پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۵ شهریور ۱۳۹۸
استان همدان

بایدی وجود ندارد که مدیر پاسخگو باشد

Virtual editor
30 تیر 1393
بازدید: 1,378
نظرات: 0

2

عطر یاس: مدیر اسبق طیور استان مرکزی: توسعه پایدار و حرکت به سمت تولید در گرو بهره گیری از کارشناسان توانمند است

گروه اقتصادی، عاطفه سادات خلیلی: استان مرکزی دارای قابلیت های فراوان درصنعت دامپروری است باتوجه به گفته مسوولان این استان در حوزه کشاورزی و دامپروری حرفهای زیادی برای گفتن دارد به طوری که علاوه بر تامین نیاز مردم استان در بسیاری از اقلام، درصدی از نیاز کشور را نیز تامین می کند. استان مرکزی به واسطه قرار گرفتن میان رشته کوه های البرز و زاگرس، تنوع اقلیمی و آب هوایی استان که ناشی از نوسانات ارتفاعی آن است و همچنین میزان بارش باران در فصول مختلف دارای یکی از غنی ترین مراتع طبیعی ایران است و برای پرورش انواع دام و طیور و حتی پرورش زنبور عسل بسیار مناسب است متاسفانه چالش های پیش روی این صنعت فراوان است و هر از گاهی بی ثباتی در مدیریت های دولتی و تصمیم گیری های غلط این صنعت را دچار بحران می سازد وعلی رغم حمایت های تعریف شده در قوانین و چشم اندازها، همچنان از نبود زیرساخت ها، عدم مدیریت منسجم و پایدار، سطحی نگری به مسائل پایه ای و کلان، فقدان اولویت بندی در برنامه ریزی ها و… رنج می برد.

به عقیده کارشناسان استان منشأ مشکلاتی که صنعت دامپروری طی سال های اخیر از آن رنج برده است؛ سوء مدیریت در دامپزشکی استان است این در حالی است که انتظارات و مطالبات از این حوزه پس از تغییر و تحولات مدیریتی در سطح کلان استان به مراتب بالاتر رفته و انگیزه را برای تحول در روند صنعت دامپروری و تغییرات مدیریتی دامپزشکی افزایش داده و گمانه زنی ها را برای جایگزینی مدیریت اداره کل دامپزشکی استان بالا برده است در همین خصوص دامنه شایعات درباره پیشنهاد مدیرکل فعلی برای این سمت و پشتیبانی کارشناسان از فردی کاملا متمایز و علمی، بازار گفت و شنودها را بیش از پیش داغ کرده است به طوری که این روزها خبر خداحافظی مدیرکل فعلی و جایگزینی فردی قابل اعتماد در حوزه دامپروری شنیده می شود.

همین موضوع بهانه ای شد تا به منظور بررسی وضعیت دامپزشکی استان با برخی از کارشناسان این حوزه به گفت و گو بنشینیم که حاصل آن درادامه می آید.

دکتر روزبه شباک، مدیر اسبق طیور استان و کارشناس دامپزشکی، در گفت و گو با عطریاس در تشریح اهمیت صنعت دامپروری در چرخه اقتصادی گفت: طبق آمارهای رسمی، سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص ملی حدود ۲۵ درصد است که از این میزان، ۴۵ درصد مربوط به دامپروری است با این تفسیر حدود ۱۱ درصد از تولید ناخالص ملی از دامپروری تأمین می‌شود و این صنعت از سطح اشتغال‌زایی بسیار بالایی برخوردار است.

در جمعیت‌هاى توسعه یافته امروزی، در هر سطحى از نظر پیشرفت و فعالیت‌هاى آنها دامپرورى و محصولات دامى داراى اهمیت خاص است. صنعت دامپروری به عنوان یکی از زیرمجموعه های زراعت در سطح جهانی و بین المللی از رشد و گسترش چشم گیری برخوردار بوده و نقش کارآفرینی آن ، ایجاد ارزش افزوده، تغذیه بشر، سلامت انسان و جامعه و به طور کلی تأثیر بی بدیل آن در اقتصاد باعث شده همواره مورد حمایت و توجه دولت ها و کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه قرار گیرد.

وی، در بررسی پتانسیل تولیدی استان مرکزی، اظهار کرد: این استان به واسطه موقعیت جغرافیایی خود، توان و پتانسیل بالایی در پرورش دام و طیور دارا است و به ویژه در دام پرواری که سال هاست تولید این دام در برخی مناطق استان نظیر فراهان و داوود آباد صورت می گیرد این دام پرواری از استان های غربی کشور وارد استان مرکزی می شود و پرورش می یابد. تولید چه در زمینه دام و چه در زمینه طیور حتی مازاد استان است و این تولید مازاد به استان های همجوار حتی استان تهران که مصرف کننده اصلی است ارسال می شود.

