پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۲ مرداد ۱۳۹۹
توسعه همه جانبه، رفع آلودگی، حمایت از صنایع
استان مرکزی

توسعه همه جانبه، رفع آلودگی، حمایت از صنایع

Virtual editor
15 دی 1393
بازدید: 550
نظرات: 0

 

Picture3

عطریاس، سروش نیمافر: پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، امیدها برای تدبیر امور استان ها به عنوان پایه ها و پازل های اصلی کشور رنگ تازه ای به خود گرفت. با آنکه کابینه دولت روحانی به لحاظ شاخص سنی از میانگین بالایی برخوردار بود ولی در بدنه و سازه خود از نیروهای جوان و متخصص به شیوه کاملا برنامه ریزی شده، بهره های اساسی برد.

در این میان استان مرکزی به عنوان شاهراه صنعتی، مواصلاتی و نخبه پروری پس از انتخاب مقیمی استاندار بومی خود، شاهد تغییرات اساسی در نوع نگرش به توسعه و عمران استانی بود. انتخاب هوشمندانه استاندار مرکزی برای برگزیدن نیروهای کیفی و بومی، نه تنها باعث حمایت و پشتیبانی همه جانبه شهروندان و مسئولان شد بلکه نوید آسیب شناسی آگاهانه موانع پیشرفت را برای ساکنان استان نوید داد. از سوی دیگر یک برنامه کلان کشوری با محوریت مدیریت باتجربگان بر بدنه جوان و پر انرژی، در این استان نیز پیاده سازی شد و مقیمی با انتخاب جوانی متخصص در معاونت امور عمرانی استانداری که از پرکاربردترین و در عین حال استراتژیک ترین معاونت های عمومی محسوب می شود؛ آغاز کننده راهی بود که شاید بتوان آن را پوست اندازی سنت های مدیریتی و پرورش مدیران آینده کشور نامید.

مهدی زندیه وکیلی به عنوان جوان ترین عضو، از تیم اصلی استانداری در طول مدیریت ۱۵ماهه خود توانست عملکردی را از خود به نمایش بگذارد که مهندس مقیمی، استانداری که خود سوابق طولانی مدیریت های کلان کشوری را گذرانده از وی به عنوان یکی از بهترین مدیران فعلی استان نام برد و رضایت خود را از انتخاب مدیری بومی و جوان اذعان کند.

به بهانه آغاز ۱۶ همین ماه مدیریت زندیه وکیلی در معاونت عمرانی بر آن شدیم تا نظرات استاندار مرکزی به عنوان محور مدیریت استانی، ا… دادی به عنوان ریاست سازمان نظام مهندسی را در خصوص دوره مدیریت وی جویا شویم و در عین حال در نشستی با زندیه وکیلی، نگاهی داشته باشیم بر عملکرد ۱۵ ماهه وی.

استاندار مرکزی: از انتخاب زندیه وکیلی

به عنوان معاونت عمرانی راضی هستم

مقیمی استاندار مرکزی با تائید بر اتکاء مدیران بومی در پست های مختلف استانداری افزود: یکی از مدیرانی که با علاقه و سخت کوشی فراوان توانسته حوزه کاری خود را خوب هدایت و مدیریت کند، مهندس زندیه وکیلی است. وی با آنکه یک مدیر جوان است در یک سال گذشته با اتکاء بر دانش و تخصص، سعی بر پیشبرد و توسعه استان داشته است.

شهری مانند اراک که دارای مشکلات فراوانی است تنها با پیگیری و پشتکار می تواند به سرمنزل مقصود برسد. خوشبختانه ایشان یک مدیر پیگیر هستند که می بایست با سعی بیشتر این مشکلات عدیده را مرتفع کند.

مقیمی افزود: با آنکه نمی شود منکر تاثیر تجربه بر حوزه کاری مدیران شد، اما ایشان با پشتکار توانسته به عنوان یک نیروی کارآمد خود را معرفی کند. وی دارای تجربیاتی در حوزه مسکن و شهرسازی استان های مرکزی و هرمزگان است و توانسته با چاشنی جوانی و تجربه، تا به امروز خوب کار کند. از همین روی در این دوره، رضایت بنده را از انتخاب یک مدیر جوان در پست های اجرایی حاصل کرده است. البته رمز کاری ایشان را باید مشورت و دقت در نقطه نظرات صاحب نظران دانست که نتیجه اش تبدیل شدن به یکی از مدیران خوب استانی است. خوشبختانه امروز مسائل حاشیه ای جایگاهی در معاونت عمرانی استانداری ندارد و همانطور که مهندس زندیه وکیلی در مراسم تودیع و معارفه خود گفته بودند که «هرکس دنبال حاشیه سازی است، دنبال من نیاید» شاهد عمل به این شعار از جانب وی بوده ایم. در حال حاضر نیز مشکل اساسی ما کمبود منابع است که کوشیده ایم برای نائل آمدن بر آن با یک برنامه ریزی مدون و جامع در تخصیص صحیح منابع بتوانیم کار را به پیش ببریم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان:

