پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۴ تیر ۱۳۹۸
ایران

پیش افتادن دلاوری ماهرانه ایران از آمریکا

Virtual editor
31 تیر 1393
بازدید: 480
نظرات: 0

iran-2

عطریاس: وال استریت ژورنال در گزارشی تحلیلی نوشت: آمریکا با پذیرش غنی‌سازی ایران و تمدید مذاکرات به ایران امتیازاتی داده که سبب شده این کشور در مذاکرات هسته‌ای موضعی جسورانه‌تر پیش بگیرد. از این رو آمریکا نیاز دارد با تکیه بر تهدیدات پیشین خود این رویه را تغییر دهد و سرسختانه برخورد کند.

 این روزنامه‌ نوشت: چالش پیش روی مذاکره کنندگان آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران نه تنها دست یافتن به یک توافق است، بلکه این است که ذهن ایرانیان را در مورد پیامدهای نرسیدن به توافق عوض کنند.

در هر مذاکراتی، محدوده توافق احتمالی یا نتیجه مورد قبول از سوی هر دو طرف به وسیله‌ چگونگی پاسخگویی آنها به دو سوال سنجیده می‌شود: یک توافق تا چه اندازه با ارزش است؟ ( به این معنی که ویژگی های توافق، قابلیت اطمینان به طرف‌ها و چارچوب قانونی اجرای توافق مورد نظر باشد) و دیگر اینکه هر گزینه‌ دیگری غیر از توافق به ضرر و یا به نفع طرف‌های مذاکره کننده هست یا نه؟

دولت اوباما روی سوال اول تمرکز و مشخص کرده است که بیشتر از دولت‌های قبلی مایل است یک برنامه‌ هسته‌ای بزرگ در ایران را بپذیرد و برای اعتمادسازی با تهران وارد عمل شده است.

در این میان آمریکا نتوانسته ایران را مجاب کند که دست نیافتن به یک توافق می‌تواند پیامدهای خطرناکی داشته باشد. واقعیت این است که تردید دولت اوباما برای استفاده از زور در عراق و سوریه تهدیدات نظامی این کشور علیه ایران را تضعیف کرده و خیال تحریم‌های بیشتر به دلیل اختلاف میان کاخ سفید و کنگره بر سر طرح سناتور منندز و کرک برای تحریم ایران کمرنگ شده است. از منظر ایران، حمایت از تمدید مذاکرات هسته‌ای به این معنی است که تنها جایگزین برای مذاکرات، مذاکرات است. این امر سبب شده تا انگیزه ایران برای پذیرش یک توافق سخاوتمندانه تقلیل یابد.

تاکتیک‌های مذاکره مشخص می‌کند که کدام یک از میان نتیجه‌های احتمالی تحقق می‌یابد. دلاوری‌ ماهرانه ایران از آمریکایی‌ها پیش افتاده است. توافق اولیه با ایران امتیازی را برای این کشور در پی داشت که تهران سال‌ها به دنبال آن بود. موافقت آمریکا با غنی‌سازی اورانیوم، بنابراین، همانقدر که فشار اقتصادی بر ایران مهم است غیر ممکن است که بتوان گفت آیا این به تنهایی برای ترغیب ایران به تغییر کافی است.

به نوشته‌ وال استریت ژورنال،مساله حائز اهمیت این است که آمریکا در ازاء این امتیاز چیز بسیار کمی به دست آورده و بیشتر موضع قبلی خود، یعنی عدم پذیرش غنی سازی در ایران را کوچک کرده است. این امتیاز بزرگ به طور اساسی اهداف آمریکایی‌ها در مذاکرات را تغییر داده و نادیده گرفتن این تغییر مانع از این شده است که ما بتوانیم آن را به عنوان گامهایی از ایران نشان دهیم که به سختی بیرون کشیده شده است.

این امتیاز و دیگر امتیازاتی که به ایران داده شده شامل موقت بودن محدودیت‌های ایران و نه دائمی بودن آن را که در توافق اولیه لحاظ شده است سبب شده تا آمریکا در مورد اخیر مذاکرات به کف مطالبات خود برسد. اما از طرفی دیگر ایران با رویکردی حداکثرخواهانه آغاز کرده و نه تنها خواستار ۱۹ هزار سانتریفیوژ است بلکه می‌خواهد تعداد این ماشین‌ها را به ۳۰ هزار و حتی بیشتر افزایش دهد.

بنابراین واشنگتن به عقب رفته است. بدین معنی که توافق ایران برای نگهداشتن ظرفیت کنونی سانتریفیوژ‌هایش در مقایسه با موضع این کشور در ابتدای مذاکرات منطقی به نظر می‌آید. این در حالی است که مذاکره‌کنندگان ایرانی می‌توانند آمریکا را برای دادن امتیازات بیشتر غیر منعطف نشان دهند.

این روزنامه آمریکایی در پایان یاد آور شد: آمریکا برای دستیابی به یک توافق نیاز دارد با تکیه بر اعتبار گزینه‌های جایگزین شامل تحریم‌ها و اقدام نظامی نقاط ضعف استراتژیک و تاکتیکی خود را برطرف کند و از خود سرسختی نشان دهد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*