شباک در تشریح ظرفیت های استان در صنعت طیور، گفت: استان مرکزی با وجود ۶۵۰ واحد پرورشی طیور بخش قابل ملاحظه ای از ایجاد ارزش افزوده صنعت را به خود اختصاص داده است و توان تولید بالا، دستیابی به تولید مازاد را به همراه داشته و این مازاد تولید در زمینه طیور گوشتی و طیور تخم گذار به سایر استان ها صادر می شود حتی در زمینه مزارع مرغ مادر هم استان مرکزی ۱۷ تا ۱۸ واحد مرغ گوشتی مادر دارد که تخم مرغ نطفه دار تولید می کنند و تخم مرغ برای تبدیل به جوجه یکروزه شدن به استان های شمالی کشور فرستاده می شوند. همچنین

برخی واحدهای طیور، مرغ مادر و واحدهای تخم گذار که تولید تخم مرغ تجاری دارند به کشورهایی نظیر عراق، آذربایجان وارمنستان صادرات محصولات گوشت مرغ، تخم مرغ و جوجه یکروزه دارند و صادرات پای مرغ به کشور چین هم از دیگر مصادیق صادرات استان است.

وی در خصوص استفاده از این پتانسیل استان در سال های اخیر گفت: این پتانسیل در دولت گذشته دستخوش مشکلاتی شد و در این میان بیشترین آسیب به واحدهای صادرکننده وارد شد چرا که گاها با بسته شدن مرزها به دلایل سیاسی و وضع قوانین دست و پا گیر تولید کننده قادرنبود به تعهدات خود در مقابل مشتری عمل و در زمان تعیین شده محصول خود را صادر کند و به این ترتیب بازار هدفی را که با زحمت به دست آورده بود از دست می داد به طور مثال، در صادرات تخم مرغ به کشور عراق که بازار هدف ما محسوب می شد؛ کشور ترکیه جای ایران را گرفت بگیرد. بنابراین زمانیکه سیاست های کلان کشور به سمت و سوی غیر کارشناسی می رود بدون شک این امر در لایه های پایینن مدیریتی هم مشهود است و نمی توان تصمیمات غلط در کلان را بدون اثر در لایه های پایین دستی دانست.

شباک در تشریح وضعیت دامپروری استان مرکزی طی سال های اخیر، اظهار کرد: استان مرکزی به عنوان چهارراه مواصلاتی دارای موقعیت خاصی به لحاظ جغرافیایی است با توجه به این امر شیوع بیماری های مختلف دامی در این منطقه امری طبیعی است بنابراین این منطقه از الگوی کشوری پیروی می کند و گسترش بیماری در استانهای مجاور سبب ایجاد بیماری در استان مرکزی هم خواهد شد.

استان مرکزی در بخش دامی با بیماری های مختلفی از جمله تب برفکی ، بروسلوز در دام، کمپلکس بیماریهای تنفسی طیور و… مواجه است بطور مثال در هفته اول خرداد، بیماری لمپی اسکین از استانهای غربی کشور شروع و پس از گذشت چند هفته نزدیک به ده استان کشور را درگیر نمود. آن چه در این میان مهم است مدیریت صحیح و طریقه برخورد با بیماریست و گرنه کسی نمی تواند ادعا کند که بیماری دامی وجود ندارد. شیوه دامپروری کنونی با توجه به تراکم ایجاد شده در پرورش، مستعد بیماری است اگر چه شعار پیشگیری همواره مورد نظر مباحث کارشناسی است اما در برخورد با بیماریهای دامی، واکنش سریع در برابر گسترش بیماری و کنترل عارضه اهمیت دو چندانی پیدا می کند .

وی افزود: در مباحث دامپروری و یا دامپزشکی، توسعه پایدار و حرکت به سمت تولید بر اساس پتانسیل های استان و استفاده بهینه از منابع، همچنین کنترل و مبارزه با بیماریهای دامی نیازمند بهره گیری از کارشناسان توانمند است به طور مثال استان مرکزی با توجه به شرایط اقلیمی و حمل و نقل دام در تماس با بیماری تب برفکی در گاوهای شیری و پرواری است. این بیماری بسیار عفونی و به شدت واگیر داراست که به لحاظ شدت خسارت اقتصادی یکی از موانع اصلی در تامین بهداشت و تولید دام و فراورده های دامی محسوب می شود و مهار مشکلی دارد اما اطلاع رسانی به موقع در مورد گسترش بیماری، واکسیناسیون، عدم تردد و کنترل دام می تواند راهکارهای اساسی در شیوع بیماری باشد.