تعامل مثبت معاونت عمرانی استانداری با سازمان نظام مهندسی باعث افزایش سرعت فعالیت های عمرانی در حوزه مهندسی و نگاه متخصصانه شده است

ا… دادی، رئیس سازمان نظام مهندسی استان مرکزی در خصوص اتکا به نیروهای بومی گفت: بدون تردید دلیل انتخاب مهندس زندیه وکیلی به عنوان معاونت امور عمرانی، تخصص، علم و جوانی در کنار بومی بودن بوده است زیرا ایشان با توجه به پست هایی که در مباحث عمرانی استان ایفا کرده است، شناختی کامل را در حوزه عمران و ساخت و ساز دارد که می تواند حلقه توسعه استان را کامل کند.

غلامحسن ا… دادی افزود: مهندس زندیه وکیلی در مدت کوتاهی که در کسوت معاونت استانداری انجام وظیفه می کند، حقیقتا توانسته با ایجاد تعامل علمی و بین سازمانی مسیر تخصصی و علمی را در بین سازمان ها تقویت کند و نقش سازمان نظام مهندسی را در توسعه استان پررنگ کند.

دغدغه استانداری توسعه همه جانبه استان است

معاون عمرانی استانداری مرکزی با اذعان به این مسئله که مهندس مقیمی تنها مدیری است که در طول خدمتم از خودم اطلاعات بیشتر و کامل تری داشته است، گفت: تیم مدیریت فعلی در استانداری تنها یک دغدغه دارد و آن هم توسعه همه جانبه استان است. در این میان تمرکز ما تنها بر روی شهر اراک نیست زیرا تمام شهرها و روستاهای استان نقشی مشابه را در توسعه پایدار استان ایفا می کنند.

به همین جهت حتی روستاهای زرندیه هم برای ما از اهمیت خاصی برخوردار است و ما برای تمام روستاها و شهرها برنامه ای مدون و جامع تدارک دیده ایم. به عنوان مثال در بخش روستاها ما با برنامه ریزی و مطالعات، طرح های شغلی و اجرایی را تدوین کرده ایم. به عنوان نمونه روستای فشک با محوریت تولید کفش، روستای اسفندان با محوریت تولید مانتو و به همین منوال خواهان آن هستیم که در پایان دوره مدیریت خود، شخصیتی کامل را برای روستاها به عنوان کوچکترین عضو خانواده کشور ساخته باشیم. مهندس زندیه وکیلی با کلیدی خواندن نقش روستاها در توسعه استان افزود: در گذشته مرسوم بود که بودجه عمرانی روستاها صرف ساختن پارک و آسفالت معابر می شد و کل بودجه روستاها مشکل بنیادینی از روستاها را مرتفع نمی کرد. به همین جهت با تصویب سرفصل اشتغالزایی روستاها سعی بر پویا کردن و محوری کردن نقش روستاها را داشتیم.

به این صورت که در مرکز چند روستا، بزرگترین آنها را به مرکز کارگاهی و تولیدی تبدیل کنیم تا با این کار هم از خالی شدن روستاها جلوگیری کرده باشیم و هم پویایی اقتصادی- رفاهی را به روستاها برده باشیم. آن وقت است که می توان گفت روستائیان هم توانسته اند از عدالت اجتماعی برخوردار شوند.

سعی بر انجام کارهای زیر بنایی داریم تا عوام فریبی مردم

زندیه وکیلی در ادامه گفت: با تاکید مهندس مقیمی به معاونت های استانداری در یک سال گذشته از انجام و یا کلنگ زنی پروژه های ظاهری و زودبازده سرباز زدیم و سعی کردیم با مطالعات و بهره گیری از تخصص کارشناسان اقدام به بستر سازی امور زیربنایی در استان کنیم و دورنمای خود را بر رضایت مردم استوار کردیم تا عوام فریبی آنان. رسالت اصلی استانداری در حال حاضر به غیر از حذف محرومیت، جدا کردن برچسب هایی است که بر نام استان چسبانده شده است. اصلی ترین این برچسب ها، آلودگی است که در چند سال گذشته از نام صنعتی استان سبقت گرفته است. صفت آلودگی به جز نام، بر سلامت شهروندان نیز چیره شده و از این جهت وظیفه ما را برای حلش، دوچندان کرده است. از همین رو در مدت زمان گذشته هر دو هفته یک بار جلسه ای با ریاست استاندار مرکزی جهت بررسی و حل معضل آلودگی بر پا کرده ایم و خروجی این جلسات، تفاوت پاکیزگی هوای امسال نسبت به سال گذشته است.

