای در خشونت خانگی شده و زنان و دختران را بیش از پیش در معرض انواع دیگر خشونت ها، از ازدواج کودکان گرفته تا آزار و اذیت جنسی در اینترنت قرار داده است.
بهادری تصریح کرد: همچنین به تازگی و پس از شیوع کرونا آمارهای نگران کننده‌ای در خصوص زنان معلول در سطح جهانی مطرح شده است که بیش از زنان دیگر تحت خشونت جسمی ، روانی و اقتصادی و فرهنگی قرار می‌گیرند و این خود اهمیت پرداخت ویژه به حقوق زنان و دختران معلول را به ما گوشزد می‌نماید. ضمن آنکه باید گوشزد کرد‌ که‌ خشونت علیه زنان همواره با آسیب جسمانی نیست، بلکه مهمتر از آن، آزارهای کلامی ‌و روانی و خشونت‌ ورزی‌های اقتصادی نسبت به زنان است.
وی بیان داشت: مهمترین موضوع در مسیر خشونت‌دیدگان برخورداری از عدالت در دستگاه‌های قضایی در سراسر جهان است که امید است که در کشورمان ایران با تصویب لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت در مجلس شورای اسلامی که حاوی استانداردهای مناسبی است، یک بینش حداقلی از عدالت در این مسیر تا افقِ بهبودی وضعیت فرهنگی و اجتماعی گشوده شود و در این راستا سلامت و امنیت جامعه بیش از پیش تضمین گردد و زنان بتوانند با امنیت خاطر در این مسیر دادخواهی کنند.

آمار خشونت نسبت به سال گذشته کاهش داشته است

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان مرکزی گفت:از فروردین 98 تا فرودین 99 ،205 نفر به دلیل خشونت خانگی به بهزیستی مراجعه کرده اند که این رقم در فروردین 99 تا کنون با 30 درصد کاهش به 153 نفر رسیده است..
«اعظم علیمددی» افزود: اغلب مردم تنها خشونت فیزیکی را زیان بار و آسیب زننده می‌دانند. در حالی که دیگر انواع خشونت مانند خشونت روانی به مراتب آثار زیانبارتری می‌تواند داشته باشد.
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان مرکزی اظهار داشت: خشونت کلامی یکی از انواع شایع خشونت است که شامل رفتارهایی مثل متهم کردن دیگری، تحقیر، تهدید کلامی، امر و نهی، بی اهمیتی، شماتت، فحاشی یا انتقاد بیش از حد است. این نوع خشونت در اکثر مواقع با خشونت فیزیکی و خشونت روانی همراه است. اگر قربانیان این خشونت خودشان را نجات ندهند، ممکن است با تبعات خطرناک و عمیق روانی در زندگی مواجه شود.
علیمددی تصریح کرد: اعمال زور و فشار در خصوص اعمال جنسی شکل دیگری از خشونت است که معمولا بر روی خانم‌ها اعمال می‌شود. تجاوز جنسی آسیب زننده‌ترین نوع خشونت برای زنان محسوب می‌شود. خشونت جنسی درخواست‌های نابجا و خارج از عرف از شریک جنسی را نیز در بر می‌گیرد
وی بیان داشت: خشونت جسمی شامل ضرب و جرح، سوزاندن، کشیدن موها، بستن، زندانی کردن، حتی کوبیدن بسیار محکم در و محرومیت غذایی و … می‌شود. حتی گاهی به یک باره تمام ظرف‌ها و وسایل میز غذا را در هم می‌شکنند و با یک ضربه شدید، باعث در هم شکستن ظروف و همچنین واکنش خشم اطرافیان می‌شوند. این رفتار نیز در زمره خشونت فیزیکی قرار می‌گیرد و ممکن است بر همه اقشار جامعه اعمال شود.
معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان مرکزی تأکید کرد: خشونت روانی گرچه ممکن است در هر دو جنس مرد و زن اتفاق بیفتد، اما در زنان بیشتر است. ممکن است مرد به زن استرس‌های گوناگونی وارد کند، در زمینه‌های زناشویی از قبیل بیرون انداختن از منزل، بردن فرزند از منزل برای همیشه و روش‌هایی دیگر از نظر روانی به زن فشار وارد کند. خشونت روانی تحقیر طرف مقابل و توهین به او را نیز در بر می‌گیرد.
علیمددی ابراز داشت: خشونت اقتصادی نیز بیشتر برای زنان اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال مرد با خرجی ندادن و قطع کردن آن می‌تواند به طور غیر مستقیم به همسر خود اعمال خشونت کند. یا مرد می‌تواند با آسیب رساندن به وسیله‌های زن خشونت خود را بروز دهد. خشونت در روابط خانوادگی و در میان زن و شوهر آثار و پیامدهای ناگواری به ویژه برای فرزندان به همراه دارد.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*