سرپرست اسبق طیور استان در ادامه گفت: در سالهای اخیر با ایجاد سیاست های غلط و بی ثباتی در بازار نهاده ها و محصول تولیدی موجب شده تا تولید کنندگان از گردونه خارج گردند و یا با حداکثر ظرفیت تولید نکنند در این میان علاوه بر مدیریت تیم فنی نقش بسزایی را پیشبرد اهداف ایفا می کند.

شباک در پایان ابراز داشت: با توجه به مطالب ذکر شده اعم از موقعیت جغرافیایی و شرایط وظرفیت ها موجود هر از چند گاهی بحران هایی کم بیش، گریبان فعالان در دامپروری را گرفته و می گیرد، عدم مدیریت در آن بی تاثیر نیست و به نظر بنده کاملا سوء مدیریت ها تاثیر گذار است. کافی است یک اداره دولتی را با دو مدیر پیشین و فعلی مقایسه کنید در دوران طلایی مدیریت سابق افرادی حرفه ای سرکار بودند که متآسفانه مدیرکل فعلی دامپزشکی استان مجال حضور به این افراد نداد بنابراین زیر ساخت های ایجاد شده در دوران مدیریت اسبق از بین رفت.

در این خصوص برخی از کارشناسان و کارکنان اداره دامپزشکی معتقدند که اکثر افرادی که پست های مدیریتی در این دوره از سکان داری دامپزشکی استان را بر عهده داشتند افرادی فاقد توان علمی بالا بودند و عمده شاخصه ایشان، همسویی کامل با مدیرکل بوده است.

یکی از مدیران اسبق دامپزشکی در شهرستان در اعتراض به سیستمی که بر اساس شایسته سالاری نیست؛ افزود: متآسفانه این یک اپیدمی در کشور ماست که هیچ یک از مدیران تحمل شنیدن صدای مخالف را هرچند علمی و اصولی، ندارند و سوال اینجاست که اگر یک مدیر نتوانسته کار خود را به خوبی انجام دهد چرا پس از شش سال از کار برکنار می شود.

یکی دیگر از مدیران اسبق مدیرکل فعلی دامپزشکی استان در گفت و گو با عطریاس، گفت: ما گاها شاهد این امر بودیم که افرادی با چندماه سابقه کار به صورت قراردادی پست های مدیریتی می گرفتند و مدیران شایسته تنها به دلیل بله قربان گو نبودن، از سیستم حذف می شدند و اگر گاها در جلسات شورای هماهنگی، سیاست های غلط مدیرکل از سوی ما به چالش کشیده می شد؛ حراست ما را مورد مواخذه قرار می داد.

در ادامه، یکی از مرغداران بخش خصوصی استان که بارها به عنوان واحد نمونه طیور شناخته شده است در گفت و گو با عطریاس، سوء مدیریت در دامپزشکی استان را یکی از مشکلات اساسی پیش روی دام در استان عنوان کرد و افزود: دامپزشکی باید نقش نظارت مستمر و کارا داشته باشد و متأسفانه آنچه در مدیریت دامپزشکی استان وجود ندارد بحث نظارت و هدایت است.

طی این چند سال هرگز شاهد یک نظارت منطقی و علمی و یک پروژه تحقیقاتی نبودیم و کمتر کسی از آمارهای دامپزشکی استان خبر دارد.

وی، در خصوص به خطر افتادن صادرات واحدهای طیور و از دست رفتن بازارهای هدف گفت: این مشکل در سطح کلان کشوری بوده، اما در مواردی که همکاری و حمایت واحدهای صنعتی از سوی مدیران استانی الزامی بوده است؛ شاهد حمایت کافی نبودیم و حتی بارها مدیرکل دامپزشکی استان برای واحد ما مشکلات قانونی درست کرده است. ما به عنوان بخش خصوصی توقع کمک چندانی از استان نداریم و تنها توقع ما این است که موانع صادرات برطرف شود.

وی افزود: با وجود اینکه این واحد در سال جاری قادر به ایجاد ۶ تا ۷ میلیون دلار ارزش افزوده خواهد بود، مدیر کل دامپزشکی استان نه تنها حمایتی از این صادرات ندارد، بلکه به دنبال سنگ اندازی است.

