پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۲ مرداد ۱۳۹۹
استانی شدن انتخابات، به فعال شدن احزاب کمک خواهد کرد
استان مرکزی

استانی شدن انتخابات، به فعال شدن احزاب کمک خواهد کرد

Virtual editor
11 دی 1393
بازدید: 329
نظرات: 0

۲۰۱۱۰۹۰۴۱۵۰۹۱۸cb-75550_557

عطریاس، نسرین محمدی: طرح موضوع «استانی شدن انتخابات مجلس» یک سال پیش از انتخابات، موجب شد تا احزاب و گروه ها این بار زودتر از دوره های قبل به تکاوپوی تجمیع و رایزنی بیفتند و با آنکه هنوز اجرای این طرح قطعی نشده است؛ در تصمیمات و انتخاب نیرو ها و کاندیداهایشان احتمال آن را در نظر گیرند.طرحی که این باز زودتر از موعد توانسته شعله تنور انتخابات مجلس را روشن کند.همچون دوره های گذشته این بار نیز این طرح مورد موافقت یا مخالفت قاطع نمایندگان و گروه های سیاسی قرار نگرفته است و پیش بینی این امر که میان مزایا و معایب اجرای آن کدام وزنه سنگینی خواهد کرد، هنوز زود به نظر می رسد. در ادامه بررسی این طرح این بار به سراغ نمایندگان اسبق مردم اراک و تفرش، آشتیان، فراهان رفته ایم.

حسنی، نماینده اسبق مردم اراک:

رقابت منطقی میان کاندیداها ، جدی تر خواهد شد

نماینده اسبق مردم اراک در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه طرح استانی شدن انتخابات مجلس، در خصوص مشارکت مردم مثبت تلقی نمی شود؛ گفت: این طرح از جهت ورود افراد متخصص تر، مجرب تر، قابل اطمینان تر و دارای طرح و برنامه های ملی، به مجلس مطلوب تلقی می شود و تا حدودی انتخابات را از فضای قومی، قبیله ای و احساسی دور و به سمت و سوی منطقی شدن حرکت می کند.

حسنی رقابت منطقی میان کاندیداها را در نتیجه اجرای این طرح، جدی تر ارزیابی کرد و گفت: در صحنه واقعی رقابت علمی، جایگاه قانون گذاری، تسلط بر قوانین و بخش نظارتی مجلس ترقی یافته و ترمیم می شود.

نماینده اسبق مردم اراک در خصوص معایب اجرای این طرح برای شهرهای کوچک خاطر نشان ساخت:اگر دیدگاهمان به این طرح در خصوص شهرهای کوچک اینگونه باشد که نماینده مجلس بر اساس قانون اساسی، پس از انتخاب شدن نماینده کشور محسوب می شود، نه نماینده استان و شهرستان ؛ طرحی مترقی محسوب می شود و مجلس معتبری را تنظیم و تأسیس خواهد کرد.

وی افزود: امّا اگر از بعد حاشیه کار نمایندگان که جزء وظایف اصلی شان در حوزه قانون گذاری و نظارت نیست، به این مسئله بنگریم؛ شهرستان های کوچک از اجرای این طرح متضرر خواهند شد. چرا که افراد مستقیماً و به سرعت نمی توانند مسائل و مشکلات خود را با نمایندگان مطرح کنند. حسنی با اعلام موافقت خود با طرح استانی شدن انتخابات مجلس، تصریح کرد: البته باید گفت که کار تبلیغات برای کاندیداها پر هزینه تر و سخت تر خواهد شد.

نماینده اسبق مردم اراک هدف نمایندگان از طرح این موضوع را کیفی سازی مجلس عنوان کرد.

وی تصریح کرد: البته این مسأله دو وجهی است و نمایندگان در کنار هدفشان در راستای کیفی سازی مجلس، به اینکه خودشان جزء انتخاب شدگان خواهند بود؛ اعتماد ضمنی دارند و پیش از طرح آن، از اینکه در رده گسترده تر و شناخته شده تری نسبت به دیگران قرار دارند، مطمئن هستند.

اخوان، نماینده اسبق مردم تفرش، آشتیان و فراهان:

استانی شدن انتخابات، به فعال شدن احزاب کمک خواهد کرد

نماینده اسبق مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی با اعتقاد به اینکه مردم ما بعد از ۳۵ سال به بلوغ سیاسی رسیده اند؛ طرح استانی شدن انتخابات مجلس را دارای جنبه های مثبت و منفی دانست و گفت: اگر مردم واقعاً به وظایف نمایندگان مجلس در حوزه قانون گذاری و نظارت آگاه باشند و در این حوزه از افراد شایسته و نخبه که به منافع ملی کشور می اندیشند، استفاده شود؛ این طرح بسیار مطلوب است. اخوان افزود: در کنار این مسأله، اگر هر دولتی وظیفه خود را به خوبی انجام دهد و بتواند در خدمت فعالیت های عمرانی و زیر ساختی و گشایش مشکلات مردم عمل کند، در کنار حضور افراد نخبه قانون گذار در مجلس می توانیم اقدام مثبتی را در سطح کشور برای مردم انجام دهیم. وی خاطر نشان ساخت: متأسفانه امروز شاهدیم که نمایندگان مجلس، امور مربوط به قانون گذاری، نظارتی و زیر ساختی را رها کرده اند و هر نماینده تبدیل به یک استاندار و فرماندار شده است و مردم به دلیل عدم رسیدگی به مشکلاتشان، جزئی ترین مسائل را به نمایندگان منتقل می کنند و با این شیوه، وقت نمایندگان بیشتر صرف مسائل جزئی می شود.

نماینده اسبق مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس تصریح کرد: اصحاب مطبوعات و رادیو و تلویزیون باید با برگزاری میزگردها و گسترش مباحث روانشناسی ، تفکر مردم را به سمت مسائل کلان هدایت کنند. اصحاب مطبوعات باید این طرح را در افکار عمومی مطرح کنند تا مردم خود نقاط ضعف و قوت آن را بررسی و در این خصوص تصمیم گیری کنند.

اخوان با بیان اینکه استانی شدن انتخابات، به فعال شدن احزاب نیز کمک خواهد کرد؛ گفت:این امر موجب می شود احزاب بیشتر به منافع ملی توجه کنند تا منافع شخصی و جناحی.

وی اجرای طرح استانی شدن انتخابات را قطعی ندانست و در خصوص مزایای آن گفت: با توجه به اینکه چند دوره به عنوان نماینده در مجلس حضور داشته ام، نظرم بر حضور افراد قوی تر، با تجربه تر و با تحصیلات بالاتر در قوای مقننه و مجریه است و در این مورد توجه به منافع ملی برایم در اولویت است.

اخوان با تأکید بر اینکه در قوای مقننه و مجریه باید افراد کار بلد ، با تجربه و مدیر روی کار آیند؛ گفت: اکنون دلیل وجود حجم وسیع مشکلات در کشور؛ افول سطح مدیریت و تخصص است که باید برای آن چاره ای اندیشید.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*