۳۰۰۰ هکتـار جنـگــل به فضــای

سبز اراک اضـافــه خـواهیم کـرد

وی افزود: در دولت گذشته طی سلسله مطالعاتی، طرح جامع آلودگی هوا تصویب شده بود ولیکن هیچ پیشرفت و عملکردی را به بار نیاورده بود. یکی از این مصوبات، کاشت جنگلی با وسعت هزار هکتار بود که متاسفانه حتی یک درخت هم در این راستا کاشته نشده بود. ما از آغاز به کار دولت جدید با تولید ۲۰۰ هکتار از این جنگلکاری، آغازگر راه سلامت برای استان شدیم و در حال حاضر نیز ۱۵۰ هکتار از این مجموعه در حال آماده سازی است که تا انتهای سال به وسعت جنگل کاری ها اضافه خواهد شد.

زندیه وکیلی گفت: به غیر از ۱۰۰۰ هکتار جنگلکاری مصوبه طرح جامع کاهش آلودگی هوا، ما در حال انجام مطالعاتی در خصوص کاشت ۲هزار هکتار جنگل ِدیگر در حد فاصل نیروگاه تا شهر اراک هستیم، تا برند آلودگی را تا حد زیادی از بین ببریم. البته این اعتقاد ماست که پیشگیری بهتر از راه چاره است.

به همین علت با اضافه کردن واحدی در پالایشگاه، از تولید و پخش روزانه ۷۰۰ تن گوگرد در هوای استان جلوگیری کردیم، این میزان گوگرد به طور متوسط حجم ۲ کیلو گرمی را برای هر شهروند در اراک شامل می شده است.

یکی دیگر از اقدامات برای مبارزه با آلودگی هوا این بود که با رایزنی هایی به عنوان اولین مصرف کننده بنزین یورو ۴ تبدیل شدیم که خود سهم بسزایی در جلوگیری از تولید آلودگی داشته است.

معاون استانداری گفت: تمام این خدمات در صورتی انجام شده است که تخصیص بودجه عمرانی نسبت به سال ۹۱ تنها ۲۰درصد بوده است.

طرحی برای خیابان ۵۵ متری وجود نداشته

که بخواهد عملیاتی شود

زندیه وکیلی در قسمتی دیگر از سخنان خود به طرح ۵۵ متری اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه در گذشته اصلا طرحی برای این خیابان وجود نداشت که بخواهد اجرایی شود و تمام سر و صدا و ضرر و زیان های وارده به مردم بر سر هیچ بوده، چون عملا طرحی به صورت کامل و جامع تدوین نشده بود. اما معاونت عمرانی از آغاز به کار خود با در خدمت گرفتن یک مشاور در حال تدوین کاملترین و جامع ترین طرح تعریف شده در این خصوص شد.

در حقیقت این وظیفه شهرداری و شورای شهر بود که پیگیر این موضوع باشد ولی به عللی، عزمی جدی برای آغاز به این کار در شهر دیده نمی شد در صورتی که این پروژه باید تبدیل به یک خواست عمومی می شد و مردم از بلاتکلیفی خارج می شدند. بدون شک این پروژه، بزرگترین پروژه مرکز استان است که به غیر از تغییر چهره شهرو تعیین تکلیف مردم، سرمایه در گردش شهر را به چندین برابر تبدیل می کند.

بیمارستان ولیعصر

تا سه سال آینده

به بهره برداری

خواهد رسید

معاون استانداری مرکزی با تاکید بر ساخت ۳ ساله بیمارستان ولیعصر اراک اظهار داشت: اتمام پروژه ساخت بیمارستان، به صورت یک خواست عمومی درآمده است به همین روی بعد از سال ها توقف، اکنون شاهد آغاز به کار این بنا هستیم و اگر اعتبارات به همین منوال تخصیص یابد تا ۳ سال آینده مردم شاهد تکمیل بیمارستان ولیعصر در کنار یک کتابخانه مرکزی و پارک خواهند بود.