وی در پایان گفت: در این مدت واحدهای ضعیف تر بیشتر صدمه دیدند.

ما در ادامه با توجه به این مسئله مهم بر آن شدیم که به گفت و گو با مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی بپردازیم. هرچند در ابتدای مصاحبه با واکنش سرد همراه با تهدید مواجه شدیم به طوری که دکتر حسینی در ابتدا گفت: از روزنامه هایی که خط مشی سیاسی دارند بیزارم. یک نشریه استانی گزارشی سیاسی در خصوص دامپزشکی چاپ کرد که شکایتی از نشریه کردیم و باعث شد نشریه مذکور به اشتباه خود پی ببرد.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی در ادامه بیان کرد: اکثر مدیران خود را ملزم به پاسخگویی نمی بینند و بایدی وجود ندارد که مدیر پاسخگو باشد.

وی تب برفکی را بزرگترین چالش بهداشت استان دانش و اظهار کرد: این بیماری مسئله جدیدی نیست و مردم در مورد این بیماری شناخت دارند. این بیماری همیشه بوده است. اما بسته به شرایطی که پیش می آید شدت و ضعف پیدا می کند.

مدیر کل دامپزشکی ادامه داد: سال ۸۸ و اوایل سال ۸۹ در استان های شرقی بیماری تب برفکی شیوع پیدا کرد و آمار آن در استان افزایش داشته و قاچاق دام باعث این موضوع می شود اما در حال حاضر این روند در حال کاهش است.

مدیرکل دامپزشکی استان خاطر نشان ساخت: در حال حاضر با اقداماتی که انجام می شود از جمله واکسیناسیون، ضدعفونی کردن مکان دام ها، قرنطینه از شیوع بیماری جلوگیری می کنیم.

حسینی اظهار کرد: امسال نسبت به سال های قبل قاچاق دام کمتر شده و این موضوع باعث کمتر شدن بیماری های دامی در سطح استان شده است.

وی با اشاره به اینکه بزرگترین صنعت بعد از نفت صنعت دام و طیور است گفت: به عنوان دامپزشکی باید آن را حفظ کنیم و تولیدات را بیشتر کنیم.

حسینی تصریح کرد: مهمترین اهداف ما بهداشت عمومی و سلامت جامعه است و با توجه به اینکه ۵۰ درصد از بیماری های انسان منشأ دامی دارد باید با جلوگیری از انتقال و سرایت بیماری آن را کنترل می کنیم.

مدیرکل دامپزشکی استان در پاسخ به فروش غیرمجاز آبزیان توسط خودروهای غیربهداشتی در سطح شهر گفت: در ساعات اداری ما نظارت کافی داریم اما ساعات غیراداری اگر اتفاقی بیفتد مقصر نیستیم. البته من می توانم این موضوع را تکذیب کنم که هیچگونه فروش غیرمجاز در سطح شهر وجود ندارد.

وی در ادامه در خصوص فروش ماکیان زنده در برخی از محله های اراک اظهار کرد: ما از طریق نیروی انتظامی، شهرداری و حتی محیط زیست اقدام کرده ایم اما متأسفانه با عقایدی که برخی مردم دارند موفق به جمع کردن این مشاغل نشدیم.

حسینی با بیان این مطلب که مدیر دامپزشکی باید مدیر فنی باشد اضافه کرد: همانطور که من بارها مدیران زیردستم را در شهرستان ها جابه جا کرده ام. مدیر مافوق من اگر بهتر از من را پیدا کرد باید من را عوض کند.

وی با اشاره به اینکه نیروی انسانی بهتر است بومی باشد بیان کرد: از جمله مشکلات دامپزشکی کمبود نیروی انسانی و کارشناس و کمبود اعتبارات است و مسئول ارشد استان باید نگاه ویژه ای به دامپزشکی داشته باشد چرا که برای پیشگیری از بیماری ها باید چند قدم جلوتر باشیم و تأمین اعتبار برای ما حیاتی است.

مدیرکل دامپزشکی استان گفت: بیماری تب مالت مهم ترین بیماری بین انسان و حیوان است که مستقیم بر انسان اثر می گذارد. باید در این خصوص پوششمان را بالا ببریم تا مبتلایان انسانی به تب مالت کاهش پیدا کند.

حسینی در پایان به تولیدکننده ها توصیه کرد: با مأمورین دامپزشکی همکاری بیشتری داشته باشند و اگر نقض مقرراتی را شاهد بودند به ما گزارش دهند و به مصرف کننده ها تأکید کرد از فرآورده هایی استفاده کنند که شرایط نگهداری درست داشته باشند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*