 

حمایت از صنایع استان در اولویت کاری ماست

جوان ترین معاون استاندار مرکزی در ادامه گفت: مهندس مقیمی بارها تاکید کرده اند که منابع استان را به هر روشی تقویت و پشتیبانی کنیم. حتی ایشان تاکید دارند آب معدنی که در استانداری مصرف می شود از تولیدات کارخانجات استان مرکزی باشد. از همین روی حمایت از صنایع و به خصوص ساوه که بزرگترین شهرک خصوصی کشور را در خود جای داده است، همیشه از برنامه های اصلی ما بوده است. شهرک صنعتی کاوه یک مجموعه کامل تولیدی مواد غذایی، صنعتی، خدماتی و بهداشتی است که باید در اولویت مصرفی استان ما باشد.

ساوه به یکی از توسعه یافته ترین شهرهای استان

تبدیل خواهد شد

وی افزود: ساوه به یکی از توسعه یافته ترین شهرهای استان تبدیل خواهد شد زیرا به غیر از پتانسیل های زیربنایی از نیروی انسانی متخصص و جوانی بهره می برد و در عین حال بیشترین رشد جمعیتی را نیز دارد. اما این توسعه مستلزم سرمایه گذاری، درآمدهای ساوه در خود شهر است زیرا درآمد مالی این شهر بسیار مطلوب است و مدیران با متمرکز کردن این سرمایه ها می توانند ۱۷ منطقه سکونت گاه های غیر رسمی ساوه را سامان دهی کنند.

ساوه باید با چند تقاطع غیر همسطح و پروژه های عظیم شهری تحول اساسی را در خود ببیند. همانطور که بعد از سال ها انتظار، با انجام کارهای بزرگ و دشوار، آب شیرین به ساوه رسید و کام شور مردم را شیرین کرد. البته استانداری در تمام شهرها کارهای بزرگی را انجام داده، به عنوان مثال مشکل آب شرب دلیجان و نیم ور مرتفع کرده، بیمارستان زرندیه و خنداب را فعال کرده و فرهنگسرای زرندیه و آشتیان را ساماندهی کرده است. این مهندس عمران در ادامه گفت: در دوره فعالیت خود بیشترین یاری را از سمت بخش خصوصی دیده ام و همانطور که در همایش سرمایه گذاری هم اشاره کردم، تمام قد پشتیبان بخش خصوصی خواهم بود.

فرودگاه اراک قابلیت پذیرش پهن پیکرترین هواپیماهای دنیا را خواهد داشت

زندیه وکیلی افزود: فرودگاه اراک سال های سال به عنوان پروژه ای نیمه کار و ناقص جان می داد، ولی امروز این فرودگاه با تطویل ۸ کیلومتری باند و تکمیل تجهیزات روشنایی، توان پذیرش پهن پیکرترین هواپیماهای دنیا را خواهد داشت.

این فرودگاه به طور مرتب در هفته های گذشته پروازهای مشهد و کیش را خدمات دهی می کرده است. اما ما با تعطیلی ۲ هفته ای این فرودگاه، در حال تجهیز آن به سیستم لایتینک استاندارد و کامل هستیم و اگر شرایط جوی اجازه دهد تا یک فرودگاه کامل در خدمت مردم استان خواهد بود.

سیستم های روشنایی که اکنون در حال نصب است برای اولین بار در فرودگاه نصب خواهد شد در صورتی که در گذشته حتی یک عدد از آنها در اراک وجود نداشت. اعتقاد ما این است که شهری که دارای فرودگاه است، از لحاظ تجاری و خدماتی روندی رو به رشد را فرا خواهد گرفت.

زندیه وکیلی افزود: همچنین با رایزنی هایی که با سازمان حج زیارت داشته ایم، در آینده ای نزدیک شاهد پرواز های حج عمره از فرودگاه اراک خواهیم بود.

مترو به اراک می آید

وی در قسمتی دیگر از سخنان خود به تخصیص بودجه مترو اراک اشاره کرد و اظهار داشت: با پیگیری های مجدانه استاندار مرکزی با کلیت طرح قطار شهری اراک موافقت به عمل آمد.

این پروژه در کنار طرح توسعه شهر اراک که گستره ای برابر با شهر مهاجران تا شهر امیرکبیر را در پی می گیرد، توسعه همه جانبه را برای کلانشهر اراک به بار می آورد. در ضمن این طرح تا حد بسیار زیادی بر چهره شهر و رفع آلودگی هوا تاثیر خواهد گذاشت.

زندیه وکیلی در پایان گفت: آرزو داشته ام مدیری شوم که بتواند تحول ایجاد کند و اکنون هم تنها آرزویم همین است که تحولی عظیم را در استان رقم بزنم.

 

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*